Na početku sata potaknite učenike na razgovor postavljanjem pitanja: Qui a des frères ou sœurs? Učenici odgovaraju imaju li brata ili sestru i ukratko ih predstavljaju (ime, dob). Osvijestite učenicima upotrebu zamjenice il/elle i upotrebu glagola imati (avoir) uz izražavanje dobi. Najavite temu aktivnosti – La famille.
Prikažite zatim obiteljsko stablo koje se nalazi u e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.5., podnaslov L'arbre généalogique te zadajte učenicima da riješe Activité 1.
Prethodno u digitalnom alatu Wordwall napravite zadatak koristeći se predloškom Slika s oznakama. Preuzmite s interneta sliku nekog obiteljskog stabla i zatim označite članove obitelji. Sa strane napišite nazive članova obitelji. Zamolite učenike da otvore zadatak na poveznici koju ćete im dati. Zamolite ih da prilikom prijave u zadatak upišu svoja imena. Učenici rješavaju zadatak u paru. Potrebno je povezati sliku člana obitelji s nazivom. Nakon što naprave zadatak, zajedno komentirajte rješenja i njihove rezultate.
Za ponavljanje vokabulara, iz istog zadatka odaberite predložak Vješala. Podijelite razred u nekoliko skupina, koje će si same odabrati ime i u kojima će učenici zajedno sudjelovati u igri vješala predlažući slova prema prethodnom dogovoru. Potaknite učenike da ispravno izgovaraju glasove francuske abecede. Za svako pogođeno slovo dodijelite im jedan bod, a za svaku pogođenu riječ tri boda.
Pripremite kod kuće listu najčešćih francuskih muških i ženskih imena i podijelite je učenicima. Ispišite dokument u formatu PDF iz prvog zadatka s predloškom Slika s oznakama te ga podijelite učenicima. Učenici rade u paru, odabiru ime za svakog člana obitelji i zapisuju ga ispod slike. Upisuju nazive članova obitelji i povezuju ih sa slikama članova obitelji. Radi lakšeg snalaženja mogu se koristiti bojicama. Nakon toga zajedno pripremaju predstavljanje obitelji tako da za obiteljsko stablo koje su dobili osmisle lik djeteta koje će biti pripovjedač, odnosno pisat će tekst u prvom licu, primjerice: Je m'appelle… Voici ma famille. Mon père s'appelle… Učenici pišu tekst na papir, a zatim usmeno predstavljaju obitelj. Potaknite učenike da pravilno izgovaraju francuska imena i da se ispravno koriste posvojnim zamjenicama mon, ma, mes. Na kraju aktivnosti razgovarajte o najčešćim francuskim imenima i usporedite ih s hrvatskim imenima.
Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i anksioznost). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.
Tijekom cijele nastavne jedinice valja voditi brigu o jezičnoj prilagodbi zadataka i uputa. S obzirom na to da se u ovoj cjelini pojavljuju brojne nove riječi i primjena gramatičkih pravila, omogućite učenicima s teškoćama korištenje podsjetnikom o imenskim i glagolskim oblicima tijekom rješavanja zadataka. Što se tiče usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda kod učenika s intelektualnim teškoćama, razinu i način rada dogovarajte sa stručnim timom škole. Učenicima s teškoćama valja unaprijed najaviti redoslijed aktivnosti i vizualnu podršku za svrstavanje u grupe po zadatcima unutar pojedine aktivnosti. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Dokument s popisom francuskih imena grafički prilagodite. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana), koji je uvećan, te upotrebe dvostrukog proreda, povećanoga razmaka među slovima i lijevoga poravnanja.
Učenik istražuje koji su nazivi članova obitelji u standardnom i svakodnevnom govoru, primjerice, la mère – maman. Nakon toga osmišljava tip zadatka u kojem će se usvajati ti nazivi. Predložite učeniku korištenje alata kao što su Wordwall ili LearningApps. Prijedlog: učenik se koristi alatom Puzzel.org tako da standardne izraze stavi u tražilicu, dok će učenici koji budu rješavali zadatak promijeniti izraz u onaj u svakodnevnom govoru te će ga pronaći u osmosmjerci. Učenik šalje poveznicu na zadatak ostalim učenicima.
Na početku aktivnosti zapišite na ploču sljedeće pojmove: la famille traditionnelle, la famille recomposée, la famille monoparentale. Razgovorom i potpitanjima potaknite učenike da zaključe o kakvim se obiteljima radi. Tom prilikom možete uvesti riječi: marié.e, divorcé.e, veuf, veuve, demi-frère, demi-sœur…
U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.5., podnaslov Chaque famille est différente učenici slušaju zvučni zapis i rješavaju aktivnost 4. Prije slušanja neka učenici pročitaju pitanja iz aktivnosti. Dok slušaju snimku, odgovaraju na pitanja birajući odgovore točno – netočno. Recite učenicima da pri netočnom odgovoru pokušaju zapamtiti kako glasi točan odgovor. Na kraju provjerite s učenicima rješenja.
Podijelite učenike u grupe. Učenici kreiraju izmišljeni lik i članove obitelji, uključujući i kućnog ljubimca, te izrađuju prezentaciju u programu PowerPoint. Tekst koji će izgovarati sastavljaju na zasebnom papiru ili u bilješkama unutar prezentacije. Prilikom sastavljanja teksta, podsjetite učenike da mogu ponovno poslušati snimku kako bi provjerili jesu li obuhvatili sve ideje. Nakon što izrade prezentaciju, snimaju svoj glas u istome alatu, prethodno se dogovorivši koji će učenik predstavljati koji slajd. Neka potom prezentaciju stave u videoformat (Izvezi – Stvori videozopis). Nakon toga pokažite im kako će izrađeni video umetnuti u digitalni alat EdPuzzle. U tom alatu dodat će nekoliko jednostavnih pitanja za razumijevanje. Pomozite učenicima u osmišljavanju pitanja i umetanju pitanja u videosnimku. Nakon što su pripremili video, predstavljaju ga razredu. Ostali učenici gledaju i slušaju videosnimku i odgovaraju na pitanja.
