C.3.4. Opisuje svojim riječima utjecaj korupcije na život građana.
Znate li što je korupcija? Mislite li da je to pozitivno ili negativno ponašanje? O korupciji, njezinim vrstama i o posljedicama koje koruptivno ponašanje ostavlja na pojedinca i društvo pogledajte u videozapisu.
Korupcija Riječju korupcija označavamo niz društveno štetnih i protuzakonitih radnji. Najčešće se odnosi na situaciju u kojoj državni ili javni službenik iskorištava svoj položaj kako bi si protuzakonitim djelovanjem osigurao neku materijalnu ili nematerijalnu korist. Oblici korupcije su: mito, iznuda, nepotizam i kronizam, pronevjera, sukob interesa i klijentelizam. Mito ili podmićivanje je davanje ili primanje novca kako bi se ostvarila neka osobna korist. Na primjer, u javnom prijevozu osoba je uhvaćena u vožnji bez karte. Kako ne bi platila kaznu nudi kondukteru 50 kn. Iznuda je stjecanje nezakonite koristi kroz prijetnje ili zastrašivanje. Na primjer, sanitarni inspektor prijeti poduzetniku da će mu zatvoriti lokal ako mu ne isplati mito. Nepotizam je situacija u kojoj osoba favorizira članove svoje obitelji pri zapošljavanju. Na primjer, ravnatelj škole za radno mjesto nastavnika predloži svoju kćer, iako postoje kvalificiraniji kandidati i kandidatkinje. Sličan primjer nepotizmu je kronizam. No u tom slučaju favorizira se prijatelje i poznanike. Pronevjera je je oblik korupcije u kojem se događa krađa sredstava institucije od strane javnih službenika zaposlenih u toj instituciji. Na primjer, službenik novac namijenjen za pomoć invalidima troši u svoje privatne svrhe. Sukob interesa je situacija u kojoj su privatni interesi dužnosnika u suprotnosti s javnim interesom. Na primjer, načelnik općine na natječaju za izgradnju škole za izvođača radova odabere svoju građevinsku tvrtku. Klijentelizam je oblik političke korupcije pomoću potkupljivanja koja nisu izražena u novcu. Na primjer, u zamjenu za glasove na izborima političar osigurava povlašten status grupi građana pri pružanju javnih dobara poput obrazovanja i zdravstvene skrbi. Uz navedene, postoje i drugi oblici korupcije kao što su trgovina utjecajem, zloporaba položaja, pokroviteljstvo itd. Uzroci korupcije su društveni i institucionalni. U društvene ubrajamo društvenu tradiciju, izostanak demokratske političke kulture, nekontroliranu težnju prema bogaćenju i konzumerizam. Institucionalni se odnose na loše napisane zakone koji omogućuju koruptivno ponašanje unutar državnih institucija i neadekvatne i nedovoljne kazne za prekršitelje. Korupcija predstavlja opasnost za društveni i ekonomski razvoj. Ona šteti obavljanju društvenih poslova, snižava razinu morala u političkom odlučivanju, blokira javnu upravu, ugrožava pošten rad sudova i ekonomski napredak. Uz to, nagriza povjerenje građana u zajednicu i smanjuje njihovu spremnost da stave interese zajednice ispred osobnih interesa.. Transkript: .
Znate li navesti neki primjer koruptivnog ponašanja o kojem ste čuli ili pročitali u medijima?
Utječe li korupcija na društveno-ekonomski razvitak neke države?
Vrste korupcije
Što mislite, u kojim je područjima djelovanja korupcija najzastupljenija? Je li to politika, gospodarstvo, zdravstvo, školstvo? Ima li korupcije u sportu?
Pokušajte upariti primjere koruptivnog ponašanja s odgovarajućom vrstom korupcije.
#1 Zadatak
Upari.
PODMIĆIVANJE
Na javnom natječaju za izgradnju sportske dvorane posao dobiva tvrtka u suvlasništvu gradonačelnika zbog najboljeg omjera cijene i kvalitete.
NEPOTIZAM
Na javnom natječaju za mjesto referenta u ministarstvu kao najbolji kandidat odabran je sin voditelja odjela u kojem će referent raditi.
SUKOB INTERESA
Neurokirurg u javnoj bolnici za uslugu operacije kuka traži nekoliko desetaka tisuća kuna.
PRONEVJERA
Ministar rada i mirovinskog sustava prije izbora smanjuje kriterije za odlazak u prijevremenu mirovnu i povećava mirovine.
IZNUĐIVANJE
Zaposlenik jednog poduzeća za dostavu, prilikom raznošenja mirovina, na potvrdi o primitku krivotvorio je potpis starice od 88 godina te zadržao za sebe njezinu mirovinu.
KLIJENTELIZAM
Vozač nakon prometnog prekršaja pristaje policijskom službeniku dati 300 kuna kako bi izbjegao službenu kaznu od 2000 kuna.
Što mislite, koji su razlozi zbog kojih ljudi posežu za koruptivnim ponašanjem? Postoji li u nekim slučajevima opravdanje za takvo ponašanje?
Zviždači
Znate li tko su zviždači i kakva je njihova veza s korupcijom?
Pažljivo pogledajte videozapis i upoznajte se s ulogom zviždača u društvu. Odgovaranjem na pitanja u videozapisu provjerite svoje znanje.
Kako vi gledate na zviždače? Jesu li to hrabre osobe? Da se nađete u takvoj situaciji, biste li bili zviždač?