Predmet
Engleski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Kupi, prodaj

Naziv predmeta
Engleski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • kupovina
  • prodavaonice
  • potrošnja
  • logotipovi

Logo priče

Započnite aktivnost razgovorom s učencima o odlasku u kupovinu. Tko najčešće u njihovoj obitelji ide u kupovinu? Kakvu odgovornost nosi kupovina za cijelu obitelj? Trebaju li svi članovi obitelji sudjelovati i što znači financijska pismenost? Smatraju li sebe financijski pismenima?

Podijelite učenike u parove te pokrenite digitalnu igru asocijacije koja, za krajnji rezultat, ima riječ - SHOPPING. Igru kreirajte tako da ima po tri riječi, u tri stupca koja vode do krajnjih odgovora: money, shopping mall, buy i glavna asocijacija je SHOPPING. Digitalnu igru asocijacije napravite u digitalnom alatuOffice 365 (PowerPoint) koji omogućuje dodavanje i organizaciju postojećih datoteka i dijeljenje dokumenata, a za igru asocijacije ćete, u alatu Power Point, koristiti mogućnost umetanja tablice.

Podijelite učenike u parove i zadajte im da otvore e-Škole DOS Engleski jezik 1, Modul 4, jedinica 4.1., Zadatak1 u kojem rješavaju križaljku s različitim mjestima za kupovinu. Nakon što učenici riješe križaljku, pitajte ih koja su mjesta bila navedena u njoj te koja bi još mjesta za kupovinu mogli navesti.

Kreirajte anketu o potrošačkim navikama te je ispišite i podijelite učenicima kako biste anketu proveli u razredu i zabilježili rezultate. Ona treba sadržavati pitanja poput: Koliko često ideš u kupovinu namirnica? Koliko često kupuješ odjeću? Odlučuješ li sam/a što ćeš kupiti?

Povedite s učenicima razgovor o njihovim potrošačkim navikama i o rezultatima ankete te što bi mogli promijeniti nabolje.

Potaknite učenike na promišljanje razgovarajući o tome kako na kupovinu i potrošnju utječu reklame odnosno logotipovi. Za uvod u temu logotipova dajte učenicima da odigraju ovaj kviz. Pitajte ih znaju li nešto o skrivenim porukama koje logotipovi imaju. Prije nego s učenicima pogledate video o skrivenim značenjima logotipova, prikažite im one koji se nalaze u videu na slikovnim karticama koje ste izradili u digitalnom alatu LearningApps. On vam omogućuje jednostavno kreiranje slikovnih kartica pa pitajte učenike što misle da su skrivene poruke iza svakog logotipa.

Nakon što učenici podijele svoja razmišljanja, pogledajte s njima video 8 Logos You Don't Know the Hidden Meanings Of u kojem su objašnjene skrivene poruke iza logotipova. Nakon što ste ga pogledali, povedite razgovor o tome jesu li znali za skrivene poruke i znaju li skrivene poruke i značenja nekih drugih logotipova čije proizvode kupuju.

Učenici, potom, u grupama izrađuju logotip svoje škole crtajući ga. Mogu koristiti razne tehnike, olovku, flomaster, kolaž i slično. Logotipove izlažu u razredu na klupama te međusobno pokušavaju otkriti skrivena značenja odnosno poruke za svoju školu koje argumentiraju. Na kraju, svaka grupa objašnjava svoj logotip pri čemu učenici otkrivaju jesu li prepoznali skrivene poruke i slažu li se s njima.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na zasebnim značajkama pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima…), kao i obilježjima same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednje klupe u razredu kako bi ga se moglo popratiti i pružiti mu dodatnu uputu ili mu pomoći pri izvršavanju zadatka.

Tijekom razredne rasprave ne ustrajte na tome da u njoj sudjeluju učenici s poremećajem glasovno-jezično-govorne komunikacije (npr. mucanje, apraksija, artikulacijsko-fonološki poremećaj) osim ako to sami ne zatraže, no dajte im mogućnost za rješavanje mogućih pitanja. Učeniku s oštećenjem sluha osigurajte mirno i tiho okruženje (koliko je to moguće) kako bi mogao čuti vršnjake tijekom rasprave te vidljivost govornikova lica i usana.

