Predmet
Hrvatski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Hej! Idemo u zoološki vrt!

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • veznici
  • usklici
  • čestice
  • zarez

Koje životinje više voliš: divlje ili domaće?

Na početku aktivnosti razgovarajte s učenicima o životinjama i njihovoj podjeli na domaće i divlje vrste. Usmjerite razgovor na mjesta na kojima i jedne i druge vrste životinja žive. Ako se sami ne sjete navesti zoološki vrt, možete ih usmjerenim pitanjima sami na to potaknuti. Zatim razgovarajte o zoološkom vrtu. Pitajte učenike što misle općenito o boravku životinja u zoološkim vrtovima i o tome kako se životinje osjećaju u njima. Također, možete ih pitati jesu li kad bili u zoološkom vrtu, a zatim možete zajedno s pomoću poveznice otvoriti kartu Zoološkog vrta u Zagrebu te promotriti i prokomentirati gdje se što u njemu nalazi, odnosno gdje su koje životinje u njemu smještene. Učenici neka se pritom prisjete kojom vrstom riječi imenujemo živa bića, dakle i životinje.

Neka svaki učenik imenuje svoju najdražu divlju životinju te navede barem jedan razlog što tu životinju izdvaja u odnosu prema drugima. Zatim im možete zadati zadatak da, služeći se alatom PowerPoint, izrade kratku prezentaciju o svojoj najdražoj divljoj životinji (ovdje je moguća korelacija s nastavnim predmetom Priroda). Fotografije i osnovne činjenice mogu pronaći na mreži. Prezentacije zatim možete postaviti u razredni portfolio ili na mrežne stranice škole.

Na kraju ove aktivnosti učenici otvaraju jedinicu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.4. Veznici, usklici, čestice. Gledaju videozapis s popratnim tekstom u kojem su istaknuti različiti veznici. Proučite zatim zajedno osnovna pravila o veznicima s osobitim naglaskom na pravilno pisanje zareza promatrajući primjere. Ponovite i ostale jezične činjenice o veznicima koje smatrate važnim te uputite učenike na samostalno rješavanje zadataka koji se odnose na veznike. Pri rješavanju zadataka učenici primjenjuju usvojena pravila.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Uvodni razgovor o domaćim i divljim životinjama obogatite vizualnom podrškom što je posebno važno za učenike s poremećajem iz spektra autizma i učenike s intelektualnim teškoćama kako bi lakše sudjelovali u razgovoru i prisjetili se podjele. Ako učenik s poremećajem iz spektra autizma ima specifičan interes vezan uz bilo koju vrstu životinja, zamolite ga da ispriča neke zanimljivosti točno o toj životinjskoj vrsti.

Učenicima s teškoćama pripremite smjernice za izradu prezentacije o najdražoj divljoj životinji, što je posebno važno učenicima s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje kako bi imali jasnu strukturu koja se od njih očekuje (koliko vremena imaju za izradu, koliko slajdova treba biti na prezentaciji i koje informacije trebaju smjestiti na slajdove).

Učenike sa specifičnim teškoćama učenja uputite da na Edutoriju odaberu opciju načina čitanja za disleksiju, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta. Videozapis koji će učenici gledati pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama kako bi ga neometano mogli više puta pogledati i poslušati. Smjestite učenika oštećena vida blizu izvora zvuka. Pri rješavanju zadataka vezanih uz obrađeno gradivo, omogućite učenicima s teškoćama da koriste podsjetnik u kojem se nalaze ključne informacije i primjeri veznika.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu proučiti podjelu veznika na sastavne, rastavne i suprotne te o njima napraviti kratko izlaganje u obliku videolekcije služeći se digitalnim alatom Kizoa. Sadržaj videolekcije može se prezentirati na sljedećem satu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Koje životinje više voliš: divlje ili domaće?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje veznike kao nepromjenjive vrste riječi u službi povezivanja riječi i rečenica od ostalih vrsta riječi.
  • Učenik piše veznike primjenjujući pravopisna pravila.
  • Učenik uočava veznike u rečenici.
  • Učenik prepoznaje pravilnu uporabu zareza ispred pojedinih veznika.
  • Učenik samostalno rješava zadatke o veznicima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

I vi ste posjetili zoološki vrt, zar ne?

