Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Dopustite da se izrazimo

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • analiza
  • interpretacija
  • kritički stav
  • argumentacija
  • poruka
  • svrha i namjena teksta
  • usporedba
  • tekst
  • kontekst
  • medijski tekst

Lakše je anonimno, ali bolje je javno

Uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.8, Iznosimo doživljaje i stavove o književnom djelu 1 te neka riješe prvi niz interaktivnih zadataka (Kolekcija zadataka #1). Nakon što ste se uvodno prisjetili likova dvaju obveznih lektirnih djela iz prvoga razreda, uputite učenike na to da pročitaju izdvojeni ulomak Antigonina monologa u navedenoj jedinici te neka riješe interaktivne zadatke namijenjene usmjerenijemu čitanju i razumijevanju sadržajnih slojeva ulomka (Kolekcija zadataka #2).

Nakon što ste se uvodno prisjetili temeljnih dvojbi i problemske situacije u kojoj se zatekla antička junakinja, zamolite učenike neka pomnije promotre suvremenu fotografiju u jedinici (Vježba) i bilježeći u zajedničkoj digitalnoj bilježnici, koristeći se alatom OneNote, na koju ćete poveznicu podijeliti uobičajenim kanalom virtualne komunikacije kojim se unutar razreda koristite, neka pokušaju u što kraćemu roku što detaljnije iščitati fotografiju, izdvojiti što više detalja koji upućuju na kontekst situacije i psihološko stanje onih koji se na njoj nalaze. Možete im pomoći pitanjima poput – Kako se osjeća djevojka? Što im govori? Zašto se jedan od mladića smije? Što na osnovi fotografije mogu iščitati o društvenim odnosima unutar prikazane zajednice? Zašto je na suprotnoj strani od mladića i zašto se koristi megafonom? Koje detalje mogu izdvojiti na fotografiji koji upotpunjuju kontekst i psihološko stanje sudionika na njoj? Učenici čitaju i upotpunjuju kontekst prikazan na fotografiji te uspoređuju i komentiraju na koji su ga način njihovi kolege iščitali.

Nakon toga svatko anonimno u istoj bilježnici (OneNote) bilježi kako bi on reagirao u prikazanoj situaciji – mogu se postaviti u poziciju „žene koja tumači svoj stav“ ili momaka koji ga ne žele čuti. Anonimnost (poput skrivanja iza anonimnih mrežnih nadimaka kojima se često komunicira u mrežnoj komunikaciji) će osigurati da se možda slobodnije izrazi vlastiti stav u virtualnoj stvarnosti, no nakon što se pročitaju neke različite napisane reakcije, svatko će odabrati između ponuđenih onu koja najbliže odražava njegov stav te će taj svoj stav argumentirano nastojati predstaviti i u svoje ime braniti pred razredom.

Neka učenici potom izdvoje barem tri situacije iz svoje svakodnevice u kojima im je netko s pozicije autoriteta pokušao nametnuti neko ponašanje s kojim se on ili ona nisu slagali – u društvu, u obitelji, u školi, široj zajednici... Kako su reagirali? Jesu li se suprotstavili ili su se priklonili većini? Zbog čega? Što je „junačkije“ učiniti? Zbog čega? Kako bi reagirala Antigona, a kako Ismena u istoj situaciji?

Zadajte im da tijekom dogovorenoga razdoblja naprave tri vlastite fotografije iz svakodnevice koje će ilustrirati neku od navedenih problemskih situacija. Neka ih podijele u zajedničkoj grupi na društvenoj mreži ili razrednome portfoliju, ako ga posjedujete, te neka potom uoče podudaraju li se neke njihove situacije koje bi se mogle označiti tipičnima. Zatim neka ih grupiraju i analiziraju prema istome modelu kako su to činili s fotografijom iz „vježbe“ uočavajući pritom neke slične ili različite zajedničke probleme i frustracije u kojima se nalaze, kako se s njima nose i kako ih (pojedinačno ili zajednički) nastoje riješiti.

