Kako nastaje stop animacija?

Odabrani objekt pomiče animator ili, u slučaju animacije osobe, osoba mijenja položaj u prostoru. Pri tome se svaki pomak snima fotoaparatom, kadar po kadar. Kako bi pokret nastao ovom tehnikom izgledao što realnije, pomaci između kadrova trebaju biti što manji. Zatim se uzastopno snimljene fotografije postave u neku od dostupnih aplikacija za izradu stop animacije u kojoj se, spajanjem tih fotografija u animirani gif ili video, stječe dojam kao da se objekt ili osoba pomiče.

Kako izraditi stop animaciju?

Za izradu stop animacije potrebni su dobra ideja, malo strpljenja, objekti pomoću kojih će se prenijeti priča, fotoaparat te aplikacija za izradu stop animacije. Pri tome treba slijediti nekoliko koraka.

1. korak – IDEJA I PRIČA

Najvažnije je osmisliti dobru ideju i razraditi je u priču. Možete napisati kratki scenarij i skicirati što će sadržavati pojedini kadar.

2. korak – SCENOGRAFIJA I OBJEKTI

Unaprijed izradite i pripremite scenografiju pojedinih kadrova, kao i sve objekte koje ćete snimati, primjerice lego kockice, figure od plastelina ili gline, dijelovi izrezani iz kolaža ili papira, plišane igračke... ili osobe.

SAVJET: Ako izrađujete figure iz papira, svaki dio napravite odvojeno tako da ih možete pomicati kasnije, tijekom fotografiranja.

3. korak – SNIMANJE

Za snimanje pojedinih kadrova možete koristiti fotoaparat ili pametni uređaj s kamerom. Postavite objekte na prvu scenu, fotografirajte a zatim, vodeći se scenarijem, docrtajte nešto, dodajte nove objekte ili malo pomaknite postojeće objeke pa fotografirajte tu promjenu ili pomak. Ponavljajte postupak sve dok ne budete imali dovoljno fotografija koje će povezane stvoriti privid kretanja objekta.

KORISNI SAVJETI ZA SNIMANJE

- učvrstite kameru na način da se objekti mogu fotografirati iz iste pozicije jer se time osigurava bolji privid pomicanja objekata

- koristite isti izvor svjetla i ne usmjeravajte kameru prema izvoru svjetla

- objekte pomičite u malim koracima kako bi privid pomicanja izgledao što realnije

KOLIKO FOTOGRAFIJA?

Prirodnost pokreta ovisi i o brzini kojom će se fotografije kasnije u animaciji izmjenjivati. Broj snimljenih fotografija možete prilagoditi tradicionalnoj animaciji u kojoj se izmjenjuju 24 slike u sekundi. U stop animaciji može se izmjenjivati i manji broj slika. Dovoljno je 8 ili 12.

4. korak – OŽIVITE SVOJU PRIČU

Nakon što snimite sve kadrove, vrijeme je za animaciju. Postavite svoje fotografije u neku od dostupnih aplikacija za izradu stop animacije, od kojih su mnoge besplatne i odlične za početnike. Za početak, animaciju možete izraditi i tako da fotografije postavite u neku od aplikacija za izradu prezentacija. Svaku fotografiju postavite u zaseban slajd. Odredite vrijeme trajanja prijelaza između slajdova i gotovu prezentaciju spremite kao video.