KEM SŠ ABC.4.1. Povezuje građu atoma s energijom te s fizikalnim i kemijskim svojstvima tvari.
KEM SŠ BC.4.2. Analizira međudjelovanja tvari s elektromagnetskim zračenjem.
KEM SŠ D.4.3.Povezuje rezultate pokusa s konceptualnim spoznajama.
KEM SŠ D.4.4. Primjenjuje matematička znanja i vještine.
KEM SŠ D.4.5. Uočava zakonitosti uopćavanjem podataka prikazanih tekstom, crtežom, modelima, tablicama i grafovima.
KEM SŠ C.4.6. Analizira promjene energije tijekom izmjene i pretvorbe energije u okolišu.
KEM SŠ AB.4.7. Analizira kemijske promjene na primjerima reakcija u okolišu.
KEM SŠ AB.4.8.; Kritički razmatra utjecaj tvari na čovjeka i okoliš.
KEM SŠ D.4.9. Povezuje rezultate pokusa s konceptualnim spoznajama.
KEM SŠ D.4.10. Primjenjuje matematička znanja i vještine.
KEM SŠ D.4.11. Uočava zakonitosti uopćavanjem podataka prikazanih tekstom, crtežom, modelima, tablicama i grafovima.
KEM SŠ A.4.12. Istražuje svojstva, sastav i vrstu odabranih biomolekula primjenjujući kemijsko nazivlje i simboliku u okviru koncepta.
KEM SŠ B.4.13. Istražuje kemijske promjene odabranih biomolekula.
KEM SŠ C.4.14. Istražuje energijske pretvorbe tijekom biokemijskih reakcija.
KEM SŠ D.4.15. Povezuje rezultate pokusa s konceptualnim spoznajama.
KEM SŠ D.4.16. Primjenjuje matematička znanja i vještine.
KEM SŠ D.4.17. Uočava zakonitosti uopćavanjem podataka prikazanih tekstom, crtežom, modelima, tablicama i grafovima.
KEM SŠ C.4.18. Predviđa promjene energije tijekom kemijskih promjena.
KEM SŠ B.4.19. Analizira kemijske promjene odabranih tvari.
KEM SŠ AB.4.20. Povezuje svojstva odabranih tvari s njihovom primjenom.
KEM SŠ A.4.21. Kritički razmatra informacije o materijalima.
KEM SŠ D.4.22. Povezuje rezultate pokusa s konceptualnim spoznajama.
KEM SŠ D.4.23. Primjenjuje matematička znanja i vještine.
KEM SŠ D.4.24. Uočava zakonitosti uopćavanjem podataka prikazanih tekstom, crtežom, modelima, tablicama i grafovima.
KEM SŠ AB.4.25. Istražuje svojstva, sastav, vrstu i dobivanje koloidnih sustava.
KEM SŠ BC.4.26. Povezuje utjecaj različitih čimbenika sa stabilnosti koloidnih sustava.
KEM SŠ AB 4.27. Kritički razmatra utjecaj i primjenu koloidnih sustava na život čovjeka i okoliš.
KEM SŠ D.4.28. Povezuje rezultate pokusa s konceptualnim spoznajama.
KEM SŠ D.4.29. Primjenjuje matematička znanja i vještine.
KEM SŠ D.4.30. Uočava zakonitosti uopćavanjem podataka prikazanih tekstom, crtežom, modelima, tablicama i grafovima.
PročitajKemija koloida
Multimedija i interaktivni zadatci omogućuju osnovno poznavanje ključnih pojmova Kemije koloida, kao i ostvarivanje dopune i proširivanja znanja o srodnim tvarima (površinski aktivne tvari, emulzije, micele itd.). Primjenom multimedije, uvid u odnos veličine i svojstava čestica (makro-, mikro- i nanočestice) postat će zorniji i razumljiviji. Primjenu i važnost koloidnih sustava, površinski aktivnih tvari i nanočestica upoznajte na temelju nekoliko primjera u raznim aspektima života. Za produbljivanje znanja istražite biološki važne koloide te spoznaje više o biološki aktivnim nanočesticama.
