Uvod
Malo plodne zemlje, strah od dužničkoga ropstva, te prenapučenost, glavni su razlozi zbog kojih su Grci počeli iseljavati iz svojih polisa u potrazi za novom domovinom. Naselja koja su Grci osnovali izvan domovine zovu se , a njihovo naseljavanje .
Glavni razlozi zbog kojih su Grci počeli iseljavati iz svojih polisa u potrazi za novom domovinom su:
- malo plodne zemlje
- strah od dužničkoga ropstva
- prenapučenost.
Naselja koja su Grci osnovali izvan domovine zovu se .
Naseljavanje kolonija naziva se .
Grčka kolonizacija
Područja iseljavanja bile su obale Sredozemnoga, Jadranskoga i Crnoga mora. Grčke kolonije na istočnoj obali Jadrana nastale su kasnije od onih na Crnom moru ili u južnoj Italiji i osnivane su samo na njenom jugu, u Dalmaciji.
Pronađeni su brojni obrtnički proizvodi kojima su Grci trgovali, predmeti svakodnevne uporabe, kipovi bogova i novac. Dolazilo do miješanja stanovništva i jadranski su Grci širili svoju kulturu među Ilirima. Na hrvatskome tlu su najstariji pisani spomenici natpisi koje su urezali ili uklesali upravo stanovnici grčkih kolonija.
Područja iseljavanja bile su obale Sredozemnoga, Jadranskoga i Crnoga mora.
Grčke kolonije na istočnoj obali Jadrana osnivane su samo u Dalmaciji i nastale su kasnije od onih na Crnom moru ili u južnoj Italiji.
Pronađeni su:
- brojni obrtnički proizvodi kojima su Grci trgovali
- predmeti svakodnevne uporabe
- kipovi bogova i novac.
Dolazilo do miješanja stanovništva i jadranski su Grci širili svoju kulturu među Ilirima.
Na hrvatskome tlu su najstariji pisani spomenici natpisi koje su urezali ili uklesali upravo stanovnici grčkih kolonija.
Issa - Vis
U 4. st. pr. Kr. na području današnjega grada Visa razvila se Issa - najvažnija grčka kolonija na tlu Hrvatske.
U 4. st. pr. Kr. na području današnjega grada Visa razvila se Issa.
Issa je najvažnija grčka kolonija na tlu Hrvatske.
Lumbarda na Korčuli
Pharos na Hvaru
Starogradsko polje na otoku Hvaru s još vidljivim ostatcima podjele zemljišta iz razdoblja grčke kolonizacije. Riječ je o najbolje sačuvanoj grčkoj podjeli zemljišta na Sredozemlju zbog čega je ovaj hrvatski lokalitet na Popisu svjetske baštine.
Starogradsko polje na otoku Hvaru s još vidljivim ostatcima podjele zemljišta iz razdoblja grčke kolonizacije.
Riječ je o najbolje sačuvanoj grčkoj podjeli zemljišta na Sredozemlju zbog čega je ovaj hrvatski lokalitet na Popisu svjetske baštine.
Trogir – grad sretnog trenutka
Kairos je grčki bog sretnog trenutka. Kairosa je, po vjerovanju, trebalo povući za repić kose da bi se uhvatila sreća. Reljef je pronađen u Trogiru gdje se i čuva u samostanu sv. Nikole.
Zašto se Trogir naziva gradom sretnog trenutka? Možeš li na reljefu uočiti repić kose?
Kairos je grčki bog sretnog trenutka.
Kairosa je, po vjerovanju, trebalo povući za repić kose da bi se uhvatila sreća.
Reljef Kariosa je pronađen u Trogiru gdje se i čuva u samostanu sv. Nikole.
- Zašto se Trogir naziva gradom sretnog trenutka?
- Opiši reljef
Rimska vladavina
Naši krajevi su se isticali kao napredna područja rimske države. Na njihovu se primjeru lijepo razabire kako se živjelo u rimskim provincijama. Rimske kolonije imale su bedeme, vodovod i kanalizaciju. Uređene su pravilne gradske četvrti, forumi i svetišta za kapitolijsko trojstvo, a zatim i za štovanje careva. Podignute su terme, kazališta i amfiteatri. Prihvaćajući rimska kulturna dostignuća, staro je ilirsko i panonsko stanovništvo ostavilo mnoga svjedočanstva o miješanju različitih utjecaja.
