Predmet
Hrvatski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Dobro došli u neobično naselje!

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 5

Razred
5. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • opće imenice
  • vlastite imenice
  • zbirne imenice
  • rod i broj imenica
  • sklonidba imenica
  • padež
  • padežno pitanje

A što je ovo?

Prije početka aktivnosti pripremite prezentaciju u alatu PowerPoint Online u kojoj ćete učenicima prikazati fotografije različitih gradskih četvrti na kojima se nalaze ulice, kuće, zgrade, ljudi, automobili… U pripremi prezentacije možete se poslužiti besplatnim fotografijama sa stranice Pixabay. Taj alat omogućuje jednostavno pretraživanje i preuzimanje besplatnih fotografija uz poštivanje autorskih prava. Pri odabiru fotografija obratite pažnju na to da njihov sadržaj bude povezan s iskustvima i potrebama učenika.

Pripremljena prezentacija može vam pomoći u tome da se učenici lakše prisjete i ponove što su naučili o imenicama u prethodnome razredu. Potaknite ih na prisjećanje postavljanjem pitanja kako bi imenovali što više pojedinosti koje su vidljive na odabranim fotografijama, npr. Što je prikazano na prvoj fotografiji?, Možete li imenovati što više pojedinosti koje su prikazane na drugoj fotografiji?, Kako biste imenovali stvari, bića i pojmove koje uočavate?

Zapišite na ploču pojedine učeničke odgovore. S pomoću zapisanih primjera usmjerite učenike na zaključak o tome koju su vrstu riječi upotrijebili u imenovanju pojedinosti s fotografija. Postavite im pitanja, npr. Koja nam vrsta riječi služi za imenovanje stvari, bića i pojava?, Po čemu se razlikuju riječi koje smo upotrijebili u imenovanju?, Koje vrste imenica poznajete?.

Potaknuti zaključcima i razgovorom učenici će se prisjetiti znanja o rodu i broju imenica te o razlikama između općih i vlastitih imenica.

Uputite učenike na to da u svojim bilježnicama grafički prikažu ključne pojmove o imenicama. Kako bi grafički prikazi bili što svrhovitiji, možete im pokazati primjere grafičkoga organizatora u alatu Bubbl.us. Postoje različite mogućnosti prijave u alat. Ako se registrirate i prijavite, možete besplatno izraditi i pohraniti tri mape. Dok učenicima prikazujete različite mogućnosti grafičkoga organiziranja sadržaja, navedite ih na razmišljanje o učinkovitosti preglednih i urednih bilježaka.

Da biste s učenicima utvrdili znanje o rodu i broju imenica, uputite ih na to da riješe Zadatak 1 (e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12, Zadatak 1). Ako učenici nemaju svoj tablet ili računalo za pojedinačno rješavanje zadatka, zadatak možete prikazati s pomoću projektora i zajedno doći do rješenja. Tijekom rješavanja zadatka ili provjere točnosti učeničkih odgovora skrenite učenicima pažnju na točno pisanje kratica za gramatički rod i broj.

Nakon završetka uvodne aktivnosti učenici će biti spremni za usvajanje novih podataka o oblicima imenica i njihovoj promjeni.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i karakteristikama same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporučuje se da učenika s teškoćama premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

U pripremi aktivnosti i prezentacije vodite brigu o učenicima s oštećenjem vida. Prezentaciju im možete poslati prije elektroničkim putem kako bi je mogli pregledati i pripremiti se. Umjesto prezentacije učenicima s oštećennjem vida možete i ispisati ili im poslati na njihovo računalo dvije do tri fotografije koje prikazuju motive ulica, kuća, zgrada, automobila i ljudi. Kratko im opišite što se nalazi na fotografijama, a možete ih potaknuti i da ispričaju kako izgleda njihova kuća pa da na temelju tog opisa drugi učenici izdvajaju imenice. U zadatku imenovanja pojedinosti s fotografija ponudite učeniku za svaku fotografiju pet imenica, tri pridjeva i jedan glagol. Neka učenik odabere samo imenice koje se odnose na fotografiju. Odabrane će riječi učeniku pomoći da se prisjeti znanja o imenicama iz prethodnoga razreda.

Prilikom zapisivanja učeničkih odgovora na ploču češće prozivajte učenike s teškoćama. Učenicima s teškoćama pripremite podsjetnik s definicijom imenica naučenom u prethodnim razredima koju će imati pred sobom.

