S učenicima pročitajte e-Škole DOS Informatika 1, Modul 5, Jedinica 5.2. Prednosti i načini predstavljanja na internetu, uvodni dio Na početku. Netko od učenika može čitati naglas. Postavite pitanja: Je li netko došao u sličnu situaciju? Kako ste postupili? Ako nije bilo takvog slučaja ili većina učenika nije na to naišla, nastavite s pitanjima poput: Biste li odustali od korištenja takve stranice/aplikacije, upisali lažne podatke ili, pak, upisali prave podatke? Nastavite raspravu o tome što bi učenici sve bili spremni upisati kad je riječ o osobnim podacima, o mogućim odabirima i njihovim posljedicama.
Podijelite učenike u skupine po 3-4 učenika i za svaku skupinu imajte pripremljen jedan predložak za umnu mapu u alatu Coggle, u kojem je upisan početni pojam OSOBNI PODACI. Dodajte članove skupine u odgovarajući predložak pomoću e-adrese svakog učenika. Ako se nisu već prije susreli s alatom, pokažite učenicima kako se dodaju novi pojmovi i barata s onima već upisanim.
Uputite učenike da, pomoću sadržaja jedinice e-Škole DOS Informatika 1, Modul 5, Jedinica 5.2. Prednosti i načini predstavljanja na internetu, podnaslov Osobni podaci, izrade umnu mapu razvrstavajući osobne podatke prema razini potrebne zaštite (npr. ime i prezime su gotovo javni, adresa i OIB su privatni, JMBG je tajan, otisak prsta je biometrijski…). Uz svaki navedeni osobni podatak učenici trebaju navesti jednu situaciju u kojoj se, u svakodnevnom životu, taj podatak i koristi (korelacija s međupredmetnom temom Osobni i društveni razvoj) te, u nastavku, na koji je način moguće taj podatak zloupotrijebiti. Može se provesti rasprava o tome gdje je granica između uporabe i zloporabe, je li to pravno uređeno ili je moralno određeno uz savjet kako prevenirati takvu zloporabu (korelacija s Građanskim odgojem i obrazovanjem – proaktivno djelovanje).
Projicirajte jednu ili više izrađenih mapa, a autori neka pojasne zašto su podatke grupirali na način na koji jesu. Tijekom prezentacije ostatak razreda neka pronađe sličnosti sa svojim radovima, uoče je li u prezentiranom radu nešto izostavljeno te nadopune rad svojim idejama.
Prilikom pripreme predložaka u alatu Coggle imajte na umu da, ako ih je potrebno više od tri, predlošci moraju biti javni.
Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na zasebnim značajkama pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i značajkama same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije moglo pomoći ili otkloniti eventualnu nejasnoću.
Tijekom provedbe aktivnosti „Osobnu, molim!“ važno je ne inzistirati na tome da tekst naglas čitaju učenici s oštećenjem jezično-glasovne-govorne komunikacije i specifičnim teškoćama u učenju. Kod navođenja konkretnih situacija zlouporabe važno je motivirati/upitati učenike s teškoćama da izdvoje situaciju koja se dogodila njima ili u njihovom okruženju. Prije korištenja alata Coogle valja provjeriti jesu li učenici s teškoćama razumjeli upute i snalaze li se u spomenutom alatu.
Ako se učenici s teškoćama ne snalaze u alatu Coggle, preporučuje se osigurati vršnjačku podršku (mentorski rad s drugim učenikom). Uvijek postoje učenici koji su senzibilniji i mogu pružiti podršku učenicima s teškoćama u vidu usmjeravanja ili pomaganja te je takve vršnjake važno na vrijeme prepoznati.
Učenici s teškoćama bolje će funkcionirati dobiju li jasnu uputu ili ispunjen i isprintan predložak slične umne mape. Kod učenika s oštećenjem vida važno je prilagoditi svjetlost u prostoru te svjetlinu i kontrast na zaslonu.
Prilikom rada u skupini preporučuje se učenike s teškoćama svrstati u skupinu u kojoj postoji učenik koji je spreman držati prezentaciju. Postoje li u razredu učenici s premećajem iz autističnoga spektra, valja im na početku najaviti strukturu sata kao i svaku promjenu aktivnosti.
Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama prilikom izrade umne mape.
