Predmet
Glazbena kultura 6
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Dvostruki pisak: slamke i slamčice

Naziv predmeta
Glazbena kultura 6

Razred
6. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • oboa
  • engleski rog
  • fagot
  • puhaća glazbala
  • dvostruki pisak

Sličnost i različitost puhaćih glazbala

U razgovoru s učenicima ponovite značajke zvuka (jakost, visinu, trajanje i boju) i osvježite činjenicu da je zvuk titranje koje se zrakom prenosi od izvora do slušatelja. Možete iskoristiti i scenarij GK OŠ 6.1. Puhanjem do glazbe. Da bi osoba nešto mogla čuti, titranje mora biti brže od 20, a sporije od 20 000 puta u sekundi. Koje životinje čuju „bolje” od ljudi? Kako im ta sposobnost koristi? Što je sa zvukovima koji su toliko visoki da ih baš nitko ne čuje? Takvi se zvukovi nazivaju ultrazvukovi. Pitajte učenike jesu li čuli za pojam „ultrazvuk” i znaju li čemu služi.

Svirači flaute (i srodnih glazbala) zvuk proizvode usmjeravanjem zraka na rub usnika. Struja zraka tamo se lomi na dva dijela, a promjene smjera toliko su brze da ih čujemo kao „zvuk”. Naravno, dio zračne mase koja ne uđe u glazbalo nikada ne „zazvuči”. Možemo doslovno reći da „ode u vjetar”. Klarineti i saksofoni su učinkovitiji: njihov je usnik gornjim dijelom kruti „tunel” čije stijenke sav zrak odvode u tijelo glazbala. Donju stranu usnika prekriva savitljivi jezičac. To je tanak dio trske koji titra dok god traje protok zraka. U digitalnom alatu Puzzel izradite za učenike „Label This” zadatak. Neka na slici klarineta prepoznaju i označe usnik, pisak, tijelo i zvono. Pri izradi zadatka možete upotrijebiti fotografije iz prezentacije u scenariju GK OŠ 6.2. Puhaća glazbala s jednostrukim jezičcem ili fotografije s repozitorija Pixabay.

Glazbala koja umjesto krutog usnika i mekog jezičca imaju samo dva jezičca (i s gornje i s donje strane) čine posebnu skupinu glazbala: glazbala s dvostrukim jezičcem. Dvostruki jezičac (pisak) uži je od jednostrukog pa izdaleka izgleda kao uska cijev ili slamka za piće. Općenito, ako svirač izgleda kao da zrak upuhuje u slamčicu ili cjevčicu, možemo zaključiti da je riječ o glazbalu s dvostrukim jezičcem. Takva su sva glazbala iz obitelji oboe i fagota.

Postupci potpore

Učenici s različitim vrstama teškoća imaju svoje osobitosti koje je potrebno uzeti u obzir i za koje su potrebne različite prilagodbe. Sve je postupke potrebno oblikovati u dogovoru sa stručnim suradnicima škole (psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, socijalnim pedagozima) promišljajući ih i provodeći u skladu s osnovnim načelom individualizacije: osoba/učenik je u središtu aktivnosti.

Unatoč raznolikosti učenika s teškoćama, većini može pomoći više vremena za različite aktivnosti, posebno one koje se zasnivaju na samostalnom radu. Određenja pojmova (npr. zvuk, ultrazvuk, dvostruki jezičac – pisak) i vrste glazbala u ovoj se cjelini mogu izdvojiti i opisati u kratkim i jasnim podsjetnicima koji mogu biti vodiči za rješavanje različitih zadataka. Prikažite što više materijala koristeći se stvarnim instrumentima i zvukovnim primjerima, ali i oslanjajući se na dostupne tehnologije. Kako bi učenici lakše usvojili nazive instrumenata, izdvojite slikovne prikaze te glavna vizualna obilježja instrumenata pokušajte spojiti s nazivima.

