Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Lijep kao influencer, vrckav kao youtuber

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • visoka kultura
  • masovna kultura
  • popularna kultura
  • kulturni obrasci
  • kulturni identitet
  • nacionalni identitet
  • osobni identitet
  • influencer
  • mediji
  • medijski tekst

Danas su mladi lijepo i pop-kulturno odgojeni

Uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.3, Razlikujemo tekstove popularne i visoke kulture i poslušaju anketu u poglavlju Kultura i mladi. Neka u parovima rasprave slažu li se sa stavovima mladih o razlikama visoke i masovne odnosno popularne kulture te o razlozima masovnosti navedenih fenomena. Bilježeći u digitalnu bilježnicu OneNote, parovi navode pet primjera djela masovne kulture u svojoj svakodnevici bilježeći ih prema kriteriju osobne naklonosti – počevši od onih koje najradije prate.

Top-ljestvice najdražih sadržaja masovne kulture parovi će podijeliti s ostatkom razreda putem poveznice unutar kanala u kojomu najčešće komunicirate, npr. MS Teams. Potom ćete komentirati prema njima one najbolje i izdvojiti tri najpopularnija sadržaja prema odabiru učenika. Komentare i spoznaje o razlozima masovnosti i popularnosti izdvojenih sadržaja, osobitostima i vrijednostima koji se u njima populariziraju, možete povezati s ishodima međupredmetnih tema Osobni i socijalni razvoj i Građanski odgoj (primjerice – promatra društvene vrijednosti i pojave iz različitih perspektiva, analizira društvene utjecaje koji oblikuju kulturni i nacionalni identitet, prema sadržajima medija i društvenih mreža treba se odnositi kritički, obrazlaže ulogu medija i civilnoga društva u oblikovanju demokracije...).

U raspoznavanju razlika između visoke i popularne kulture može im pomoći interaktivni zadatak u jedinici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.4, Uočavamo kulturne obrasce u stvaranju kulturnog identiteta. Nakon što uputite učenike na to da otvore navedenu jedinicu, zadajte im da pročitaju uvodna pitanja kao pripremu za kritičko promišljanje i samorefleksiju te neka nakon toga riješe uvodni interaktivni zadatak.

Od djela popularne kulture koje su učenici prethodno izdvojili kao najdraže neka odaberu tri za koja smatraju da mogu postati djelima visoke kulture, pojašnjavajući i obrazlažući svoj stav. Nakon toga uputite ih neka riješe interaktivni upitnik o popularnoj kulturi u istoj jedinici te neka u alatu Coggle u obliku umne mape izdvoje njezina ključna obilježja.

Također, zadajte učenicima neka uoče sličnosti i razlike izdvojenih najpopularnijih fenomena masovne kulture s obzirom na jezična obilježja i jezično oblikovanje poruka koje prate i primaju – neka ih analiziraju na gramatičkoj, sintaktičkoj, morfološkoj, leksičkoj, ali i na semantičkoj razini – uočavajući načine oblikovanja doslovnoga i prenesenoga (konotativnoga) značenja u njima. Spoznaje neka zapišu u digitalnoj formi i podijele u razredu koristeći se alatom MS Teams, gdje će se one moći usustaviti i dodatno dopunjivati i proširivati.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.3, Razlikujemo tekstove popularne i visoke kulture učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Učenike oštećena sluha uputite na transkript zvučnoga zapisa koji će slušati.

Prilikom podjele učenika u parove, raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti, a učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebno.

Učenicima s teškoćama, posebno učenicima s jezičnim teškoćama i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju, pripremite pisani predložak s razlikom između pojmova visoka, masovna i popularna kultura kojim se mogu koristiti tijekom cijele aktivnosti.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.4, Uočavamo kulturne obrasce u stvaranju kulturnog identiteta učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opcija povećanja fonta, promjene kontrasta).

Pružite učenicima s teškoćama smjernice za izradu umne mape u kojima će se nalaziti ključni pojmovi koje moraju obuhvatiti u umnoj mapi te im pružite podršku prilikom izrade umne mape u digitalnom alatu Coggle. Poželjno je da prije aktivnosti pošaljete učenicima poveznicu na digitalni alat kako bi ga mogli proučiti, istražiti i pitati vas ako im je nešto nejasno u samom digitalnom alatu. Alternativna mogućnost je da umnu mapu izrade u papirnatom obliku. Učenika oštećena vida uputite na upotrebu asistivne tehnologije prilikom izrade umne mape, a ako nema pristup tehnologiji, neka umnu mapu izradi u paru.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima koji prate nekoga od popularnih youtubera neka bilježe obilježja njegova idioma – najčešće fraze i izraze te neka ih pokušaju prevesti na svoj žargon ili na mjesni odnosno standardni jezik. Različite izvore možete razmijeniti i komentirati u razredu ili na mreži.

