Predmet
Geografija 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Zašto su jezera i močvare važni?

Naziv predmeta
Geografija 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • prirodna jezera
  • umjetna jezera
  • močvare

Kako nastaje jezero?

Uputite učenike na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Jezera. Neka individualno pročitaju sadržaje i u bilježnicu izdvoje podjelu jezera prema postanku. Nakon što nasumično provjerite što su učenici izdvojili, podijelite ih u 4 grupe s podjednakim brojem članova. Svaka grupa treba imati računalo ili tablet. Neka svaka grupa prouči postanak pojedinoga tipa jezera s pomoću e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Kako nastaju jezera? i na temelju spoznaja izradi plakat u alatu za izradu digitalnoga sadržaja Canva.

Prva će skupina izraditi plakat o tektonskim, druga o akumulacijskim, treća o erozijskim, a četvrta o umjetnim jezerima. Uputite svaku grupu na to da plakat treba sadržavati tekstualni element. Tijekom izrade plakata usmjeravajte učenike da osim teksta uvrste i fotografije koje mogu pronaći i preuzeti na mrežnim stranicama Pixabay ili Flickr. Nakon što svaka grupa odradi zadatak, ostatku razreda neka usmeno objasni uz pomoć plakata postanak, podjelu i/ili značaj pojedinoga tipa jezera.

Za kraj aktivnosti pripremite kviz za provjeru usvojenosti sadržaja u obliku MS Forms obrasca unutar Office 365. Podijelite s učenicima kviz za samostalno rješavanje. Nakon rješavanja analizirajte rezultate kviza i provjerite odgovore s učenicima.

Postupci potpore

Prilikom same prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da ovisno o individualnim potrebama i karakteristikama učenika treba temeljiti odabir metoda i postupaka prilagodbe. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama (npr. poremećaj aktivnosti i pažnje i specifične teškoće u učenju). Preporučuje se učenika s teškoćama u razvoju smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio primjerenu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Prilikom čitanja teksta na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Jezera na računalu potaknite učenike sa specifičnim teškoćama u učenju na korištenje Omoguru aplikacije kako bi prilagodili vrstu i veličinu fonta, prored, kontrast pozadine. Po potrebi ispišite tekst te napravite jezičnu i grafičku prilagodbu.

Potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), upotrebu sanserifnoga fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja, kao i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju usto se preporučuje upotrebljavati i dvostruki prored između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane.

Prilikom jezične prilagodbe treba paziti da se koriste kraće rečenice, rečenice s jasno izrečenim subjektom i predikatom, uobičajen poredak riječi u rečenicama.

Predvidite da će učeniku s teškoćama u razvoju biti potrebno više vremena prilikom samostalnog rada.

Po potrebi osigurajte rad u paru za one učenike koji imaju izražene teškoće. Vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u razvoju u paru s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjeravajte s parom kako napreduju u izvršavanju zadatka.

Sustavno provjeravajte je li učenik razumio sadržaj, pojmove i definicije te ponudite dodatna objašnjenja. Za te učenike predvidite usvajanje primjerene količine činjenica, generalizacija, a posebno apstrakcija.

Učenike postupno uvodite u samostalan rad na poznatim primjerima.

Prilagodite zahtjeve za prepisivanjem ili zapisivanjem. Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra osigurajte unaprijed izdvojene bitne informacije vezane uz usvajanje novih sadržaja. Prije početka same aktivnosti upoznajte ih s njom.

Tijekom rada u grupi vodite računa o tome da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio grupe kao pasivan promatrač. Prilikom rada u grupi vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice da učenik s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije u zadatku ne treba govoriti (osim ako ne izrazi želju). Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području svoga interesa.

Prilikom svrstavanja učenika u grupe pripazite u koju ćete grupu smjestiti učenika s teškoćama u razvoju. Učenika s poremećajem iz autističnog spektra smjestite u grupu koja će biti u skladu s njegovim specifičnim interesima te ustaljenim rutinama kako ne bi bio uznemiren. Obavezno mu prethodno najavite rad u grupi uz pomoć natuknica ili vizualne podrške.

Prilikom rada u grupi preporučuje se učenike s teškoćama u razvoju svrstati u grupu u kojoj postoji učenik koji je spreman izlagati (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama u razvoju prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, treba im najaviti strukturu sata na početku, kao i svaku promjenu aktivnosti.

Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama.

Demonstrirajte izradu plakata u digitalnom alatu (Canva). Sastavite kratke upute koje su popraćene slikovnim sadržajem. Učenike s motoričkim teškoćama uparite s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima kao oblik vršnjačke podrške. Upute za izradu plakata pripremite i u pisanom obliku s jezičnom i grafičkom prilagodbom prema prethodno navedenim uputama.

