Učenicima prikažite sadržaj e-škole DOS Informatika 1, Modul 4, Jedinica 4.1. Brojevni sustavi, podnaslov Na početku. Ponovite s njima kako se zapisuju rimski brojevi, raspravite pravila za zapisivanje rimskih znamenki i zajednički izvedite zaključak o pozicijskim brojevnim sustavima. Zamolite učenike da svoj datum rođenja zapišu rimskim brojevima.
Nastavite obrađivati ostali sadržaj u e-škole DOS Informatika 1, Modul 4, Jedinica 4.1. Brojevni sustavi uz naglasak na pojam baze i načine pretvaranja zapisa broja iz bilo kojeg sustava u dekadski te iz dekadskog u bilo koji drugi brojevni sustav.
Nakon nekoliko riješenih zadataka, podijelite s učenicima poveznicu na jednu dijeljenu tablicu Excel Online. U zaglavlje prvog stupca upišite Ime i prezime, drugog Datum rođenja, a trećeg Prevoditelj. Neka učenici upišu svoje ime i prezime u prvi stupac onim redom kojim su upisani i u e-imenik (upozorite ih na to da kreću od retka broj dva pa će svoje ime upisivati u redak s brojem za jedan većim od svog rednog broja u imeniku). Zatim, podijelite papiriće na koje učenici trebaju napisati svoje ime, bazu u rasponu od 3 do 9 i datum rođenja zapisan u odabranoj bazi. Prikupite papiriće, a svaki učenik neka izvuče jedan. Ako netko izvuče svoj, neka ga zamijeni s učenikom do sebe. Dobiveni datum treba opet pretvoriti u dekadski zapis, upisati dobiveno rješenje u dijeljenu tablicu uz ime vlasnika tog datuma i upisati svoje ime pod Prevoditelj. Vlasnik datuma osjenčava datum zeleno ako je izračun točan, a crveno ako je netočan. U slučaju netočnih izračuna, vlasnik i prevoditelj zajednički prolaze postupke pretvaranja na ploči te, uz pomoć svih učenika, otkrivaju pogrešku pri računanju.
Parovi iz prethodne aktivnosti nastavljaju zajedno raditi na idućem zadatku. Učenici odabiru jedan značajan datum iz povijesti po želji. Ako trebaju, mogu se poslužiti internetom. Odabran datum pretvaraju u brojevni sustav po želji. Sve datume s kratkim opisom zapisuju na jedan plakat veličine A2 ili A1. Potaknite one učenike koji vole i znaju crtati da svaki događaj oslikaju kratkim crtežom. Zajednički odredite naslov plakata koji može biti poput: Povijest kroz baze manje od 10 ili Kako bi izgledao svijet u različitim brojevnim sustavima.
Ispišite ili pripremite rimske brojke i omogućite učeniku s diskalkulijom ili specifičnim teškoćama učenja da ima podsjetnik pokraj sebe tijekom rješavanja zadataka.
Nakon obrađene jedinice i zadanog zadatka, upitajte učenike s teškoćama je li im zadatak jasan ili ga je potrebno pojasniti.
Učenicima s oštećenjem vida, kao i onima s disleksijom, skrenite pozornost na inkluzivni prikaz digitalnog obrazovnog sadržaja.
Učenicima s poremećajem iz spektra autizma najavite strukturu rada budući da su predviđene različite izmjene.
U samostalnom radu predvidite više vremena za rješavanje zadataka za učenike s teškoćama, što se posebice odnosi na učenike s disleksijom kojima je potrebno više vremena za čitanje ili ponovno čitanje kako bi bolje razumjeli sadržaj.
Prilikom podjele učenika u skupine vodite računa o ravnomjernoj zastupljenosti učenika s različitim teškoćama te o povezivanju onih koji djeluju motivirajuće i podržavajuće s učenicima s teškoćama. Važno je definirati ulogu učenika s teškoćama u okviru skupine u skladu s jakim stranama učenika.
Učenici s teškoćama bolje će funkcionirati u paru s učenikom koji će usmjeravati one koji su, možda, sporiji u rješavanju zadataka ili teško održavaju pozornost. Prilikom podjele u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para.
Potrebno je češće provjeravati funkcioniranje para u kojem je učenik s teškoćama.
Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.
Potaknite učenike da potraže šale i viceve koji su povezani s informatičkim temama i brojevnim sustavima. Neka sami pokušaju osmisliti jedan!
