European Union flag

Svojstva kišnice

Za kišnicu se često kaže da je to jedna od najčišćih voda. Ovakva preporuka navela bi nas na pomisao da se kišnica bez poteškoća može prikupljati i koristiti u svakodnevnom životu. Činjenica jest da ljudi vrlo često prikupljaju kišnicu i njome navodnjavaju vrtove ili gredice s cvijećem. No, smatra li itko danas kišnicu toliko čistom da bi ju koristio za piće ili pripremanje hrane? Ili bi to bilo razmišljanje opasno po zdravlje? Pokušajmo saznati zajedno.

Prikupiti ćemo kišnicu na nekoliko lokacija i istražiti ćemo njena svojstva. No, prije nego krenemo postavite pretpostavku. U prilogu je donekle pripremljena pretpostavka – na vama je da ju dopunite željenim pojmovima (blizu/daleko od; jeste/nije).

Kada se kišnica prikuplja _____________________ naselja (prometnice, zgrade, tvornice), onda  ________________ pogodna za korištenje u kućanstvu.

 

Potreban pribor i materijal: posude za prikupljanje kišnice* (idealni bi bili baloni od 7 – 10l zapremnine), mjerne posude, uže, bijeli papir, termometar, pH indikator papir (ili pH metar), kit(set) za određivanje količine kisika**

NAPOMENA! Za izvedbu ovoga istraživanja potrebno je nekoliko lokacija prikupljanja kišnice stoga bi dobro da istraživanje radite u skupini ili da zamoliš roditelje/baku i djedove da malo pomognu.

*kako bi u bocu što lakše prikupili kišnicu, možete ju pripremiti na prikupljanje na slijedeći način. Odrežite gornji dio boce te ga okrenite prema unutrašnjosti boce (pazite na omjere kako taj dio ne bi propadao, a po potrebi i učvrstite ljepljivom trakom). Na taj ćete način povećati površinu za prikupljanje i spriječiti upadanje „smeća“ u spremnik.

**neke škole koje provode Globe program imaju potrebne kitove (setove) za istraživanje. Saznaj je li i tvoja škola jedna od njih te zamoli globovce da ti pomognu.

Prikupljanje uzoraka:

  1. Proučite vremensku prognozu i odaberite razdoblje kada je najveća vjerojatnost višednevnih padalina (barem 3-4 dana za redom).
  2. Odaberite lokacije koje će služiti kao vaše istraživačke postaje. Bilo bi dobro kada bi bila riječ o različito opterećenim mjestima npr. livada izvan naselja, dvorište kuće ili zgrade, dvorište škole, kraj prometnije ulice tvoga naselja i dvorište industrijskog postrojenja.
  3. Smjestite posude na otvorena područja kako bi se u njih nakupilo što više kišnice. Idealno bi bilo postaviti ih dan, dva prije najavljenih padalina.
  4. Prikupljajte kišnicu par dana. Vodite evidenciju o količini padalina (na stranicama DHMZ-a provjeriti prosječnu količinu padalina za vaše područje ili ako imate koristite kišomjer).
  5. Prikupljenu kišnicu zatim analizirajte.

 

Analiza uzoraka:

  1. Kada dođete na lokaciju, izmjerite temperaturu vode. Alkoholni termometar zavežite užetom i uronite u posudu za prikupljanje kišnice. Temperaturu očitajte 1 minutu nakon urona te ju zapišite u tablicu.
  2. Izmjerite ukupni volumen prikupljene kišnice pomoću mjernih posuda. Prikupljene podatke zapišite u tablicu.
  3. Na bijeli papir napišite markerom tekst (npr. riječ voda u različitim veličinama slova). Papir prislonite na bočne stjenke i dno boce te pokušajte pročitati tekst. Vidite li i najsitnije napisane riječi? Je li voda prozirna i posjeduje li određenu nijansu u odnosu na boju papira? Podatke zapišite u tablicu. 
  4. U čašu odmjerite 100mL prikupljene kišnice. Uronite traku pH indikator papira u vodu. Izvadite traku van te ju usporedite sa skalom na pakiranju. Područje najvećeg podudaranja nijansi pomoći će vam u određivanju pH vrijednosti vode. Podatak zapišite u tablicu. 
  5. Koristeći kit (set) za određivanje količine otopljenog kisika odredite količinu kisika u kišnici. Bocu za uzorkovanje potopite u posudu s kišnicom i napunite ju vodom. Laganim kuckanjem istjerajte van sve mjehuriće kisika te dok je još pod vodom, zatvorite bocu. Dalje slijedite upute na kitu (setu).
  6. Ista mjerenja provedite na svim odabranim lokacijama te na uzorku vode iz kućanstva (bilo da je riječ o vodovodnoj vodi ili o vodi iz boce).

 

Temperatura

Ukupni volumen

Prozirnost

Nijansa

pH

Otopljeni kisik*

Lokacija 1

 

 

 

 

 

 

 

Lokacija 2

 

 

 

 

 

 

 

Lokacija 3

 

 

 

 

 

 

 

Lokacija 4

 

 

 

 

 

 

 

Lokacija 5

 

 

 

 

 

 

 

Voda iz boce

 

 

 

 

 

 

 

* ukoliko vaša škola nema kit (set) za određivanje količine otopljenog kisika, ovo mjerenje možete preskočiti

 

Nakon proučavanja dobivenih rezultata odgovorite na pitanja u nastavku.

  1. Među kojim podatcima ste uočili razlike?
  2. Što mislite kako je do tih razlika došlo?
  3. O čemu ovisi prozirnost i nijansa vode?
  4. Kako se mijenja pH vrijednost?
  5. Kako prometnice i industrija djeluju na pH vrijednost kišnice?
  6. Biste li analizirali još neki čimbenik kako bi kvalitetnije odredili kvalitetu vode?
  7. Je li kišnica sigurna/dobra za korištenje u kućanstvu? U kojim aktivnostima?
Natrag