Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Sedam padeža u hrvatskome, a jedan Crni Padež u Lici

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred srednje škole

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • pravopis
  • pravopisna norma
  • pisanje vlastitih imena
  • pisanje brojevnih riječi
  • pisanje složenih glagolskih oblika

Ante Starčević = Otac Domovine

Uputite učenike da otvore jedinicu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) i zadajte im da samostalno prouče sve dijelove poglavlja „Podjela vlastitih imena“ te riješe pripadajuće interaktivne zadatke.

Zatim ih podijelite u parove. Svaki učenik neka prikupi podatke od svoga para koji se odnose na imena (ime oca, majke, nadimak, ime kućnoga ljubimca, najdražega pjevača, povijesne ličnosti koja je uzor ispitaniku, imena osoba koje prati na društvenim mrežama ili čije pjesme sluša i sl.). Učenici podatke mogu upisivati u tablicu koju ste izradili u digitalnom alatu Word Online kako biste ih poslije mogli lakše objediniti i prezentirati.

Nakon završenog upisivanja podataka u tablicu s učenicima pokrenite usmenu raspravu o pisanju velikoga i maloga slova u imenima koja su upisali u tablicu. Uputite ih da pronađu pravila o pisanju imena u mrežnom izdanju Hrvatskoga pravopisa te da isprave imena u kojima je možda došlo do pogreške u pisanju velikoga i maloga početnog slova. Uputite ih da prouče pravilo o pisanju opisnoga, najčešće višerječnoga, imena kojim se zamjenjuje pravo osobno ili zemljopisno ime, a koje nastaje na temelju bitnih obilježja osobe na koju se odnosi ili zemljopisnoga pojma (tzv. perifrazno ime), poput imena Vječni Grad (Rim), Velika Jabuka (New York), Lijepa Naša (Republika Hrvatska), Otac Domovine (Ante Starčević), Otac Hrvatske Književnosti (Marko Marulić), Snježna Kraljica (Janica Kostelić).

Nakon što su proučili pravilo o pisanju velikoga i maloga početnog slova u imenima, učenicima možete zadati zadatak da u grupama po troje ili četvero izrade igru memorije. Sve igre memorije neka imaju jednak broj polja (npr. 10 x 10 polja). Učenici neka pretraže mrežne stranice kako bi pronašli kakvu fotografiju koju mogu postaviti u digitalni alat tako da se uparuje s odgovarajućim imenom. Imena trebaju biti takva da se mogu pisati i velikim i malim početnim slovima, a da imaju svoje značenje, npr. Bik (zviježđe) i bik (horoskopski znak); Dalmatinac (stanovnik Dalmacije) i dalmatinac (pas kratke bijele dlake s crnim mrljama) – za više primjera možete ih uputiti na mrežno izdanje Hrvatskoga pravopisa. Potaknite ih da se u traženju primjerenih fotografija posluže digitalnim alatom Pixabay na kojem su dostupne besplatne fotografije. Također, svakako ih upozorite da pri preuzimanju fotografija moraju paziti na poštivanje autorskih prava. Za izradu igre memorije neka se posluže digitalnim alatom Match the Memory. Riječ je o besplatnom digitalnom alatu za izradu igre memorije s tekstom ili slikama koji se mogu upotrebljavati u različitim kombinacijama. Alat je moguće upotrebljavati i bez prijave i registracije.
Kada sve grupe izrade svoju igru memorije, mogu ih postaviti na mrežu za veću interaktivnost. Također, postoji mogućnost postavljanja vremenskog odbrojavanja u igrici, stoga možete organizirati i natjecanje u razredu tako da grupe zamijene svoje igre.

