Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Je li moguće zapisati čitav jedan život?

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • životopis
  • biografija
  • poslovni životopis

Tko je tko u Hrvatskoj?

Na početku aktivnosti zamolite učenike da se ukratko predstave u pisanome obliku, npr. u pet do deset rečenica. Pročitajte nekoliko radova pa komentirajte s učenicima koje su podatke odabirali, koji su podatci bili zajednički svima ili većini, što bi se još, osim pročitanoga, moglo naći u tekstu kojim se predstavlja neka osoba itd.

Potom povedite razgovor o biografijama koje su vaši učenici pročitali, npr. biografije sportaša, pjevača ili književnika čija ste djela obrađivali na satima lektire. Pitajte ih čitaju li uopće biografije i čije bi biografije voljeli pročitati. Razgovor možete nastaviti razvijajući medijsku pismenost, odnosno raspravom o tome u kojoj su mjeri biografije medijskih ličnosti vjerodostojne, na koji se način o biografijama javnih osoba govori u medijima i tako dalje.

Zatim im podijelite nastavne listiće u kojima su ulomci iz književnih djela koji su biografske prirode, npr. početak Voltaireova romana Candide ili Optimizam, Biblije, Epa o Gilgamešu itd. Možete ih podijeliti i u grupe pa ih uputiti neka istraže te ulomke i na stranici e-lektire.

Nakon čitanja ulomaka razgovorom s učenicima utvrdite postojanje biografija stvarnih osoba (primjerice, biografija pisaca) te književnih djela oblikovanih poput biografije.

Potom uputite učenike da istraže pojam biografije na stranici Proleksis enciklopedija ispisujući ključne pojmove i vrste biografija. Pojmove potom trebaju organizirati u umnu mapu služeći se digitalnim alatom Popplet koji omogućuje preglednost, bojenje u svrhu isticanja, dodavanja slikovnih prikaza te dijeljenje s drugim učenicima na Google Disku. Umne mape poslije će im poslužiti u učenju kao podsjetnik.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenicima s teškoćama pripremite potpitanja i precizne smjernice za pisanje opisa sebe u 5 do 10 rečenica. Potaknite učenike s teškoćama da pročitaju svoj opis, osim ako imate učenike koji imaju teškoća s usmenim izlaganjem, uz njihovo dopuštenje, vi pročitajte njihov rad.

Prije razgovora o biografijama koje su učenici čitali, podsjetite učenike što su biografije, što je posebno važno za učenike sa specifičnim teškoćama učenja, učenike s poremećajem iz spektra autizma i učenike s intelektualnim teškoćama te im vi za početak dajte primjere njima bliskih biografija.

Za učenike s oštećenjima vida i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je prilagoditi nastavni listić u kojem su ulomci koje će čitati − veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), upotrebu sanserifnog fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama učenja), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja, kao i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama učenja usto se preporučuje upotrebljavati i dvostruki prored između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane. Učenicima s intelektualnim teškoćama važno je jezično pojednostaviti ulomke, kompleksne pojmove zamijeniti jednostavnijim, a učenicima s poremećajem iz spektra autizma omogućiti vizualnu podršku koja će im olakšati razumijevanje ulomaka.

Učenicima s teškoćama, posebno učenicima s poremećajem iz spektra autizma, učenicima s intelektualnim teškoćama i učenicima s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje pripremite strukturu umne mape s već upisanim ključnim pojmovima kojima će oni pronaći objašnjenja. Učenicima s intelektualnim teškoćama smanjite broj ključnih pojmova u odnosu na ostale učenike. Učenike oštećena vida uputite da izaberu boju pozadine i slova koja najbolje odgovara njihovu stanju vida.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici mogu istražiti knjigu Tko je tko u Hrvatskoj koja sadrži brojne biografije pa potom predstaviti ostalim učenicima biografiju koja ih se najviše dojmila.

Nastavna aktivnost za predmet X

Tko je tko u Hrvatskoj?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje i pripovijeda u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Što drugi kažu, tko sam ja?