Naši krajevi su se isticali kao napredna područja rimske države.
Na njihovu se primjeru lijepo razabire kako se živjelo u rimskim provincijama.
- Rimske kolonije imale su bedeme, vodovod i kanalizaciju.
- Uređene su pravilne gradske četvrti, forumi i svetišta za kapitolijsko trojstvo, a zatim i za štovanje careva.
- Podignute su terme, kazališta i amfiteatri.
Prihvaćajući rimska kulturna dostignuća, staro je ilirsko i panonsko stanovništvo ostavilo mnoga svjedočanstva o miješanju različitih utjecaja.
Salona - Solin
Razvoj Salone počinje nakon građanskog rata između Cezara i Pompeja u 1. st. pr. Kr. Salonitanci su bili na strani pobjednika Cezara koji je gradu dodijelio status kolonije. Salona potom postaje glavni grad rimske provincije Dalmacije, a time politički, vjerski, trgovački i vojni centar sa 60 000 stanovnika.
Razvoj Salone počinje nakon građanskog rata između Cezara i Pompeja u 1. st. pr. Kr. Salonitanci su bili na strani pobjednika Cezara.
Cezar je Saloni dodijelio status kolonije.
Salona postaje glavni grad rimske provincije Dalmacije, a time politički, vjerski, trgovački i vojni centar sa 60 000 stanovnika.
Narona – Vid kod Metkovića
Jedan od najvažnijih i najstarijih antičkih gradova u našoj zemlji je Narona (danas Vid kod Metkovića), smještena u blizini ušća rijeke Neretve. Do Narone se stizalo brodovima, a dalje se trgovina nastavljala kopnenim putem u unutrašnjost.
Narona je jedan od najvažnijih i najstarijih antičkih gradova u našoj zemlji (danas Vid kod Metkovića),.
Narona je smještena u blizini ušća rijeke Neretve.
- Do Narone se stizalo brodovima.
- Dalje se trgovina nastavljala kopnenim putem u unutrašnjost.
Pola - Pula
Arena je najveći i najsačuvaniji spomenik antičkog graditeljstva u Hrvatskoj. Građena je u 1. st., u vrijeme vladavine cara Vespazijana, istovremeno s najvećom i najpoznatijom građevinom te vrste – Koloseumom u Rimu. Eliptičnog je oblika, 130 metara x 100 metara. Smatra se da je Arena mogla primiti 20 000 gledatelja.
Arena je najveći i najsačuvaniji spomenik antičkog graditeljstva u Hrvatskoj.
- Građena je u 1. st., u vrijeme vladavine cara Vespazijana, istovremeno s najvećom i najpoznatijom građevinom te vrste – Koloseumom u Rimu.
- Eliptičnog je oblika, 130 metara x 100 metara.
- Smatra se da je Arena mogla primiti 20 000 gledatelja.
Šetnja pulskom Arenom
Dioklecijanova palača
Dioklecijanova palača u Splitu je spomenik star preko 1700 godina. Tijekom prošlosti doživjela je brojne izmjene i ona danas izgleda drugačije nego u vrijeme cara Dioklecijana.
Dioklecijanova je palača bila pravokutnog tlocrta, veličine oko 215 x 180 metara. U nju se ulazilo kroz četvora dobro branjena vrata. Palača je dvjema širokim ulicama bila podijeljena na četiri građevna bloka. Sjeverni dijelovi su bili namijenjeni smještaju posluge, obrtnika, vojnika kao i careve straže. U sjevernom dijelu južnog dijela palače se nalazio carev i hramovi, a u južnom raskošne prostorije cara Dioklecijana i njegove obitelji. Palača je bila okružena debelim obrambenim zidinama, osiguranima i sa šesnaest kula što su branile te zidine i ulaze u palaču.
Dioklecijanova palača u Splitu je spomenik star preko 1700 godina.
Tijekom prošlosti doživjela je brojne izmjene.
Danas palača izgleda drugačije nego u vrijeme cara Dioklecijana.
Dioklecijanova je palača bila pravokutnog tlocrta, veličine oko 215 x 180 metara.
U palaču se ulazilo kroz četvora dobro branjena vrata.
Palača je dvjema širokim ulicama bila podijeljena na četiri građevna bloka.
- Sjeverni dijelovi su bili namijenjeni smještaju posluge, obrtnika, vojnika kao i careve straže.