Razumijevanje pojmova zvuka i obilježja zvukova glazbenih instrumenata neće biti lako približiti učenicima s oštećenjem sluha. Povežite zvuk s vibracijom i pokušajte iskoristiti vibraciju kao izvor za doživljaj zvuka za učenike s oštećenjem sluha. Učeniku s oštećenjem sluha možete omogućiti da stavi ruku na zvučnik na kojem se stvaraju zvukovi. Neka u učionici bude tišina tijekom slušanja različitih instrumenta. Ako u razredu postoji učenik s poremećajem iz spektra autizma (koji može biti vrlo osjetljiv na zvukove), pomno odaberite primjere zvučnih podražaja i obavezno ih najavite. Uparite učenike s teškoćama s učenicima bez teškoća tražeći da svatko na svoj način opiše doživljaj različitih kvaliteta zvuka instrumenata – flaute, klarineta, saksofona, oboe i fagota.

Raspravite i mogućnosti umirujućeg djelovanja zvučnih podražaja na pozornost i osjećaj opuštenosti, a posebno dajte prigodu učenicima s poremećajem pozornosti (ako to žele iskazati i podijeliti s drugim učenicima).

Upotrijebite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama za pripremu materijala te oblikovanje pitanja i zadataka.

Za učenike koji žele znati više

Pisak je potrošni dio glazbala. Ovisno o načinu i količini sviranja, može trajati tjednima ili mjesecima. Kad se istroši, novi jednostruki pisak lako se nabavlja u trgovini glazbene opreme. No dvostruki pisak je složeniji: mora odgovarati obliku usana i tehnici sviranja svakoga glazbenika. Zato svirači sami izrađuju svoje dvostruke jezičce. Na kanalu YouTube, na poveznici Oboe Reed Making with Jen Shark pogledajte kako (prema želji uključite hrvatski prijevod). Opažanja preoblikujte u kratku prezentaciju i prikažite ostatku razreda. Nakon izlaganja, učenik-predavač prima povratnu informaciju o kvaliteti izlaganja, a učitelj o stupnju zanimanja za temu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sličnost i različitost puhaćih glazbala

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje izgled puhaćih glazbala s jednostrukim jezičcem.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Slušajmo zvukove dvostrukog piska

Upotrijebite alat Lino. Otvorite novu praznu virtualnu ploču i omogućite učenicima unos „sticky” elemenata. Usmjerite ih da tijekom slušanja glazbenih primjera svatko na svoj „sticky” unese svoja opažanja, vođena glazbenim sastavnicama (tempo, metar, izvođački sastav, dinamika). Budući da se svako glazbalo upoznaje samo jednim primjerom, uputite učenike da opširno opišu specifičnosti glazbala: boju (i zvukovnu i slikovnu), oblik, veličinu i način sviranja. Korisno je obratiti pozornost na ulogu glazbala (prateća odnosno orkestralna ili solistička uloga) i glazbeni stil.

Glazbeni primjeri:

  1. Ennio Morricone: Gabriel's Oboe, tema iz filma Misija (The Mission, 1986.) – dvominutni ulomak
  2. Antonín Dvořak: simfonija br. 9 u e-molu („Iz novoga svijeta”), op. 95, 2. stavak (Largo) – trominutni ulomak
  3. Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert za fagot u B-duru, KV. 191, 1. stavak (Allegro) – trominutni ulomak
  4. Maurice Ravel: ulomak iz suite Moja majka guska (Ma mère l'Oye) – jednominutni ulomak (od vremenske oznake 10:32).

Pročitajte bilješke i komentirajte dobivena opažanja. Učenici bi nakon slušanja prve skladbe mogli opaziti obou u solističkoj ulozi, njezin visok i oštar ton, jasan i definiran vibrato, karakterističan položaj usana svirača i tijelo glazbala koje nalikuje na klarinet. Nakon druge skladbe korisno je usporediti obou i engleski rog, čija je cjevčica s piskom duža od one na oboi (kao i cijelo glazbalo). Ton je dublji, a razlikuje se i vizualno, prema kruškolikom zadebljanju na dnu glazbala. Pripazite da učenici točno zapisuju (i izgovaraju) skladateljevo prezime. Nakon trećeg primjera učenici su upoznali izgled i zvuk fagota te možebitno uočili drukčiji način upuhivanja zraka, mnogo dužu cijev, mekši ton. U pratnji je manji prateći orkestar, karakterističan za bečku klasiku. Četvrti glazbeni primjer ističe kontrafagot, koji je gotovo isključivo orkestralno glazbalo. Svira se u sjedećem položaju i daje orkestru zvukovnu punoću u najnižem dijelu tonskog spektra.

