Predmet
Hrvatski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Kad životinje govore, a ljudi slušaju

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • bajka
  • basna
  • tradicionalna i moderna bajka

Da Pepeljuga nije izgubila cipelu, miševi bi...

Pristupite s učenicima jedinici e-škole DOS Hrvatski jezik, Modul 4, Jedinica 4.3., Čitamo bajku i basnu. Razgovarajte s njima o obilježjima bajki i basni koje su čitali u prethodnim razredima. Neka učenici poslušaju i pročitaju tekst uz Zadatak 1. i riješe Kolekciju zadataka #1.

Uputite učenike na gledanje kartica u Kutku za znatiželjne i čitanje teksta u Kutku za znatiželjne ispod kartica s fotografijama poznatih pisaca tradicionalnih bajki. Pripremite tri različite PowerPoint prezentacije s ulomcima iz bajki sljedećih književnika: Charlesa Perraulta, braće Grimm, Aleksandra Sergejeviča Puškina. Četvrta prezentacija neka sadrži ulomke neke moderne bajke. Sve ulomke možete preuzeti s mrežne stranice e-lektire. Važno je da navedeni ulomci budu reprezentativni kako bi učenici mogli doći do zaključaka o obilježjima bajke kao književne vrste.

Podijelite učenike u četiri grupe. Izradite virtualnu ploču u digitalnom alatu Lino i učitajte izrađene prezentacije na ploču. Svaka prezentacija neka bude dodijeljena jednoj grupi učenika koje pozovete putem e-poruke. Svaka grupa radi na svom korisničkom sučelju, čita tekstove i komentira pročitano. Zadatak je na temelju pročitanih ulomaka izdvojiti obilježja bajke kao književne vrste. Trebaju pronaći stvarne i nestvarne likove i događaje, mjesto i vrijeme radnje, borbu između dobra i zla te sretan kraj (ako je naveden ulomak koji prikazuje kraj bajke). Svoje zaključke objavljuju na Lino ploči. Kad sve grupe završe s radom, prikažite svoje sučelje Lino ploče sa svim grupama i predstavnici pojedinih grupa neka predstave rad svoje grupe. Neka učenici donesu zajedničke zaključke i prokomentiraju rad svih grupa. Porazgovarajte s učenicima o tomu zašto bajke uglavnom imaju sretan kraj.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

U uvodnom razgovoru podsjetite učenike s teškoćama na pojmove bajka i basna kako bi mogli sudjelovati u razgovoru. Uz korištenje vizualne podrške podsjetite ih na neke bajke koje su kao mlađi čitali što je posebno važno za učenike s intelektualnim teškoćama i učenike s poremećajem iz spektra autizma.

Videozapis koji ćete koristiti u aktivnosti pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama. Učenicima oštećena vida omogućite mjesto u učionici najbliže izvoru zvuka, a učenika oštećena sluha smjestite dovoljno blizu ekrana kako bi mogao čitati tekst ulomka bajke.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak. Ulomke iz modernih bajki primjereno grafički oblikujte (koristite povećani font, Arial ili Calibri, veličine barem 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova) što je posebno važno za učenike sa specifičnim teškoćama učenja, ali i pripremite u obliku u kojem pripremljeni ulomak može pročitati učenik oštećena vida bilo da mu uvećate font, da čita koristeći asisitivnu tehnologiju (primjerice, govornu jedinicu) ili da mu ulomak pročita vršnjak iz grupe.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Nakon što pročitaju što više ulomaka iz bajki različitih pisaca tradicionalnih bajki učenici mogu izdvojiti sve likove s kojima su se susreli i podijeliti ih na dobre i loše te stvarne i nestvarne. Uz svaki lik neka napišu kratku karakterizaciju (nekoliko ključnih osobina). Zatim neka odaberu nekoliko likova koji će sudjelovati u radnji njihove bajke. Odabranim likovima neka dodijele osobine tako što će nasumično odabrati osobine nekih drugih likova. Neka napišu svoju bajku s odabranim likovima. Bajke mogu i ilustrirati te izložiti svoje radove na pano učionice ili škole.

