B.4/5.1 Planiranje - Učenik samostalno određuje ciljeve učenja, odabire pristup učenju te planira učenje.
C.4/5.2 Slika o sebi kao učeniku - Učenik iskazuje pozitivna i visoka očekivanja i vjeruje u svoj uspjeh u učenju.
C.4/5.3. Interes - Učenik iskazuje interes za različita područja, preuzima odgovornost za svoje učenje i ustraje u učenju.
Što je pomodoro tehnika?
Sigurno vam je poznata situacija u kojoj odjednom imate toliko posla da ne znate što biste prvo počeli. Takvi vremenski pritisci otežavaju proces učenja i zbog njih smo često pod stresom.
U nastavku pogledajte videozapis o tehnici koja vam može pomoći ne samo u održavanju aktivnosti rada i učenja, već i u boljoj organizaciji i upravljanju vremenom.
Jeste li znali da običan kuhinjski timer (u obliku rajčice ili bilo koji drugi) može pomoći u upravljanju vremenom i povećanju uspješnosti učenja?
Što je pomodoro i zašto probati Pomodoro tehniku saznajte u sljedećem videozapisu.
POMODORO TEHNIKA Iako trenutno postoje mnoge tehnike i metode za optimiziranje vremena i povećanje produktivnosti, rijetko je koja jednostavna za korištenje kao Pomodoro tehnika. Tu je tehniku osmislio Talijan Francesco Cirillo, u osamdesetih godina prošlog stoljeća, a naziv je dobila prema kuhinjskom tajmeru u obliku rajčice koji je koristio. . Ova metoda se koristi za dobro upravljanje vremenom, Zbog toga je glavni alat korištenje sata. Rad se odvija u vremenskim periodima koji se nazivaju "pomodoros". Pomodoro je 25 minuta neprekidnog rada i 5 minuta odmora. Ova tehnika ima znanstvenu osnovu. To potvrđuju i napredne studije ljudski mozak može biti istinski koncentriran samo u razdoblju od 25 minuta. Nakon tog vremena mozak počinje raditi smanjenim kapacitetom i učinkom. Upravo zato 5-minutna pauza ima pruža mozgu odmor, obavljajući neku drugu vrstu aktivnosti. Na taj način, kada se ponovno vratimo zadatku, izvedba će biti optimalna i konstantna. Važno je napomenuti da bi nakon 4 pomodorosa ostatak trebao porasti na 20 minuta. Važno je unaprijediti osnovno planiranje posla koji namjeravamo provesti. Ovo planiranje sastoji se od sastavljanja popisa zadataka koje planiramo razviti. Nakon toga ih rangiramo, tj. Procjenjujemo stupanj važnosti svakog od njih ili uspostavljamo logički red izvršenja. To se odnosi na svakodnevne aktivnosti kao i na veće projekte. Za primjenu Pomodoro tehnike slijedite ove korake: • Pripremite popis zadataka i odaberite zadatak koji planiramo učiniti • Postavite sat ili štopericu tako da broji 25 minuta (pomodoro) • Koncentiran rad na odabranom zadatku 25 minuta • Na kraju ovog razdoblja, napišite X ispred zadatka na popisu • Odmorite se 5 minuta • Nastavite s sljedećih 25 minuta, napišite još jedan X, uzmite još 5 minuta pauze i tako dalje dok se zadatak ne završi • Svaki put kad završimo 4 pomodorosa, napravite pauzu od 20 minuta Period koji se provodi u učenju posvećen je samo i isključivo gradivu – ukoliko iz bilo kog razloga dođe do prekida ovog perioda (bilo zbog toga što nam misli odlutaju ili što nas neko prekine), tajmer se mora podesiti ispočetka. Ukoliko završite jednu lekciju prije nego što tajmer zvoni, nemojte prestati s učenjem – možete ponavljati gradivo. Ukoliko vam nedostaje još par minuta da završite lekciju, a tajmer zvoni - prestajete s učenjem ! Pauza bi trebalo biti ispunjena sadržajima koji nemaju veze s učenjem – možete slušati glazbu, prošetati ili porazgovarati s nekim. Zašto je Pomodoro uspešna tehnika za mnoge koji su je probali? Ograničenost kratkim vremenskim periodom često je motivacija da se sva koncentracija usmjeri na gradivo, što je pretpostavka boljeg i bržeg učenja. Zatim, ova tehnika nas uči disciplini i unapređuje naše vještine organizacije i upravljanja vremenom.. Transkript: .
Najveći neprijatelj uspješnog učenja jesu prekidi. Postoje dvije vrste prekida: unutarnji (oni za koje ste sami odgovorni) i vanjski (oni koje uzrokuje vaša okolina - prijatelji, članovi obitelji...).
Pomodoro timer
Kako početi?
Složenije zadatke podijelite na manje aktivnosti i tako smanjite pritisak i stres koje izazivaju veliki zadatci. Ako imate više sličnih aktivnosti za koje znate da neće trajati čitav pomodoro, grupirajte ih.
Namjestite timer na onoliko pomodora koliko ste planirali učiti i radite 25 minuta neprekidno. Nakon svakog pomodora obvezno napravite pauzu od 3 do 5 minuta jer će taj mali predah učiniti rad produktivnijim i kvalitetnijim. Kad završite četiri pomodora, nagradite se malo dužom pauzom, od 15 do 30 minuta.
Kako nešto tako jednostavno dovodi do dobrih rezultata?
Kad se suočite s teškim zadatkom i vremenom potrebnim za njegovo rješavanje, može biti teško započeti s učenjem. Čak i kad počnete, vrlo vjerojatno ćete se suočiti s određenim brojem unutarnjih prekida. Uz Pomodoro tehniku možete razviti samodisciplinu u upotrebi vremena, iznimno važnu za učenje, ali i u životu općenito.