Na kraju ove aktivnosti možete s učenicima provesti samovrednovanje služeći se digitalnim alatom Mentimeter. Putem tog alata možete postavljati pitanja i prikupljati povratne informacije, a učenicima je potreban kod i poveznica. Pitanja koja možete postaviti učenicima neka se odnose na pojmove koje su usvojili učeći o pisanju imena. Na kraju učenicima pokažite njihove rezultate i prokomentirajte ih s njima. Učenici neka iznesu svoja razmišljanja o tome koliko su zadovoljni pokazanim znanjem, a zatim razgovarajte i o mogućnostima za još bolje ovladavanje pravopisnom normom.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom uvodnoga zadatka rješavanja zadataka na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) poželjno je učenike s teškoćama smjestiti da rade u paru. Rad u paru je dinamičniji, učenik s teškoćama može dobiti potrebnu podršku i lakše usmjerava pažnju. Ako ipak ne možete organizirati rad u paru, pružite podršku učenicima s teškoćama. Pojasnite im primjere i zadatke ako im nisu jasni. Dopustite učeniku s teškoćama da ima češće stanke u radu.

Učenike s teškoćama raspodijelite u par sa suučenikom mentorom koji će ga aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s teškoćama smjestite u par sa suučenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći da usmjeri pažnju na zadatak. Učeniku s teškoćama dajte pisani predložak na kojemu će pisati sva pitanja koja treba pitati svoga suučenika (Kako ti se zove mama/tata/brat/omiljeni pjevač? i sl.). Pripremite pisani predložak s pravilima o pisanju velikih i malih slova o kojima su čitali u jedinici, a koja mogu koristiti tijekom ove aktivnosti.

Tijekom usmene rasprave češće prozivajte učenike s teškoćama te ih aktivno uključite u tijek rasprave. Učenike s oštećenjem sluha smjestite na mjesto u razredu u kojemu mogu obuhvatiti sve vizualne informacije. Nemojte inzistirati na tome da u raspravi sudjeluju učenici s teškoćama ako to sami ne žele, već s njima individualno prođite njihov popis imena i raspravite samo s njima zašto se koji dio imena piše velikim odnosno malim slovom.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ante Starčević = Otac Domovine

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik se osposobljava za služenje računalnim pravopisom.
  • Učenik razlikuje hrvatski jezik kao sustav materinskih govora od hrvatskoga standardnog jezika.
  • Učenik razumijeva pravopisnu normu u pisanju vlastitih imena i pravilno je primjenjuje pri pisanju.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Država, grad, selo

Uputite učenike da otvore jedinicu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) i prouče sadržaje te riješe zadatke vezane uz podnaslove „Mjesna imena“ i „Složeni glagolski oblici“. Uputite ih da pronađu pravila o pisanju mjesnih imena u mrežnom izdanju Hrvatskoga pravopisa.

Nakon toga učenici trebaju osmisliti plan idealnoga grada u digitalnom alatu Genially koji treba sadržavati barem dvije ulice, jedan trg, jedan park, jedno jezero i/ili rijeku, most, brdo ili planinu, školu, bolnicu i sakralnu građevinu te ih imenovati po vlastitom izboru, ali poštujući pravopisna pravila vezana uz pisanje velikoga i maloga početnoga slova.

Pregledajte radove na satu i dajte učenicima da odaberu najuspješniji (ili nekoliko najuspješnijih) prema kriterijima koje ćete im unaprijed pripremiti i s njima podijeliti (npr. pravilno pisanje velikoga i maloga početnoga slova, imenovanje svih zadanih elemenata, kreativnost u imenovanju). Genially je pogodan alat za ovu vrstu aktivnosti jer omogućuje dinamičnost s pomoću interaktivnosti, animacije i raznih integracija. Alatu se pristupa putem mrežnoga preglednika na istoimenoj adresi. U sustav se potrebno registrirati s pomoću e-adrese skole.hr.

Nakon odrađene aktivnosti podijelite učenike u tri skupine kako bi svaka skupina kreirala interaktivnu kartu Republike Hrvatske u digitalnom alatu za izradu geografskih karata NatGeo MapMaker. Svaka skupina, u unaprijed dogovorenim bojama, označava na karti područja, gradove, rijeke, jezera, more..., povezujući na taj način nastavne sadržaje Hrvatskoga jezika i Geografije. Prilikom označavanja imenuju označene elemente vodeći računa o pravilnom pisanju velikih i malih slova u njihovim imenima.

