Upitajte učenike jesu li se susreli s izjavom "Svečano izjavljujem da ću govoriti istinu, cijelu istinu i ništa osim istine." Pojasnite im da računala oponašaju stvarni svijet pa tako jedinice i nule u digitalnom sustavu imitiraju istinu i laž (neistinu). Kako bi razumjeli kako računalo radi, proučite s učenicima jedinicu e-Škole DOS Informatika 1, Modul 3, Jedinica 3.1. Djelovanje osnovnih logičkih operacija (NE, I, ILI) te prioritet operacija.
Kao što se može zaključiti iz jedinice, programere - u kontekstu rada računala - zapravo ne zanima prava istina ili laž, već činjenica proizlazi li iz neke složene izjave istina ili neistina te pod kojim uvjetima. To iskazuju tablicama istinitosti.
Podijelite učenike u grupe po tri učenika. Jedan učenik u svakoj grupi neka smisli složeni iskaz (neku rečenicu s kojom se svakodnevno susreće), drugi neka je zapiše jezikom matematičke logike, a treći neka za nju raspiše tablicu istinitosti. Upozorite ih da pripaze na prioritet logičkih operacija te grupiranje operacija zagradama. Ako je potrebno, pomognite učenicima te pripazite na međusobno uvažavanje i toleranciju. U slučaju da se u zadanim rečenicama pojavi "ako...onda" ili "ako i samo ako", uputite ih na pogodbu i dvopogodbu kao što je napisano u dijelu za učenike koji žele znati više.
Kad završe s ispisom istinitosnih tablica, uputite ih na mrežni alat Truth Table Generator te im pokažite kako sami mogu provjeriti jesu li ispravno raspisali tablice istinitosti.
Postoje li u razredu učenici s poremećajem iz spektra autizma, valja im najaviti strukturu sata na početku kao i svaku daljnju promjenu aktivnosti i podjelu u grupe.
Nakon obrađene jedinice upitajte učenike s teškoćama je li im sve jasno ili je potrebno dodatno pojasniti.
Učenicima s disleksijom na računalu osigurajte lako čitljiv font (npr; Omotype) i podsjetite ih na to da ga mogu koristiti.
Prilikom podjele učenika u skupine vodite računa o ravnomjernoj zastupljenosti učenika s različitim teškoćama te o povezivanju onih koji djeluju motivirajuće i podržavajuće s učenicima s teškoćama. Važno je definirati ulogu učenika s teškoćama u okviru skupine. Češće provjeravajte napredak skupine koja uključuje učenika s teškoćama.
Pripremite izvučene važne pojmove kako bi ih dijete s teškoćom moglo imati kraj sebe kao podsjetnik ili stavite pokraj ploče kako bi svi imali podsjetnik tijekom rješavanja zadatka.
Provjerite razumiju li kako koristiti alat Truth Table Generator te, po potrebi, pokažite im kako riješiti zadatak ili osigurajte vršnjačku pomoć.
Učenicima s oštećenjem vida, kao i onima s disleksijom, skrenite pozornost na inkluzivni prikaz digitalnog obrazovnog sadržaja.
Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.
Učenicima, koji žele znati više, zadajte neka istraže logičku operaciju pogodbe (kondicional, implikacija) koja je neistinita samo u slučaju kada je prva izjava istinita, a druga neistinita, a koja se označava strelicom. Zadajte im proizvoljan složeni logički izraz koji sadrži pogodbu, a rješenje neka provjere u gorenavedenom alatu. Žele li još izazova, neka pretraže internet te samostalno prouče logičku operaciju dvopogodbe koju također mogu unositi u alat Truth Table Generator. Također, učenici mogu povezati pogodbu i dvopogodbu sa stvarnim životom i rečenicama koje svakodnevno koriste, provjeriti kada su one istinite te prezentirati naučeno u razredu.
Nakon što ste s učenicima pročitali motivacijski dio jedinice e-Škole DOS Informatika 1, Modul 3, Jedinica 3.1. Djelovanje osnovnih logičkih operacija (NE, I, ILI) te prioritet operacija, zadajte im da pretraže internet u potrazi za informacijom gdje se logika pojavljuje u popularnoj kulturi. Predložite im "Zvjezdane staze" te Spocka s planeta Vulkan. Također, spomenite popularnog lika Sheldona iz serije "Teorija velikog praska". Bude li potrebno, spomenite skupinu "geek" prijatelja iz popularne serije "Stranger Things". U slučaju da učenici nisu čuli ni za jednu od spomenutih serija, prikažite im neki videoisječak s Youtubea koji pobliže prikazuje spomenute likove (Spock, Sheldon). Vrlo često likovi u popularnim serijama koriste logiku pri izgradnji kritičkog razmišljanja i razvijanja stavova.
Pripremite učenicima dijeljenu Google docs (ili sličnu) tablicu u koju će zapisati omiljenu seriju te pojavljuje li se u njoj logičko razmišljanje. Također, neka u tablicu zalijepe poveznicu na stranicu IMDB o seriji. Potaknite raspravu o serijama koje su učenici zalijepili te ulozi logike u njima.