Učenicima s teškoćana u zadatku izrade grafičkoga ponudite grafički prikaz koji trebaju dopuniti ponuđenim riječima (ispod fotografije). Učenike s oštećenjem vida potaknite da koriste tiflotehnička pomagala koja su dostupna (primjerice aplikacije za uvećanje teksta, govorne jedinice...). Ako koriste Brailleovo pismo, ključne pojmove mogu napisati na Brailleovu pismu.

Tijekom rješavanja Zadatka 1 (e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12, Zadatak 1) provjerite razumiju li učenici s teškoćama što se od njih traži u zadatku. Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra omogućite vizualnu podršku riječi kojima se traži određivanje roda i broja (npr. stavite sliku jednoga slona naspram više slonova kako bi razlikovali jedninu i množinu).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike na to da riješe zadatak određivanja roda i broja izdvojenim zbirnim imenicama: lišće, grmlje, momčad. Neka učenici samostalno istraže značenje zbirnih imenica proučavajući primjere na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica). Nakon samostalnoga istraživanja i rada možete provjeriti točnost učeničkih odgovora za navedene imenice.

Učenicima možete zadati da u mrežnom rječniku hrvatskoga jezika na Hrvatskome jezičnom portalu istraže gramatička obilježja imenica kod kojih se gramatički broj razlikuje od njihova značenja. Zadajte im npr. imenice: braća, djeca, grožđe, drveće, siročad. Uputite ih na to da obrate pažnju na sadržaj rječničke natuknice koji im može pomoći u istraživanju zbirnih imenica. Rezultate istraživanja o zbirnim imenicama mogu prikazati zajedničkom izradom ispunjaljke. Za izradu ispunjaljke mogu se poslužiti alatom Crossword Labs. Navedeni alat omogućuje jednostavnu izradu ispunjaljki za koju nije potrebna registracija ni prijava.

Nastavna aktivnost za predmet X

A što je ovo?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uočava značenje općih i vlastitih imenica.
  • Učenik razlikuje jedninu i množinu imenica.
  • Učenik razlikuje muški, ženski i srednji rod imenica.
  • Učenik imenuje stvari, bića i pojave služeći se imenicama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Uporaba IKT-a
  • Učiti kako učiti

Znatiželjni stanari

Nakon uvodnoga ponavljanja o značenju imenica, njihovim vrstama i razlikama u rodu i broju učenike treba upoznati s različitim oblicima imenica i njihovim nazivima.

Učenje padežnih oblika i naziva padeža možete započeti rješavanjem osmosmjerke u kojoj učenici trebaju pronaći sedam različitih oblika imenice zgrada (zgrada, zgrade, zgradi, zgradu, zgrado, zgradom, zgradama). Osmosmjerku izradite u jednostavnom alatu Puzzel.org. Upotreba alata ne zahtijeva predznanje − dovoljno je unijeti sadržaj, a alat će sam odabrati izgled i raspored dijelova igre. Osmosmjerku možete prethodno pripremiti i ispisati ili zadati učenicima da je rješavaju na tabletu ili računalu ako je to moguće.
U označenim oblicima imenice zgrada učenici će jednostavno prepoznati koji je dio riječi uvijek isti (osnova), a koji se dio riječi mijenja (nastavak).
Uz navedeni dio aktivnosti veže se i drugi zadatak na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica). Ako je potrebno dodatno pojašnjenje, s učenicima možete riješiti i taj zadatak u kojem trebaju odabrati moguće nastavke zadane imenice.
Učenicima zatim možete zadati da u bilježnicu zapišu dvije rečenice u kojima će upotrijebiti dva različita oblika imenice zgrada. Slijedi čitanje učeničkih odgovora i navođenje na zaključak o promjeni imenica. Usmjerite učeničku pažnju postavljanjem dodatnih pitanja, npr. Što je utjecalo na promjenu oblika imenice u toj rečenici?, Zašto imenicu ne možemo upotrijebiti u početnome obliku?, Na što utječe promjena oblika imenice?.