Učeničke aktivnosti možete dodatno razraditi kako biste povezali znanja iz više predmeta tako da nekim učenicima zadate da označe područja u kojima se koristi koje narječje, drugi mogu uvrstiti zvučne zapise pojedinih govora, treći fotografije pejzaža/gradova, četvrti imena znamenitih osoba toga kraja itd. NatGeo MapMaker je digitalni alat koji je razvio National Geographic koji služi pregledu i izradi interaktivnih geografskih karata. Alat je besplatan i ne zahtijeva prethodnu registraciju, a pristupa mu se na adresi https://mapmaker.nationalgeographic.org/. Ponajprije je namijenjen nastavnicima i učenicima za istraživanje i prilagođavanje geografskih karata potrebama nastave. S pomoću njega učenici i nastavnici mogu saznati osnovne podatke i zanimljivosti o pojedinim državama, koristiti specijalizirane vrste karata, kreirati tematske karte, unositi oznake mjesta, mjeriti udaljenost te dodavati slike i videozapise na označena mjesta, birati različite vrste karata.

Nakon završene aktivnosti u usmjerenom razgovoru upozorite učenike na moguće pogreške u pisanju imena u kartu i utvrdite zašto su se one dogodile. Tijekom razgovora potaknite učenike na zaključivanje i ispravljanje pogrešaka.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom uvodnoga zadatka rješavanja zadataka na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) poželjno je učenike s teškoćama smjestiti na rad u paru. Rad u paru je dinamičniji, učenik s teškoćama može dobiti potrebnu podršku i lakše usmjerava pažnju, Ako ipak ne možete organizirati rad u paru, pružite podršku učenicima s teškoćama. Pojasnite im primjere i zadatke ako im nisu jasni. Dopustite učeniku s teškoćama da ima češće stanke u radu ako je to potrebno.

Pripremite učenicima s teškoćama karticu ili pisani predložak s pravilom o pisanju mjesnih imena koji mogu koristiti tijekom cijele aktivnosti. U predlošku mogu nedostajati ključni pojmovi koje će učenici dopuniti pretraživanjem mrežne stranice Hrvatski pravopis.

Pripremite učenicima s teškoćama pisane upute za izradu plana idealnoga grada (koje sve elemente grad mora imati, kako može izgledati). Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra pripremite vizualnu podršku za izradu plana grada te im pomozite u osmišljavanju imena koji će biti povezani s njihovim specifičnim interesima, ako je moguće (npr. ako su učenikov interes superjunaci, onda se svaka institucija u idealnome gradu može zvati po superjunaku).

Učenike s teškoćama raspodijelite u skupine u kojima će biti jedan suučenik mentor koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Ako u razrednom odjelu imate učenika s oštećenjem vida, neka se obavezno na svim kartama nalaze zvučni zapisi.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Država, grad, selo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik se osposobljava za služenje računalnim pravopisom.
  • Učenik razlikuje hrvatski jezik kao sustav materinskih govora od hrvatskoga standardnog jezika.
  • Učenik razumijeva pravopisnu normu u pisanju vlastitih imena i pravilno je primjenjuje pri pisanju.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Je li dva puta dva jednako četiri?!

Uputite učenike da otvore jedinicu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) i prouče sadržaje te riješe zadatke vezane uz podnaslove „Pisanje brojeva“ i „Pisanje složenih glagolskih oblika“. Zatim mogu u Wordu sastaviti pet rečenica od kojih svaka mora sadržavati ili broj ili složeni glagolski oblik, ali napisan netočno. Tekst potom prosljeđuju svom suučeniku iz klupe koji mora prepraviti pogreške služeći se alatom za komentiranje unutar programa Microsoft Office Word koji je pogodan za ovu aktivnost jer ima mogućnosti za zajednički rad na dokumentu. Skup tih alata možete pronaći na vrpci Pregled. Podijeljeni su u nekoliko grupa – Komentari, Evidentiranje i Promjene. Grupa Komentari služi za komentiranje bilo kojega dijela dokumenta. Time se izbjegava upisivanje nepotrebnoga teksta u dokument ili objašnjavanje gdje i što učiniti. Učenici koji zajedno rade mogu otvoriti dokument i vidjeti komentare uz dijelove teksta na koje se odnose.