Na taj ćete način moći ostvariti i neke od ishoda međupredmetnih tema poput – reagira na društvenu isključenost i nasilno ponašanje, zna reći „ne” u svim ugrožavajućim situacijama, prepoznaje različite vrste zlostavljanja, istražuje probleme s kojima se susreću pripadnici nacionalnih manjina, uočava aktualne probleme u zajednici i objašnjava vezu s ljudskim pravima te načine zaštite ljudskih prava i sl.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima , osobito u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.8, Iznosimo doživljaje i stavove o književnom djelu 1 učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

Učenicima s teškoćama pripremite kratak sažetak lektirnoga djela Antigona kako bi lakše sudjelovali u cijeloj aktivnosti i prisjetili se pročitanoga djela.

Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra pojasnite pojam autoriteta ako smatrate da je to potrebno.

U razgovoru o fotografiji potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako izraze želju za tim.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Ambiciozniji učenici mogu, nakon što se u razredu utvrde dominantne situacije u kojima se učenici najčešće osjećaju podređeno i neuvažavano, na temelju odabranih fotografija dramatizirati situaciju i snimiti kratki propagandni film koji će slojevitije artikulirati problem.

Nastavna aktivnost za predmet X

Lakše je anonimno, ali bolje je javno

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik izražava svoj literarni doživljaj i objašnjavati stav o književnom tekstu.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Građanski odgoj
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Etika
  • Vjeronauk

Da je Lucija Stipančić imala pametni telefon...

Uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.8, Iznosimo doživljaje i stavove o književnom djelu 1 te neka pročitaju i usporedno poslušaju ulomak romana Posljednji Stipančići. Nakon što riješe interaktivne zadatke ispod ulomka namijenjene usmjerenom čitanju i slojevitijem razumijevanju teksta, prisjetite ih na temeljni problem koji će odrediti sudbinu Lucije Stipančić – njezin položaj unutar obitelj, čijim odnosima upravlja autoritarni otac prema naslijeđenome modelu strogoga patrijarhalnog odgoja.

Promatrajući fotografije unutar jedinice koje prikazuju žene bez prava glasa te njihovu borbu za ravnopravnost, učenici javno komentiraju svaku fotografiju te potom u parovima nastoje osmisliti prateći slogan uz prikazane fotografije koji bi osigurao da poruka dođe do primatelja (Zadatak 4). Neka razmisle o značenju svoje poruke i kome je ona namijenjena. Potom neka, koristeći se mrežnim izvorima, pronađu sami još poneku fotografiju za koju misle da bi najbolje izražavala i ojačala temeljnu misao njihove poruke te neka, koristeći se digitalnim alatom Canva, oblikuju po jedan propagandni plakat koji bi komunicirao po njima ključnu poruku iz pozicije žena bez prava glasa. Neka razmisle o tome što bi bilo najučinkovitije – hoće li se odlučiti za izravniji, vizualno i sadržajno agresivniji pristup ili za neizravno, preneseno značenje ili pak neki treći put za koji misle da bi bio učinkovitiji s obzirom na primatelje, odnosno one kojima je poruka namijenjena? Plakate mogu objaviti na zidu razredne grupe društvene mreže ili u alatu Padlet.