Učenicima, koji su posebno zainteresirani za temu ili imaju osobno iskustvo iz ovog područja, zadajte da na internetu pronađu primjere iz stvarnog života za svaki slučaj moguće zlouporabe te da dodaju poveznicu na članak o takvom zlonamjernom događaju.
Zadajte učenicima da samostalno pročitaju sadržaj jedinice e-Škole DOS Informatika 1, Modul 5, Jedinica 5.2. Prednosti i načini predstavljanja na internetu, podnaslov Digitalni trag. Pitajte ih znaju li kakve oni digitalne tragove ostavljaju i što se o njima može pronaći na internetu. Kako bi istražili kakav je odgovor na to pitanje, podijelite ih u parove i zadajte im da pronađu na internetu jedan podatak o osobi s kojom su u paru (Osobni i društveni razvoj). Nekoliko učenika, koji to žele, neka izlože što su pronašli.
Kao pripremu za idući zadatak, upoznajte učenike s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR). Raspravite s njima što su osobni podaci i kada je potreban pristanak za njihovo prikupljanje i objavljivanje. Zajedno s učenicima sastavite pristanak za prikupljanje i objavu osobnih podataka s interneta prema savjetima s mrežnih stranica AZOP-a. Učenici neka otvore predloženu poveznicu dok vi projicirate dokument u alatu Word u koji upisujete tekst prema njihovim prijedlozima.
Pripremite učenicima predloške u alatu Canva, po jedan za svaki tim. Na svakom predlošku neka rade 3-4 učenika. Zadatak svakog tima je izraditi digitalni plakat o jednom odabranom nastavniku samo na temelju informacija pronađenih na internetu. Plakat treba sadržavati fotografije, osobne podatke, profile društvenih mreža, članke, videa i slično, uz navođenje izvora pronađenih informacija. Predložite učenicima da u timu podijele zadatke npr. tako da jedna osoba traži privatne podatke, druga informacije vezane uz posao, treća profile društvenih mreža, četvrta fotografije (korelacija s Uporabom IKT-a - pronalaženje i vrednovanje informacija). Za sve odabrane nastavnike, učenici trebaju prikupiti pristanke pomoću obrasca koji ste zajedno sastavili.
Izrađene plakate objavite u razrednom kanalu alata Teams ili na dijeljenoj Padlet ploči. Podijelite ih s kolegama na koje se odnose kako biste i njima ukazali na važnost ostavljanja pozitivnih digitalnih tragova.
Smatrate li da bi ovakva tema mogla izazvati negativne reakcije kod kolega ili učenika, učenici mogu izrađivati plakat o nekoj osobi iz lokalne zajednice koja nije široko poznata (npr. liječnik, lokalni sportaš, novinar, susjed…). Iako bi mogli tražiti podatke i o sebi međusobno, postoji opasnost da dođe do međusobnog izrugivanja ili osjećaja nelagode zbog pronađenih fotografija ili informacija (nažalost, i mnogi roditelji objavljuju informacije bez promišljanja).
Kao zaključak, učenicima možete pustiti dva videa koji osvještavaju važnost promišljanja o vlastitim objavama.
Uspostavite videopoziv putem alata Teams (ili nekog drugog alata koji dopušta sobe za pojedinačne sastanke – breakout rooms). U sklopu prve aktivnosti, učenici neka pronađu jedan podatak na internetu o učeniku koji u imeniku slijedi iza njih, dok posljednji učenik traži podatak o prvom. Pitajte učenike tko želi saznati što su drugi o njemu pronašli, a učenik koji je tražio neka to i kaže.
Nakon toga, podijelite s učenicima poveznicu na predložak za izradu Pristanka. Otvorite MS Forms u Office 365 za škole paketu i podijelite svoj zaslon. Uz učeničke prijedloge, izradite obrazac za prikupljanje pristanaka. Kako bi bio relevantan, ukažite učenicima da obrazac ne smije biti anoniman. Podijelite poveznicu na izrađeni obrazac s kolegama putem uobičajenog digitalnog kanala škole i prikupite njihov pristanak za idući zadatak.
Uputite učenike u zadatak, podijelite s njima poveznice na predloške u alatu Canva i podijelite ih u sobe za sastanke. Podjelu možete provesti nasumično ili prepustiti odabir učenicima. Dajte učenicima određen rok za obavljanje zadatka.
