Učitavanje
Međupredmetna tema
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Pretraživanje interneta

5. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Na koje sve načine možete pronaći informacije o nekoj temi koja vas zanima? Hoćete li otići u školsku ili obližnju gradsku knjižnicu? Može li vam netko u knjižnici pomoći u pronalaženju informacija?

Treba li vjerovati svemu što pronađemo na internetu?

Ako želite do nekih informacija doći u najkraćem mogućem roku vjerojatno ćete se odlučiti za pretraživanje interneta. No, jesu li sve informacije na koje naiđete pretraživanjem interneta pouzdane?

Pogledajte video pa saznajte neke korisne savjete za efikasno pretraživanje interneta.

U posljednjih dvadesetak godina, način istraživanja neke teme u potpunosti se promijenio. Dok je prije bilo dovoljno otići u knjižnicu i nabaviti dvije, tri knjige i enciklopedije o traženoj temi, nevjerojatno brzi razvoj interneta omogućio je da o nekoj temi puno doznamo i u svega dva, tri klika. Pretraživanje interneta je postalo najčešći oblik brzog informiranja o bilo kojoj temi – dovoljno je uključiti omiljenu tražilicu, upisati ključne riječi i u nekoliko milisekundi otvara nam se ogroman svijet informacija. No, kako sigurno znati jesu li podaci koje smo pronašli na internetu točni i pouzdani? Najvažniji savjet je da korištene izvore informacija trebamo kritički sagledati i vrednovati. Što to znači? Kritičko vrednovanje izvora znači da izvor moramo provjeriti i procijeniti njegovu vjerodostojnost. A to pak znači svjesno i sumnjičavo birati izvore kojima ćemo se služiti kako bi pronašli i koristili upravo najrelevantniji izvor podataka koje trebamo predstaviti i objaviti. Prema najnovijim podacima, trenutno u svijetu postoji oko 2 milijarde registriranih internetskih stranica. Kako odabrati one dobre? U tome nam mogu pomoći neka pitanja koja ćemo si postaviti prilikom pretraživanja interneta: Je li izvor uistinu onaj koji tvrdi da je – je li vjerodostojan ili lažan? – Na to pitanje ćemo si odgovoriti ako potražimo je li naš izvor original ili kopija. Jesu li informacije aktualne i nepristrane ili postoje i novija saznanja i proturječne informacije? – Ovdje trebamo istražiti kada je sadržaj nastao, koliko nakon pojave ili događaja o kojemu pišemo te koje interese zastupa navedeni izvor. Još jedan način istraživanja će nam otkriti koliko su pristrane određene informacije koje smo pronašli. Prilikom pretraživanja, trebamo se zapitati je li ta informacija na neki način obmanjujući sadržaj koji širi lažne vijesti, radi li se o prikrivenom oglašavanju, lažnom poslovanju ili pak o glasinama i klevetama. Stoga je najvažniji savjet budite sumnjičavi, istražujte i uvijek se pitajte glavna 4 pitanja: tko stoji iza navedenog sadržaja, koja mu je svrha i ciljana publika te jesu li navedeni podaci o izvorima podataka. Internet je uistinu genijalan izum, no samo ako ga pažljivo i mudro koristimo!. Transkript: .

Mislite li da su sve informacije u školskim udžbenicima pouzdane? Kako biste procijenili pouzdanost informacija koje čujete na televiziji? Koji izvor informacija biste ocijenili najpouzdanijim?

Kviz

Riješite kviz i provjerite svoje znanje o sigurnom i efikasnom pretraživanju interneta.

#1 Kolekcija zadataka

Sve informacije koje se nalaze na internetu su pouzdane.

Za svako pretraživanje interneta treba provjeriti izvor i procijeniti njegovu vjerodostojnost.

Ako za pretraživanje definiraš više ključnih riječi, dobro je koristiti navodnike kako bi tražilica pretraživala stranice koje sadrže sve navedene riječi.

Među ponuđenim pojmovima izdvojite tražilice. (više točnih odgovora)

Važno je dobro analizirati popis mrežnih stranica koje tražilica nudi na temelju ključne/ključnih riječi. Među ponuđenim tvrdnjama izdvojite točne. (više točnih odgovora)

Kako procijeniti pouzdanost podataka na mrežnoj stranici? Odaberi točne tvrdnje.

Koja od navedenih adresa bi mogla odgovarati CARNET-ovim stranicama nacionalnog projekta e-Škole?

Wikipedija je online enciklopedija koju može popunjavati bilo tko pa je moguće da se na njoj nađu pogrešne informacije. Stoga je važno paziti i Wikipediju koristiti kao pomoć u daljnjem pretraživanju pouzdanih izvora.