Nakon toga možete uputiti učenike neka u paru izrade vježbu u kojoj se Lucija Stipančić u obliku videoporuke obraća jednom od odabranih članova svoje obitelji (ocu, majci, bratu) ili zavodniku Alfredu govoreći im izravno i otvoreno ključne probleme u njihovu odnosu. Poruka se može snimiti kamerama pametnih telefona koje učenici posjeduju, a dodatno ju je moguće montirati u digitalnom alatu Kizoa. Član unutar para kojemu se svojom videoporukom Lucija obraća na isti joj način odgovara, montirajući odgovor u istom alatu, objedinjujući ga u isti videoprilog. Nakon što u razredu ili na društvenoj mreži učenici podijele snimljene i montirane videosadržaje, ostatak razreda ima zadatak snimiti na odabrane videoporuke dodatni komentar iz perspektive društva – jedan koji je na strani Lucije Stipančić te nastoji dodatno ojačati i ohrabriti njezinu poziciju te drugi koji progovara obraćajući joj se iz dominantne pozicije društva toga vremena.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenicima s teškoćama pripremite kratak sažetak lektirnoga djela Posljednji Stipančići kako bi lakše sudjelovali u cijeloj aktivnosti i prisjetili se pročitanoga lektirnoga djela.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.8, Iznosimo doživljaje i stavove o književnom djelu 1 učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Fotografije koje će učenici promatrati na Edutoriju detaljno opišite učeniku oštećena vida.

Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti ako je potrebno. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebe. Tijekom izrade propagandnih plakata u digitalnom alatu Canva učenici neka paze na kontrast podloge i slova te vizualnu zasićenost plakata ako u razredu imate slabovidnog učenika.

Provjerite kako se učenici s teškoćama u razvoju snalaze prilikom upotrebe digitalnog alata Kizoa te im po potrebi pružite podršku.

U završnome zadatku izrade videoporuke neka učenici koji imaju teškoće s usmenim izlaganjem (primjerice, učenici koji imaju poremećaj jezično-govorno-glasovne komunikacije), sudjeluju u osmišljavanju videoporuke ili budu snimatelji, osim ako ne izraze želju da budu u ulozi osobe ispred kamere.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike neka na mreži istraže o povijesti borbe za ravnopravnost spolova te neka oblikuju vlastiti stav o tome smatraju li da je angažman polučio željeni rezultat ili nije i zbog čega, kao i aktualne primjere na svijetu za koje smatraju da bi se trebalo najintenzivnije angažirati u promicanju ravnopravnih vrijednosti, odnosno gdje se one najgrublje krše.

Nastavna aktivnost za predmet X

Da je Lucija Stipančić imala pametni telefon...

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik izražava svoj literarni doživljaj i objašnjavati stav o književnom tekstu.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Građanski odgoj
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Etika
  • Vjeronauk

Ljepota je u očima pjevača

Uputite učenike na to neka otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.9, Iznosimo doživljaje i stavove o književnom djelu 2. Promatrajući ponuđene fotografije slavnih ljepotica tijekom povijesti, komentiraju ih i uspoređuju s poimanjem ljepote danas u njihovoj svakodnevici. Možete ih pitati, npr. Na koji se način danas promiče i ističe ono što se smatra lijepim? Gdje se ljepota najčešće pokazuje? Jeste li ikada na stranici svoga profila na društvenoj mreži objavili fotografiju za koju mislite da ste na njoj loše ispali?

Zamolite učenike neka pretraže povijesti svoje komunikacije na društvenim mrežama i izdvoje neke fotografije koje prikazuju osobe koje smatraju lijepim. Fotografije mogu objaviti na zajedničkome mjestu u oblaku, koristeći se razrednim portfolijem, ako ga imate, ili na zidu digitalnog alata Padlet, gdje će biti dostupne za komentiranje. Možete im pomoći pitanjima, npr. Uočavate li na njima nešto zajedničko? Možete li na njima izdvojiti neko tipično stilsko obilježje s obzirom na proces ili kut snimanja? Možete li ih usporediti s nekom od slika unutar jedinice? Što vam to govori o poimanju ljepote i lijepoga tijekom povijesti?