Nastavna aktivnost za predmet X

Da Pepeljuga nije izgubila cipelu, miševi bi...

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje obilježja bajke kao književne vrste.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Lijepa riječ moć je jača od bisera i dragulja

Nakon što su učenici u grupnom radu pročitali ulomke iz nekoliko različitih bajki i izdvojili obilježja bajke kao književne vrste (kako je opisano u aktivnosti Da Pepeljuga nije izgubila cipelu, miševi bi…) pristupite ponovno s učenicima jedinici e-škole DOS Hrvatski jezik, Modul 4, Jedinica 4.3., Čitamo bajku i basnu.

Poslušajte s učenicima Ezopovu basnu Lav i miš i neka učenici riješe Kolekciju zadataka 2. Zatim neka učenici pogledaju videozapis o basni kao književnoj vrsti.

Neka učenici pročitaju Ezopovu basnu Gavran i lisica u Primjeru 1 i riješe zadatke ispod primjera. Zamolite učenike da putem poveznice u Kutku za znatiželjne pročitaju basnu Gavran i lija u inačici Ivane Brlić-Mažuranić. Izradite u digitalnom alatu Meta-Chart Vennov dijagram kao predložak za usporedbu dviju basni. Ispišite učenicima primjerak Vennova dijagrama i podijelite ih u parove. Parovi imaju zadatak usporediti dvije basne.

Nakon objavljivanja rezultata rada parovi se spajaju u grupe i čitaju bajku Dvije sestre Charlesa Perraulta. Unutar grupe iznose svoje dojmove i odabiru jednu basnu s kojom će uspoređivati bajku. U digitalnom alatu Canva na temelju postojećeg znanja o bajki i basni uspoređuju bajku i basnu kao književne vrste. Svoje plakate objavljuju na Padlet ploči kao alatu za suradnju koju ste prethodno izradili i podijelili poveznicu na nju učenicima putem platforme MS Teams. Učenici na dogovoren način vrednuju plakate i odabiru najbolju usporedbu te najbolje vizualno rješenje plakata.

Aktivnost izrade plakata u digitalnom alatu Canva može se provesti i kao međupredmetna korelacija Informatike, Likovne kulture i Hrvatskoga jezika. Učenici na nastavnom satu Hrvatskoga jezika pripremaju tekst koji će oblikovati u digitalnom alatu (čitaju i uspoređuju bajke i basne), na satu Likovne kulture mogu ilustrirati neke od likova. Ilustracije na satu Informatike učitavaju u digitalni alat i izrađuju plakate. Sadržajno vrednovanje plakata provodi se na satu Hrvatskoga jezika, a najbolje vizualno oblikovani plakati na satima Informatike i Likovne kulture.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Ova se aktivnost nastavlja na aktivnost Da Pepeljuga nije izgubila cipelu, miševi bi…). U objavi na platformi kojom se inače služite za komunikaciju unutar razreda (npr. MS Teams) podijelite s učenicima poveznicu na jedinicu e-škole DOS Hrvatski jezik, Modul 4, Jedinica 4.3., Čitamo bajku i basnu.

U objavi zamolite učenike da poslušaju Ezopovu basnu Lav i miš i neka učenici riješe Kolekciju zadataka 2. Zatim neka pogledaju videozapis o basni kao književnoj vrsti.

Neka učenici pročitaju Ezopovu basnu Gavran i lisica u Primjeru 1 i riješe zadatke ispod primjera. Zamolite učenike da putem poveznice u Kutku za znatiželjne pročitaju basnu Gavran i lija u inačici Ivane Brlić-Mažuranić. Izradite u digitalnom alatu Meta-Chart Vennov dijagram kao predložak za usporedbu dviju basni. Podijelite s učenicima poveznicu na taj dijagram i zamolite učenike da u svoje bilježnice nacrtaju sličan dijagram i usporede dvije basne. Neki učenici mogu usporediti basne i u digitalnom alatu.

