Sjetite se situacije kada pišete test za koji ste se dugo pripremali. Srce vam ubrzano kuca i dlanovi vam se znoje. Uznemireni ste i pitate se hoćete li znati riješiti zadatke u testu. Zvuči poznato?

Većina učenika barem je jednom doživjela strah i nelagodu prije pisanog ili usmenog ispitivanja. Radi se o uobičajenoj reakciji na situaciju kada znaš da se tvoje znanje i rad vrednuju i procjenjuju. U malim dozama osjećaj straha koristan je zato što vas može motivirati na učenje i usmjerava vašu pažnju na test da biste ostvarili što bolji rezultat. Međutim, u situaciji kada je osjećaj straha toliko jak da vas u potpunosti preplavi i onemogući prisjećanje onoga što ste naučili, radi se o ispitnoj anksioznosti.

Što je ispitna anksioznost?

Ispitna anksioznost odnosi se na intenzivan strah koji se javlja prije pisanog ili usmenog ispitivanja, a ponekad i kod samog razmišljanja o ispitnoj situaciji. Intenzivan strah može uzrokovati teškoće u održavanju koncentracije prilikom učenja ili ispitivanja, stvoriti „blokadu“ u glavi i otežati prisjećanje sadržaja koje ste naučili. Upravo zbog toga ispitna anksioznost negativno djeluje na učenje i ostvarivanje dobrih rezultata prilikom pisanog ili usmenog ispitivanja.

Kako se nositi s ispitnom anksioznošću?

  • Pripremite se! Osigurajte si dovoljno vremena za učenje – nemojte učiti u zadnji čas, već počnite učiti na vrijeme. Neki učenici imaju tremu zato što se nisu dovoljno pripremili. U takvim slučajevima trema je posve normalna reakcija i bilo bi čudno da je nemaju.
  • Potražite pomoć – ako vidite da ne uspijevate sami savladati gradivo, obratite se učitelju, roditeljima ili prijatelju/prijateljici da vam dodatno objasne sadržaje koji vam nisu jasni.
  • Isprobajte tehnike disanja – duboko disanje pomaže da se opustite i usmjerite pažnju na ispit.
  • Razmišljajte pozitivno – „Učio/učila sam i znat ću odgovoriti na pitanja.“ puno bolje zvuči od „Ništa ne znam.“, zar ne?
  • Rješavajte zadatak po zadatak – usmjerite svoju pažnju i misli na zadatak koji trenutno rješavate.
  • Zapamtite da nije sve u rezultatu – uloženi trud i osjećaj da ste dali najbolje od sebe važniji su od odličnog rezultata.
  • Brinite o sebi – redovno i dovoljno spavajte, potrudite se zdravo hraniti i baviti tjelovježbom.
  • Nagradite se – ne zaboravite se nagraditi nečime što vas veseli svaki put kada se uspješno suočite s ispitnom anksioznošću.