S obzirom na to da aktivnost podrazumijeva poznavanje pojma biografije, odnosno životopisa, učenike možete podsjetiti na taj pojam tako da aktivnost počnete čitanjem biografije odabranoga književnika iz udžbenika ili na mrežnoj stranici e-lektire.

Zatim podsjetite učenike i na književna djela napisana u obliku biografije, što možete učiniti i razgovorom o nekom već pročitanome djelu ili također uz pomoć ulomka sa stranice e-lektire (npr. početak Voltaireova romana Candide).

Središnji dio aktivnosti odnosi se na stvaralački zadatak tijekom kojega učenici trebaju sastaviti vlastiti životopis. Životopis učenika u najmanje petnaest rečenica treba sadržavati događaje i činjenice njegova života koje sam smatra važnima.

Svoje će životopise učenici oblikovati u Wordu jer će u drugome dijelu zadatka svoj rad dijeliti s drugim učenikom putem alata Google Disk.

Nakon što su završili svoje životopise, učenici odabiru s kim će biti u paru za nastavak aktivnosti. Članovi para jedan drugomu prosljeđuju svoje životopise te ih najprije čitaju.

Zadatak im je, nakon čitanja, dopuniti dobivenu biografiju (u Wordu) tako da u najmanje deset rečenica osmisle budućnost učenika s kojim rade u paru. Napisano se treba logički i smisleno nastavljati na podatke iz dobivenoga životopisa.

Na taj način učenici svoj par pretvaraju u književni lik, a životopis nadogradnjom čine književnim djelom.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenicima s teškoćama pripremite pisani podsjetnik s definicijom pojmova životopis i biografija.

Učenicima s teškoćama pripremite potpitanja i precizne smjernice za pisanje životopisa (koje događaje mogu obuhvatiti, na koja pitanja trebaju odgovoriti u životopisu), a možete im dati i primjer životopisa kojim se mogu voditi u pisanju svojega životopisa. Učenicima s intelektualnim teškoćama smanjite broj rečenica koji treba napisati. Učenicima s motoričkim poremećajem omogućite produljeno vrijeme za ovaj zadatak ako je potrebno. Tijekom pisanja životopisa, potaknite učenike s teškoćama da se koriste asistivnom tehnologijom ako je posjeduju (primjerice, učenik oštećena vida može sastaviti životopis s pomoću govorne jedinice).

Učenika s teškoćama smjestite u par s vršnjakom mentorom koji će učeniku pružiti podršku ako je potrebno (pomoći mu u oblikovanju rečenica i slično). Učenicima s teškoćama pripremite pitanja kojima se mogu voditi u sastavljanju budućnosti učenika čiji životopis nadopunjuju. Učenicima s intelektualnim teškoćama dajte primjere konkretnih rečenica od kojih će oni izabrati one koje im se uklapaju u životopis. Zajedno s učenicima sa specifičnim teškoćama učenja provjerite napisano i ispravite moguće pravopisne i gramatičke pogreške.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici mogu nastaviti aktivnost pretvarajući nadograđene životopise u scenarij, vježbajući pritom dramatizaciju teksta i razvijajući kreativnost, koju mogu i snimiti služeći se vlastitim mobilnim telefonom u suradnji s drugim učenicima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Što drugi kažu, tko sam ja?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik opisuje i pripovijeda u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Životopisom do posla 

Ako su učenici prije obrađivali životopis književnika ili pak sastavljali vlastiti, aktivnost možete započeti prisjećanjem na te životopise.

Pokrenite raspravu o tome smatraju li da bi potencijalni poslodavci voljeli čitati opsežne životopise budućih zaposlenika i koji bi im podatci bili važni pri odluci o zaposlenju (npr. imena kućnih ljubimaca, omiljeno jelo ili nešto treće).

Podsjetite učenike na pojam poslovne biografije pa razgovarajte o tome koji bi podatci mogli biti potrebni ili zanimljivi kojim poslodavcima.

