Uvod
Rimljani su u rano doba Carstva zauzeli cijeli hrvatski prostor od Jadrana do Dunava i počeli s uređenjem osvojenih područja. Nastale rimske pokrajine uključene su u gospodarski i kulturni poredak Rimskoga Carstva, a višestoljetni rimski utjecaj ostavio je neizbrisiv trag na hrvatskom tlu. Dalmacija i Panonija su pripadale važnijim pokrajinama Carstva. Panonija je bila pogranična pokrajina, njome su prolazile važne prometnice što je utjecalo i na nastanak gradova i naselja. Uz panonske izvore tople i kisele vode Rimljani su uredili lječilišta.
Rimljani su u rano doba Carstva zauzeli cijeli hrvatski prostor od Jadrana do Dunava i počeli s uređenjem osvojenih područja. Nastale rimske pokrajine uključene su u gospodarski i kulturni poredak Rimskoga Carstva.
Višestoljetni rimski utjecaj ostavio je neizbrisiv trag na hrvatskom tlu.
Dalmacija i Panonija su pripadale važnijim pokrajinama Carstva.
Panonija je bila pogranična pokrajina.
- Njome su prolazile važne prometnice
- Razvoj prometnica je utjecao na nastanak gradova i naselja.
- Uz panonske izvore tople i kisele vode Rimljani su uredili lječilišta.
Rimsko naselje Aquae Iasae
U današnjim Varaždinskim Toplicama nalazilo se od 1. – 4. st. rimsko naselje Aquae Iasae. Na to su već u prošlim stoljećima ukazivali slučajni nalazi vrijednih spomenika kao što je kamena ploča s natpisom Konstantina Velikog, spomenuta u prvoj tiskanoj knjizi o Toplicama. Na ploči se spominje da je „…Jazijskim Toplicama, nekoć uništenim silom ognja,… povratio prvobitni izgled…“
U današnjim Varaždinskim Toplicama nalazilo se od 1. – 4. st. rimsko naselje Aquae Iasae.
Na naselje su u prošlim stoljećima ukazivali slučajni nalazi vrijednih spomenika.
Jedan od spomenika je kamena ploča s natpisom Konstantina Velikog, spomenuta u prvoj tiskanoj knjizi o Toplicama.
Na ploči se spominje da je „…Jazijskim Toplicama, nekoć uništenim silom ognja,… povratio prvobitni izgled…“
Na temelju svih dosadašnjih istraživanja ustanovljeno je da je na području današnjih Varaždinskih Toplica uz termalne izvore ljekovite vode bilo izgrađeno značajno rimsko naselje Aquae Iasae. U imenu Aquae Iasae sadržano je svjedočanstvo da je na istom prostoru oko termalnog izvora postojalo naselje i prije dolaska Rimljana, nastanjeno panonsko-ilirskim plemenom Jasa, što ukazuje na kontinuitet korištenja ljekovite vode i postojanja kupališnog naselja od prapovijesnog razdoblja do danas.
Na temelju svih dosadašnjih istraživanja ustanovljeno je da je na području današnjih Varaždinskih Toplica bilo
- termalnih izvora ljekovite vode
- izgrađeno značajno rimsko naselje Aquae Iasae.
Naziv Aquae Iasae svjedoči da je oko termalnog izvora bilo nastanjeno panonsko-ilirskim pleme Jasa i prije dolaska Rimljana.
Nalazi ukazuju
- na kontinuitet korištenja ljekovite vode
- postojanja kupališnog naselja od prapovijesnog razdoblja do danas.
Javni dio rimskog naselja nalazio se na povišenom dijelu, stambeni dio niže prema podnožju, a u samom podnožju bili su obrtničko-trgovački i sajamski objekti. Tako se antička izgradnja prilagodila terenu te zbog toga naselje nema izgled uobičajen za rimske gradove.
Zahvaljujući arheološkim iskopavanjima od 1953. – 1982. pronađeni su ostaci rimske arhitekture koja se sastoji od kupališnog dijela koji čine zgrade kupališta s bazenima i bazilikom, forumom s trijemovima, te kapitolija (hramovi Jupitera, Junone i Minerve).
U jesen 2006. godine započeta su arheološka istraživanja središnjeg dijela rimskog foruma, gdje se nalazio rimski izvorišni bazen. Provedena istraživanja su dala izuzetno zanimljive podatke o načinu na koji su Rimljani koristili termalnu vodu, odnosno izvorište.