Nastavna aktivnost za predmet X

Danas su mladi lijepo i pop-kulturno odgojeni

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prosuđuje utjecaj medijskih tekstova na svakodnevni život primatelja.
  • Učenik sluša u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik analizira tekstove popularne i visoke kulture i njihov utjecaj na vlastiti kulturni identitet.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Građanski odgoj

Kad narastem, bit ću influencer

Uputite učenike na to neka otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.4, Uočavamo kulturne obrasce u stvaranju kulturnog identiteta te neka u poglavljima Kulturni obrasci u prošlosti i sadašnjosti, Kriteriji lijepoga te Vremena, običaji pozorno promotre priložene fotografije i riješe interaktivna pitanja ispod njih pripremajući se za kritičniji osvrt na to kako suvremeni mediji oblikuju naš doživljaj stvarnosti.

Nakon toga uputite učenike na to da pogledaju jedan od najpopularnijih videospotova na YouTubeu svih vremena – onaj za pjesmu Roar u izvedbi Katy Perry te neka ga analiziraju s pomoću priloženih interaktivnih pitanja unutar jedinice.

Uočene osobitosti najpopularnijih medijskih proizvoda učenici će pokušati objediniti na praktičan način – podijelite ih po grupama i neka svaka grupa postane produkcijski tim budućeg influencera – potrebno je osmisliti kako će se najučinkovitije doprijeti do publike, kojim će medijima komunicirati s publikom, koje će sadržaje objavljivati, na koji će se način predstavljati javnosti... Dizajnirajući profil budućega influencera, neka se usredotoče na najučinkovitija sredstva manipulacije publikom kao i na dominantnu predodžbu ljepote i lijepoga koju suvremeni mediji komuniciraju i nameću. Zajedničke spoznaje tijekom procesa možete povezati s nekim od ishoda međupredmetnih tema – Osobni i socijalni razvoj te Građanski odgoj (analizira društvene utjecaje koji oblikuju kulturni i nacionalni identitet, prema sadržajima medija i društvenih mreža treba se odnositi kritički, obrazlaže ulogu medija i civilnoga društva u oblikovanju demokracije...).

Koristeći se digitalnim alatom Kizoa, svaka će grupa napraviti najavni film za svoga influencera poput kratke i što privlačnije reklame, a razred će potom anonimno glasujući u alatu Mentimeter, odbrati onog influencera čiji bi sljedbenici najradije željeli biti.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.4, Uočavamo kulturne obrasce u stvaranju kulturnog identiteta učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Fotografije koje učenici trebaju promatrati pošaljite prije učenicima s teškoćama, posebno učenicima oštećena vida, po potrebi učeniku oštećena vida vršnjak može dodatno opisati što se na pojedinoj fotografiji nalazi.

Videospot pjesme Katy Perry Roar unaprijed pošaljite učenicima s teškoćama elektroničkim putem kako bi ga mogli više puta poslušati i pogledati, uključite titlove tijekom gledanja za učenike oštećena sluha, a učenicima oštećena vida omogućite mjesto blizu zaslona. Omogućite gledanje više puta kako bi učenici s teškoćama, posebno učenici s motoričkim teškoćama stigli odgovoriti na sva interaktivna pitanja i dijelove koje trebaju analizirati.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti, a učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebno. Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena sluha, neka svaki najavni film sadrži titlove.

Po potrebi pružite podršku učeniku s teškoćama u korištenju digitalnog alata Kizoa i digitalnog alata Mentimeter – poželjno je prije aktivnosti proći s učenikom osnove korištenja digitalnog alata kako bi aktivno sudjelovao u radu u grupama.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Neka učenici u grupama analiziraju medijske nastupe odabranoga influencera. Neka analiziraju i interpretiraju sadržaj njegovih objava te njihovu namjenu. Učenici će poruke analizirati i sa stajališta pošiljatelja, ali i sa stajališta primatelja. Bilješke potom mogu podijeliti s ostalim grupama na društvenoj mreži ili uživo u razredu te pronaći dodirne točke u istraživanjima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kad narastem, bit ću influencer

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prosuđuje utjecaj medijskih tekstova na svakodnevni život primatelja.
  • Učenik analizira tekstove popularne i visoke kulture i njihov utjecaj na vlastiti kulturni identitet.
  • Učenik sluša u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Građanski odgoj

Jeste li doista spektakularni?

Uputite učenike na to neka otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.4, Uočavamo kulturne obrasce u stvaranju kulturnog identiteta te neka prouče fotografije pod naslovom Izričaji (obrasci) popularne kulture te nakon toga riješe pripadajuće interaktivne zadatke ispod njih otkrivajući na taj način neka temeljna obilježja najmasovnijih odnosno najpopularnijih medija. Možete ih upitati, primjerice Koja je temeljna svrha prikazanih medijskih natpisa – prenijeti (važnu, potrebnu) informaciju ili zabaviti i proizvesti ugodu? Kako to utječe na način na koji primamo informacije o svijetu? Kako na naše očekivanje od medijskoga sadržaja? Što nam je važnije – provjeren podatak ili uživanje dok ih virtualno listamo?

