Predmet
Biologija
Veličina slova
scenarij poučavanja

Nevidljiva električna mreža

Naziv predmeta
Biologija

Razred
8. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • epilepsija
  • meningitis
  • moždani udar
  • ozljede leđne moždine i mozga
  • potres mozga
  • sinapsa
  • središnji i periferni živčani sustav
  • voljni i autonomni živčani sustav
  • živčana stanica
  • živčani sustav

Pokrenimo oluju ideja

Kako biste potaknuli interes učenika, na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ – Digitalni obrazovni sadržaji, Biologija nastavnici, Građa ljudskog živčanog sustava, pogledajte videozapis na str. 8., Živčani sustav i upravitelj sustava, u trajanju od 0:40 min. s isključenim zvukom.

Podijelite zatim učenike u skupine i pokrenite oluju ideja. Odredite vremensko ograničenje učenicima za upisivanje ideja u dokument izrađen i podijeljen u Google Disku. Ponovno pustite učenicima videozapis, ali ovoga puta s uključenim zvukom. Nakon što ste iznova odgledali videozapis, prokomentirajte učeničke asocijacije na prvo gledanje. Možete učenike pitati kojim su se organskim sustavom posebno koristili kako bi pratili radnju videozapisa, pisali asocijacije i međusobno se dogovarali. Ako je potrebno, postavite im još neka poticajna pitanja kako bi zaključili da će učiti o živčanom sustavu.

Na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ – Digitalni obrazovni sadržaji, Biologija nastavnici, Građa ljudskog živčanog sustava, možete pronaći i druge obrazovne sadržaje povezane s građom živčanoga sustava.

Napomena: Za pristup Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ potreban je elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Postupci potpore

U Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike u aktivnost gledanja videozapisa.

Učenici s intelektualnim teškoćama mogu navesti neko svoje iskustvo na temelju postavljenog pitanja u vezi s temom. Nakon gledanja videozapisa učenicima postavite poticajna pitanja u usmenom ili pisanom obliku. Svi učenici mogu aktivno sudjelovati predlaganjem ideja u skupini, komentiranjem, iznošenjem zaključaka i sl.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pokrenimo oluju ideja

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • imenovati živčani sustav kao sustav koji upravlja radom drugih sustava
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Otkrijmo građu živčanoga sustava

Priredite učenicima slagalicu u alatu Jigsaw Planet od slika i fotografija stanice i građe mišića i odigrajte igru asocijacija na prikaze na slagalicama.

Pokrenite zatim videozapis Živčana stanica i živac, u trajanju od 3:18 min., a prethodno pripremite organizatore pažnje u programu Word. S učenicima nakon rješavanja zadataka provjerite ispravnost njihovih odgovora, raspravite o eventualnim pogreškama te ih potaknite da donesu zaključke o građi živčane stanice i živca.

Napomena: Na Eduviziji postoji gotov kviz za ponavljanje, ali pojedina pitanja zahtijevaju nisku razinu razumijevanja sadržaja pa možete sami izraditi kviz po uzoru na ovaj, u alatu Quizlet.

Za domaću zadaću možete učenicima zadati da izrade model živčane stanice i/ili sinapse. Naknadno možete napraviti izložbu modela na kojoj će autori predstaviti svoje uratke, a pri kojoj ćete ponoviti gradivo i ispraviti eventualne pogrešne predodžbe. Uratke možete fotografirati i objaviti na mrežnoj stranici škole.

Postupci potpore

U Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike u aktivnosti gledanja videozapisa i izrade domaće zadaće.

Učenicima s intelektualnim i drugim teškoćama uručite vrlo jednostavne slikovne predloške živčane stanice i živca s temeljnim podacima u vezi sa slijedom videozapisa. Za slijepe i slabovidne učenike pripremite gotove 3D modele živčane stanice i živca kojima se mogu koristiti tijekom aktivnosti.

Odabir alata i težinu zadataka u kvizovima prilagodite učenicima u skladu s njihovim mogućnostima.

Svi učenici mogu aktivno sudjelovati predlaganjem ideja, komentiranjem, iznošenjem zaključaka i sl.

Nastavna aktivnost za predmet X

Otkrijmo građu živčanoga sustava

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • povezati građu živčane stanice s njezinim ulogama
  • objasniti električnu prirodu živčanoga impulsa te podražljivost i električnu provodnost živčane stanice i živca
  • opisati sinapsu kao specifičnu vezu između živčanih stanica ili živčanih stanica i mišićnih vlakana
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Nekoliko tema iz šešira

Stavite u šešir kartice sa sljedećim temama: Središnji živčani sustav, Periferni živčani sustav, Voljni živčani sustav, Autonomni živčani sustav. Učenike podijelite u skupine i zamolite predstavnike svake skupine da izvuku karticu iz šešira.