Rimsko naselje činilo je nekoliko dijelova:
- Javni dio rimskog naselja nalazio se na povišenom dijelu
- stambeni dio bio je niže prema podnožju
- u samom podnožju bili su obrtničko-trgovački i sajamski objekti.
Tako se antička izgradnja prilagodila terenu. Zbog toga naselje nema izgled uobičajen za rimske gradove.
Zahvaljujući arheološkim iskopavanjima od 1953. – 1982. pronađeni su ostaci rimske arhitekture koja se sastoji
- od kupališnog dijela koji čine zgrade kupališta s bazenima i bazilikom, forumom s trijemovima
- kapitolija (hramovi Jupitera, Junone i Minerve).
U jesen 2006. godine započeta su arheološka istraživanja središnjeg dijela rimskog foruma , gdje se nalazio rimski izvorišni bazen.
Provedena istraživanja su dala izuzetno zanimljive podatke o načinu na koji su Rimljani koristili termalnu vodu, odnosno izvorište .
Pokazalo se da je prirodno izvorište ograđeno velikim bazenom veličine 8 x 13,5 metara, a voda se odvodila u kupalište sistemom kanala. Do sada je jedini sličan primjer ovakvog bazena poznat u Engleskoj u rimskom naselju Aquae Sulis (Bath), pa je ovaj primjer iz Varaždinskih Toplica od neprocjenjive vrijednosti za poznavanje dostignuća rimskog graditeljstva.
Pokazalo se:
- prirodno izvorište ograđeno je velikim bazenom veličine 8 x 13,5 metara
- voda se odvodila u kupalište sistemom kanala.
Jedini sličan primjer ovakvog bazena poznat je u Engleskoj u rimskom naselju Aquae Sulis (Bath).
Ovaj primjer iz Varaždinskih Toplica je od neprocjenjive vrijednosti za poznavanje dostignuća rimskog graditeljstva.
Rimska javna arhitektura
Kupališta s , i bila su usko vezana uz termalni izvor sumporne vode. Zbog naslaga koje su se stoljećima taložile preko ostataka rimske arhitekture, ovaj je kompleks jedan od najbolje očuvanih lokaliteta u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Natpisi iz ranocarskog vremena su uglavnom vojni te svjedoče da je kupalište u svojoj najstarijoj fazi služilo za liječenje vojnika. Istraživanja su pokazala da se za vrijeme cara Hadrijana i Antonina Pija izgrađuje novo kupalište. Zgrade iz ovog doba uništene su u požaru prilikom jedne od provale Gota, kao što to spominje i ploča cara Konstantina, koji je obnovio kupalište s bazilikom, forum i kapitolij.
Kupališta s , i bila su usko vezana uz termalni izvor sumporne vode.
Zbog naslaga koje su se stoljećima taložile preko ostataka rimske arhitekture ovaj je kompleks jedan od najbolje očuvanih lokaliteta u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Kupalište je u svojoj najstarijoj fazi služilo za liječenje vojnika, o čemu svjedoče uglavnom vojni natpisi iz ranocarskog vremena.
Istraživanja su pokazala da se za vrijeme cara Hadrijana i Antonina Pija izgrađuje novo kupalište.
Zgrade iz ovog doba uništene u požaru prilikom jedne od provale Gota, kao što to spominje i ploča cara Konstantina.
Car Konstantin je obnovio kupalište s bazilikom, forum i kapitolij.
Bazilika
Zidovi bazilike sačuvani su u visini preko 2 metra. Bazilika je bila pravokutnog oblika i obzirom na sačuvane elemente mogao se rekonstruirati vanjski te unutarnji izgled bazilike. Nađen je veliki broj ulomaka zidnih slikarija i po njima se da zaključiti da su ukrasi bili biljni motivi. Nađen je i ulomak zidne slikarije s prikazom glave sveca s aureolom.
Na što upućuje nađeni ulomak sveca u bazilici?
Zidovi bazilike sačuvani su u visini preko 2 metra.
Bazilika je bila pravokutnog oblika.
Prema sačuvanim elementima rekonstruirao se vanjski te unutarnji izgled bazilike.