Prilikom podjele u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para. Učenicima s oštećenjem vida te učenicima sa specifičnim teškoćama učenja omogućite pomoć drugog učenika pri čitanju riječi u igri asocijacija i iznošenju ideja. Unaprijed pripremite riješenu i ispisanu igru asocijacije koju ćete kasnije podijeliti učenicima s oštećenjem vida i specifičnim teškoćama učenja.

Učenike s motoričkim teškoćama spojite u par s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima kako bi zajednički riješili križaljku.

Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja (naročito učenicima s disleksijom) potrebno je grafički prilagoditi anketu. To podrazumijeva upotrebu određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, s dvostrukim proredom, povećanim razmakom među slovima i lijevostranim poravnanjem. Grafičke prilagodbe važne su i za učenike s oštećenjem vida.

Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlinu u prostoru, na zaslonu te kontrast na ekranu. Za učenike s oštećenjem sluha, poželjno je da video 8 Logos You Don't Know the Hidden Meanings Of sadrži titlove.

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u izradi logotipa te da nikako ne bude pasivni promatrač.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:

Nastavna aktivnost za predmet X

Logo priče

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik sudjeluje u kraćem, neplaniranom razgovoru.
  • Učenik pokazuje razumijevanje čitanjem.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Poduzetništvo

Idemo u kupovinu

Recite učenicima da razmisle o tome kada su zadnji put bili u kupovini i što su kupili. Potom, prozovite nekoliko učenika da kažu što su kupili dok ostatak razreda pokušava pogoditi o kakvoj se prodavaonici radi. Na primjer - mobitel - prodavaonica električne opreme, hlače - prodavaonica odjeće i tako dalje.

Uputite učenike na e-Škole DOS Engleski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.1., Zadatak 2 u kojem ponavljaju nazive za različite vrste prodavaonica. Nakon što riješe zadatak u kojima su prodavaonice opisane kroz proizvode koji se u njima kupuju, podijelite s učenicima kolo sreće koje ste kreirali u digitalnom alatu Wordwall. Kada se kolo sreće zaustavi na nazivu neke prodavaonice, učenik objašnjava o kakvoj se prodavaonici radi i što se u njoj u svakodnevnom životu kupuje koristeći kondicionalne rečenice - ZERO CONDITIONAL. Na primjer: butcher's - If I need meat, I go to the butcher's.

Nakon što ste kroz kolo sreće iskoristili sve vrste prodavaonica, zadajte učenicima da u parovima izvedu pravilo za Zero Conditional uzimajući kao primjer jednu rečenicu iz prethodnog zadatka. Potaknite nekoliko učenika da podijele izvedena pravila s ostatkom razreda. Nakon što podijele pravila, potaknite ih na uključivanje i predstavljanje svojih ideja o tome kako pravilo najjasnije prikazati. Učenike treba poticati na slobodno izražavanje mišljenja i ideje te im treba dati do znanja da je u redu i pogriješiti. Kada je razredna atmosfera uključiva, učenici će se osjećati slobodno izraziti se pa i činiti pogreške za koje im naglasite da su sastavni dio procesa svakog učenja i rada.

Podijelite učenike u dvije grupe i odigrajte igru "Ping pong" u kojoj učenici naizmjence, iz jedne grupe pa iz druge, govore rečenice koristeći Zero Conditional iz svoga svakodnevnoga života. Igra se zove "Ping pong" jer učenici moraju brzo reagirati i, bez stanke, izgovoriti rečenicu kako zamišljena ping pong loptica ne bi pala na pod. Prije igre, grupe se trebaju dogovoriti kojim redoslijedom će učenici izgovarati rečenice jer svi članovi grupe trebaju sudjelovati u igri. S učenicima dogovorite i koju će nagradu dobiti pobjednička grupa, pustite učenike da je osmisle pod uvjetom da nagrada ne smije biti materijalna.