Nakon toga učenici čitaju i slušaju odabrani Shakespeareov sonet posvećen Crnoj Gospi unutar jedinice te rješavaju interaktivne zadatke i priloge ispod teksta namijenjene usmjerenomu čitanju i slojevitom razumijevanju teksta. Učenici će potom usporediti doživljaj lirskoga subjekta osobe koju je opjevao s njihovim doživljajem odabranih ljepotica (i ljepotana) čiju su ljepotu željeli proslaviti i ovjekovječiti na društvenoj mreži. Pitajte ih, npr. U čemu je sličnost, a u čemu razlika u tim dvama doživljajima? Čiji se doživljaj i dojam čini neposrednijim, strastvenijim, iskrenijim? Bi li radije da ih lajka većina razreda ili da im pojedinac uputi ovakvu pjesmu? Zbog čega?

Potom se učenici prisjećaju prikaza Petrarcine Laure, njezinih tjelesnih i duhovnih osobitosti na način kako ih je opjevao Petrarcin lirski subjekt. Jedan dio razreda ima zadatak u digitalnom alatu za izradu novina Canva, podijeljen u parove, oblikovati u maniri senzacionalističkih medija dvije kratke vijesti o romansama lirskoga subjekta i njegove drage, popraćenu kratkom vijesti i pratećom fotografijom, dok drugi dio razreda ima zadatak otvoriti profil na Instagramu Shakespeareove Crne Gospe i Petrarcine Laure. Potrebno je profil ispuniti fotografijama i objavama prema sadržajima koje očekuju da bi odabranice lirskoga subjekta imale na svojim profilima. Slijedi rasprava o tome koja će odabranica imati više pratitelja i zašto, a profile, kao i pripadajuće vijesti, mogu potom i objaviti na zatvorenoj grupi unutar razreda, kao i odabrane novine s vijestima. Na kraju neka učenici izaberu najuspjelije radove.

Na taj ćete način moći ostvariti neke od ishoda međupredmetnih tema, primjerice Kurikula međupredmetne teme Osobni i socijalni razvoj – odupire se negativnim pritiscima u društvu, prema sadržajima medija i društvenih mreža treba se odnositi kritički, u redu je reći „ne” i pritom se osjećati dobro, prepoznaje ponašanje i osjećaje koji su posljedica stereotipa i predrasuda, promatra društvene vrijednosti i pojave iz različitih perspektiva i sl.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.9, Iznosimo doživljaje i stavove o književnom djelu 2 učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

U uvodnome razgovoru o ljepoti potaknite učenike s teškoćama na raspravu. Neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako ne izraze želju za tim.

Pružite po potrebi podršku učeniku s teškoćama prilikom objavljivanja fotografija na zidu digitalnog alata Padlet.

Zvučni zapis koji ćete koristiti u aktivnosti pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama. Učenika oštećena sluha uputite na transkript slušanoga soneta.

Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti ako je potrebno. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebe. Tijekom izrade novina ili profila u paru, neka vršnjak učeniku oštećena vida opisuje važne vizualne informacije kako bi zajedno mogli osmisliti sadržaj profila ili novina, a ako učenik ima dostupnu asistivnu tehnologiju, poput govorne jedinice, svakako ga usmjerite na njezino korištenje tijekom ove aktivnosti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresiranije učenike uputite na to da istražuju o ljepoti i poimanju lijepoga tijekom povijesti te u različitim dijelovima svijeta, u različitim mjestima i kulturama današnjega svijeta. Na temelju svojih spoznaja neka naprave prezentaciju kojom će predstavili na koji su se način mijenjali i uspostavljali kriteriji lijepoga i privlačnoga, o čemu ovise i kako se uspostavljaju. Neka istraživanje obuhvati i one kriterije koji se odnose na poimanje muževnosti i ženstvenosti u različitim kulturama i razdobljima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ljepota je u očima pjevača

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik izražava svoj literarni doživljaj i objašnjavati stav o književnom tekstu.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik sluša u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika – Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007). Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001). Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Solar, M. (2005). Teorija književnosti. Zagreb: Školska knjiga.

Biti, V. (2000). Pojmovnik suvremene književne i kulturne teorije. Zagreb: Matica hrvatska.

Solar, M. (2003). Povijest svjetske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Prosperov Novak, S. (2003). Povijest hrvatske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.