Podijelite učenike u parove. Neka svaki učenik osmisli jednu rečenicu koja opisuje njegovu omiljenu seriju, a drugi učenik iz para neka tu rečenicu napiše jezikom matematičke logike te ispiše pripadajuću istinitosnu tablicu. Naknadno, rješenja mogu provjeriti na mrežnoj stranici Truth Table Generator.
Učenicima s oštećenjem sluha osigurajte ključne pojmove iz videa i/ili poveznicu na video kako bi se s njim mogli upoznati i prije nastavnog sata. Prilikom prikazivanja videozapisa osigurajte dobru vidljivost zaslona kao i verziju u kojoj se nalaze titlovi na hrvatskome jeziku. Izbjegavajte istovremeno govorenje i produkciju videozapisa.
Nakon obrađene jedinice upitajte učenike s teškoćama je li im sve jasno ili je potrebno dodatno pojasniti.
Učenicima s disleksijom na računalu osigurajte lako čitljiv font (npr; Omotype) i podsjetite ih na to da ga mogu koristiti. Potaknite raspravu te uključite učenike s teškoćama, pogotovo ako neki od njihovih specijalnih interesa korelira s temom rasprave. Postavljajte više konkretnih, a manje otvorenih pitanja.
Prilikom odabira para za učenika s teškoćom, vodite računa o karakteristikama svakog para kako bi učenik s teškoćom aktivno sudjelovao u zadatku.
Provjerite znaju li učenici s teškoćama koristiti alate Truth Table Generator i znaju li provesti potrebne naredbe u alatu Google docs.
Učenicima s oštećenjem vida, kao i onima s disleksijom, skrenite pozornost na inkluzivni prikaz digitalnog obrazovnog sadržaja.
Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.
Učenici, koji su zainteresirani za sedmu umjetnost, neka istraže alternativne portale za ocjenu filmova i serija poput Rotten Tomatoes. Neka stvore vlastitu tablicu te usporede ocjene omiljenog filma ili serije na mrežnim stranicama IMDB i Rotten Tomatoes ili nekom trećem internetskom portalu koji prati filmove i serije.
Proučite s učenicima jedinicu e-Škole DOS Informatika 1, Modul 3, Jedinica 3.1. Djelovanje osnovnih logičkih operacija (NE, I, ILI) te prioritet operacija.
Pripremite nekoliko boca (učenici mogu koristiti i vlastite boce za vodu) te upitajte učenike jesu li kada sudjelovali u igri Boca istine? Postoje li učenici kojima igra nije poznata, pojasnite im da sudionici sjednu u krug, a u sredinu polože bocu. Tada osoba, koja je na redu, postavi pitanje i zavrti bocu, a osoba na koju pokaže grlo boce, odgovara na pitanje.
Podijelite učenike u grupe te im predajte listić s onoliko zadataka iz matematičke logike koliko ima učenika po grupama. Neka učenik, kojem ime počinje slovom najbližim slovu L, započne s vrtnjom boce. Osoba, na koju je boca pokazala, mora riješiti trenutni zadatak. Nakon što je zadatak riješen, ta osoba sljedeća vrti bocu. U slučaju da učenik ne zna riješiti zadatak, može koristiti džoker "pitaj publiku", tj. ostali članovi grupe mu mogu pomoći. U slučaju da nitko u grupi ne uspijeva doći do rješenja, grupa može koristiti džoker "zovi" te vas pozvati u pomoć. Učenici mogu i začiniti igru osobnim pitanjima kao u originalnoj igri Boce istine, međutim, pripazite da su pitanja (kao i odgovori) primjerena.
Nakon obrađene jedinice upitajte učenike s teškoćama je li im sve jasno ili je potrebno dodatno pojasniti. Pripremite sažetak lekcije koji učenici s različitim teškoćama mogu imati kraj sebe kao podsjetnik, zajedno s novouvedenim pojmovima.
Učenicima s disleksijom na računalu osigurajte lako čitljiv font (npr; Omotype) i podsjetite ih da ga mogu koristiti. Učenicima s oštećenjem vida, kao i onima s disleksijom, skrenite pozornost na inkluzivni prikaz digitalnog obrazovnog sadržaja.
S obzirom na to da je, u okviru aktivnosti, planirana igra Boca istine, važno je osigurati podršku za učenike s motoričkim teškoćama (pomoć vršnjaka kod vrtnje boce ili zamjenska uloga u obliku postavljanja pitanja drugim učenicima). Prilikom izvođenja spomenute igre važno je pripremiti pitanja pisana lako čitljivim fontom (vodite računa o veličini i proredima) za učenike s disleksijom te, isto tako, primjerenu veličinu fonta za učenike s oštećenjem vida i uporabu pomagala prema potrebi. Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.
Učenici, koji žele znati više, neka prouče korijene igre Boca istine koja se još zove i Istina ili izazov (Truth or dare). Također, neka pretraže internet i pronađu alat za mrežno igranje Istine ili izazova.
Generator istinitosnih tablica: https://web.stanford.edu/class/cs103/tools/truth-table-tool/ (15.7.2022.)
Lako čitljivi font: https://omotype.com/ (15.7.2022.)
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.