Ako nastane stanka, bod dobiva suprotna grupa. Na kraju je pobjednička grupa ona koja ima više bodova.

Za kraj, zadajte učenicima da na putu do škole ili u svoje slobodno vrijeme, kada idu u kupovinu, fotografiraju nazive prodavaonica na engleskom jeziku te da fotografije podijele u digitalnom alatu Padlet. Prethodno ste u njemu postavili mogućnost komentiranja kako bi učenici mogli napisati jesu li nazivi prodavaonica napisani pravopisno i gramatički točno.

Završite aktivnost razgovorom o važnosti pravopisa u svakodnevnom životu, kako u medijima, tako i na ulicama u nazivima prodavaonica jer se, i na taj način, utječe na opću pismenost u društvenoj zajednici. Uputite učenike na korištenje PRAVOPISA na stranici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje te kategoriju pisanja riječi iz stranih jezika koja će im pomoći pri korištenju anglizama koji su sveprisutni u jeziku mladih.

Postupci potpore

Tijekom razredne rasprave nemojte isticati učenika s teškoćom ako je pogriješio. Ne ustrajte na tome da učenici s teškoćama - kao što su mucanje ili izražena tjeskoba - govore, osim ako se za to ne jave sami. Učeniku s oštećenjem sluha osigurajte mirno i tiho okruženje te dobru vidljivost govornikova lica i usana.

Nakon razredne rasprave, a prije zadatka u kojem se ponavljaju nazivi za različite vrste prodavaonica, omogućite učeniku sa specifičnim teškoćama učenja popis vrsta prodavaonica kako bi se lakše snašao tijekom rješavanja zadatka.

Po potrebi, osigurajte rad u paru za one učenike koji imaju izražene teškoće. Vodite računa o tome da je učenik s teškoćom u paru s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjeravajte s parom kako napreduje u izvršavanju zadatka.

Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlinu u prostoru, na zaslonu te kontrast na ekranu.

Učenike s deficitom pažnje/hiperaktivnim poremećajem valja poticati na sudjelovanje i usmjeravati njihovu pažnju na zadatak.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u digitalnom alatu Padlet. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi ispravnog dijeljenja fotografija koje prikupe.

Učenike je potrebno unaprijed upoznati sa sadržajem PRAVOPISA, a količinu i način davanja potrebnih informacija prilagoditi teškoći učenika. Svakako je uputno pokazati način uporabe poveznice i provjeriti kako se učenici snalaze.

Nastavna aktivnost za predmet X

Idemo u kupovinu

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik, čitajući, pokazuje razumijevanje.
  • Učenik sudjeluje u neplaniranom razgovoru koristeći Zero Conditional.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Prodavaonica za bolje društvo

Povedite razgovor s učenicima o tome kupuju li preko interneta te koje su prednosti i nedostatci. Jesu li osobno imali iskustva s kupovinom preko interneta i koja dobra ili loša iskustva imaju? Ili, pak, za koja su dobra ili loša iskustva čuli ako sami nisu kupovali na taj način?

Podijelite učenike u grupe te im zadajte da osmisle mrežnu prodavaonicu koja bi bila po njihovoj mjeri i neka za tu prodavaonicu osmisle reklamu. Trebaju razmisliti o tome gdje će oglašavati svoju prodavaonicu, na koji će način prodavati (telefonskim pozivima, upitom na mrežnom mjestu prodavaonice) te koja im je ciljna skupina. Vrlo je važno da učenici unaprijed znaju gdje će oglašavati prodavaonicu, što će u njoj prodavati te koga žele privući svojom kampanjom odnosno reklamom. Uputite učenike da prouče pravila digitalnog marketinga te upoznaju način na koji mogu pratiti učinkovitost svoje internetske prodavaonice pomoću GOOGLE ANALYTICSA.