Učenici će izraditi multimedijalni plakat u alatu Padlet o podjeli živčanog sustava upotrebljavajući činjenice koje smatraju značajnima. Kako biste učenicima pomogli u izradi, možete im unaprijed oblikovati nacrt plakata s pitanjima; primjerice, oko teme Središnji živčani sustav složite pitanja: Gdje su u ljudskome tijelu smješteni dijelovi središnjeg živčanog sustava?, Kakve su građe i koja im je uloga? i sl. Možete napraviti i zagonetke, primjerice: Izvana sam bijele, a iznutra sive boje. Moj presjek podsjeća na leptira raširenih krila. a) Tko/Što sam ja? b) Kojem dijelu živčanog sustava pripadam? c) Koje su mi uloge?.

Provjerite ispravnost činjenica na multimedijalnom plakatu, raspravite o eventualnim pogreškama te potaknite učenike na donošenje zaključaka o podjeli živčanog sustava.

„Zamaglite“ im ključne pojmove na multimedijalnom plakatu te odigrajte igru asocijacija kako biste s učenicima ponovili gradivo. Nakon svakog pojma sažmite s učenicima najznačajnije o njemu.

Za domaću zadaću neka učenici izrade kartu živčanih središta. U tome im može pomoći interaktivna karta na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“– Digitalni obrazovni sadržaji, Biologija nastavnici, Građa ljudskog živčanog sustava, str. 10., videozapis.

Napomena: Za pristup Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ potreban je elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Podijelite s učenicima i jednu od ponuđenih fotografija prikaza mozga. Zadajte učenicima i da razmisle te povežu npr. zašto jaki udarac u potiljak može izazvati (privremenu) sljepoću iako je oko zdravo, gdje se nalazi središte govora i sl.

Postupci potpore

U Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike u rad u skupini i u aktivnost izrade domaće zadaće.

Učenici mogu aktivno sudjelovati predlaganjem ideja u skupini, komentiranjem, iznošenjem zaključaka i sl. Za vrijeme izlaganja predstavnika učenicima možete dati predložak s ključnim informacijama, na temelju kojih sudjeluju u izradi multimedijalnog plakata.

Nastavna aktivnost za predmet X

Nekoliko tema iz šešira

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • razlikovati građu i ulogu središnjeg, perifernog, autonomnog i voljnog živčanog sustava
  • opisati kako autonomni živčani sustav upravlja organima čiji rad nije pod utjecajem naše volje
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Naš nevidljivi zaštitnik

Izvedite s učenicima pokus sa svijećom i pokus s čekićem i koljenom. Pokusi mogu biti demonstracijski, a možete i uključiti učenike dobrovoljce. Isto tako, pokus sa svijećom bilo bi zanimljivo izvesti s povezom na očima kako bi zatim mogli s učenicima prokomentirati i važnost iskustva, tj. kako već pri pogledu na plamen svijeće nevoljko približavamo ruku jer smo već odrastajući naučili da je plamen vruć i peče.

Možete to povezati i sa samim činom paljenja svijeće –čim upalite plamen, mičete ruku kojom ste palili kako biste spriječili nastajanje opeklina. S učenicima raspravite o pojmu „iskustveno učenje“ i navedite ih da se prisjete ranijeg djetinjstva, kad ih je obitelj učila da je peć (ili neki drugi predmet) „pec-pec“, ali da su najbolje naučili što znači „pec-pec“ tek nakon što su dotaknuli vruću peć / neki predmet i zaplakali. Raspravite i o tome kako je refleks brza reakcija, a tek nakon što je refleks završio, mozak postaje svjestan što se dogodilo pa je i reakcija (plač, jauk) zakašnjela.

Na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ – Digitalni obrazovni sadržaji, Biologija nastavnici, Nesvjesna uloga živčanog sustava, str. 6., možete pronaći videozapis Refleksni trzaj koljena u trajanju od 0: 38 min., koji sažima oba pokusa.

Zadajte učenicima da izrade shemu refleksnog luka, u čemu im može pomoći lekcija Živčana stanica i živac. Neka se služe pojmovima: podražaj (živčani impuls), osjetilna živčana vlakna, siva tvar leđne moždine, pokretačka živčana vlakna, organ (mišić) (reagira na podražaj).

Na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ – Digitalni obrazovni sadržaji, Biologija nastavnici, Nesvjesna uloga živčanog sustava, str. 3., možete pronaći i videozapis Uloga refleksnog luka u trajanju od 1:43 min.

Nakon odgledanog videozapisa raspravite s učenicima o eventualnim pogreškama u njihovoj shemi te ih potaknite na donošenje zaključaka o refleksnom luku.

Napomena: Za pristup Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ potreban je elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Možete osmisliti i kratku priču nakon koje ćete učenicima postaviti pitanja o refleksima na višim razinama znanja.

Za domaću zadaću učenici mogu dodatno proučiti raznolikost refleksa. Podijelite ih u skupine te svakoj skupini zadajte pojam koji će prema zadanim smjernicama pretraživati u mrežnom pregledniku, primjerice: Babinski refleks, refleks sisanja, refleks prisilnog treptaja, refleks zatvaranja šake i sl. Učenici mogu raditi u zajedničkom dokumentu u Google Disku i naknadno prezentirati svoje radove.