Svojim zaključcima o pisanju brojeva i složenih glagolskih oblika učenici mogu nakon provedenih aktivnosti dopuniti umnu mapu koju za ovaj zadatak možete unaprijed pripremiti u digitalnom alatu Popplet. Taj digitalni alat omogućuje da započnete izradu umne mape koju će učenici dovršiti. Alatu možete pristupiti putem besplatnoga ili plaćenoga korisničkog računa. Slijedeći jednostavne korake, izradite umnu mapu koja u središtu ima pojmove pisanje brojeva i pisanje složenih glagolskih oblika. Koristeći se mogućnostima alata, dodajte učenike kao suradnike koji će s vama izraditi umnu mapu vezanu uz pravopis. Učenike podijelite u tri grupe i kao suradnike dodajte po jednoga učenika iz svake od njih koji će, koristeći se svojim tabletom, unositi dogovorene podatke u umnu mapu. Suradnike možete dodati upisom imena ili e-adrese ako već imaju izrađen korisnički račun unutar alata, a ako nemaju možete im poslati pozivnicu za registraciju. Predstavnik svake grupe u dogovoru s ostalim članovima u umnu mapu upisuje pravila o pisanju koje su proučavali i primjere za svako pravilo. Po završetku zadatka predstavnici svake grupe neka uz vašu pomoć, koristeći se mogućnostima alata Popplet, predstave ostalim učenicima u razredu rezultate svojega rada. Umnu mapu učenici mogu izrađivati i samostalno kako bi na pregledan način strukturirali svoje znanje. Tako izrađene individualne mape mogu usporediti s drugim učenicima u razredu i vidjeti na koje su sve načine njihovi kolegice i kolege strukturirali bitne informacije o pisanju brojeva i složenih glagolskih oblika.

U nastavku aktivnosti podijelite s učenicima kviz o pisanju brojeva i složenih glagolskih oblika koji ste izradili u alatu Google Forms (Obrasci). Taj jednostavan alat koji se nalazi u sklopu sustava Office 365 omogućuje da se u kratkom i stvarnom vremenu prikupe učenički odgovori i prikaže statistika točnih/netočnih odgovora. Poveznicu za kviz s učenicima možete podijeliti putem društvene mreže za suradnju na kojoj inače surađujete s učenicima, npr. MS Teams. S učenicima možete organizirati i natjecanje tako što ćete ih podijeliti u nekoliko grupa koje će zajedno rješavati kviz. Pobjedničku grupu možete nagraditi na primjeren način.

U završnome dijelu aktivnosti učenici rješavaju zadatke na kraju jedinice na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) kako bi utvrdili svoje znanje o pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom uvodnoga zadatka rješavanja zadataka na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) poželjno je učenike s teškoćama smjestiti na rad u paru. Rad u paru je dinamičniji, učenik s teškoćama može dobiti potrebnu podršku i lakše usmjerava pažnju. Ako ipak ne možete organizirati rad u paru, pružite podršku učenicima s teškoćama. Pojasnite im primjere i zadatke ako im nisu jasni. Dopustite učeniku s teškoćama da ima češće stanke u radu.

Pružite podršku učenicima s teškoćama u osmišljavanju pet netočnih rečenica. Predložite im primjere od kojih će izabrati pet njih koji im se najviše sviđaju. Također, pružite podršku učenicima s teškoćama u ispravljanju rečenica njihova para. Uputite ih na to koje su pogreške i da u pravilima u jedinici na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika) pronađu što je to netočno, možete im vi označiti pogreške, a oni neka pronađu zašto je to pogrešno. Za učenike s intelektualnim teškoćama i učenike s poremećajem iz autističnog spektra dovoljno je izazovan zadatak da samo pronađu pogreške.

