Predmet
Engleski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

(su)Putnici

Naziv predmeta
Engleski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Razina učenja jezika
Nastavak učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • putovanja
  • travel blog
  • youtuberi

Putopisci youtuberi

Upitajte učenike koje youtubere najčešće prate te o kojim temama njihovi omiljeni youtuberi snimaju videa. Prate li one koji govore o putovanjima, prate li putnike na Instagramu ili nekoj drugoj društvenoj mreži. Upitajte ih misle li da više putuju muškarci ili žene te neka obrazlože svoje odgovore. Neka navedu koga prate, a kao primjer, možete im navesti popularne hrvatske putopisne bloggere Kristijana Iličića i Andreu Trgovčević. Zatim, učenicima najavite gledanje videa o avanturama i putovanjima youtubera imena JustKay dostupnog ovdje, a čije fotografije i objave mogu pronaći i na Instagramu. Prikažite im videozapis Go where you feel most alive. Pripremite učenicima kviz Kahoot za provjeru razumijevanja. Postavite im pitanja otvorenog tipa, a učenici u kviz trebaju upisati svoje odgovore, primjerice, What did Kay visit in Indionesia (odgovor: a volcano) te pitanja s odgovorima višestrukog izbora poput What are Mongolian people like i slično.

Učenike podijelite u grupe. Svakoj grupi dodijelite citat JustKaya “If there's something you're truly passionate about, nothing can stop you”. Autora je ovaj citat potaknuo na to da štedi novac i radi više poslova kako bi mogao putovati, skromno i avanturistički, spontano bez planiranja, iako bi mnogi rekli da je to nemoguće. Učenici neka objasne kako ih ovaj citat može inspirirati na primjeru vlastitih iskustava, povezanih s putovanjima ili ne. Svoje odgovore i ideje neka usporede s ostalim grupama.

S učenicima ponovite vokabular povezan s putovanjima. Izradite prezentaciju u alatu PowerPoint s vokabularom u jednom stupcu, primjerice, to travel, to roam, to fly, to move, a journey, a voyage te s definicijama u drugoj. Neka učenici povežu riječi sa značenjem. Potom neka u grupama napišu popis deset načina na koje nas putovanja obogaćuju. Neka u svojim rečenicama koriste obrađeni vokabular. Radove usporedite i prokomentirajte u razredu. U alatu Padlet otvorite novo platno te neka učenici postave svoje radove kako bi svima bili dostupni. Neka, zatim, vrednuju radove drugih grupa ovisno o ispunjenju zadatka, odnosno jesu li napisali deset načina na koji nas putovanja obogaćuju, te ovisno o korištenom vokabularu koji ste im zadali. Zatim, radove usporedite u razredu, odredite sličnosti i razlike.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima…), kao i obilježjima same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćama premjestiti u prednje klupe u razredu kako bi ga se moglo pratiti i pružiti mu dodatnu uputu ili pomoć pri izvršavanju zadatka.

Prilikom razredne rasprave nemojte isticati učenika s teškoćom ako je pogriješio. Nakon rasprave omogućite učeniku s teškoćama odgovore na pitanja koja su se postavljala tijekom rasprave.

Vodite računa o tome da, prilikom prikazivanja videa, uključite titlove kako bi učenici s oštećenjem sluha lakše mogli pratiti njegov sadržaj.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u spomenutim digitalnim alatima. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata. Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlinu i kontrast na zaslonu i obratiti pažnju na veličinu slova.

Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja problem stvaraju zadatci u kojima je potrebna brzina. Stoga, prilikom rješavanja kviza, najprije pročitajte pitanja i ponuđene odgovore, a tek onda omogućite svim učenicima da odgovaraju na pitanja.

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio skupine kao pasivni promatrač. Važno je da unutar skupine učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke.

Postoje li u razredu učenici s poremećajem iz autističnog spektra, valja im najaviti strukturu sata na početku, kao i svaku daljnju promjenu aktivnosti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama . Također, potražite Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Putopisci youtuberi

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razgovara o putovanjima.
  • Učenik piše o prednostima putovanja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • MPT Osobni i socijalni razvoj
  • MPT Građanski odgoj i obrazovanje

Putopisci bloggeri

Vezano uz prvu aktivnost s učenicima potaknite raspravu o vrstama putovanja. Podijelite ih u grupe te svakoj dodijelite jednu vrstu putovanja, npr. road trip, adventure travel, business travel, nomadic travelling, leisure trip, backpacking, putovanje u svrhu edukacija i učeničkih razmjena, itd. Pitajte učenike smatraju li da na učeničke razmjene više odlaze dječaci ili djevojčice i zašto. Isto ih upitajte, primjerice, o adventure travel i nomadic travel. Neka uoče moguće stereotipe o tome da su muškarci više avanturističkog duha te ih potaknite na razvoj stavova o rodnoj ravnopravnosti. Svaka grupa priprema prezentaciju jedne vrste putovanja. Napomenite im da u prezentacije uključe duljinu trajanja putovanja, ciljeve, prijevozna sredstva, okvirni budžet i slično. U razredu predstavljaju radove te određuju prednosti i nedostatke pojedinih vrsta putovanja i izabiru koja vrsta tinejdžerima najviše odgovara i zašto.