- U južnom dijelu palače na sjevernoj strani se nalazio carev i hramovi, a na južnoj strani raskošne prostorije cara Dioklecijana i njegove obitelji.
Palača je bila okružena debelim obrambenim zidinama. Zidine su bile osigurane sa šesnaest kula koje su branile te zidine i ulaze u palaču.
Siscia - Sisak
Rimska je Siscia imala luku na Kupi, a od sredine 3. stoljeća i kovnicu novca koji se koristio po cijelome Carstvu. Uz obalu Kupe bile su smještene i terme, pronađeni su ostaci vodovoda, a arheološka istraživanja s kraja 20. i početka 21. stoljeća donijela su na vidjelo i dijelove gradskih zidina.
Rimska je Siscia imala je
- luku na Kupi.
- kovnicu novca, od sredine 3. stoljeća i
Novac se koristio po cijelome Carstvu.
Uz obalu Kupe
- bile su smještene i terme,
- pronađeni su ostaci vodovoda
Arheološka istraživanja s kraja 20. i početka 21. stoljeća donijela su na vidjelo i dijelove gradskih zidina.
Aqua Iasae – Varaždinske Toplice
U 3. st. pr. Kr. područje današnjih Varaždinskih Toplica naselili su Jasi, prema kojima je naselje za rimske vladavine nazvano Aquae Iasae. Već u antičko doba ondje se nalazilo termalno kupalište. Iz toga razdoblja sačuvani su ostatci kupališne zgrade s bazilikom, ostatci foruma, te hramova posvećenim kapitolijskom trojstvu - Jupiteru, Junoni i Minervi.
U 3. st. pr. Kr. područje današnjih Varaždinskih Toplica naselili su Jasi.
Prema Jasima je naselje za rimske vladavine nazvano Aquae Iasae.
Već u antičko doba ondje se nalazilo termalno kupalište.
Iz toga razdoblja sačuvani su:
- ostatci kupališne zgrade s bazilikom
- ostatci foruma
- ostatci hramova posvećenim kapitolijskom trojstvu - Jupiteru, Junoni i Minervi.
Apoksiomen
Hrvatski Apoksiomen brončani je kip visine 192 centimetra. Prikazuje mladog atletičara koji je upravo završio natjecanje ili vježbanje u trenutku čišćenju svojega tijela od ulja, znoja i prašine (grč. apoxyesis) pa ga se stoga naziva Apoksiomenom.
Kip je 1996. godine slučajno pronađen u podmorju pokraj otoka Lošinja. Kip je bio teret rimskoga broda koji je plovio na sjever prema nekome od velikih gradova. Izrađen je najvjerojatnije u 2. ili 1. st. pr. Kr.
- Možeš li na temelju teksta odgovoriti zašto se ovaj kip zove Apoksiomen?
Hrvatski Apoksiomen brončani je kip visine 192 centimetra.
Kip prikazuje mladog atletičara koji je upravo završio natjecanje ili vježbanje u trenutku čišćenju svojega tijela od ulja, znoja i prašine (grč. apoxyesis) pa ga se stoga naziva Apoksiomenom.
Kip je 1996. godine slučajno pronađen u podmorju pokraj otoka Lošinja.
Kip je bio teret rimskoga broda koji je plovio na sjever prema nekome od velikih gradova. Izrađen je najvjerojatnije u 2. ili 1. st. pr. Kr.
- Možeš li na temelju teksta odgovoriti zašto se ovaj kip zove Apoksiomen?
Gaj Laberije
Spomenik se nalazi na pročelju jedne kuće u Sinju, a izvorno se nalazio u rimskom vojnom logoru Tiluriumu. Nadgrobni spomenik prikazuje sedmogodišnjega rimskoga dječaka Gaja Liberija koji u ruci drži kuglu ukrašenu šesterokutima, poput kožne lopte.
Jesu li Englezi igrali prvi nogomet ili ipak ne?
Spomenik se nalazi na pročelju jedne kuće u Sinju, a izvorno se nalazio u rimskom vojnom logoru Tiluriumu.
Nadgrobni spomenik prikazuje sedmogodišnjega rimskoga dječaka Gaja Liberija koji u ruci drži kuglu ukrašenu šesterokutima, poput kožne lopte.
- Jesu li Englezi igrali prvi nogomet ili ipak ne?