Predmet
Francuski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

U koliko sati ustaješ?

Naziv predmeta
Francuski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Razina učenja jezika
2. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Svakodnevna rutina
  • Brojevi
  • Kućanski poslovi

Kada i gdje?

Učenici rješavaju aktivnost 1 u e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.1., podnaslov Les périodes de la journée... Activité 1. Naznačene sate učenici raspoređuju u četiri skupine (le matin, l'après-midi, le spir, la nuit). Zatim u svrhu ponavljanja brojeva rješavaju aktivnosti 4 i 5 pod nazivom Sais-tu compter? Učenici moraju povezivati brojke s riječima napisanim brojevima te poslušati interaktivni prikaz u svrhu vježbanja izgovora brojeva od 1 do 100.

Pitajte učenike da vam ukratko prepričaju svoje dnevne aktivnosti koje obavljaju u točno određeno vrijeme. Podijelite učenike u tri grupe. Grupe podijelite po sljedećim kategorijama: jutro, popodne, večer. U svakoj će grupi učenici napisati nekoliko kratkih i jednostavnih rečenica o aktivnostima koje obavljaju u određeno vrijeme. Primjerice, za jutarnje aktivnosti: Ustajem u sedam sati. Doručkujem u osam sati. Učenici pišu u alatu Padlet. Nakon što sve grupe napišu svoje rečenice, one će biti svima vidljive na virtualnoj ploči.

Grupe potom naglas pročitaju svoje rečenice vezane za različita doba dana (jutro, popodne, večer). Zajedno s učenicima spojite sve rečenice u jednu priču te odaberite jednog učenika koji će pročitati sve kao jednu cjelinu. Pitajte učenike jesu li aktivnosti koje obavljaju tijekom dana slične onima koje su dobili kao konačnu verziju teksta.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama, koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Prilikom rješavanja zadatka u e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.1., podnaslov Les périodes de la journée... Activité 1. omogućite rad u paru za učenike s izraženijim teškoćama. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta. U zadatku vježbanja izgovora brojeva uzmite u obzir utjecaj poremećaja jezično-govorno-glasovne komunikacije, ali i utjecaj ostalih teškoća u razvoju na učenje stranog jezika. Provjerite znaju li se svi učenici s teškoćama u razvoju koristiti digitalnim alatom Padlet. Po potrebi osigurajte pisane ili slikovne upute za izvršavanje zadatka. Učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju omogućite vršnjačku podršku pri gramatičkoj i pravopisnoj provjeri rečenica koje pišu. Tijekom izlaganja rada o aktivnostima tijekom dana ne inzistirajte na tome da učenici koji imaju poremećaje jezično-govorno-glasovne komunikacije govore pred ostalim učenicima u razredu ako to sami ne žele.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu u školskom rasporedu vidjeti u koje vrijeme imaju određeni predmet. Učenici odabiru svoj najdraži dan u tjednu te napišu kratke rečenice kojima opisuju svoje školske aktivnosti toga dana. Na primjer: U ponedjeljak u osam sati imam nastavu iz francuskoga jezika. Zatim imam blok sat iz matematike od... Ako je učenicima potrebna pomoć sa slaganjem rečenica, pripremite im popis veznika kojima se mogu služiti prilikom pisanja. Na primjer: puis, ensuite, d'abord, après... Nakon što napišu rečenice o školskim aktivnostima odabranoga dana, pred ostalim učenicima u razredu usmeno izlažu svoj konačni uradak.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kada i gdje?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše brojeve.
  • Učenik piše rečenice o aktivnostima koje ima u određeno vrijeme.
  • Učenik navodi sate.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Moja kuća, moji poslovi

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5 Modul 3, Jedinica 3.4. podnaslov Le week-end... učenici rješavaju aktivnosti 5, 6 i 7. Učenici za svaku sliku moraju odabrati odgovarajući opis (kućanski posao), povezati aktivnosti s odgovarajućim licem i rasporediti ih u tablicu aktivnosti koja se odnosi na glagole faire (raditi) i aller (ići). Učenici aktivnosti rješavaju pojedinačno.

Prije same aktivnosti pitajte učenike koje kućanske poslove obično obavljaju. Nakon što iznesu svoja iskustva, podijelite učenike u grupe. Koristeći se alatom za suradnju i komunikaciju Mentimeter, opcija Open ended, grupe trebaju odgovoriti na pitanje: Koje kućanske poslove obično obavljate? Nakon napisanih primjera, usmeno se iznose kućanski poslovi koje su naveli učenici u svakoj grupi. Komentirajte zajedno s učenicima različito raspoređene aktivnosti po grupama. Pitajte ih na koji način raspoređuju kućanske poslove u svojoj obitelji, tko najčešće obavlja koji kućanski posao.

Učenici i u nastavku rada ostaju u istim grupama. Na temelju prethodnih komentara, grupe trebaju osmisliti jednu obitelj u kojoj će svakome članu rasporediti jedan ili nekoliko kućanskih poslova. Podjelu kućanskih poslova po članovima obitelji prikazuju potom u alatu Mindomo. Raspodjela kućanskih poslova prikazana je u obliku umne mape. Svaka grupa ostalim učenicima u razredu izlaže svoje osmišljene obitelji i raspodjelu kućanskih poslova. Zajedno s učenicima komentirajte izrađene umne mape.