Nakon toga pokrenite virtualnu raspravu koristeći se alatom MyWeJIT – učenici mogu debatirati na koji način kriteriji i vrijednosti popularne kulture utječu na oblikovanje pojedinačnih nacionalnih kultura i osobnih identiteta. Za raspravu se potrebno pripremiti prikupljajući materijale i surađujući u virtualnom okružju – timovi se mogu najprije dogovoriti o zajedničkoj pretpostavci – jedan će dio razreda zauzeti stav o negativnom utjecaju najpopularnijih medija, a drugi će, iz globalističke pozicije, oblikovati afirmacijsku tvrdnju o korisnosti i blagotvornosti zajedničkih svjetski popularnih medijskih sadržaja.

Učenici se za početak mogu koristiti svim raspoloživim materijalima unutar navedene jedinice Edutorija, kao i pitanjima unutar jedinice koja će im pomoći kako bi unutar tima dodatno brusili svoje stavove o temi. Pripremajući se za debatu, učenici će tijekom dogovorenoga razdoblja prikupljati argumente iz svoje svakodnevice. Pritom će se usredotočiti posebno na priloge njima najdražih medija i medijskih sadržaja koje najčešće prate. Kao dodatnu aktivnost možete ih uputiti da uspostave jezični odbor unutar svake grupe koji će imati zadatak bilježiti na koji se način medijske poruke i medijski obrasci jezično oblikuju – obraćajući pažnju na najčešće gramatičke, sintaktičke, morfološke i leksičke oblike, kao i na načine oblikovanja doslovnoga (denotativnoga) odnosno prenesenoga (konotativnoga) značenja u njima.

Potrebno je odabrati i povjerenstvo koje će procijeniti argumente i potpitanjima usmjeravati raspravu. Nakon završetka debate povjerenstvo će, koristeći se alatom Fodey, objaviti pobjednike, nastojeći svoju objavu grafički i sadržajno urediti prema modelu spektakularnih i senzacionalističkih medijskih objava koje su učenici analizirali i komentirali.

Spoznaje i probleme, kao i načine oblikovanja medijske poruke te medijske manipulacije s obzirom na svrhu i namjenu medijskoga teksta, odnosno njihov utjecaj na osobni i nacionalni identitet pojedinca i zajednice u cjelini, možete povezati i s ishodima međupredmetnih tema Osobni i socijani razvoj te Građanski odgoj (analizira društvene utjecaje koji oblikuju kulturni i nacionalni identitet, prema sadržajima medija i društvenih mreža treba se odnositi kritički, obrazlaže ulogu medija i civilnoga društva u oblikovanju demokracije...).

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 5, Jedinica 5.4, Uočavamo kulturne obrasce u stvaranju kulturnog identiteta učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Fotografije koje učenici trebaju promatrati pošaljite unaprijed učenicima s teškoćama, posebno učenicima oštećena vida, po potrebi učeniku oštećena vida vršnjak može dodatno opisati što se na pojedinoj fotografiji nalazi.

Prije održavanja debate, pružite podršku učenicima s teškoćama u korištenju digitalnog alata MyWeJIT kako bi ravnopravno sudjelovali u debati i unosili argumente i stavove.

Tijekom debate potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici koji imaju poremećaj jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), oni mogu biti sudci ili bilježiti bodove pojedinoga tima i predati ga sudcima koji će na temelju bodova vijećati koja je grupa pobijedila, osim ako izraze želju biti u jednoj od grupa i izražavati svoje mišljenje usmeno. Učeniku oštećena vida neka jedan vršnjak opisuje neverbalnu komunikaciju tijekom debate. Učeniku koji ima motoričke teškoće koje mu utječu na brzinu i razumljivost govora (primjerice, učenici s cerebralnom paralizom), dajte vremena da izrazi svoju misao tijekom debate do kraja i da ga drugi učenici ne požuruju. Učenik oštećena sluha neka aktivno sudjeluje u debati pomoću komunikacijskoga kanala koji inače koristi − ako je to znakovni jezik, neka njegov komunikacijski prevoditelj prevodi njegove argumente.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Neka se učenici poigraju stilskim i konceptualnim obilježjima različitih medijskih obrazaca – zaigraniji i zainteresiraniji učenici mogu, primjerice, neki ozbiljan sadržaj oblikovati na način najpopularnijih suvremenih medija – neki jezični ili lektirni sadržaj kao youtuberski komentar, senzacionalističku tiskovinu ili atraktivnu televizijsku najavu. Priloge mogu objaviti u razrednoj grupi na društvenoj mreži ili razrednome portfoliju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Jeste li doista spektakularni?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik će čitati u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik će prosuđivati utjecaj medijskih tekstova na svakodnevni život primatelja.
  • Učenik će analizirati tekstove popularne i visoke kulture i njihov utjecaj na vlastiti kulturni identitet.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Građanski odgoj

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika - Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007). Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001). Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Solar, M. (2005). Teorija književnosti. Zagreb: Školska knjiga.

Biti, V. (2000). Pojmovnik suvremene književne i kulturne teorije. Zagreb: Matica hrvatska.

Solar, M. (2003). Povijest svjetske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Prosperov Novak, S. (2003). Povijest hrvatske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

McLuhan, M. (2008). Razumijevanje medija: Mediji kao čovjekovi produžeci. Zagreb: Golden marketing.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.