A.5.2. Promiče ulogu institucija i organizacija u zaštiti ljudskih prava.
Znate li nabrojati pet ljudskih prava? Znate li kojoj generaciji pripadaju? Jesmo li oduvijek imali ta prava? Jesu li svi ljudi istovremeno dobili ta prava? Imate li ista prava u svim dijelovima svijeta?
Odgovore saznajte gledajući videozapis.
Generacije ljudskih prava
Što su ljudska prava, a što prava državljana ili građana? Kako su nastala ljudska prava? Ljudska prava su neotuđiva prava svakog čovjeka neovisno o rasi, spolu, mjestu rođenja i bilo kojem drugom obilježju. Prava državljana ili građanina su prava koja države priznaju svojim državljanima kako bi ih zaštitili i omogućili im slobodno djelovanje. Po svom sadržaju često mogu biti istovjetna ljudskim pravima. Nastanak ljudskih prava odvio se u nekoliko faza. Danas govorimo o tri generacije ljudskih prava. Početak borbe za ljudska prava smještamo u razdoblje prosvjetiteljstva. Prosvjeti-telji smatraju da neotuđiva prava pripadaju svakom čovjeku i bore se protiv feudalizma i staleškog društva. S Francuskom revolucijom započinje ukidanje feudalizma i javlja se prva generacija ljudskih prava. U njih ubrajamo osobna, građanska i politička prava. U osobna i građan-ska prava spadaju pravo na život, slobodu govora, slobodu vjeroispovijesti, sigurnost i jednakost pred zakonom. A u politička prava, pravo na političko predstavništvo i aktivno i pasivno biračko pravo. Isprva su namijenjena samo dijelu muškaraca, a do sredine 20.st. proširuju se na sve muškarce i žene. Sredinom 19.st. mnogi su prava prve generacije smatrali nedovoljnima. Ona nisu pružala sigurnost radnicima, seljacima i siromašnijim građanima. Tako je nastala druga generacija ljudskih prava koju nazivamo socijalnim pravima. Njihov cilj je postizanje soci-jalne jednakosti. Osoba ima pravo na neko dobro ili uslugu koju osigurava država, primje-rice pravo na javno obrazovanje, pravo na rad, pravo na odmor, mirovinu i socijalnu po-moć. Njihovo uvođenje se odvija postepeno sve do današnjih dana. Krajem 20. st. javlja se treća generacija ljudskih prava. Nastala su kao posljedica političke borbe različitih političkih skupina i organizacija civilnog društva koje međusobno često ne dijele vrijednosti i ideale. Nazivamo ih grupnim pravima, kulturnim i ekološkim pravima, pravima na solidarnost i suradnju Ljudska prava ne postoje svuda jednako. Ona ovise o političkom poretku i gospo-darskoj razvijenosti države.. Transkript: .
Koje pravo je koje generacije?
Razmisli i razvrstaj prava po generacijama.
Pomoć: Navedeno je šest prava prve generacije, pet prava druge generacije i sedam prava treće generacije.
Koje generacije prava imaju hrvatski državljani? Treba li se i dalje boriti za ljudska prava?
Jedini smisao mog rada je u nastojanju da se osigura prava, ljudska, pravedna i slobodna zajednica - za sve i svugdje. Zajednica koja raznolikost ne samo podnosi, nego joj se i raduje upravo onako, kako se graditelji katedrale u Chartresu raduju kad iz raznobojnih stakala slažu svoje vjerničke rozete. Tako radostan i tako raznolik svijet - to je moj san!