Učitavanje
Međupredmetna tema
Građanski odgoj i obrazovanje
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Radim punom parom

3. razred srednje škole

4. razred srednje škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

I vi ćete jednoga dana biti u radnom odnosu. Kako očekujete da se poslodavac prema vama odnosi? Koliko sati dnevno želite raditi? Kako zamišljate svoje radno mjesto?

Uvjeti rada tijekom industrijske revolucije

Pogledajte videozapis koji opisuje uvjete rada tijekom industrijske revolucije.

Dok je zahvaljujući industrijskoj revoluciji u Britaniji srednja klasa počela voditi luksuzniji život, radnička klasa, zaposlena u industriji trpjela je zbog loših uvjeta na radom mjestu. RAD U TVORNICI TEKSTILA Dvije trećine radne snage činile su žene i djeca. Radni tjedan bio je šest dana u tjednu s radnim vremenom od 12 do 16 sati na dan. Radili su bez prestanka, bez stanke za objed. Hale u kojima su radili bile su krcate, slabo osvjetljene, lošeg ventilacijskog sustava, prljave, prašnjave i nezdrave za boravak. Radnici su često obolijevali od različitih probavnih smetnji i problema s plućima. Odnos prema radnicima bio je nekorektan, uključivao i fizičko kažnjavanje, plaća im je bila niska, a često im je dio plaće odbijen zbog i najmanje greške. RAD U RUDNIKU Muškarci, žene, pa čak i djeca starija od 5 godina radila su svakoga dana 12 sati dnevno, šest dana u tjednu u opasnim uvjetima koje su uključivale veliku količinu vlage, urušavanja, poplave, ispušne i otrovne plinove. U jednom se rudniku u godinu dana dogodilo 349 smrtnih slučajeva od kojih je bilo 58mero djece mlađe od 13 godina. Plaće su bile niske, a radnicima se dodatno oduzimao dio plaće za korištenje svijeća, ali i ako je iskopani ugljen bio niske kvalitete. Kao i kod tvornica tekstila, radnici u rudniku nisu imali nikakvu sigurnost radnog mjesta kao ni zaštitu na radu. Za vrijeme industrijska revolucije radnici su imali dugo radno vrijeme, loše uvijete za rad, teške poslove i to sve za minimalne plaće. I dok je industrijska revolucija bila vrijeme velikog uspjeha taj uspjeh očito nisu svi dijelili.. Transkript: .

Jeste li tako zamišljali svoje radno mjesto? Jesu li se uvjeti rada od tada poboljšali? Kako je do toga došlo?

Borba za radnička prava

Prava radnika su zakonska i ljudska prava koja se odnose na radne odnose između radnika i poslodavca. Ta prava određena su nacionalnim i međunarodnim zakonima o radu i zapošljavanju te su pod zaštitom državnih aparata i međunarodnih organizacija. Zahvaljujući mnogim borbama tijekom povijesti, danas imamo brojna radnička prava koja osiguravaju bolju kvalitetu života, bolje plaće i radne uvjete. Jedno od najistaknutijih je pravo na slobodu udruživanja koje daje mogućnost radnicima da kroz sindikalne organizacije pregovaraju o poboljšanju radnih uvjeta. Vodi se i dugotrajna bitka za zaštitu sretnog djetinjstva, djeteta oslobođenog od radnih obaveza. U mnogim je državama dječji rad zabranjen iako još postoje zemlje kojima djeca služe kao radnici. Problemi radnika su brojni, od diskriminacije pri zapošljavanju do neisplate za obavljeni rad. Poznavanjem i provođenjem radnih prava i poznavanje organizacija koje štite prava radnika, možemo osigurati pravednost u ekonomskom i socijalnom društvenom polju za svakog čovjeka.

Pregledajte interaktivnu lentu vremena i upoznajte se s najznačajnijim događajima vezanim uz borbu za radnička prava. Klikom na pojedini događaj pročitajte detalje.

Jesu li radnici danas dovoljno zaštićeni ili će ovu lentu u budućnosti trebati nadopuniti?