Prilikom izrađivanja umne mape učenike s teškoćama raspodijelite u skupine u kojima će biti jedan suučenik mentor koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s teškoćama smjestite u skupinu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći da usmjeri pažnju na zadatak i dodijeliti mu ulogu onoga koji zapisuje dogovoreno u umnu mapu kako bi stalno bio aktivan.

Kviz koji ćete izraditi u alatu Google Forms oblikujte tako da pitanja budu kratka i jasna, neka to budu zadatci višestrukog odabira s jezično različitim kombinacijama, izbjegavajte dvosmislena pitanja otvorenoga tipa.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenike koji žele naučiti nešto više o pisanju vlastitih imena uputite na istraživački zadatak u prvoj Zanimljivosti koji možete pronaći na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.11 (Pravopisna norma u pisanju vlastitih imena, brojeva i složenih glagolskih oblika). Potaknite učenike da u knjižnici pronađu Rječnik osobnih imena Mate Šimundića i u njemu istraže hrvatska imena, a u Hrvatskome mjesnom rječniku Leksikografskoga zavoda Miroslava Krleže nazive hrvatskih mjesta i gradova.

Najavite učenicima da će izrađivati plakat s pomoću digitalnog alata Canva. Uputite ih da se za rad s digitalnim alatom registriraju svojom e-adresom. Napomenite im da mogu izabrati već gotov predložak za plakat kojemu će samo dodati svoj sadržaj ili mogu oblikovati svoj predložak od samoga početka. Također ih uputite da plakat mogu oblikovati upotrebljavajući uz tekst i različite elemente kao što su slike, okviri, ikone i sl.

Zatim neka osmisle izgled plakata (naslov, njegovu strukturu, boje, ilustracije ili fotografije) i neka ga oblikuju tako da u njega upišu višerječna osobna imena, imena hrvatskih mjesta i gradova, uključujući nadimke i perifrazna imena (opisna, višerječna imena, kojima se zamjenjuje pravo zemljopisno ili osobno ime) u skladu s pravopisnom normom. Neka navedu i pravopisna pravila vezana uz pisanje imena koja mogu pronaći u mrežnom izdanju Hrvatskoga pravopisa. Možete im savjetovati da na isti način mogu izraditi plakat u koji će staviti fotografije pogrešno napisanih imena koje će sami fotografirati svojim mobilnim telefonima na javnim mjestima. Neka razmisle o edukativnoj i odgojnoj svrsi plakata te njime pošalju svojim vršnjacima pozitivnu poruku o potrebi poštivanja pravopisnih pravila.

Učenici također mogu u mrežnom izdanju Hrvatskoga pravopisa istražiti i pravila vezana uz pisanje brojevnih riječi te na isti način izraditi plakat koji može poslužiti i u nastavi Matematike.

Najuspješnije plakate ispišite i izložite ih na istaknutome mjestu u školi kako bi koristili svim učenicima kao dobar podsjetnik na potrebu poštivanja pravopisnih pravila.

Nastavna aktivnost za predmet X

Je li dva puta dva jednako četiri?!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje hrvatski jezik kao sustav materinskih govora od hrvatskoga standardnog jezika.
  • Učenik razumijeva pravopisnu normu u pisanju brojeva i složenih glagolskih oblika i pravilno će je primjenjuje pri pisanju.
  • Učenik se osposobljava za služenje računalnim pravopisom.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. pravopis.hr

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Alerić, M. i Gazdić-Alerić, T. (2013). Hrvatski u upotrebi. Zagreb: Profil.

Hrvatski mjesni rječnik (2016). Bašić-Kosić, N. (ur.). Zagreb: Leksikografski zavod Miroslava Krleže.

Maletić, F. i Šimunović, P. (2008). Hrvatski prezimenik 1 – 3. Zagreb: Golden marketing i Tehnička knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika; za gimnazije i visoka učilišta. Zagreb: Školska knjiga.

Šimundić, M. (2006). Rječnik osobnih imena. Zagreb: Matica hrvatska.

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.