Učenicima prikažite animaciju (1'56") o neobičnom naselju i neobičnim stanarima koja se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica). Animaciju možete uvrstiti u vašu prethodno izrađenu prezentaciju kojom ste se koristili u prvoj aktivnosti ovoga scenarija. Umetnite poveznicu da biste učenicima prikazali sadržaj animacije. Ta će animacija učenicima pomoći da na zanimljiv i slikovit način upoznaju sedam padeža u hrvatskome jeziku te usvoje pojam sklonidbe. Nakon gledanja animacije učenici mogu u bilježnicu nacrtati zgradu sa sedam katova i upisati imena „stanara“ (padeža) na odgovarajuće katove. Uz padežne nazive zapisuju i odgovarajuća padežna pitanja. Slijedi čitanje padežnih naziva i pitanja uz korekciju izgovora. Ako je potrebno, padežne nazive možete s učenicima izgovarati jednoglasno.

Učenicima zadajte rješavanje interaktivne priče Baka i lisac − potrebno je sličice zamijeniti odgovarajućim oblikom imenice. Zadatak se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica).

Predložite učenicima da uče uz zabavu te da za domaću zadaću izrade igru pamćenja služeći se alatom koji ste upotrijebili za početak ove aktivnosti – Puzzel.org.

Izborna tema

Za kraj aktivnosti učenicima možete putem društvene mreže Yammer podijeliti poveznicu na blog getbybus o najneobičnijim i najzanimljivijim zgradama u Europi (Osobni i socijalni razvoj).

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i karakteristikama same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporučuje se da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

U provedbi aktivnosti obratite pažnju da osmosmjerka bude grafički prikladna za učenike s oštećenjima vida . Za učenike s teškoćama potrebno je uvećati veličinu slova te ispod osmosmjerke jasno istaknuti riječi koje moraju pronaći u osmosmjerci (u predloženom digitalnom alatu Puzzel.org nije moguće mijenjati veličinu slova niti istaknuti riječi pa je potrebno koristiti drugi alat u kojem je moguće prilagoditi font i isticanje riječi, npr. Word). Učenicima s intelektualnim teškoćama važno je smanjiti veličinu osmosmjerke prilikom izrade (npr. koristite digitalni alat Puzzlemaker u kojem možete mijenjati veličinu osmosjerke kako bi u njoj bio sadržan manji broj slova) te ih potaknuti da pronađu manji broj pojmova (npr. označite učeniku oblike zgradom i zgrade, a učenik neka pronađe ostale oblike riječi zgrada). Budite im podrška u rješavanju ovoga zadatka. Ako je potrebno, produljite vrijeme rješavanja za učenike s teškoćama.

Prilikom rješavanja Zadatka 2 na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica) učenicima s teškoćama pripremite predložak u kojem je riječ zgrada ispisana u različitim padežima te je jasno perceptivno označena osnova riječi i nastavak (primjerice, osnovu riječi označite crvenom bojom, a nastavke plavom bojom) kojim se mogu služiti prilikom rješavanja ovog zadatka.

Tijekom gledanja videoanimacije o padežima vodite računa da elektroničkim putem unaprijed pošaljete videoanimaciju učenicima s teškoćama. Taj zadatak prilagodite učenicima s oštećenjem vida tako da im unaprijed elektroničkim putem pošaljite videoanimaciju, u razredu ih smjestite što bliže izvoru zvuka i zaslonu te im kratko opišite što animacija sadrži, tko su znatiželjni stanari u neobičnom naselju. U ovoj aktivnosti imajte na umu da je moguće da će učenicima s poremećajem iz autističnog spektra ova aktivnost biti apstraktna pa im pripremite predložak u kojem će unositi padeže, a koji je povezan s temom njihova interesa (npr. ako vole svemir, možete im pripremiti svemirski brod koji ima sedam katova u koji mogu unositi padeže). Učenicima s teškoćama unaprijed ispišite padeže i padežna pitanja koja će morati međusobno povezati i zalijepiti na katove zgrade.

Tijekom rješavanja interaktivne priče Baka i lisac učenici s teškoćama ne trebaju za domaću zadaću izraditi igru pamćenja u predloženom digitalnom alatu. Ovisno o vrsti teškoće dogovorite se s učenikom da igru pamćenja izradi s pomoću papira, kolaža ili kartona odnosno u digitalnom alatu koji mu najviše odgovara.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Ova se aktivnost nadovezuje na prvu aktivnost za učenike koji žele znati više. Potaknite učenike na razmišljanje o imenicama koje se svojim gramatičkim obilježjima razlikuju od većine imenica. Postavite im mali jezični izazov u obliku pitanja, npr. Kako glasi jednina imenica hlače, naočale, leđa, kola?, Možete li se sjetiti još sličnih primjera?, Kako biste nazvali imenice koje mogu imati samo množinu?.

