Opis postupka i zapažanja
- Stavite odabrano voće u vrećicu, dobro je zatvorite i gnječite ga nekoliko minuta kako bi dobili jednoličnu masu bez grudica.
- Odrežite jedan vrh vrećice i istisni smjesu u čašu (po potrebi razrijedi s vodom tako da smjesa ne bude pregusta).
- Dodajte pola žličice kuhinjske soli i žlicu deterdženta za pranje posuđa i miješajte nekoliko minuta.
- Nakon nekoliko minuta dodajte visokopostotni hladni etanol, pažljivo ga ulijevajući uz rub stijenke čaše tako da se slojevi ne pomiješaju. Ulijte onoliko alkohola koliko je voćne kaše u čaši (tj. da su volumeni dvaju slojeva jednaki). Ostavite stajati nekoliko minuta i promatrajte što se događa. Na granici dvaju slojeva vidjet ćete mjehuriće kako zajedno s bijelim nitima prelaze iz gustog vodenog sloja u alkoholni sloj. To su molekule DNA.
Odgovorite na pitanja.
- Zašto je bilo potrebno voće dobro zgnječiti prije izolacije DNA?
- Koja je uloga deterdženta u izolaciji DNA iz voća?
- Zašto je potrebno ohladiti alkohol?
- Jesu li bijele niti izolirane iz voća čista DNA?
- Što bi još te niti mogle sadržavati?
Zaključak
Za izolaciju nukleinskih kiselina iz biljnog materijala najprije je potrebno razoriti grubu celuloznu staničnu stijenku i staničnu membranu. Mehaničkim usitnjavanjem tkiva sadržaj stanice izlazi u otopinu. Otapanje staničnog sadržaja poboljšava deterdžent koji često sadrži i dodane enzime te različite kelirajuće komplekse. Nukleinske kiseline prelaze u sloj alkohola. U visokopostotnom i hladnom alkoholu nukleinske se kiseline agregiraju i postaju vidljive golim okom. Nukleinske su kiseline u stanici čvrsto vezane uz proteine koji bi se mogli izdvojiti dodatkom kloroforma. U uzorku su pomiješane molekule DNA i RNA. Pojedina bi se nukleinska kiselina mogla izdvojiti dodatkom enzima ili Rnaze ili DNaze.