European Union flag

DNA u otkrivanju zločina

DNA u otkrivanju zločina


Molekula DNA može nam pomoći u otkrivanju počinitelja zločina slično kao i otisci prstiju. Naime svi ljudi imaju oko 99,9% identičan poredak dušičnih baza molekule DNA, no ključno je onih 0.1% kojih je karkteristično za svakog čovjeka. Jedini izuzetak su jednojajčani blizanci koji imaju potpuno identičnu molekulu DNA jer su nastali iz iste zigote.
Molekule DNA mogu se izolirati iz različitih bioloških uzoraka koji mogu biti pronađeni na mjestu zločina. To mogu biti dlake s korijenom, krv, sperma ili neka druga tjelesna tekućina koja sadrži stanice. 
Nakon sakupljanja uzoraka slijedi izolacija molekula DNA iz stanica. To se provodi uništavanjem stanične membrane i jezgrine ovojnice te uklanjanjem ostalih staničnih dijelova. Molekulu DNA možete i sami izolirati u vašoj kuhinji (link na praktični rad).
Sljedeći je korak izrezivanje dijelova molekule DNA pomoću restrikcijskih enzima. To su enzimi koji režu molekulu DNA na točno određenim mjestima. 
Slijedi odvajanje dijelova molekula DNA na temelju njihove veličine. Metoda koja se koristi za odvajanje različitih duljina molekule DNA je gel elektroforeza. Dijelovi molekule DNA putuju kroz gel, a brže putuju oni dijelovi koji su kraći. Usporedbom fragmenata molekule DNA s poprišta zločina i molekule DNA sumnjivca može se povezati počinitelj sa zločinom. 

Zadatak: Osmislite slučaj to jest opišite neki zločin koji vi istražujete u ulozi forenzičara i pri tome koristite molekulu DNA. Plakatom prikažite vaš zamišljeni slučaj i kako vam je DNA metodologija pomogla u razrješenju zločina. Poster možete izraditi primjerice alatom Piktochart (https://piktochart.com/).

Natrag