Možete se poslužiti i nekom stvarnom poslovnom biografijom na mreži, npr. biografijom Mate Rimca pa prokomentirajte s njima na koje je dijelove i zašto biografija podijeljena, odnosno kako je organizirana te koje podatke smatraju potrebnima, a koje možda suvišnima. Nakon toga ih pitajte o kojem aspektu Rimčeva života bi voljeli nešto više znati pa ih, ovisno o odgovorima (posao, privatni život, školovanje itd.) podijelite u grupe. Zadatak svake grupe je dodatno na mreži istražiti odabrani aspekt Rimčeva života. Potom podatke trebaju oblikovati poput biografije te izraditi novinski članak uz pomoć digitalnog alata Fodey. Alat, kojem nije potrebna registracija, omogućuje i dodavanje slika te kreiranje lažnih novinskih članaka koji djeluju vjerodostojno što, uz vježbanje pismenog izražavanja i utvrđivanje pojma biografija, otvara mogućnost rasprave o vjerodostojnosti sadržaja koje učenici pronalaze na mreži.

U nastavku upoznajte učenike s obrascima za sastavljanje poslovnoga životopisa koje poslodavci najčešće traže pri prijavama za posao.

Pozornost učenika usmjerite na Europass, stranicu koja posloprimcima omogućuje učinkovito predstavljanje vještina i kvalifikacija, a ujedno pruža točne informacije o radu i učenju u Europi. Na stranici je moguće pronaći prilagođene i pouzdane mogućnosti učenja i zapošljavanja diljem Europe, kao i predloške koji se mogu uređivati, što omogućuje jednostavno sastavljanje životopisa i motivacijskih pisama.
Učenicima zadajte zadatak da na satu ili kod kuće pristupe Europassu pa ispune obrazac tako da dosadašnje, stvarne biografske podatke zabilježe jednom bojom (npr. crnom), a potom mogu dopisati i zamišljeni nastavak obrazovanja drugom bojom (npr. crvenom).

Obrasce trebaju spremiti na vlastito računalo ili mobitel (što stranica Europass omogućuje) pa ih potom podijeliti s vama putem elektroničke pošte.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rasprave ne inzistirajte da usmeno u raspravi sudjeluju učenici koji mucaju, imaju artikulacijske poremećaje, apraksiju, izraženu anksioznost ako to sami ne žele.

Za učenike s teškoćama pripremite pisani predložak s pojmovima biografija i poslovna biografija te im prije pošaljite stranicu Europass i poslovnu biografiju Mate Rimca kako bi se mogli upoznati sa stranicom i pojmom poslovne biografije. Ako si učenici oštećena vida ne mogu s pomoću asistivne tehnologije prilagoditi stranicu Europass, neka pišu biografiju na način i u alatu koji im bolje odgovara. Učenicima s motoričkim poremećajem omogućite produljeno vrijeme rada u ovom zadatku. Učenicima s intelektualnim teškoćama i poremećajem iz spektra autizma pripremite primjere izmišljenoga nastavka obrazovanja od kojega će oni odabrati onaj koji im najbolje odgovara i njega upisati u svoju biografiju.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici mogu samostalno na mreži pronaći još poneki obrazac poslovnoga životopisa pa ga ispuniti i sačuvati. Također mogu istražiti i mogućnost zapošljavanja učenika i provjeriti koji se obrazac životopisa traži od učenika srednjih škola kad traže sezonsko zaposlenje.

Nastavna aktivnost za predmet X

Životopisom do posla 

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje i pripovijeda u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik sluša u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Građanski odgoj i obrazovanje

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010.) Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika - Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007.) Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001.) Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Silić, J. (2006.). Funkcionalni stilovi hrvatskoga jezika. Zagreb: Disput.

Frančić - Hudeček - Mihaljević.(2006.). Normativnost i višefunkcionalnost u hrvatskome jeziku. Hrvatska sveučilišna naklada.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.