Za svakog učenika potrebno je predvidjeti ulogu koju će imati u izradi plakata u skladu s njegovim sposobnostima i ograničenjima (npr. priprema materijala, pronalaženje aplikacija, crtanje, dopunjavanje itd.).

Učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju problem stvaraju zadatci u kojima je potrebna brzina, stoga prilikom rješavanja kviza najprije pročitajte pitanja i ponuđene odgovore tek onda omogućite svim učenicima da odgovaraju na njih.

Alternativa digitalnom kvizu je da pripremite listić s pitanjima za ponavljanje. Tijekom izrade listića vodite računa o jezičnoj i grafičkoj prilagodbi. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, povećani razmak među slovima, ljevostrano poravnanje.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnoga tima škole i učenikovim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da odaberu po jedno jezero različitoga postanka. Neka izrade MS Power Point prezentaciju iz Office 365 kojom će opisati obilježja i gospodarski značaj tih jezera. Prezentaciju mogu podijeliti ostatku razreda putem društvene mreže Yammer ili Teams.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kako nastaje jezero?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava načine postanka jezera.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Život u jezeru

Prije početka aktivnosti ponovite s učenicima podjelu jezera prema postanku. Nakon što učenici objasne podjelu, raspravite mogu li se utvrditi još neke razlike između pojedinih jezera i prema kojim obilježjima? Zatim ih podijelite u parove, a da pritom svaki par ima računalo ili tablet. Uputite ih na čitanje teksta iz e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Što se to dešava u jezeru? te rješavanje zadatka u sklopu ulomka.

Kada pročitaju zadani ulomak te riješe zadatak, neka navedu podjelu jezera prema organskoj proizvodnji u njima. Podjelu i objašnjenja oligotrofnih, eutrofnih i distrofnih jezera neka zapišu u bilježnicu. Na temelju spoznaja neka u obliku umne mape u alatu za izradu digitalnih sadržaja Coogle kreiraju podjelu jezera prema organskoj proizvodnji i neka navedu njihove opise. Uputite parove na to da pronađu fotografije na mrežnim stranicama za svaki tip jezera i uvrste ih u umnu mapu.

Kada izrade umne mape, parove uputite na to da podijele radove putem mreže Yammer ili platforme Teams, kako biste ih mogli formativno vrednovati za učenje.

Postupci potpore

Prilikom uvodnoga ponavljanja koristite jednostavna i razumljiva pitanja. Pri planiranju aktivnosti iz scenarija učenja važno je predvidjeti dulje vrijeme izvođenja aktivnosti za učenike s teškoćama (ako oštećenja ili poremećaji utječu na sposobnosti vezane uz proces učenja).

Tijekom rada u paru ili skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio grupe kao pasivan promatrač. Prilikom rada u grupi vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice da učenik s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije u zadatku ne treba govoriti (osim ako ne izrazi želju). Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području svoga interesa.

Prilikom rada u grupi preporučuje se učenike s teškoćama u razvoju svrstati u grupu u kojoj postoji učenik koji je spreman izlagati (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama u razvoju prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, treba im najaviti strukturu sata na početku, kao i svaku promjenu aktivnosti.

Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama.

Prilikom čitanja teksta na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Što se to dešava u jezeru? učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju omogućite da s pomoću aplikacije Omoguru prilagode vrstu i veličinu fonta, prored i kontrast pozadine. Za učenike s oštećenjem vida vodite računa o osvijetljenosti zaslona i kontrastu. Po potrebi ispišite tekst te ga jezično i grafički prilagodite. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, povećani razmak među slovima, ljevostrano poravnanje. Prilikom rada u DOS-u učenike uputite na mogućnost prilagodbe veličine slova, fonta, kontrasta pozadine, prikaza za disleksiju i odabira inkluzivnog prikaza.

Za učenike s teškoćama u razvoju napravite svakako plan ploče gdje ćete izdvojiti nove pojmove (podjelu i objašnjenja oligotrofnih, eutrofnih i distrofnih jezera).

Provjerite snalazi li se učenik s teškoćama u razvoju u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti (Coogle). Imajte u pripremi pisane upute popraćene vizualnom podrškom. Ako se učenici s teškoćama ne snalaze u digitalnom alatu, omogućite im da nacrtaju umnu mapu na papiru.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnoga tima škole i učenikovim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike na to da istraže nastanak treseta u distrofnim jezerima. Neka izrade plakat o upotrebi treseta kao izvora energije u alatu za izradu digitalnog sadržaja Canva koji će iskoristiti za usmeno izlaganje ostalim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Život u jezeru

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uspoređuje jezera prema organskoj produkciji.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Zašto močvare treba zaštiti?