Postupci potpore

Sve je postupke potrebno oblikovati u dogovoru sa stručnim suradnicima škole (psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, socijalnim pedagozima) promišljajući ih i provodeći u skladu s osnovnim načelom individualizacije: osoba/učenik je u središtu aktivnosti.

Provjerite mogu li se učenici s teškoćama služiti digitalnim alatom Lino. Ako učenik ima teškoće pri upotrebi digitalnog alata, aktivnost neka radi u paru.

Tijekom usvajanja sadržaja nastojte razgovarati s učenicima koristeći se kratkim i jasnim rečenicama. Potkrijepite opise zvučnim i vizualnim primjerima. Mnogi učenici s teškoćama imaju problema pri razumijevanju složenih jezičnih uputa i onih koje se oslanjaju na prenesena značenja. Posebno učenici s teškoćama jezično-govorne-glasovne komunikacije te oni sa specifičnim teškoćama učenja (disleksija, disgrafija) mogu imati problema u razumijevanju sadržaja s opisima koji se zasnivaju na svojevrsnim metaforičkim prikazima kao što su dublji i mekši ton, zvukovna punoća. Pokušajte dati jasne zvučne primjere i spojiti ih i potkrijepiti navedenim opisima. Višestruka izlaganja učenika različitim zvučnim zapisima koji odgovaraju istom opisu mogu pridonijeti upamćivanju značenja opisa. Nove pojmove, poput vibrato, izdvojite i više puta slušno potkrijepite. Nastojte povezati slušne doživljaje s vizualnim doživljajima i slikama koje mogu ilustrirati glazbene kvalitete. Većina učenika s teškoćama te učenika bez teškoća pripada tzv. vizualnom tipu te je zato poželjno ilustracije i boje upotrijebiti za stvaranje veze sa zvučnim podražajima. Sve sadržaje, posebno zvučne podražaje, jasno odijelite i omogućite dovoljno vremena kako bi ih učenici mogli obraditi i pohraniti. Dulje vrijeme i dulje stanke osiguravaju razlikovanje zadanog i stvaranje čvršćih auditivnih slika. Produljena vremena i dostatne stanke osobito su važne tijekom provođenja zadataka u kojima je potrebno odijeliti i prepoznati zvučne sadržaje (zvuka instrumenata, kvalitetu zvuka i slično). Većini učenika s teškoćama (ali i svim učenicima) koristit će ako unaprijed pripremite velikim tiskanim slovima ispisana imena i prezimena skladatelja i nazive djela te ih nekoliko puta jasno izgovorite kako bi ih mogli upamtiti vizualno i slušno.

Učenicima s oštećenjima vida potrebno je uvećati prikaze i slike, a posebno može biti korisno da pojedine instrumente čuju uživo te da ih taktilno istraže i sami pokušaju proizvesti zvuk. Učenicima s oštećenjem sluha bliskost s instrumentima u stvarnom okružju dat će prigodu da dožive vibracije te lakše usvoje i razumiju sadržaje. Opis skladbi koje slušate možete priložiti u tekstnom ili digitalnom obliku. Možete omogućiti učeniku s oštećenjem sluha da stavi ruku na zvučnik na kojem se reproduciraju skladbe. Osigurajte tišinu u učionici tijekom slušanja različitoga zvučnog sadržaja.

Slikovni prikazi instrumenta ili konkreti te opisi obilježja zvuka koje proizvode mogu pomoći u razumijevanju razlika i funkcije instrumenta. Učenike s oštećenjem mišićno-koštanoga sustava uključite u sve aktivnosti u kojima je moguća upotreba i manipuliranje stvarnim instrumentima uzimajući u obzir osobitosti s obzirom na motorička ograničenja.

Za učenike koji žele znati više

Kontrafagot se, u glazbenoj literaturi, gotovo nikada ne čuje sâm. Ipak, nakratko se može čuti u simfonijskoj pjesmi Čarobnjakov učenik. Poslušajte skladbu i pronađite trenutke „čistog kontrafagota”.