Učenici u Edutoriju na poveznici e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.4. gledaju videozapis o česticama. Promatrajući istaknute čestice u tekstu u videozapisu, učenici se upoznaju s reprezentativnim primjerima čestica u hrvatskome jeziku. Uočavaju njihovu ulogu u rečenicama te nepromjenjiv oblik. Nakon gledanja videozapisa pročitajte zajedno i prokomentirajte osnovna pravila o česticama i njihovoj upotrebi te pročitajte i Kutak za znatiželjne u kojem se navode i čestice evo, eto, eno te pravila kad se i na koji način one upotrebljavaju u rečenici. Zatim uputite učenike na to da pročitaju pravila o pisanju čestica u Pravopisnom kutku u Edutoriju. Slijedi samostalno rješavanje zadataka kako bi učenici utvrdili i primijenili naučeno gradivo o česticama na poveznici e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.4.
Na kraju ove aktivnosti potaknite učenike na rad u paru u digitalnoj aplikaciji Web Whiteboard (AWWAPP). Riječ je o alatu koji ima funkcionalnost bijele ploče u mrežnom okruženju. Alatu je moguće pristupiti upotrebom preglednika na vlastitom računalu ili koristeći se tabletom ili mobilnim telefonom. Budući da na vrlo jednostavan način sve napisano i nacrtano na bijeloj ploči možemo podijeliti s drugim korisnicima ili ih pozvati na zajednički rad, navedeni je alat odličan odabir za timsko učenje. Svaki od učenika u paru neka na „svojoj“ bijeloj ploči napiše do 10 rečenica, i to tako da je u svakoj od njih upotrijebljena barem jedna čestica. Učenici zatim svoje rečenice međusobno trebaju zamijeniti slanjem pozivne poveznice drugom učeniku, a zadatak im je u rečenicama koje je naveo učenik s kojim rade u paru, zaokružiti čestice i/ili ispraviti pogreške u njihovoj upotrebi ako ih uoče, odnosno ako one postoje. Pročitajte i prokomentirajte nekoliko rečenica u kojima su učenici naveli primjere čestica. Primjere u kojima je potrebno primijeniti određeno pravopisno pravilo o pisanju čestica ili o pisanju zareza u rečenicama s česticama, napišite na ploču kako biste s učenicima ponovili pravopisna pravila o pisanju čestica i zareza pri upotrebi čestica.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenike sa specifičnim teškoćama učenja uputite da na Edutoriju odaberu opciju načina čitanja za disleksiju, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta. Videozapis koji će učenici gledati, pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama kako bi ga neometano mogli više puta pogledati i poslušati.

Poželjno je samostalni rad na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.4. za učenike s teškoćama predvidjeti kao rad u paru s vršnjakom koji će im pružiti podršku koja im je potrebna (primjerice, ako imate učenika sa specifičnim teškoćama čitanja, onda će se taj učenik sa svojim parom izmijenjivati tijekom čitanja kako bi zadatak uspjeli odraditi u vremenskom roku). Omogućite učeniku s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje stanku tijekom rada na Edutoriju kada dođe do zamora, omogućite mu da se prošeta po učionici, pogleda kako drugi učenici napreduju i onda se ponovno vrati na svoj zadatak.

Tijekom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojem će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak. Poželjno je posljednju aktivnost organizirati tako da učenici u parovima pregledavaju osmišljene rečenice drugog para kako bi učenik s teškoćama lakše pronalazio i ispravljao pogreške u rečenicama.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više, mogu u digitalnom alatu Testmoz, besplatnom digitalnom alatu koji korisnicima omogućava izradu kvizova i podešavanje parametara za automatsko bodovanje, izraditi kratak kviz o pticama. Pitanja neka budu postavljena tako da zahtijevaju odgovore u obliku popunjavanja praznina. Na sljedećem satu ostali učenici u razredu mogu odigrati kviz. Cilj je odgovoriti točno na što više pitanja o pticama rabeći pritom čestice da/ne uz pravilnu upotreu zareza (npr. Da, slavuj je ptica pjevica. ili Ne, slavuj nije ptica pjevica.). Usto, i učenik koji sastavlja kviz mora paziti na to da točno napiše pitanje rabeći čestice (npr. Je li slavuj ptica pjevica?).