Nakon isteka roka, zatvorite sobe i u zajedničkom pozivu predstavite sve radove i objavite ih na zajedničkoj dijeljenoj ploči. Za kraj, projicirajte učenicima predložena videa. U slučaju poteškoća s prikazom videa putem poziva, uputite učenike da sami pogledaju videa nakon završetka poziva.
Prilikom provedbe aktivnosti „Korak po korak“ važno je da učenici s poremećajem iz autističnoga spektra mogu potražiti podatak o osobi koja je u njihovom području interesa (npr. određeni astronaut, glumac ili sl.) jer će, na taj način, biti motivirani za sudjelovanje u aktivnosti.
Učenike s teškoćama uvijek valja pohvaliti za rad, ne moraju nužno izlagati. Ponovno je važno kontrolirati rad u paru i voditi računa o tome da su parovi komplementarni. Učenike s teškoćama valja poticati na sudjelovanje prozivanjem/postavljanjem pitanja.
Ako u razredu postoji učenik s oštećenjem vida, valja ga usmjeravati na uporabu pomagala koja su im dodijeljena (npr. čitač teksta), isto vrijedi i za učenike s oštećenjem organa i organskih sustava (npr. prilagođena tipkovnica).
Prilikom rada u skupini važno je osigurati jasne upute za učenike s teškoćama u okviru skupine u kojoj se nalaze kako bi se izbjegla situacija da učenik ne sudjeluje ili iščekuje zadatak. Ispunjene i isprintane primjerke predložaka u alatu Canva je dobro predvidjeti za učenike kojima, iz bilo kojeg razloga, treba više vremena za rješavanje zadataka ili bolje funkcioniraju ako su, na taj način, vođeni kroz zadatak.
Važno je provjeravati funkcionira li skupina u kojoj se nalazi učenik s teškoćama te osigurati podršku ako je ona potrebna. Učenicima s oštećenjem organa i organskih sustava treba osigurati vrstu zadatka koji mogu izvesti u skladu sa svojim mogućnostima (npr. odabir fotografija u skupini je jednostavniji od pretraživanja tekstualnih informacija).
S obzirom na to da su, kod učenika s poremećajem iz autističnoga spektra, često prisutni intenzivni interesi, preporučuje se tematska prilagodba na način da oni izrađuju plakat o osobi koja pripada njihovom području interesa. Uvijek je važno pohvaliti svako sudjelovanje učenika s teškoćama u skupinama.
Kod provedbe mrežne nastave treba unaprijed najaviti podjelu u sobe (breakout rooms). Isto valja isprobati kod učenika s teškoćama koji se općenito slabije snalaze u alatima (Teams).
U okviru provedbe aktivnosti u mrežnom okruženju vodite računa o učenicima s oštećenjem sluha. Izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikovog lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost lica i usana govornika; poželjno je da svjetlo pada sprijeda kako bi se lice bolje vidjelo; treba izbjegavati osvjetljenje sleđa jer zasljepljuje učenika, a govorniku zamračuje lice. Poželjno je da nastavni materijali sadrže titlove. Unaprijed osigurajte ključne pojmove iz same aktivnosti kako bi se učenik s oštećenjem sluha s njima upoznao. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako biste i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori (stanka osigurava vrijeme za obradu informacija).
Kako biste učenike dodatno potaknuli na promišljanje, zadajte im da pronađene informacije razvrstaju u pozitivne primjere (bez mogućnosti neke značajne zlouporabe) i negativne (informacije koje se mogu iskoristiti za lošu namjenu). Uz negativne primjere, učenici neka navedu na koji način bi se one mogle upotrijebiti protiv vlasnika.
Uputite učenike da pročitaju sadržaj jedinice e-Škole DOS Informatika 1, Modul 5, Jedinica 5.2. Prednosti i načini predstavljanja na internetu, podnaslov Načini predstavljanja na mreži. Pripremite kviz u alatu Mentimeter koji će se sastojati od pet pitanja u kojima će biti prikazano pet različita profila s društvenih mreža. Neka neki profili budu stvarni, a barem dva neka budu lažna (vidi napomenu). Učenici trebaju odgovoriti je li profil vjerojatno stvaran, vjerojatno lažan ili se to ne može zaključiti. Pritom, naglašavajte smjernice za prepoznavanje lažnih profila (korelacija s Građanskim odgojem i obrazovanjem i uporabom IKT-a) na temelju kojih bi učenici mogli doći do točnog zaključka.