Nađen je
- veliki broj ulomaka zidnih slikarija koje ukazuju na biljne motive
- ulomak zidne slikarije s prikazom glave sveca s aureolom.
Na što upućuje nađeni ulomak sveca u bazilici?
Kupalište
Prostorije kupališta izuzetno su dobro sačuvana, pa se za većinu mogla odrediti nekadašnja namjena te visina zgrade i izgled krovišta. Dvije su prostorije služile kao svlačionice, dvije su imale polukružni bazen za vruću kupelj s manjim prostorom za znojenje. Postojala je prostorija s toplim zrakom i hladna kupelj. Otkriveni su dobro sačuvani žbukani podovi i ostatci te zidne slikarije s geometrijskim motivima i motivima vinove loze.
Prostorije kupališta izuzetno su dobro sačuvane.
Za većinu prostorija se mogla odrediti nekadašnja namjena te visina zgrade i izgled krovišta.
- Dvije su prostorije služile kao svlačionice.
- Dvije su imale polukružni bazen za vruću kupelj s manjim prostorom za znojenje.
- Postojala je prostorija s toplim zrakom i hladna kupelj.
Otkriveni su:
- dobro sačuvani žbukani podovi i ostatci te
- zidne slikarije s geometrijskim motivima i motivima vinove loze.
Forum
Forum veličine 22 x 24 metra bio je sa sve četiri strane zatvoren . Na sredini foruma nalazio se izvor ljekovite vode, odnosno nimfej – bunar. Zanimljivi su brojni spomenici s natpisima koje su tijekom nekoliko stoljeća kao zahvalu ili molbu za ozdravljenje nimfama posvećivali posjetitelji.
Iz natpisa se vidi da su potjecali iz različitih slojeva društva, a neki su dolazili čak i iz udaljenih dijelova Carstva što ukazuje na veliki ugled koji su ove toplice imale u rimskom svijetu.
Forum veličine 22 x 24 metra bio je sa sve četiri strane zatvoren .
Na sredini foruma nalazio se izvor ljekovite vode, odnosno nimfej – bunar.
Na brojnim su spomenicima zahvale ili molbe za ozdravljenje upućene nimfama koje su, tijekom nekoliko stoljeća, posvećivali posjetitelji tijekom nekoliko stoljeća.
Iz natpisa se vidi da su:
- posjetitelji potjecali iz različitih slojeva društva
- neki posjetitelji dolazili čak i iz udaljenih dijelova Carstva.
Sve ukazuje na veliki ugled ovih toplica u rimskom svijetu.
Kapitolij
U jednom od hramova posvećenih kapitolijskom trojstvu, uz Jupitera i Junonu nalazila se najveća i najbolje očuvana skulptura, ona posvećena božici Minervi. Varaždinske Toplice prepoznatljive su po njoj pa bi se moglo reći da je postala njihov simbol.
U jednom od hramova posvećenih kapitolijskom trojstvu, uz Jupitera i Junonu nalazila se najveća i najbolje očuvana skulptura posvećena božici Minervi.
Varaždinske Toplice prepoznatljive su po božici Minervi pa bi se moglo reći da je postala njihov simbol.
Izrada virtualne stvarnosti
Računala se sve više i više koriste u istraživanju povijesti arhitekture i u arheologiji. Pri izradi rekonstrukcija, kao što je to učinjeno na primjeru Varaždinskih Toplica, upotreba računala bitno je povećala mogućnosti i kvalitetu prikaza koji su izrađeni na temelju stvarnih elemenata nađenih na tom lokalitetu.
Ovaj prvorazredni spomenik antičke arhitekture jedan je od malobrojnih u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i jedini u toj mjeri sačuvan u kontinentalnoj Hrvatskoj te osim kulturnog i povijesnog ima i izuzetno turističko značenje .
Računala se sve više i više koriste u istraživanju povijesti arhitekture i u arheologiji.
Upotreba računala bitno je povećala mogućnosti i kvalitetu prikaza rekonstrukcije Varaždinskih Toplica.
Prikazi su izrađeni na temelju stvarnih elemenata nađenih na tom lokalitetu.
Ovaj prvorazredni spomenik antičke arhitekture:
- jedan je od malobrojnih u sjeverozapadnoj Hrvatskoj
- jedini u toj mjeri sačuvan u kontinentalnoj Hrvatskoj
- uz kulturno i povijesno ima i turističko značenje .