4.6. Aktivnost za samostalno učenje – Aspirin

Uvod

Acetilsalicilna kiselina, poznatija kao Aspirin, dobiva se sintezom iz salicilne kiseline i anhidrida octene kiseline. Prvi puta je sintetizirana 1897. godine u Bayerovom laboratoriju. Ishodna tvar za sintezu acetilsalicilne kiseline je salicilna kiselina koja se može dobiti iz salicina koji se nalazi u vrbi (najvećim dijelom u kori), ili sintetskim putem. Ekstrakti kore vrbe koriste se najduže u narodnoj medicini, a kao takve i sam Hipokrit ih je preporučivao pri olakšavanju trudničkih bolova. 

Sinteza Aspirina – primjer istraživačke nastave u kemiji

1. PRISJETIMO SE ŠTO VEĆ ZNAMO O TEMI ISTRAŽIVANJA

Jesenski dani često su popraćeni virozama i prehladama – istraživanjem prirodnih izvora dobiven je Aspirin, jedan od najčešćih lijekova za kojim posegnemo u takvom stanju organizma.

Aspirin – je li topljiv u vodi?

2. POSTAVIMO ISTRAŽIVAČKO PITANJE

Zašto je unatoč nevjerojatnom napretku moderne medicine i farmacije, Aspirin i nadalje jedan od najčešće korištenih lijekova današnjice?

3. OBLIKUJMO PRETPOSTAVKU

Sinteza Aspirina udovoljava temeljnim pretpostavkama da bi Aspirin mogao biti jedan od najrasprostranjenijih lijekova na svijetu s višestrukim djelovanjem (dostupnost kemikalija, visoko iskorištenje tijekom sinteze, učinkovitost lijeka te pristupačna (niska) cijena).

4. PLANIRAJMO I PROVEDIMO ISTRAŽIVANJE

Radom u skupinama pretražite stručne mrežne stranice i/ili stručnu literaturu te pronađite potrebne informacije za reakciju sinteze acetilsalicilne kiseline u laboratorijskim uvijetima. Istražite smjernice za pokus; pripremu pokusa (pribor i kemikalije te mjere opreza u radu) i etape rada (1. faza – acetiliranje; 2. faza kristalizacija u hladnoj vodi; 3. faza – prekristalizacija u etanolu).

Prikupljene podatke vezane za opis izvedbe pokusa sinteze salicilne kiseline usporedite sa drugim skupinama, a nejasnoće razjasnite s nastavnikom.

Pokus provedite u laboratoriju i dokumentirajte ga – rezultate pohranite u obliku fotografije/videozapisa. IKT alate potrebne za obradu rezultata pokusa, vizualizaciju modela molekula, izradu skice korištene aparature, pronađite na mrežnim stranicama CARNET-ova e-Laboratorija.

Napomena: Pozorno odaberite podatke dostupne na mrežnim stranicama, jer navedeni sadržaji često nisu recenzirani. Primjerice, podaci s Wikipedije mogu vam poslužiti kao polazna točka istraživanja ili kao početni izvor podataka, no znajte da nije preporučljivo citirati Wikipediju kao izvor podataka u znanstvenome radu.

5. ANALIZIRAJMO REZULTATE I DONESIMO ZAKLJUČKE

Na temelju provedenog pokusa i dokumentiranih koraka u izvedbi načinite:

a) prikaz mehanizma reakcije

b) račun iskorištenja reakcije

c) analizu produkta (primjerice, test na fenolnu skupinu, kontrola čistoće acetilsalicilne kiseline tankoslojnom kromatrografijom, snimanje IR spektra i analiza dobivenog spektra)

d) donesite zaključake.

6. NAŠA PRETPOSTAVKA JE POTVRĐENA / NAŠA PRETPOSTAVKA JE OPOVRGNUTA

Ako je vaša pretpostavka opovrgnuta, razmislite i pokušajte s novom pretpostavkom.

7. NAPRAVIMO IZVJEŠTAJ

Rezultate rada prikažite prezentacijom ili plakatom izrađenim u PowerPoint-u.

DODATAK ISTRAŽIVAČKOM RADU:

Istražite stručne mrežne stranice o para amino salicilnoj kiselini i acetaminofenu, lijekovima koji imaju sličan sastav kao i acetilsalicilna kiselina. Usporedite njihovu strukturu, imenujte funkcionalne skupine i navedite sličnosti i razlike. Istražite pod kojim se trgovačkim imenima prodaju ovi lijekovi i kakvo im je farmakološko djelovanje.

Timskim radom provedite istraživački projekt i pripremite seminarski rad na jednu od ponuđenih tema o aspirinu: 1) Povijest Aspirina; 2) Kemijski sastav i građa molekule Aspirina i 3) Biokemijski princip rada Aspirina.

Tijekom rada međusobno surađujte i doprinosite napretku projekta preko neke od online platformi za suradnju.