Primjeri:
Postoji samo 10 vrsta ljudi na ovome svijetu: oni koji razumiju binarni sustav i oni koji ga ne razumiju (10(2)=2(10))
Zašto Amerikanci stalno brkaju Božić s Noći vještica? Jer je 31 Oct = 25 Dec (31 October/octal, 25 December/decimal ili 31 u bazi 8 jednako je 25 u bazi 10)
Što je osam puta veće od Velebita? Velebajt.
Pojasnite učenicima sadržaj e-škole DOS Informatika 1, Modul 4, Jedinica 4.2. Binarni brojevni sustav. Uputite ih da, pomažući i međusobno, zadatke riješe u parovima. Na kraju jedinice potražite poveznicu na Binarni tetris. Nakon početnog upoznavanja s načinom igranja, dogovorite neki vremenski interval - 2, 3 ili 5 minuta unutar kojih ćete održati razredno natjecanje. Ako je moguće, svaki učenik neka igra samostalno. Onaj tko postigne najbolji rezultat u zadanom vremenu, bit će proglašen pobjednikom. Kao dokaz svog rezultata, učenici trebaju zalijepiti snimku zaslona na dijeljenu Padlet ploču koju ćete podijeliti s njima. Kako biste olakšali dijeljenje, poveznicu na ploču imenujte nekim smislenim imenom, npr. binarnisat.
Nastavite s radom u parovima i, za svaki par učenika, pripremite dva papira s kvadratičnim mrežama veličine 7x7. U jednu mrežu učenici trebaju ucrtati sličicu bojanjem pojedinih kvadratića po svom izboru trudeći se da bude prepoznatljiva. Nakon ucrtavanja, pored svakog retka ispisuju binarni niz znamenki na način da, za svaki kvadratić, zapišu po jednu znamenku: prazan kvadratić (bijeli) obilježavaju znamenkom 1, a popunjeni (crni) znamenkom 0. Dobiveni binarni niz pretvaraju u dekadski broj. Sedam dobivenih dekadskih brojeva (za svaki redak mreže po jedan) zapisuju na drugi dobiveni papir s praznom mrežom. Papir zamjenjuju s parom u susjednoj klupi. Pomoću dobivenih dekadskih brojeva, trebaju rekonstruirati sličicu i pogoditi što je na njoj prikazano.
Učenici fotografiraju svoj crtež i sliku objavljuju na već ranije podijeljenoj zajedničkoj ploči. Pritom, upisuju svoju pretpostavku što je nacrtano. Autori crteža potvrđuju točnost nacrtanog i komentarom odgovaraju jesu li "crtači" pogodili što sličica predstavlja. Skrenite učenicima pozornost na način komunikacije putem komentara - neka odgovor bude u pozitivnom tonu i ohrabrujući, čak i u slučaju da crtež nije ispravno rekonstruiran ili nije pogođeno što se na slici nalazi. Ukažite i na važnost neverbalne komunikacije koja u ovakvom načinu komunikacije izostaje zbog čega treba još više paziti na način pisanog izražavanja.
Nakon obrađene jedinice i zadanog zadatka, upitajte učenike s teškoćama je li im zadatak jasan ili ga je potrebno pojasniti. Učenicima s oštećenjem vida, kao i onima s disleksijom, skrenite pozornost na inkluzivni prikaz digitalnog obrazovnog sadržaja.
Omogućite učenicima s teškoćama da igraju Binarni tetris u paru ili im ga dodatno pojasnite i omogućite podršku vršnjaka. Provjerite znaju li se učenici s teškoćama koristiti alatom Padlet te, ako je potrebno, pokažite način njegova korištenja. Učenicima s teškoćama pripremite jasne upute (pisane lako čitljivim, uvećanim fontom, uvećanog razmaka, podebljanog tiska) i/ili im osigurajte podršku u realizaciji zadatka. Imate li dodatni materijal koji nije nužno grafički, prilagođen učenicima s disleksijom niti onima s oštećenjem vida, uredite ga u aplikaciji Lexie koja nudi i mogućnost čitanja dokumenata.
Učenicima s diskalkulijom omogućite više vremena za rješavanje zadatka, dodatno im pojasnite određene pojmove ili raspišite postupak rješavanja zadatka. Ako je moguće, dopustite da završe zadatak kod kuće.
Postoje li u razredu učenici s poremećajem iz spektra autizma, valja im najaviti strukturu sata na početku kao i svaku daljnju promjenu aktivnosti.
Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.
