B.4.2. Sudjeluje u odlučivanju u demokratskoj zajednici.
Znate li što je diskriminacija? Postoji li takvo ponašanje u demokratskim društvima ili ono karakterizira samo nedemokratska društva? Mislite li da postoje oblici diskriminacije koji se mogu okarakterizirati kao pozitivni?
Pogledajte videozapis i saznajte odgovore.
Primjetili ste da nismo svi isti, zar ne? Znate li što je diskriminacija? Je li prisutna u demokratskim društvima? Diskriminacija je nejednako postupanje prema društvenim skupinama ili pojedincima u društvu. Diskriminirati protiv nekoga znači negativno djelovati na temelju predrasuda koje imamo prema skupini ili dijelu društva kojemu taj pojedinac pripada, a ne prema njemu kao individui. U demokratskim društvima, takvo ponašanje je nezakonito. Zakon uređuje da svi građani imaju pravo na jednako postupanje. Međutim, ne poznaju svi građani svoja prava, niti što jednako postupanje podrazumijeva u konkretnim situacijama. Jednako postupanje znači da je zabranjena diskriminacija na osnovu rase, etničke pripadnosti, boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenje, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovinskog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog nasljeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili seksualne orijentacije. Primjeri takvih nejednakih postupanja mogu se primijetiti kada poslodavac, pri raspoređivanju zaposlenika i zaposlenica na radna mjesta, rasporedi žene na blagajne jer na tom radnom mjestu kupci preferiraju žene zbog njihovog uslužnog karaktera. Time se žene dovodi u nepovoljni položaj te je riječ o diskriminaciji na osnovu spola. Da bi se ovakvi, i svi drugi primjeri provođenja diskriminacije na štetu demokracije spriječili, demokratska društva osiguravaju zaštitu građana kroz državnu instituciju Pučkog pravobranitelja, Pravobranitelja za djecu, Pravobranitelja za ravnopravnost spolova i Pravobranitelja za osobe s invaliditetom. Njihova uloga je zaštita i promicanje ljudskih prava, sprječavanje diskriminacije i promicanje demokratskih vrijednosti. Istu ulogu imaju i civilne udruge, udruge građana kao što su Kuća ljudskih prava ili Gong. Njihova je uloga dati i prijedloge za poboljšanje zakona koji reguliraju zaštitu ljudskih prava. Kako bi se diskriminacija u društvu smanjila, često su prijedlozi zakona usmjereni prema pozitivnoj diskriminaciji. Pozitivna diskriminacija je skup pravnih, političkih i socijalnih mjera, kojima se favorizira jedna skupina kako bi joj se osigurao društveni napredak ili smanjila izloženost diskriminaciji. Primjer pozitivne diskriminacije može biti situacija u kojoj ministarstvo obrazovanja, među više jednako kvalificiranih kandidata, na posao službenika zapošljava osobu s invaliditetom. Zato prepoznavanjem diskriminacije, sudjelovanjem u borbi protiv diskriminacije i prijavom odgovornim institucijama, doprinosimo zaštiti i razvoju demokratskih vrijednosti.. Transkript: .
Znate li za neki slučaj diskriminacije koji je doživio član vaše obitelji ili netko koga poznajete? Možete li kao pojedinac sudjelovati u suzbijanju demokracije? Na koji način?
Vrste diskriminacije
U sljedećem zadatku provjerite prepoznajete li primjere diskriminacije u društvu uparivanjem primjera s odgovarajućom vrstom diskriminacije.
#1 Zadatak
Upari.
Diskriminacija na osnovu spola
Vlasnik restorana zamolio je homoseksualni par da napusti njegov restoran jer smatra da će njihova nazočnost otjerati druge posjetitelje restorana.
Diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije
Osoba u invalidskim kolicima ne može ući u zgradu državne uprave na razgovor za posao jer zgrada nema ulaz prilagođen osobama s invaliditetom.
Diskriminacija na osnovu životne dobi
Romska obitelj krenula je u kupovinu odjeće, ali zaštitar na ulazu u trgovački centar ne dopušta da uđu uz obrazloženje da su svi Romi lopovi.
Diskriminacija na osnovu invaliditeta
Uprava zračne luke ne želi zaposliti muslimane na radnim mjestima u područjima s visokim stupnjem sigurnosti.
Diskriminacija na osnovu rase i etničkog podrijetla
Među poslodavcima postoji praksa da ne zapošljavaju osobe u dobnoj skupini od 24 do 32 godine zbog rizika da će zasnovati obitelj.
Diskriminacija na osnovu vjere
Muškarac i žena natječu se za isto radno mjesto, oboje imaju potrebne kvalifikacije za to radno mjesto, no poslodavac zapošljava muškarca jer razmišlja o tome da će žena uskoro koristiti rodiljni dopust.
#2 Zadatak
Upari.
Diskriminacija na osnovu spola
Muslimanka koja radi kao blagajnica u supermarketu odluči nositi maramu tijekom radnog vremena. Šef je premjesti u skladište jer je dijelu kupaca neugodno što ih poslužuje muslimanka.
Diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije
Vozač kamiona, homoseksualac, suočen je s homofobnim govorom mržnje zaposlenika u skladištu gdje je došao istovariti kamion.
Diskriminacija na osnovu životne dobi
Poslodavac je, pri raspoređivanju zaposlenika i zaposlenica na radna mjesta, rasporedio žene na blagajne jer na tom radnom mjestu kupci preferiraju žene zbog njihova uslužnog karaktera.
Diskriminacija na osnovu invaliditeta
Osoba u invalidskim kolicima prijavljuje se za posao u uredu. Njezina molba je odbijena zbog toga što vlasnik tvrtke smatra da će biti na bolovanju mnogo češće nego osobe bez invaliditeta.
Diskriminacija na osnovu rase i etničkog podrijetla
Radiostanica traži zaposlenike ili zaposlenice te objavi oglas za posao na svojoj internetskoj stranici u kojemu se navodi da kandidati moraju biti stariji od 18 i mlađi od 29 godina.
Diskriminacija na osnovu vjere
Državni službenik građanki odbija dati informacije o načinu podnošenja zahtjeva za vozačku dozvolu zbog njezina srpskog podrijetla.
Da bi čovjek bio slobodan, nije dovoljno odbaciti svoje okove, već živjeti tako da poštuje i razvija slobodu drugih ljudi.