Dogovorite rok za objavu Vennovih dijagrama i mjesto na kojem će učenici učitati fotografije svojih usporedbi (ispod objave zadatka na platformi MS Teams). Zatim podijelite učenike u grupe i otvorite grupno čavrljanje s članovima svake grupe. Sve grupe imaju isti zadatak. Čitaju bajku Dvije sestre Charlesa Perraulta u jedinici e-škole DOS Hrvatski jezik, Modul 4, Jedinica 4.3., Čitamo bajku i basnu. Unutar grupe u čavrljanju iznose svoje dojmove i predlažu jednu basnu s kojom će uspoređivati bajku. Na temelju postojećeg znanja o bajki i basni uspoređuju bajku i basnu kao književne vrste. Na kraju dogovaraju tko će od članova grupe sve što su napisali objediniti na plakatu u digitalnom alatu Canva. Svoje plakate objavljuju u zajedničkome kanalu na platformi MS Teams. Dogovorite s učenicima na koji ćete način vrednovati plakate, a predstavljanje plakata organizirajte tijekom videosastanka na kanalu MS Teams.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Videozapis i zvučni zapis koji ćete koristiti u aktivnosti, pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama. Učenicima oštećena vida omogućite mjesto u učionici najbliže izvoru zvuka, a učenika oštećena sluha smjestite dovoljno blizu ekrana kako bi mogao čitati tekst unutar videozapisa o basni kao i transkript zvučnog zapisa.

Tijekom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojem će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u cijeli zadatak izrade Vennovog dijagrama. Poželjno je učenicima s teškoćama pripremiti jasne smjernice pomoću kojih će znati što trebaju usporediti u basnama (teme, likove, pouku...).

Tijekom izrade plakata u grupi učenika s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak. Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena vida, vodite računa da svi plakati imaju primjeren kontrast pozadine i slova kako bi ih učenik mogao uspješno čitati i snalaziti se u njima. Pobrinite se da u radu grupe aktivno sudjeluje učenik s bilo kojom vrstom teškoće na način da se osjeća uspješno i doprinosi radu grupe (učenik s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje može unositi podatke na plakat koje mu učenici kažu kako bi stalno bio okupiran zadatkom, učenik s intelektualnim teškoćama može birati dizajn plakata i sl.).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zamolite učenike da na stranicama e-lektire pročitaju svih pet basni Ivane Brlić-Mažuranić i pronađu basne slične tematike u zbirci Basne grčkoga književnika Ezopa (također na stranicama e-lektire). Neka izrade tablicu u kojoj će tijekom čitanja voditi bilješke o sličnostima i razlikama među tim basnama. Nakon čitanja neka svoja zapažanja sažmu u nekoliko rečenica vezanoga teksta u kojem će opisati po čemu su slične, a po čemu se razlikuju basne koje su čitali.

Nastavna aktivnost za predmet X

Lijepa riječ moć je jača od bisera i dragulja

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje obilježja basne kao književne vrste.
  • Učenik uspoređuje bajku i basnu na temelju sličnosti i različitosti.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Informatika
  • Likovna kultura
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Životinje i neobični ljudi oživljeni u stripu

Ova se aktivnost nastavlja na prethodne dvije aktivnosti (Da Pepeljuga nije izgubila cipelicu, miševi bi… i Lijepa riječ moć je jača od bisera i dragulja). Na početku aktivnosti zamolite učenike da radeći u parovima sastave popis svih bajki i basni koje su čitali u prethodnim aktivnostima. Naslove neka podijele prema književnim vrstama. Razgovorom u paru odabiru koja im se bajka ili basna najviše svidjela i pišu kratak sadržaj odabranoga teksta. Mogu još jednom posjetiti jedinicu e-škole DOS Hrvatski jezik, Modul 4, Jedinica 4.3., Čitamo bajku i basnu ili mrežnu stranicu e-lektire.