PročitajElektromagnetsko zračenje i tvari (atomska struktura tvari)
Modul je koncipiran tako da, kroz niz primjera te multimedijalnih sadržaja različite interaktivnosti, možete nadograditi svoje dosadašnje znanje o atomskoj strukturi tvari. Upoznajte se s osnovnim konceptima mikroskopske strukture tvari te makroskopskim manifestacijama strukture. Povijesni pregled teorija mikroskopske strukture tvari dat će vam uvid u sve složenije koncepte, koji su konačno, razvojem kvantne mehanike u prvoj polovici XX. stoljeća, doveli do suvremene teorije atoma i molekula. Upoznavanjem s detaljima kvantnomehaničkog opisa atoma i molekula prepoznat ćete i razumijevati makroskopske, opazive manifestacije mikroskopske strukture tvari.
PročitajKemija odabranih biomolekula
Mnogobrojni primjeri 3D modela molekula načinjenih od kuglica i štapića zorno će pomoći tijekom usvajanja ključnih pojmova; primjerice, vizualizirat će se građa i karakteristične funkcijske skupine odabranih biomolekula – ugljikohidrata, masti i ulja, amida, amina i alkaloida, vitamina, aminokiselina, peptida, proteina, enzima i nukleinskih kiselina. Primjenom animacija povezuje se strukturu odabranih biomolekula s njihovom funkcijom u biološkim sustavima čime se potiče integriranje sadržaja kemije sa sadržajima iz biologije. Primjenom multimedijskih sadržaja nastoji se približiti neke od složenijih kemijskih reakcija odabranih biomolekula. Slijedno upoznavanje osnova laboratorijskih i industrijskih metoda dobivanja navedenih spojeva uvod je u zornu sliku primjene navedenih spojeva u svakodnevnom životu. Primjenom matematičkih izraza u kemijskom računu vezanom za reakcije odabranih biomelekula doprinijet će se stalnom poticanju integriranja sadržaja kemije sa sadržajima matematike.
PročitajMaterijali
Upoznaj najvažnije skupine materijala, njihove primjene, te metode priređivanja, modifikacije i karakterizacije. Prva tema "Vrste i funkcije materijala" uvodi te u znanost o materijalima, pretpostavljajući određenu razinu prethodno stečenog znanja. Ova tema pobliže te upoznaje s temeljnim skupinama materijala: metalima, nemetalima, staklima, keramikama, polimerima, biološkim materijalima, bojilima i pigmentima. Na temelju osnovnih znanja o temeljnim skupinama materijala, kroz dvije specifičnije teme "Funkcionalni materijali" i "Biološki aktivni materijali" upoznaj suvremene trendove u znanosti o materijalima. Kroz cijeli modul provlače se principi zelene kemije, kao važan alat za evaluaciju svake pojedinačne skupine materijala.
PročitajKemija okoliša
Prve tri jedinice ovog modula "Kemija atmosfere", "Kemija vodnih sustava i tla" i "Biogeokemijski ciklusi", upoznat će vas s osnovnim pojmovima atmosferske kemije, geokemije i vodnih ciklusa te problemom zagađenja i toksina u okolišu. To uključuje i upoznavanje s nekim odgovarajućim analitičkim metodama, s poticajima za što više eksperimentalnoga rada i interpretaciju dobivenih rezultata. Jedinice pružaju i nadogradnju ranije stečenih znanja kemije i drugih srodnih predmeta. Četvrta jedinica "Zelena kemija i održivost" se dodatno bavi problemima vezanim uz zagađenja izazvana ljudskim djelovanjem a posebice mogućnostima suvremene kemije, naročito tzv. zelene kemije u njihovom rješavanju.