Nakon razgovora učenicima otkrijte da će odgovore na pitanja o imenicama koje imaju samo oblike za množinu pronaći u Kutku za znatiželjne na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica). Neka učenici s vama podijele rezultate svoga istraživanja. Objasnite im gramatička obilježja imenica koje imaju samo množinu. Navedite ih na razmišljanje i o imenicama koje imaju samo jedninu. Neka samostalno istraže o kojim je imenicama riječ na mrežnoj stranici Hrvatske školske gramatike.

Nastavna aktivnost za predmet X

Znatiželjni stanari

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uočava različite oblike iste imenice.
  • Učenik razlikuje osnovu i nastavak imenica.
  • Učenik navodi padeže i padežna pitanja u hrvatskome jeziku.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Igramo se i učimo

U ovoj će aktivnosti učenici utvrditi prethodno stečeno znanje o padežnim nazivima i padežnim pitanjima. Na početku aktivnosti učenici predstavljaju igre pamćenja koje su izradili u sklopu druge aktivnosti s pomoću alata Puzzel.org. Upotreba alata ne zahtijeva predznanje za izradu, kao ni za rješavanje. U igri pamćenja učenici povezuju padežne nazive s padežnim pitanjem.
Nakon završetka uvodne igre s učenicima možete ponoviti ključne pojmove o imenicama i sklonidbi imenica postavljajući pitanja, npr. Što je sklonidba imenica?, Kako nazivamo različite oblike imenica?, Koliko padeža postoji u hrvatskome jeziku?.
Umjesto navedenoga klasičnog oblika ponavljanja možete se poslužiti i igrom Čudnovati kotač (Random wheel). Igru možete izraditi u digitalnom alatu Wordwall – ponavljanje će biti zabavnije, a samim time i učinkovitije. Obratite pažnju na odabir odgovarajućeg načina prijave u navedenom alatu kako bi materijal bio javno dostupan i drugim učiteljima i učenicima za provedbu te aktivnosti.

Ako su učenici uspješno usvojili nove pojmove, možete im zadati rješavanje Kolekcije zadataka 2 (e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12, Kolekcija zadataka 2). Učenici u zadatku trebaju prepoznati točan oblik imenice u zadanim rečenicama. Neka dobivene rečenice zapišu u bilježnice te podcrtaju imenice koje su odabrali. Pomozite učenicima pri postavljanju padežnih pitanja uz podcrtane imenice. Postavljanjem pitanja navedite ih na zaključak o tome koje vrste riječi utječu na promjenu oblika pojedine imenice.
Kao sažetak i zaključak uvodne lekcije o imenicama i sklonidbi imenica s učenicima pogledajte videozapis (8'22") jezikoslovca Marka Alerića koji možete pronaći na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica). Savjetujte učenicima da tijekom slušanja videozapisa zapišu zanimljivosti o sklonidbi imenica koje su saznali.