Nalazi li se u razredu učenik s poremećajem iz autističnog spektra, važno mu je najaviti i objasniti redoslijed aktivnosti prije početka sata. Ako u razredu postoji učenik s oštećenjem sluha, odredite polukružni raspored sjedenja kako bi učenik s oštećenjem sluha lakše pratio grupnu raspravu o tipovima obitelji na početku aktivnosti. Omogućite vizualnu podršku i popis prijevoda ključnih pojmova kako bi učenici s teškoćama lakše pratili raspravu. Prilikom pisanja pojmova na ploču, za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru i njihovo mjesto u razredu. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom čitanja na stranici Edutorij. Za učenike s oštećenjem sluha, kao i za učenike sa specifičnim teškoćama učenja, potrebno je unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira u zvučnom zapisu. Po potrebi osigurajte rad u paru za učenike s izraženim teškoćama. Važno je da prilikom izrade prezentacije i videa i učenik s teškoćama, u skladu sa svojim jakim stranama, dobije jasne upute i zadatke. Primjerice, učenik urednoga razvoja sastavlja strukturu prezentacije, a učenik s oštećenjem sluha može preuzimati fotografije i uređivati prezentaciju. Ne inzistirajte na tome da učenici koji mucaju, imaju artikulacijske poremećaje, apraksiju i dr. snimaju svoj govor ako to sami ne žele.
Učenici koji žele znati više mogu sastaviti pitanja za anketu o tipovima obitelji u kojima učenici žive, a koju će provesti u školi.
Pripremite prezentaciju u programu PowerPoint u koju ćete umetnuti fotografije i imena poznatih frankofonskih osoba. Vodite brigu o tome da budu zastupljena različita zanimanja: glumci, pjevači, pisci, astronauti, kuhari i slično. Prikažite učenicima fotografije i imena te u razgovoru s njima otkrivajte njihova zanimanja. Prilikom rješavanja zadatka učenici se mogu koristiti internetskom tražilicom (utipkaju ime poznate osobe) i reći naziv zanimanja na hrvatskom jeziku. Zapišite otkrivena zanimanja na ploču. U ovom zadatku potičite učenike da se izražavaju punim rečenicama koristeći se izrazima Il/Elle s'appelle… Il/Elle est… Napomenite učenicima da se u francuskom jeziku pri navođenju zanimanja ne stavlja član, npr. Il est cuisinier.
Podijelite učenike u četveročlane grupe. Zatim ih uputite da u e-Škole DOS Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.5., podnaslov Les professions riješe Activité 5. U zadatku je potrebno promotriti nazive zanimanja za muški i ženski rod te pokušati izvesti pravilo tvorbe ženskog roda. Kako biste im olakšali zadatak, pripremite prije sata nepotpunu umnu mapu izrađenu u alatu Coogle i podijelite je učenicima prije rješavanja zadatka. Na mapu upišite samo neke podatke. Na primjer, u mapi im je unaprijed upisan nastavak ženskog roda zanimanja: -ère. Rješavajući zadatak 5 učenici moraju pronaći kako glasi nastavak za muški rod zanimanja (-er) te ispod napisati zanimanje iz zadatka koje odgovara tim nastavcima (le cuisinier / la cuisinière). Provjerite s učenicima rješenja umne mape. Kako biste učenicima olakšali zadatak, koristite se samo primjerima nastavaka koji se nalaze u zadatku.
Podijelite učenike u grupe. Svaka se grupa dogovara koja se zanimanja smatraju tradicionalno muškim i ženskim. Konačnu listu objavljuju u digitalnom alatu Padlet. Nakon što su objavljene sve liste, potaknite učenike na kratku diskusiju u razredu, pitajte ih slažu li se s poretkom na listama, poznaju li neku osobu koja se bavi nekim poslom koji je neuobičajen za taj spol i slično.
Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru, svjetlinu i kontrast na zaslonu, učionički prostor, mjesto sjedenja, tako da im odgovara i da mogu pratiti prezentaciju. Učenike s poremećajem iz autističnog spektra pokušajte motivirati tako što ćete im predložiti predstavljanje poznate osobe s frankofonskog područja koja je uspješna u području koje je specifično područje njihova interesa ako ga imaju, na primjer nogomet ili astronomija. Vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjeravajte kako grupa napreduje u izvršavanju zadataka. S obzirom na to da ova cjelina obuhvaća novi rječnik i primjenu gramatičkih pravila, omogućite učenicima s teškoćama korištenje novog uručka ili podsjetnika o gramatičkim pravilima tijekom rješavanja zadataka. Provjerite znaju li se i mogu li se svi učenici koristiti digitalnim alatom Coggle i Padlet te im dajte pisane ili slikovne upute za korištenje.
Neka učenici po želji odaberu neku poznatu frankofonsku osobu te neka istraže podatke o njoj i njezinoj obitelji te sastave prezentaciju u kojoj će je predstaviti, kao i članove njezine obitelji (dob, nacionalnost, zanimanje, hobiji). Za prezentaciju mogu se koristiti programima PowerPoint, Sway ili Canva.
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.