C.5.1. Sudjeluje u projektu ili proizvodnji od ideje do realizacije.
A.5.3. Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Da bismo što uspješnije riješili neki problem, moramo uočiti uzroke problema, a problem sagledati iz različitih perspektiva. Kako bismo što bolje pronašli vezu između svih uzroka (čimbenika) problema, možemo se poslužiti različitim metodama. Najbolje je pokušati si vizualno predočiti tu vezu uzroka i problema. Gledajući sljedeći videozapis, upoznajte se s jednom odličnom vizualnom metodom sagledavanja uzroka problema.
Ishikawa dijagram Ishikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. To je jednostavna i vrlo korisna metoda za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira. Koristan je u cilju poboljšanja i unapređenja poslovnih procesa u nekoj organizaciji. Vizualni prikaz uzroka koji ova metoda pruža olakšava analizu njihovog međusobnog odnosa i značaja. Kako napraviti Ishikawa dijagram? Počinjemo od riblje glave tj. određivanja problema. Potom crtamo kralježnicu kao stelicu koja je usmjerena prema glavi. Slijede riblje kosti koje predstavljaju razne uzroke problema. Smatra se kako postoji šest glavnih grupa uzroka problema u koje spadaju: oprema, metoda, materijal, čovjek, mjerenja i okolina. Svaki Ishikawa dijagram morao bi obuhvatiti minimalno četiri grupe kako bi kvalitetno identificirao uzroke problema. Metoda se naziva još i 6M metodom zbog početnih slova engleskog prijevoda uzroka problema (Method, Mother nature, Man, Measurement, Machine, Materials). Svaki Ishikawa dijagram morao bi obuhvatiti minimalno četiri grupe kako bi kvalitetno identificirao uzroke problema. Za svaki zapisani uzrok upisuju se i njihovi poduzroci sve dok ne dođemo do temeljnog uzroka problema. Ova vrsta dijagrama pomaže nam pronaći moguće uzroke problema, ali također otkriva slabosti samog poslovnog procesa čijim rješavanjem možemo izbjeći buduće probleme. 5 koraka za uspješnu izradu Ishikawa dijagrama su: - Određivanje problema (paziti što je uzrok, a što problem) - Određivanje kategorija unutar kojih se kasnije razvrstavaju uzroci i poduzroci - Postavljanje uzroka i poduzroka unutar pojedine kategorije - Grupiranje, sažimanje i dopuna uzroka - Prijedlozi za rješavanje problema Primjena ovog dijagrama je široka, tj. taj dijagram je univerzalno primjenjiv naročito za poboljšanje procesa sa svrhom optimiziranja, produktivnosti, troškova itd., te za analizu grešaka, reklamacija i drugih nedostataka. Primjena ovog dijagrama je također vrlo dobra kada se radi o nekim kompleksnim strukturama, tada se pomoću tog dijagrama vrlo dobro može vizualizirati te kompleksne strukture kako bi one postale preglednije.. Transkript: .
Razmislite o nekom problemu s kojim se suočavate. Pokušajte napraviti Ishikawa dijagram i otkriti što više uzroka nastanka tog problema.
Provjerite svoje znanje
Zapamtite podatke o načinu izrade i korištenja Ishikawa dijagrama.
Razmislite o problemima s kojima se suočavaju razne tvrtke. Što mislite, suočavaju li se s problemima zbog nemogućnosti razvoja novih proizvoda, ili s problemima vezanim uz nedostatak radne snage, ili s problemima vezanim uz plasiranje proizvoda na nova tržišta? Možete li, uz pomoć Ishikawa dijagrama, analizirati takve probleme uočavajući njihove uzroke, a na taj način možda i pronaći rješenja?
Sagledavanje problema iz različitih prespektiva vrlo je važna životna disciplina. Ona nam može pomoći, ne samo u poslovanju nego i u različitim svakodnevnim životnim okolnostima.