Nastavna aktivnost za predmet X

I vi ste posjetili zoološki vrt, zar ne?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razvija timski duh surađujući u paru.
  • Učenik prepoznaje čestice u tekstu.
  • Učenik primjenjuje znanje o česticama samostalno rješavajući zadatke.
  • Učenik uočava i primjenjuje pravopisna pravila u pisanju čestica.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Ah, ta divna stvorenja!

Na početku ove aktivnosti možete s učenicima pogledati videozapis na poveznici e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.4. u kojem su u popratnome tekstu istaknuti usklici. Na taj se način učenici upoznaju s usklicima te ih uče prepoznavati u rečenici. Važno je da uoče da su usklici nepromjenjive riječi te da se u rečenici odvajaju zarezom ili zarezima ovisno o mjestu na kojem se u rečenici nalaze. Također, treba istaknuti da usklici mogu biti samostalne rečenice te da se na kraju takve rečenice piše uskličnik. Zatim u Edutoriju rješavaju zadatke u nastavku iste jedinice koji se odnose na usklike.

Učenici izrađuju strip u kojem će na zanimljiv i slikovit način ponoviti znanje o veznicima, usklicima i česticama. Strip mogu izraditi u Pixtonu. Riječ je o jednostavnom alatu namijenjenom izradi stripova s unaprijed pripremljenim repozitorijem sadržaja. U stripu trebaju upotrijebiti sve tri naučene vrste riječi: veznike, usklike i čestice. Zadatak, ovisno o vremenu, mogu izrađivati u paru ili u manjim grupama. Grupe ili parovi međusobno šalju stripove ili ih svi učenici objavljuju na mrežnim stranicama razreda/škole. Možete im zadati da za domaću zadaću odaberu strip koji je izradila grupa čiji nisu bili član i čiji im je sadržaj stripa potpuno nepoznat. Neka ga pozorno pročitaju te u njemu prepoznaju sve veznike, usklike i čestice i ispišu ih u unaprijed pripremljenu tablicu (izrađenu u alatu Word u sustavu Office 365) s trima stupcima: veznici, čestice, usklici. Svoje tablice učenici, također, mogu objaviti na mrežnim stranicama razreda ili škole, a zatim ih na satu ponavljanja možete prokomentirati i ispraviti moguće pogreške u njima.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenike sa specifičnim teškoćama učenja uputite da na Edutoriju odaberu opciju načina čitanja za disleksiju, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta. Videozapis koji će učenici gledati pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama kako bi ga neometano mogli više puta pogledati i poslušati.

Pri rješavanju zadataka vezanih uz obrađeno gradivo omogućite učenicima s teškoćama da koriste podsjetnik u kojem se nalaze ključne informacije i primjeri usklika.

Tijekom izrade stripa učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak. Učeniku oštećena vida omogućite da ima vršnjaka koji će mu opisivati vizualne informacije na stripu i važne neverbalne znakove drugih vršnjaka u grupi tijekom rada. Potaknite grupu da učenik s oštećenjem vida bude aktivni član na način da predlaže strukturu stripa, rečenice koje bi se mogle pisati i slično.

Učenicima s intelektualnim teškoćama vi izdvojite iz jednog stripa nekoliko veznika, čestica i uslika koje će raspodijeliti u tablicu za domaću zadaću umjesto da ih sam izdvaja iz rečenica.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Učenici mogu napraviti dnevnik u kojem će bilježiti učestalost korištenja veznika, usklika i čestica u svakodnevnom životu i govoru. Učestalost mogu bilježiti tjedan dana te predstaviti rezultate razredu s pomoću prezentacije u PowerPointu u sklopu sustava Office 365 ili u alatu Emaze (Emaze je mrežni alat namijenjen brzoj i jednostavnoj izradi: prezentacija, malenih jednostavnih mrežnih stranica, elektroničkih čestitki, igara i vizualnih priča) s popisanim najčešćim usklicima, veznicima i česticama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ah, ta divna stvorenja!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uočava usklike i njihovu ulogu u rečenici.
  • Učenik primjenjuje pravopisna pravila u pisanju zareza i/ili uskličnika uz usklike.
  • Učenik primjenjuje znanje o usklicima samostalno rješavajući zadatke i stvarajući nove sadržaje.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Težak, S. i Babić, S. (1992). Gramatika hrvatskoga jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Alerić, M. i Gazdić-Alerić, T. (2013). Hrvatski u upotrebi. Zagreb: Profil.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.