Postupci potpore

Tijekom cijele nastavne jedinice valja voditi brigu o jezičnoj prilagodbi zadataka i uputa. S obzirom na to da se ova cjelina temelji na primjeni gramatička pravila, tijekom rješavanja zadataka učenicima s teškoćama omogućite korištenje podsjetnikom o imenskim i glagolskim oblicima. Prilikom rješavanja zadataka u e-Škole DOS za Francuski jezik 5 Modul 3, Jedinica 3.4. podnaslov Le week-end... omogućite rad u paru za učenike s izraženijim teškoćama. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. U grupnom zadatku odgovaranja na pitanja u digitalnom alatu Mentimeter važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u aktivnosti te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Na primjer, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može predlagati odgovor usmeno, a učenik urednog razvoja može biti zadužen za upisivanje odgovora u digitalni alat. Provjerite znaju li se i mogu li se učenici s teškoćama koristiti alatom Mindomo te po potrebi osigurajte pisane i slikovne upute. Prilikom rješavanja grupnog zadatka važno je da učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke kao i učenici urednoga razvoja koji se nalaze u toj grupi. Učenike s izraženim poremećajima raspoloženja uvijek valja pohvaliti za rad unutar skupine, a što se tiče izlaganja, nije nužno da oni to čine.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu istražiti koje kućanske poslove češće obavljaju muškarci, a koje žene. Na temelju prikupljenih podataka učenici mogu napraviti prezentaciju ili grafički prikaz. U odabranoj mrežno dostupnoj školskoj grupi učenici mogu podijeliti uradak s nastavnikom i ostalim učenicima iz razreda. Zajedno s učenicima možete u razredu komentirati dobivene rezultate, pitati ih za njihovo mišljenje o toj temi.

Nastavna aktivnost za predmet X

Moja kuća, moji poslovi

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše rečenice o kućanskim poslovima koje svakodnevno obavlja.
  • Učenik govori o kućanskim poslovima koje obavlja kod kuće.
  • Učenik navodi kućanske poslove obavljene u obitelji.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Što radiš poslije škole?

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.1. podnaslov Avant d'aller au collège... učenici pojedinačno rješavaju aktivnosti od 13 do 16. Gledajući aktivnosti djevojčice Danielle, učenici trebaju ponuđene rečenice staviti u pravilan redoslijed. Učenici zajedno provjeravaju zadatke.

Prije početka rješavanja zadataka pitajte učenike koje aktivnosti obavljaju prije i nakon škole, ovisno o tome imaju li nastavu prijepodne ili poslijepodne. U Google učionici koju ste otvorili za razred, izradite upitnik o aktivnostima koje učenici obavljaju ujutro, prije nastave, poslijepodne ili navečer nakon nastave. Svaki učenik odgovara na pitanja. Nakon što svi odgovore, prikažite rezultate svima u razredu.

Podijelite učenike u parove. Svaki par piše tekst u kojem će opisati aktivnosti koje svi obavljaju i u kojem će se koristiti oblicima nous ili on. Ako učenici u pojedinom paru navedene aktivnosti obavljaju u neko drugo vrijeme, osim prethodnih rečenica trebaju navesti i to, koristeći se prvim licem jednine: Moi, je... ili trećim licem jednine: Iva, elle... Tekst mogu napisati u alatu Book Creator, u koji će osim rečenica staviti i slikovne prikaze opisanih radnji. Izrađene knjige neka postave u Google učionicu kako bi ih svi mogli pročitati. Kada svi pročitaju, mogu kratko komentirati što im se svidjelo u tekstovima drugih parova, primjerice: C'est génial ton matin!, J'aime les photos dans votre livre!

Postupci potpore

Nalazi li se u razredu učenik s poremećajem iz autističnog spektra, važno mu je najaviti i pojasniti strukturu i redoslijed aktivnosti. Prilikom rješavanja zadataka omogućite rad u paru za učenike s izraženijim teškoćama. Učenike s disleksijom uputite da prilikom rješavanja zadatka na e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.1. podnaslov Avant d'aller au collège... odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Pri planiranju aktivnosti iz scenarija učenja važno je predvidjeti dulje vrijeme izvođenja aktivnosti za učenike s teškoćama. Učenicima s intelektualnim teškoćama omogućite rad u paru pri ispunjavanju upitnika. S obzirom na to da se ova cjelina temelji na primjeni gramatičkih pojmova i pravila, bilo bi dobro osigurati učenicima unaprijed pripremljen uručak ili potaknuti učenike da izrade malu umnu mapu tih pravila koja će im stalno biti dostupna za daljnje rješavanje zadataka. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u radu u paru te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Na primjer, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može sastavljati tekst usmeno, a učenik urednog razvoja može biti zadužen za pisanje i primjenu pravopisa pri upisivanju u Book Creator.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu pronaći slike dnevnih rutina te napisati kratke rečenice koje opisuju pronađene slike. Kako bi aktivnost bila interaktivna, učenici koji žele znati više mogu u alatu Learningapps, pod stavkom povezivanja parova, postavljati pronađene slike i upisati rečenice koje opisuju slike. Ostali učenici rješavaju osmišljeni zadatak.

Nastavna aktivnost za predmet X

Što radiš poslije škole?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik usmeno predstavlja aktivnosti koje obavlja prije i poslije škole.
  • Učenik razumijeva tekst vezan za aktivnosti koje obavlja prije i poslije škole.
  • Učenik piše o aktivnostima koje obavlja prije i poslije škole.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.