Moći ću:
vrednovati politiku Gaja Julija Cezara.
Uvod
Cezarove izreke su prilično poznate i česti su sastojak internetskih memeova i pošalica. Spoji dijelove u odgovarajuću misao. Kako ti se čine ovako pomiješane? Imaju li smisla?
Nemamo se čega bojati,
u ono što žele.
Kocka je
prije njihove stvarne smrti.
Ljudi će uvijek vjerovati
bačena!
Kukavice umru mnogo puta
osim straha samog.
Odnos Senata i Cezara
Trojica uglednih i bogatih Rimljana stvorili su tajni savez za preuzimanje vlasti nad Rimskom Republikom. Taj je savez poznat pod nazivom i činili su ga Marko Licinije Kras, Gnej Pompej i Gaj Julije Cezar.
- Pogledaj videoisječak i zaključi o važnosti Senata u Rimskoj Republici.
Video 1.
Dr. sc. Jelena Marhonić govori o Senatu.
Cezar je uviđao da je za preuzimanje vlasti potrebna podrška rimskoga puka pa je na organiziranje zabava i gladijatorskih igara potrošio obiteljsko bogatstvo. Zahvaljujući potkupljivanju te podršci vojske i rimskoga puka, trijumviri su proveli zakone koji su im odgovarali i podijelili funkcije. Od narodne skupštine dobio upravu nad provincijama Ovostranom Galijom i Ilirikom, a senat mu je nakon pet godina povjerio namjesništvo u Onostranoj Galiji. Kao vojskovođa istaknuo se osvajanjem velikoga dijela Galije koji još nije bio pod rimskom vlašću, a plijen stečen osvajanjima omogućio mu je vraćanje dugova.
Kras je nakon obnašanja konzulske časti zajedno s Pompejem 55. pr. Kr. preuzeo upravu nad Sirijom. Izgubio je život u velikom pohodu protiv Parta 53. pr. Kr. kad je kod grada Kare uništena i njegova vojska. Pompej je ostao živjeti u Rimu, a Hispanijom je upravljao preko legata. Tijekom vremena približio se Senatu, a to je dovelo do novoga građanskog rata. Otpočeo ga je Cezar 49. pr. Kr. prešavši s vojskom rječicu Rubikon koja je bila granica Italije. Pompej je konačno poražen 48. pr. Kr. u bitki kod Farsala u Grčkoj i na kraju ubijen u Egiptu gdje je očekivao pomoć. Nakon poraza Pompejevih pristaša, Cezar je postao jedinim gospodarom rimske države.
- Navedi barem dva uvjeta koja su Cezaru omogućila preuzimanje vlasti u Rimu.
Cezarova diktatura
Apijan u Građanskim ratovima piše:
Tako su ga se bojali kao gospodara, a željeli su da im bude blag. Neki su naumili da ga nazovu kraljem, dok on sâm nije zabranio i zaprijetio, jer je to bilo nepovoljno ime poslije prokletstva njihovih predaka. One pretorske kohorte koje su mu u ratovima bile kao tjelesna straža on ukloni i pojavljivao se samo s državnim liktorima.
- Što doznaješ izvora? Što se očekuje od Cezara? Kakva je njegova reakcija?
Cezar je uviđao nužnost promjena u upravljanju državom i bio pristaša vladavine jednoga čovjeka. Kao gospodar Rima više je put zaredom dobio titulu diktatora, a 44. g. pr. Kr. Senat ga je proglasio doživotnim diktatorom nakon što mu je već dodijelio naslov Oca domovine. Osim diktature, obnašao je i druge časti te imao ovlasti koje su mu u praksi davale monarhijsku vlast. Senat ga je proglasio i polubogom.
Cezar je reorganizirao senat, broj senatora povećao je na devet stotina uključivši među senatore svoje odane časnike i oslobođenike. Kako bi od provincija i Italije stvorio jedinstvenu cjelinu, dodjeljivao je pravo rimskoga građanstva, poticao romanizaciju, naseljavao veterane i pokušao unaprijediti provincijsku upravu. Stanje u državi nastojao je poboljšati preustrojem državnih poslova, a otpočeo je i obnavljati grad Rim koji je teško stradao u građanskim ratovima.
Slika 3.
Smrt Cezara (Jean-Léon Gérôme, 1859. - 1867.).
Pokazalo se da je nakon desetljeća nemira, građanskih ratova i proskripcija većina Rimljana bila voljna prihvatiti i monarha po božanskome pravu, samo da nastupi mir. Vladavina jednoga čovjeka i strah od gubitka vlasti naveli su dio senatora da 44. g. pr. Kr. pod krinkom zaštite državnoga poretka organiziraju zavjeru. Cezar je ubijen 15. ožujka 44. g. pr. Kr. u Pompejevoj kuriji u kojoj se trebala održati senatska sjednica.
- Koji je trenutak zabilježen na slici?
- Kakvo raspoloženje vlada?
- Što simbolizira prevrnuta Cezarova stolica?
- Zašto mu je prekriveno lice?
Istraži.

Istraži kakva je veza Cezara s nastavkom egipatske faraonske dinastije Ptolomejevića.