Učenike, koji su s lakoćom obavili ovaj zadatak i pokazuju interes naučiti više, potaknite da pokušaju šifrirati neku kratku rečenicu tako da je pretvore u sliku. Svaki znak u rečenici neka zapišu njegovim kôdom prema ASCII kôdnoj tablici u binarnom zapisu. Koriste li prošireni ASCII kôd, mreža će biti širine osam stupaca, a ako će koristiti osnovni ASCII (samo englesku abecedu), mreža će biti široka sedam stupaca. Broj redaka ovisi o broju znakova u rečenici. Dobivene binarne nizove neka ucrtaju u mrežu. Neka procijene je li rečenica "lijepa" u smislu dobivenog uzorka u mreži.
Koristeći e-škole DOS Informatika 1, Modul 4, Jedinica 4.3. Zbrajanje brojeva u binarnom brojevnom sustavu, pojasnite učenicima kako zbrajati i oduzimati binarne brojeve. Neka u parovima riješe zadatke unutar jedinice kao i one u dijelu Procijenite svoje znanje na kraju jedinice.
Kako bi uvježbali naučeno i stekli rutinu pri rješavanju, podijelite učenike u parove i zadajte im da izrade križaljku koja će se sastojati od osam zadataka binarnog zbrajanja i oduzimanja. Predložite im program Crossword Labs koji ne zahtijeva izradu korisničkog računa, već samo memoriranje poveznice na izrađenu križaljku. Prije početka rada, pokažite učenicima kako koristiti alat: nakon što imenuju svoju križaljku, najprije unose rješenje, zatim razmak te, nakon toga, tekst zadatka. Svaki redak treba sadržavati jedno rješenje sa zadatkom. Uputite ih na to da mogu više puta generirati izgled križaljke. Prije unosa sadržaja u alat za izradu križaljki, neka svoje zadatke zamijene sa zadatcima para u susjednoj klupi i jedni drugima provjere točnost rješenja.
Kad svi učenici dovrše zadano, neka preuzmu svoje križaljke u PDF formatu i pošalju vam onako kako uobičajeno dijele dokumente s vama (e-poštom, alat Teams, bilježnica OneNote). Objedinite sve izrađene dokumente u jedan zajednički i objavite ga kao knjižicu križaljki binarnog računanja u alatu Book Creator. Unutar navedenog alata križaljke možete objaviti i kao ugrađeni kôd (embed code) čime će križaljka biti rješiva i u digitalnom obliku.
Izrađenu knjigu križaljki podijelite na mrežnim stranicama škole kao materijale za dodatno učenje.
Potaknite učenike da ovaj alat za izradu križaljki primijene i u drugim nastavnim predmetima za ponavljanje ili prezentiranje sadržaja koji je potrebno naučiti.
Nakon obrađene jedinice i zadanog zadatka, upitajte učenike s teškoćama je li im zadatak jasan ili ga je potrebno pojasniti. Učenicima s oštećenjem vida, kao i onima s disleksijom, skrenite pozornost na inkluzivni prikaz digitalnog obrazovnog sadržaja.
Bude li potrebno, osigurajte dovoljno vremena za vraćanje na video za učenike s oštećenjem sluha.
Učenici s disleksijom i jezičnim teškoćama, kao i oni s deficitom pažnje/hiperaktivnim poremećajem, bolje će funkcionirati dobiju li jasnu uputu ili ispunjen i ispisan predložak sličnih zadataka zbrajanja i oduzimanja binarnih brojeva.
Kod učenika s oštećenjem vida važno je prilagoditi svjetlost u prostoru te svjetlinu i kontrast na zaslonu.
Prilikom odabira para za učenika s teškoćom vodite računa o karakteristikama svakog para kako bi učenik s teškoćom aktivno sudjelovao u zadatku.
Učenici s teškoćama bolje će funkcionirati u paru s učenikom koji će usmjeravati one koji su, možda, sporiji u rješavanju zadataka ili teško održavaju pozornost. Potrebno je češće provjeravati kako funkcionira par u kojem je učenik s teškoćama.
Postoje li u razredu učenici s teškoćama iz spektra autizma, na početku im valja najaviti strukturu sata kao i svaku daljnju promjenu aktivnosti.
Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.
Budući da je Crossword labs na engleskom, pokažite postupak kako raditi u njemu ili, pri izradi, pružite podršku vršnjaka. Provjerite zna li se učenik s teškoćama služiti alatom Book Creator.
Učenici, koji su posebno spretni u korištenju digitalnim alatima, mogu izraditi mrežnu stranicu u alatu Google Site na koju će ugraditi sve izrađene križaljke. Takvim učenicima možete i dodijeliti zadatak da objedine sve križaljke u konačni proizvod - knjigu za vježbanje binarnog računanja.
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.