Učitavanje
Međupredmetna tema
Poduzetništvo
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Obnovljivi i neobnovljivi izvori energije

5. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Koje izvore energije poznajete? Znate li što pokreće prijevozna sredstva? Prisjetite se koje sve oblike energije koristite u kućanstvu.

Obnovljivi i neobnovljivi izvori energije

Izvore energije dijelimo na obnovljive i neobnovljive. Navedite nekoliko primjera za svaki od tih izvora. Razmislite... Možemo li potrošiti energiju Sunca? Jesu li količine nafte i ugljena neograničene?

Pogledajte video i upoznajte razlike između obnovljivih i neobnovljivih izvora energije. Obratite pozornost na to kako iskorištavanje tih izvora utječe na okoliš.

Svi mi trebamo i neprestano koristimo energiju. U svakodnevnom radu, učenju, hodanju i plesanju, ali i za pokretanje strojeva, automobila i drugih vozila, za rasvjetu, za grijanje i hlađenje naših domova i mnoge druge stvari. Jeste li se ikada zapitali odakle nam ta energija? Različiti su njezini izvori, a najčešće ih dijelimo na neobnovljive i obnovljive izvore energije. Danas se većina naših potreba za energijom podmiruje uporabom neobnovljivih izvora energije, odnosno uporabom prirodnog plina i fosilnih goriva – to su ugljen i nafta. Jednom kad se ti izvori fosilnih goriva potroše, više se ne mogu nadomjestiti ni ponovno proizvesti. Pitate se zašto? Nafta i ugljen nastali su od ostataka biljaka i životinja koje su živjele prije nekoliko milijuna godina. Ti su se ostaci pod utjecajem vrućine i tlaka pretvorili u fosile, odakle i dolazi naziv fosilna goriva. Uz to što su njihove zalihe vrlo ograničene, uporaba fosilnih goriva ima nekoliko velikih nedostataka. Naime, sagorijevanjem tih goriva nastaju staklenički plinovi koji značajno zagađuju okoliš i pridonose globalnim klimatskim promjenama. Kao i uništavanje staništa mnogih biljaka i životinja koji trajno stradavaju zbog iskapanja ugljena i vađenja nafte. Nasuprot njima, u prirodi postoje obnovljivi izvori energije poput energije sunčevog zračenja, vjetra, vode (rijeka i mora), geotermalne energije i energije biomase. Ti su izvori stalno prisutni u prirodi i ne možemo ih potrošiti jer se neprestano obnavljaju. Uz to, besplatni su i njihovo korištenje ne uzrokuje zagađenje okoliša. S obzirom na to da će se zalihe neobnovljivih izvora energije iscrpiti u bliskoj budućnosti, sve se više razvijaju tehnologije dobivanja energije iz obnovljivih izvora. Tako su se izumili sunčevi kolektori i paneli, pomoću vjetrenjača izgradile vjetroelektrane, a na riječnim tokovima su niknule hidroelektrane. Od obnovljivih izvora najpouzdanija je hidroelektrana, jer smo za velike količine sunca i vjetra ipak ovisni o vremenskim prilikama. Velika prednost korištenja obnovljivih izvora energije leži u tome što ne zagađuju okoliš jer ne ispuštaju štetne plinove. No oprema za njihovo korištenje još je uvijek prilično skupa. Ipak, s obzirom na to da energiju trebamo koristiti pažljivo i odgovorno, nadamo se da će budućnost donijeti lagano i jednostavno korištenje obnovljivih izvora energije.. Transkript: .

Koji su nedostaci neobnovljivih izvora energije? No i obnovljivi izvori energije, uz mnogo prednosti, imaju i svoje nedostatke. Pokušaj navesti nekoliko prednosti i nedostataka obnovljivih izvora energije.

Pri navođenju nedostataka jednih i drugih izvora, razmislite i o utjecaju korištenja tih izvora na okoliš.

Obnovljivo ili neobnovljivo?

Neki su od izvora energije obnovljivi, a neki neobnovljivi. Promotrite slike energenata i uređaja pa ih u sljedećoj vježbi razvrstajte po kriteriju obnovljivosti i neobnovljivosti.

Bicikliram i punim mobitel

Znaš li da ti obnovljivi izvori energije omogućuju da dođeš do struje bez utičnice? Ne bi li bilo baš cool da možeš napuniti mobitel ili tablet na putu do škole ili dok si vani u prirodi – na izletu, plaži, u šetnji gradom? U nastavku saznaj kako možeš izraditi bežični punjač za mobitel.

Razmisli i istraži

Proučite slike u sljedećoj galeriji. Uz svaku sliku su ponuđeni poticajni zadaci i pitanja (s prednje strane kartice), kao i pitanja za promišljanje i prijedlozi za istraživačke aktivnosti (na poleđini). Razmislite o njima, pa razmijenite svoja razmišljanja i rezultate istraživanja s prijateljima iz razreda.

Predlažemo da napravite letak, brošuru ili infografiku o obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije. Uključite i rezultate prethodno predloženih istraživačkih aktivnosti.