Učitavanje
Međupredmetna tema
Poduzetništvo
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Složi mi sendvič

1. razred srednje škole

2. razred srednje škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Razmislite o sendviču iz školske kantine i o njegovoj cijeni. Možda vam se katkad čini da je preskup. Jeste li ikad razmišljali što sve ulazi u njegovu cijenu i što sve zapravo plaćamo u cijeni jednog sendviča?

Složi mi sendvič - interaktivna ilustracija

S pomoću sljedeće interaktivne ilustracije možete izraditi svoj omiljeni sendvič kakav biste vi ponudili u školskoj kantini. Ilustracija simulira pripravu sendviča nudeći vam namirnice koje sami odabirete i kombinirate. Kako izabirete koju namirnicu za svoj sendvič, tako se mijenja cijena sendviča ovisno o izabranim namirnicama.

Možete zadati i željenu cijenu po kojoj biste prodavali sendvič i vidjeti jeste li u plusu ili minusu u odnosu na trošak utrošenih namirnica i u kojem iznosu.

Što je prikazano na računu za sendvič u ovoj simulaciji? Razmislite jesu li to jedini troškovi koji utječu na cijenu sendviča?

Fiksni i varijabilni troškovi

Koji još troškovi utječu na cijenu vašeg sendviča? Hoće li cijena tog jednog te istog sendviča biti jednaka u školskoj kantini, u našoj trgovini u blizini kuće i u restoranu? O čemu to ovisi?

Pogledajte video i doznajte što su to fiksni, a što varijabilni troškovi.

Bilo da maštate o pokretanju vlastite proizvodnje i obrta ili se mjesečno suočavate s činjenicom da vaši troškovi u kućanstvu neprekidno rastu, dobro je posegnuti za nekim klasičnim ekonomskim zakonitostima. Ako se pod troškom podrazumijeva vrijednost novca uloženog u neki proizvodni proces ili nekretninu, iznimno je važno poznavati vrste troškova i naučiti kako uspješno ekonomski razmišljati i poslovati. Ukupni se troškovi neke proizvodnje, odnosno poslovanja i kućanstava dijele na fiksne i varijabilne troškove. Možda je najjednostavnije vrste troškova proučiti na temelju mjesečnih troškova života u jednom kućanstvu. U fiksne troškove ubrajamo osnovne životne troškove kojima mjesečno zadovoljavamo svoje potrebe – to su troškovi režija u kućanstvu, najam prostora, odnosno rata kredita ili hipoteke na kuću ili stan u kojemu živite. Zatim mjesečni troškovi hrane, obrazovanja i transporta (što uključuje mjesečno održavanje automobila, javni prijevoz, taksi usluge i parking). Tu se ubrajaju i dugovi koje imamo te obročna plaćanja. Nasuprot njima, varijabilni troškovi mijenjaju se ovisno o našem načinu života, željama i nastojanjima. Kada nam se povećaju prihodi, najčešće se povećaju i varijabilni troškovi jer njih potrošimo na svoje želje, nasuprot svojih potreba. Primjerice, to su troškovi luksuznih predmeta, odmora i putovanja, odjeće i zabave. Iznimno je mudro znati koliko novca trošimo na fiksne, a koliko na varijabilne troškove, kako bismo racionalno i ekonomično upravljali troškovima i novcem.. Transkript: .

Razmislite još jednom o sendviču koji želite prodavati, kao i o troškovima koji utječu na njegovu cijenu. Razvrstajte te troškove u kategorije fiksnih, odnosno varijabilnih troškova.

Pri sljedećoj kupnji sendviča ili nekoga drugog proizvoda, dobro razmislite prije nego što počnete gunđati.