Pokušajte parove podijeliti tako da jedan učenik u paru ima više sklonosti i interesa za izradu digitalnoga sadržaja, a drugi da je više sklon crtanju na papiru.

Učenici na temelju kratkoga sadržaja osmišljavaju koje bi dijelove sadržaja, dijaloge i monologe prikazali u stripu. Pišu kratak nacrt stripa. Određuju koliko će strip imati kvadratića i koji će likovi sudjelovati u radnji stripa (ako je riječ o bajci koja ima više likova).

Na satu Likovne kulture učenici u paru crtaju strip na temelju svojih nacrta. Neka ne zapisuju naslov bajke odnosno basne na temelju koje crtaju strip. Učenik koji ima više sklonosti prema crtanju i ilustriranju aktivniji je u ovom dijelu aktivnosti, drugi mu učenik pomaže oko rasporeda kvadratića, likova i dijaloga.

Uloge se mijenjaju na satu Informatike kada parovi odabiru digitalni alat u kojem će nacrtani strip digitalizirati. Prethodno u dogovoru s učiteljem/učiteljicom Informatike pripremite nekoliko digitalnih alata u kojima bi učenici mogli raditi (npr. Make Beliefs Comix, Pixton, ToonDoo…). Predstavite učenicima prednosti i nedostatke svakog od digitalnih alata i pomozite im da odaberu prigodne likove i pozadine.

Iako učenici u paru rade dva stripa na istu temu, ne mora značiti da će nastali stripovi biti isti (pa čak ni slični). Ispišite digitalne inačice stripova i napravite malu izložbu u razredu ili u prostorijama škole. Za svaki strip učenici trebaju pogoditi o kojoj se bajci ili basni radi. Provedite vrednovanje za učenje i kao učenje.

Stripove možete objaviti i na digitalnom zidu, primjerice, u digitalnom alatu Padlet. Stripove koji su crtani na papiru možete uslikati i učitati na zid u digitalnom alatu te na taj način provesti vrednovanje.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Premda je važno da učenike dijelite u parove tako da jedan učenik u paru ima više sklonosti i interesa za izradu digitalnoga sadržaja a drugi da je više sklon crtanju na papiru, vodite računa o tome da učenike s teškoćama stavite u par s vršnjakom koji će imati razumijevanja za učenikove teškoće i koji će biti spreman učenika s teškoćama aktivno uključivati u sve aktivnosti (primjerice, ako imate u razredu učenika s motoričkim teškoćama koje utječu na pisanje i crtanje, onda će drugi učenik više toga nacrtati i napisati, ali će učenik s motoričkim teškoćama davati viziju stripa, aktivno sudjelovati u stvaranju sadržaja stripa, odabiru digitalnog alata i sl.). Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena vida, vodite računa o tome da on sa svojim parom napravi strip u obliku u kojem ga i on može vidjeti (ako koristi Brailleovo pismo, tekst stripa može se prevesti i na Brailleovo pismo, može se napraviti manji broj sličica, ali da su veće i s većim fontom koji učenik vidi pročitati), a možete učeniku dati i alternativni zadatak (može odglumiti dijalog ili monolog basne ili bajke koje je odabrao s vršnjakom).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zamolite učenike da prikupljene stripove (sa školskog panoa ili u digitalnom obliku) oblikuju u e-knjigu u digitalnom alatu Book Creator. Stripove trebaju poredati nekim logičnim redoslijedom i oblikovati tako da stripovi nastali na temelju različitih bajki i basni pričaju svoju (novu) priču. Poveznicu na e-knjigu neka podijele s ostalim učenicima na platformi MS Teams ili na mrežnoj stranici škole.

Nastavna aktivnost za predmet X

Životinje i neobični ljudi oživljeni u stripu

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik se stvaralački izražava potaknut likovima iz bajke i basne.
  • Učenik crta strip prema pročitanoj bajci i basni.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Informatika, Likovna kultura

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Solar, M. (1997). Teorija književnosti. Osamnaesto izdanje. Zagreb: Školska knjiga.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.