Na početku aktivnosti provjerite kakve stavove učenici imaju o močvarama i močvarnim staništima, odnosno smatraju li te površine valorizacijski važnima. Raspravite s učenicima po čemu se močvare razlikuju od jezera te kakva je njihova ekološka važnost i gospodarski potencijal. Zatim podijelite učenike u parove tako da svaki par ima računalo ili tablet. Uputite ih na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Močvare.

Nakon što prouče sadržaj, razgovorom provjerite jesu li učenici promijenili stavove iz uvodnoga dijela aktivnosti te postoji li promjena u njihovim stavovima u vezi s važnosti i vrijednosti močvara. Zatim parove uputite da u alatu za izradu digitalnog sadržaja Canva izrade brošuru kojom će prikazati ekološku i gospodarsku važnost močvara koristeći se različitim fotografijama s mrežnih poveznica te smišljajući različite poruke i slogane.

Nakon izrade, parovi dijele brošure u razrednu grupu putem mreže Yammer ili platforme Teams. Kad se prikupe svi radovi, učenici će glasanjem (npr. oznakom sviđanja ili srca) odlučiti koja brošura najbolje ističe i prikazuje značaj močvarnih područja. Onu koja će dobiti najveći broj oznaka sviđanja (ili više njih) neka objave na mrežnim stranicama svoje škole u povodu Međunarodnoga dana zaštite močvara i močvarnih staništa.

Postupci potpore

Prilikom razgovora upotrebljavajte jednostavna i učenicima razumljiva pitanja. Učenike s teškoćama uvijek možete potaknuti na razgovor postavljajući im potpitanja. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje možete uključiti tako da bude voditelj po unaprijed pripremljenim pitanjima. Potičite učenike na sudjelovanje, ali ne inzistirajte na tome da se učenici s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije javljaju, osim ako ne iskažu želju za tim. Pritom ih ne ispravljajte i ne govorite umjesto njih.

Tijekom rada u paru ili grupi vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio grupe kao pasivni promatrač. Prilikom rada u grupi vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice da učenik s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije u zadatku ne treba govoriti, osim ako ne pokaže želju za tim. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području svoga interesa.

Prilikom rada u paru preporučuje se učenike s teškoćama svrstati u par u kojem postoji učenik koji je spreman izlagati (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama u razvoju prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, treba im najaviti strukturu sata na početku, kao i svaku promjenu aktivnosti.

Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama.

Prilikom čitanja teksta na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Močvare učenicima sa specifičnim teškoćama učenja omogućite da s pomoću aplikacije Omoguru prilagode vrstu i veličinu fonta, prored i kontrast pozadine. Za učenike s oštećenjem vida vodite računa o osvijetljenosti zaslona i kontrastu. Po potrebi ispišite tekst te ga jezično i grafički prilagodite. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice s uobičajenim poretkom riječi u rečenici i s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, povećani razmak među slovima, ljevostrano poravnanje. Prilikom rada u DOS-u učenike uputite na mogućnost prilagodbe veličine slova, odabira fonta, kontrasta pozadine, odabir inkluzivnog prikaza i prikaza za disleksiju.

Pokažite kako se izrađuje brošura u digitalnom alatu (Canva). Sastavite kratke upute koje su popraćene slikovnim sadržajem. Učenike s motoričkim teškoćama uparite s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima kao oblik vršnjačke podrške. Upute za izradu brošure pripremite i u pisanom obliku s jezičnom i grafičkom prilagodbom prema prethodno navedenim uputama. Za svakog je učenika potrebno predvidjeti ulogu koju će imati u izradi brošure u skladu s njegovim sposobnostima i ograničenjima (npr. priprema materijala, pronalaženje aplikacija, crtanje, dopunjavanje itd.).

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnoga tima škole i učenikovim teškoćama.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:

Hrvatska udruga za disleksiju – savjeti učiteljima

Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju

Smjernice za rad s učenicima s teškoćama MZO

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike na e- Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.8., ulomak Za one koji žele znati više. Neka istraže što je Ramsarska konvencija i odgovore na pitanja u navedenom digitalnom obrazovnom sadržaju. Svoje dogovore mogu prikazati u obliku MS Power Point prezentacije u Office 365. Uz pomoć prezentacije, neka ostalim učenicima u razredu prezentiraju ciljeve Ramsarske konvencije i navedu zaštićena močvarna područja u Hrvatskoj te analiziraju njihovu prostornu raspodjelu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zašto močvare treba zaštiti?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava ekološku važnost močvara.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.