Što je izvor?
Izvor je internetska stranica ili materijal iz kojega preuzimate informacije.
Prema tradicionalnom pristupu kritičkom vrednovanju izvora razlikujemo pisane, usmene i fizičke izvore. Na internetu je moguće povezivati različite vrste izvora. Primjerice, povezati određeni tekst s filmom u kojemu netko reproducira informacije prikupljene od svjedoka.
Što je kritičko vrednovanje izvora?
Kritičko vrednovanje izvora označava sustavno provjeravanje izvora i procjenjivanje njihove vjerodostojnosti. Riječ je o metodi koja nam omogućuje svjesno birati izvore kojima ćemo se služiti.
Jedan od razloga zbog kojih je teško kritički vrednovati izvore na internetu je taj što ne postoji služba koja određuje tko može objaviti informacije na internetu. Internetske izvore također može biti teško vrednovati zbog obilja dostupnih informacija.
Koji su kriteriji za kritičko vrednovanje izvora?
Metodologija kritičkog vrednovanja izvora temelji se na četirima kriterijima:
Kako kritički vrednovati izvore u četiri koraka?
Za tekstove: možete kopirati naslov ili cijelu rečenicu iz izvornika na određenoj internetskoj stranici i zalijepiti ih u tražilicu uz navodnike na početku i kraju rečenice.
Za slike: možete se poslužiti značajkom Google pretraživanje slika (images.google.com). Desnom tipkom miša kliknite na sliku i odaberite opciju Search Google for Image kako biste saznali više o njoj. Pomoću mrežne usluge TinEye (www.tineye.com) možete učitati sliku u digitalnome obliku ili unijeti točan URL pojedine slike kako biste saznali gdje je korištena. Fake =/ Fact Stranica 6
Zvučni zapisi: kod zvučnih zapisa teško je odrediti je li digitalni zapis koji ste pronašli na internetu autentičan, no pretraga prema nazivu datoteke može vas navesti na pravi trag.
Pri kritičkom vrednovanju videomaterijala važno je obratiti pažnju na kvalitetu isječka i osobu odgovornu za njegovo učitavanje. Komentari vezani uz dotični videoisječak također mogu poslužiti kao dodatni tragovi.