Nastavna aktivnost za predmet X

Slušajmo zvukove dvostrukog piska

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik upoznaje određeni broj skladbi.
  • Učenik na osnovi slušanja glazbe razlikuje izvođačke sastave.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Rodoslovlje puhaćih glazbala

U ovoj će aktivnosti učenici, u digitalnom alatu Popplet, izraditi stablasti (hijerarhijski) prikaz podjele puhaćih glazbala te u njega upisati netom upoznata glazbala: obou, fagot, engleski rog i kontrafagot.

Zajedno s učenicima otvorite mrežnu aplikaciju Popplet i vodite ih koracima izrade pazeći da nitko ne zaostane zbog nepredviđenog problema. Ako korisnici (učitelj i učenici) nisu otprije prijavljeni, sustav očekuje prijavu upisivanjem korisničkog imena i zaporke. Nakon prijave korisnici se nalaze ili u glavnom izborniku ili nekom prije početom projektu popplet. Provjerite jesu li svi učenici na istome početnom koraku. Ako stvarate novi popplet, nadjenite mu ime i boju prema želji. Ako nastavljate popplet iz nastavnog scenarija GK OŠ 6.2. Puhaća glazbala s jednostrukim jezičcem – neki su elementi već izrađeni.

U korijenski (i zasad jedini) popple čvor upišite „Puhaća glazbala”. Ispod njega, na idućoj razini budućeg obrnutog stabla, stvorite još dva popple čvora. Nazovite ih „Drvena puhaća glazbala” i „Limena puhaća glazbala” (nove čvorove možete naknadno micati – pritiskom na neispunjenu površinu između teksta i donjeg ruba okvira, uz povlačenje u željenom smjeru).

U treću razinu stabla upišite dosad upoznate vrste drvenih puhaćih glazbala (glazbala bez jezičca, glazbala s jednostrukim jezičcem te glazbala s dvostrukim jezičcem). Na kraju, u četvrtoj razini, ispod čvora „Puhaća glazbala s dvostrukim jezičcem” dodajte čvorove „Oboa”, „Engleski rog”, „Fagot” i „Kontrafagot”. Povežite čvorove od korijena prema listovima. Konačan izgled mogao bi izgledati otprilike ovako. Učenici svoje radove također mogu pohraniti kao PDF (ili prema želji ispisati na papir).

Postupci potpore

Sve je postupke potrebno oblikovati u dogovoru sa stručnim suradnicima škole (psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, socijalnim pedagozima) promišljajući ih i provodeći u skladu s osnovnim načelom individualizacije: osoba/učenik je u središtu aktivnosti.

Svladavanje ove cjeline zasniva se na upotrebi digitalnih alata i zato je iznimno važno da ti alati budu dostupni učeniku u skladu s njegovim sposobnostima. Provjerite digitalnu pristupačnost alata i uskladite razinu zadataka s učenikovim mogućnostima. Ako se učenik ne može samostalno koristiti digitalnim alatom ili mu je potrebna pomoć, aktivnost može raditi u paru.

Prije aktivnosti i upotrebe digitalnih alata osigurajte da ste u objašnjenju zadatka zaokupili učenikovu pozornost te da ste jasno prikazali zadatak i dali jasan slijed uputa za njegovu provedbu. Zadatak postavite jasno. Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja upute možete dati i na papiru A4 kako bi se u svakom trenutku mogli prisjetiti idućeg koraka. Upute priložite u prilagođenom obliku (uvećan font, prored i razmak).

Za učenike s teškoćama jezično-govorne-glasovne komunikacije, ali i za sve druge učenike, bit će korisno objašnjenje riječi rodoslovlje i usporedba s prijašnjim iskustvima i primjerima rodoslovlja. Ne zaboravite da je produljeno vrijeme korisno za sve učenike s teškoćama te jasni opisi i višestruko davanje jednakih informacija u različitim perceptivnim kanalima.

Za učenike koji žele znati više

Pritiskom na bilo koji popple dostupne su i mogućnosti grafičkog uređivanja. Moguće je promijeniti veličinu slova, boju okvira ili u okvir uvesti fotografiju prema želji. Potražite besplatne slike glazbala na portalu Pixabay i dodatno ukrasite svoj projekt popplet.

Nastavna aktivnost za predmet X

Rodoslovlje puhaćih glazbala

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje drvena puhaća glazbala, skupine glazbala i instrumentalne sastave.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.