Učenicima dajte uputu da vode računa o tome da svaki član tima ima svoju ulogu i mora pridonijeti krajnjem rezultatu odnosno rješenju zadatka – kreiranjem mrežne stranice za prodaju u digitalnom alatu Wordpress. Prije izrade stranice, učenici trebaju razmisliti o namjeni kako bi odabrali prikladnu temu koju digitalni alat Wordpress nudi jer nije isto kreiraju li mrežnu stranicu koja ima namjenu osobnog bloga ili, u ovom slučaju, prodavaonice. Nadalje, pripremite listu za provjeru u kojoj se nalaze napomene za kvalitetno oblikovanje mrežne stranice koja uključuje: najmanje pet artikala, provjeru pravopisa, provjeru gramatike, izražene cijene te mora promicati uključivost i održivi razvoj.

Naglasite učenicima da prodavaonica treba biti uključiva te ispunjavati kriterije održivog razvoja kroz pozitivan utjecaj na društvo, okoliš, mentalno zdravlje kupaca i trgovaca i biti, u svakom smislu, uključiva za osobe različitih vjeroispovijesti, invaliditeta i slično. Njihova prodavaonica treba biti Prodavaonica za bolje društvo pa bi u ponudi trebala biti i mogućnost zamjene proizvoda, darovanja ili recikliranja starih stvari.

Učenici razvijaju svoju ideju o digitalnoj trgovini u zajedničkom dijeljenom dokumentu koji je za svaku pojedinu grupu pripremio nastavnik u digitalnom alatu Office 365 (Word). On omogućuje jednostavno stvaranje novih dokumenata u oblaku te dodavanje i dijeljenje dokumenata u kojem učenici mogu surađivati i komunicirati.

Tijekom rada na ovom zadatku nastavnik nadgleda, prati rad i uključenost svih članova grupe te daje povratnu informaciju, savjetuje i pruža podršku kroz mogućnost komentiranja dokumenta. Učenici na komentare mogu odgovoriti i tako, u digitalnom okruženju, komunicirati te postavljati pitanja nastavniku ako im je potreban savjet ili dodatno objašnjenje.

Postupci potpore

Tijekom rasprave valja bilježiti na (virtualnu) ploču odgovore koje djeca daju o prednostima i nedostatcima mrežne kupovine kako bi učenici s oštećenjem sluha mogli lakše popratiti sadržaj rasprave.

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u osmišljavanju mrežne prodavaonice te da nikako ne bude dio skupine kao pasivni promatrač. Važno je da, unutar skupine, učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke. Vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s disleksijom ne piše u alatu Word (osim ako ne izrazi želju za time).

Učenike s motoričkim teškoćama smjestite u skupinu s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima kako bi zajednički kreirali vlastitu mrežnu prodavaonicu.

Učenike s deficitom pažnje valja uklopiti u skupinu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške).

Provjerite s učenikom s disleksijom i oštećenjem vida snalaze li se u zadatku u digitalnom alatu Wordpress i korištenju GOOGLE ANALYTICSA. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata. Za učenika s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlinu na zaslonu te kontrast na ekranu i obratiti pažnju na veličinu slova. S učenicima s oštećenjem sluha i onima s jezičnim poremećajem provjerite jesu li razumjeli upute.

Za učenike koji žele znati više

Podijelite s učenicima ovaj video koji govori o utjecaju novca i kupovne moći na sreću: How to buy happiness.

Zadajte učenicima da osmisle kampanju kojom žele osvijestiti važnost racionalne potrošnje te smanjiti kupovinu i potrošnju s ciljem razvijanja svijesti o konzumerizmu, manje potrošnje resursa i stvaranja manje količine smeća. Učenici kampanju mogu predstaviti kreirajući plakate ili videouratke koje izrađuju u digitalnom alatu Canva koji daje razne mogućnosti grafičkog dizajniranja (plakat, video, zvučni zapis).

Nastavna aktivnost za predmet X

Prodavaonica za bolje društvo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše strukturiran tekst na temu trgovine i reklame.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Poduzetništvo
  • Osobni i socijalni razvoj
  • MPT Održivi razvoj
  • MPT Uporaba informacijske I komunikacijske tehnologije

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.