Pokrenite kratku raspravu o tome postoje li opravdani (dobronamjerni) razlozi za izradu lažnog profila na društvenim mrežama i, ako postoje, koji bi to razlozi bili.
Podijelite učenike u parove i svakom paru dajte nasumičnu karticu. Na nekim karticama neka piše PRAVI PROFIL, na nekima LAŽNI PROFIL. Učenici ne smiju ostalima odati koji zadatak su dobili. Parovi s pravim profilom trebaju pronaći na nekoj društvenoj mreži postojeći profil nepoznate osobe i prikupiti dostupne podatke poput fotografije, mjesta stanovanja, datuma rođenja, obiteljskog statusa i slično. Parovi s lažnim profilom trebaju izmisliti osobu i podatke o njoj koji bi mogli poslužiti za stvaranje lažnog profila na nekoj društvenoj mreži. Za potrebe osmišljavanja mogu se koristiti nekim od predloženih generatora fotografija ili općih podataka o osobi.
Podijelite s učenicima dijeljenu ploču u alatu Miro na koju će postaviti svoje radove. Nakon što svi radovi budu objavljeni, učenici ispod slika upisuju oznaku kvačice ili križića kojima daju svoje mišljenje o istinitosti predstavljenog profila. Nakon što svi završe svoje procjene pokrenite raspravu je li bilo moguće prepoznati stvarne od lažnih profila, što im je pomoglo da zaključe (ako su uspjeli), a što ih je prevarilo tamo gdje su pogriješili.
Lažne profile najjednostavnije je pronaći u komentarima članaka poznatih portala – ne koriste pravo ime i uglavnom potiču na svađu.
Za izradu lažnih profila učenici se mogu poslužiti i alatima poput AI generatora, Fake Person Generator, Fake ID Generator, Fake Name Generator.
Prilikom provedbe aktivnosti „A tko ste vi?“ važno je prilikom prezentiranja kviza u Mentimetru produljiti dostupno vrijeme odgovaranja na pitanja.
Učenicima koji imaju oštećenje jezično-glasovne-govorne komunikacije valja unaprijed pojasniti tri moguće verzije odgovora (profil je vjerojatno stvaran, vjerojatno lažan ili se ne može zaključiti). Preporuča se ključne smjernice za prepoznavanje lažnih profila pripremiti na ekranu/ploči kako bi podatci bili dostupni učenicima sa specifičnim teškoćama učenja kao i učenicima s drugim teškoćama.
Prilikom provedbe aktivnosti u parovima učenicima kojima je potrebno više vremena valja unaprijed osigurati nekoliko podataka o postojećem profilu kako bi uspjeli izvesti zadatak ili osigurati sudjelovanje u paru s motivirajućim učenikom.
S obzirom na spomenute izražene interese, učenicima s poremećajem iz autističnoga spektra dobro je namijeniti zadatak koji se odnosi na postojeći profil. O interesima učenika s poremećajem iz autističnoga spektra važno se unaprijed informirati.
Učenici s teškoćama bolje će funkcionirati u paru s učenikom koji će usmjeravati one koji su, možda, sporiji u rješavanju zadataka ili teško održavaju pozornost. Prilikom podjele u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para.
Potrebno je češće provjeravati funkcioniranje para u kojem je učenik s teškoćama.
Učenici mogu istražiti razloge zbog kojih se rade lažni profili te psihološki aspekt takvog ponašanja – kakve posljedice to može ostaviti na osobu koja koristi lažni profil (ovisnost, nezadovoljstvo vlastitim životom, depresija).
AZOP. Pravni temelji za obradu osobnih podataka. Preuzeto s https://azop.hr/pravni-temelji-za-obradu-osobnih-podataka/ (15.3.2022.)
AZOP. Vaša prava. Preuzeto s https://azop.hr/prava-ispitanika/ (23.2.2022.)
Europski parlament i vijeće Europske Unije. (2016). Opća uredba o zaštiti osobnih podataka (GDPR). Preuzeto s https://gdprinfo.eu/hr (20.3.2022.)
Narodne novine. (2012). Zakon o zaštiti osobnih podataka. Preuzeto s https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_09_106_2300.html (23.2.2022.)
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.