Postupci potpore

U Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike u aktivnosti gledanja videozapisa i izrade domaće zadaće.

Učenici mogu aktivno sudjelovati predlaganjem ideja, komentiranjem, iznošenjem zaključaka, a mogu sudjelovati i kao dobrovoljci u izvođenju pokusa. Svi pokusi trebaju biti ukratko opisani s jasnim zaključkom.

U izvođenje pokusa je uvijek dobro uključiti djecu s ADHD-om jer se na taj način dodatno usmjerava njihova pažnja.

Učenicima s teškoćama u učenju trebaju se pripremiti pitanja (kratka i nedvosmislena) na koja nakon gledanja videozapisa trebaju dati odgovore (kratke i jasne).

ože se pripremiti i gotova shema refleksnog luka u koju će učenici s teškoćama u učenju upisivati pojmove navedene ispod sheme.

Nastavna aktivnost za predmet X

Naš nevidljivi zaštitnik

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • povezati refleksni odgovor na podražaj s njegovom zaštitnom ulogom
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Važno je brinuti o zdravlju

Podijelite učenike u skupine i označite brojevima predložene teme (nezarazne i zarazne bolesti, ozljede leđne moždine i mozga, potres mozga, moždani udar, epilepsija, meningitis), a ispod jedne klupe u svakoj skupini ljepljivom vrpcom nasumično zalijepite brojeve. Jedan učenik, koji ispod svojega dijela klupe pronađe broj, čita naziv teme s istim brojem. Unaprijed za svaku skupinu pripremite nastavne listiće u alatu Visme, na kojima ćete istaknuti činjenice koje učenici trebaju pronaći na poveznicama koje ste pronašli u mrežnom pregledniku, primjerice opis bolesti, simptomi, uzrok, prva pomoć, liječenje.

Učenici neka zatim izrade prezentacije u alatu PowerPoint, koje ćete s pomoću alata Flip Snack preoblikovati u e-knjigu. Listajući knjigu, skupina za skupinom izlaže o zadanoj temi.

Možete učenicima reći da primjerice u smjeru kazaljke na satu skupini do sebe predaju karticu s brojem teme, a onda oni smišljaju deset pitanja o temi čiji su broj dobili i postavljaju ih skupini koja je nakon njih u smjeru kazaljke na satu. Raspravite s učenicima o eventualnim nedoumicama i potaknite ih na donošenje zaključaka o važnosti brige o zdravlju.

Za domaću zadaću zadajte učenicima da istraže utjecaj opijata na živčani sustav. Predložite učenicima da pogledaju kratke videozapise na kanalu YouTube, primjerice Utjecaj droga na pauka i njegovu sposobnost pletenja mreže (Drug effects on spiders), u trajanju od 1:18 min., te ih na taj način potaknite i na ponavljanje gradiva sedmoga razreda.

Postupci potpore

U Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike u rad u skupini te u aktivnosti rješavanja nastavnih listića i izrade domaće zadaće.

Učenici mogu aktivno sudjelovati predlaganjem ideja u skupini, komentiranjem, iznošenjem zaključaka i sl.

Tijekom aktivnosti postavljanja pitanja između skupina, učenicima s teškoćama u učenju možete pripremiti slikovni prikaz za nadopunjavanje, a učenicima s oštećenjima vida možete dati zvučne sažetke s pitanjima na koja trebaju znati odgovoriti.

Za učenike koji žele znati više

Učenici mogu istražiti je li moguće presađivanje mozga i/ili razdvajanje sijamskih blizanaca spojenih glavama, a možete im predložiti i da saznaju kako je nastao književni/filmski lik Frankenstein.

Zanimljiv im može biti i animirani film Izvrnuto, obrnuto(Inside out, Pixar & Walt Disney), u kojem su živopisno opisane i prikazane ljudske emocije. S videozapisom možete povezati i Hipokratove tipove osobnosti, a možete predložiti i istraživanje razvoja psihologije i psihijatrije (primjerice, o Jungu, Freudu, ali i o povijesti psihijatrije u Hrvatskoj).

O svojim istraživanjima neka izvijeste ostale učenike prezentacijom u alatu Prezi.

Nastavna aktivnost za predmet X

Važno je brinuti o zdravlju

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • opisati posljedice ozljeda središnjega i perifernoga živčanoga sustava na zdravlje čovjeka
  • opisati najčešće bolesti živčanoga sustava: potres mozga, meningitis, epilepsiju, dječju paralizu, moždanu kap
  • imenovati zarazne i nezarazne bolesti živčanog sustava
  • objasniti postupke prve pomoći unesrećenoj osobi kojoj je ozlijeđen živčani sustav
  • objasniti postupak prve pomoći osobi koja ima epileptični napad
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatni izvori koji vam mogu pomoći u realizaciji aktivnosti scenarija poučavanja su mrežne stranice Hrvatske udruge za epilepsiju  te Hrvatskog instituta za mozak.

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalac, Struna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji je put utvrđena 13. 5. 2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.