Samovrednovanje učenika možete provesti s pomoću digitalnog alata Mentimeter. Kako biste se alatom mogli služiti, potrebna je prethodna registracija i prijava. U alatu možete postaviti učenicima neka od sljedećih pitanja: Razumiješ li što je sklonidba imenica?, Što ti je najteže u ovoj jedinici?, Jesu li ti aktivnosti tijekom učenja bile zabavne?.
Kad učenici završe s odgovaranjem, prikažite im njihove rezultate te prilagodite aktivnosti koje slijede rezultatima samovrednovanja. Uputite učenike na to da samostalno tijekom rada kod kuće riješe preostale zadatke na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12, Kolekcija zadataka 1 i Procjena znanja.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Održite videosastanak putem digitalnoga alata Teams na kojem ćete provesti aktivnost ponavljanja i utvrđivanja znanja o sklonidbi imenica. Videosastanak započnite tako što ćete s učenicima na zaslonu podijeliti igru Čudnovati kotač (Random wheel) koju ste prethodno izradili u alatu Wordwall. Neka vam igra posluži za ponavljanje ključnih pojmova o padežima i sklonidbi imenica.
Ako su učenici uspješno usvojili nove pojmove, slijedi rješavanje Kolekcije zadataka 2 (e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12, Kolekcija zadataka 2). Učenici u zadatku trebaju odabrati odgovarajući oblik imenice u zadanim rečenicama. Neka dobivene rečenice zapišu u bilježnice i podcrtaju imenice koje su odabrali. Pomozite učenicima pri postavljanju padežnih pitanja uz podcrtane imenice te ih navedite na zaključak o tome koje vrste riječi utječu na promjenu oblika pojedine imenice.
Na dijeljenom zaslonu učenicima prikažite kod za samovrednovanje s pomoću alata Mentimeter. Postavite učenicima pitanja: Razumiješ li što je sklonidba imenica?, Što ti je najteže u ovoj lekciji?, Jesu li ti bile zabavne aktivnosti tijekom učenja?. Prikažite učenicima njihove odgovore i prilagodite aktivnosti koje slijede rezultatima samovrednovanja.
Učenike uputite da nakon videosastanka pogledaju videozapis jezikoslovca Marka Alerića o imenicama i sklonidbi imenica koji se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12 (Imenice i sklonidba imenica). Nakon gledanja videozapisa neka riješe i preostale zadatke na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.12, Kolekcija zadataka 1 i Procjena znanja.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i karakteristikama same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporučuje se da učenika s teškoćama premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć. Učenici s teškoćama mogu sudjelovati u svim aktivnostima uz podršku učitelja te produljeno vrijeme za odgovore na pitanja.

Tijekom aktivnosti predstavljanja igre pamćenja koje su učenici pripremili važno je imati na umu da učenici s teškoćama ne moraju izlagati usmenim putem pripremljenu igru (osim ako izraze želju), već je vi možete predstaviti učenicima. U ovoj aktivnosti važno je voditi računa o tome da učenik s oštećenjem sluha bude dovoljno blizu izlagačima kako bi dobio sve potrebne vizualne informacije, a učeniku s oštećenjem vida važno je kratko opisati vizualne informacije predstavljenih igara pamćenja.

Tijekom ponavljanja ključnih pojmova o imenicama i sklonidbi imenica unaprijed pripremite podsjetnik za učenike s teškoćama s ključnim pojmovima (možete ih potaknuti da koriste izrađeni grafički prikaz iz prošle aktivnosti te u tome slučaju ne morate izrađivati novi podsjetnik). Ako za ponavljanje koristite digitalni alat Wordwall, trebate provjeriti snalaze li se učenici s teškoćama u tom alatu i proći s njima prije osnovno snalaženje u alatu. Tijekom rješavanja Kolekcije zadataka 2 (e-Škole DOS Hrvatski jezik 5. razred, Modul 2, Jedinica 2.12, Kolekcija zadataka 2) učenicima s teškoćama pripremite predložak s padežnim pitanjima te im smanjite višestruki odabir na samo dva moguća odgovora. Prilikom izrade predloška vodite računa o grafičkom oblikovanju (koristite font Arial/Calibri, veličina 14 pt, povećajte razmak između redova).

Potrebno je obratiti pažnju i na gledanje videozapisa, osobito kod učenika s oštećenjem vida i sluha. Učenicima s navedenim teškoćama potrebno je unaprijed poslati videozapis elektroničkim putem kako bi videozapis mogli pogledati više puta. Učenicima s teškoćama omogućite predložak s ključnim pojmovima opisanim u videozapisu.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici mogu izraditi interaktivni listić o imenicama i sklonidbi imenica. Zadajte im jasne smjernice o sadržaju listića te ih uputite na digitalni alat Wizer. Naglasite učenicima da je potrebna registracija i prijava putem AAI@EduHr elektroničkog identiteta. Izrađeni interaktivni listić učenici mogu podijeliti s drugim učenicima i učiteljicom koristeći se društvenom mrežom za učenje Edmodo. Sučelje Edmoda jednostavno je za korištenje te omogućuje suradnju u manjim grupama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Igramo se i učimo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik se koristi točnim oblicima imenica u rečenici.
  • Učenik povezuje padežne nazive s padežnim pitanjem.
  • Učenik se koristi padežnim pitanjima za određivanje padeža.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. pravopis.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (1992). Gramatika hrvatskoga jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Top 15 najzanimljivijih i najneobičnijih građevina u Europi: https://getbybus.com/hr/blog/top-10-najzanimljivijih-i-najneobicnijih-gradevina-u-europi (pristupljeno 26.2.2022.)

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.