U skladu s prvom aktivnošću i youtuberima putopiscima, upitajte učenike čitaju li možda blogove ili časopise o putovanjima, prate li neke putopise na društvenim mrežama, primjerice, mreži Facebook i koje. Podijelite ih u parove ili grupe, ovisno o broju učenika, te ih uputite na mrežnu stranicu 12 najboljih putopisnih blogova u 2022. godini dostupnih ovdje. Svaki par ili grupa istražit će jedan putopisni blog s liste te pripremiti PowerPoint prezentaciju u kojoj će navesti tko stoji iza bloga, neke savjete za putovanja, koje su zemlje proputovali i slično. Radove će prezentirati usmeno u razredu, a potom neka, kao razred, odaberu najbolji blog po njihovu izboru. Zatim učenike pitajte koje su zemlje ili gradove u zemlji posjetili ili koje bi voljeli posjetiti. Grupirajte ih ovisno o odgovorima - učenici, koji su posjetili iste zemlje ili gradove ili koji bi voljeli posjetiti iste zemlje ili gradove, neka budu u istim grupama. S učenicima ponovite tvorbu glagolskog vremena Present Perfect te im skrenite pažnju da, kada govorimo o zemljama koje smo posjetili dosada, koristimo Present Perfect. Ako učenici nisu još putovali, pa ih grupirate ovisno o mjestima koje bi voljeli posjetiti, ponovite s njima prije aktivnosti strukturu would like + infinitive. Neka u grupama napišu objavu za putopisni blog o mjestu koje su posjetili ili bi voljeli posjetiti. Napomenite im neka navedu informacije poput znamenitosti, restorana, mjesta za izlazak, smještaja i slično te neka upotrijebe ponovljene jezične strukture Present Perefect ili would like + infinitive. Radove neka objave na ploči Padlet kako bi svima bili dostupni te ih prezentiraju ostalim učenicima u razredu. Učenici će vrednovati radove drugih grupa tako da obrate pažnju na sadržaj odnosno na to jesu li navedene sve informacije koje ste unaprijed zadali te jesu li učenici pravilno koristili ponovljene jezične strukture.

Postupci potpore

Tijekom rada u skupini učeniku s poremećajem iz autističnog spektra omogućite odabir zadatka koji je najviše u skladu s njegovim specifičnim interesima te ustaljenim rutinama kako ne bi bio uznemiren.

U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je voditi računa o tome da predstavnik skupine ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije ili učenik koji ima izraženu tjeskobu).

Vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s disleksijom ne treba čitati putopisni blog, već da za to bude zadužen drugi učenik koji će prenijeti pročitane informacije učeniku s teškoćama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Putopisci bloggeri

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik drži prezentaciju o putopisnim blogovima.
  • Učenik piše objavu za putopisni blog.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija
  • MPT Osobni i socijalni razvoj

Naše putovanje

Učenike upitajte s kime najčešće putuju - je li to s roditeljima, prijateljima, braćama i sestrama itd. Pitajte ih što misle o samostalnim putovanjima te bi li se upustili u takvo što, koje su prednosti takvih putovanja, a koji nedostatci. Poznaju li neke mrežne stranice za traženje suputnika na putovanjima, primjerice, grupe na mreži Facebook i slično i neka navedu koje. Bi li se koristili njima na putovanjima i rabe li ih možda njihovi stariji braće i sestre ili prijatelji? Smatraju li da je li bolje putovati samostalno, u paru, u grupi ili preko agencija? Neka razmisle o činjenicama poput cijene, samostalnosti, sigurnosti i slično.

S učenicima ponovite vokabular povezan s vrstama i stilovima putovanja, primjerice weekend break, road trip, volunteer travel, gap year, group travel, luxury travel i slično te ponovite vrste prijevoza. U alatu Kahoot možete pronaći odgovarajući kviz za ponavljanje gradiva. Potom podijelite učenike u grupe te ih uputite na mrežnu stranicu platforme GAFFL koja služi za povezivanje i traženje suputnika na putovanju, a dostupna je ovdje. Neka se ulogiraju u stranicu putem e-adresa te odaberu pet aktivnosti od ponuđenih, primjerice, stand up paddle, rafting, backpacking, rock climbing, music, technology, movies i slično. Kod registracije na stranicu trebaju upisati ime, državu, spol te datum rođenja. Neka kao grupa dogovore jedinstveno ime grupe kojim će se registrirati na stranici, a datum rođenja mogu izmisliti. Skrenite im pažnju na GDPR i obradu osobnih podataka te im napomenite da za ovu aktivnost ne upisuju vlastite podatke. Nakon što su se registrirali, uputite ih neka odaberu opciju Start a trip te osmisle vlastiti plan putovanja. Napomenite im da njihovo putovanje treba sadržavati podatke poput vrste putovanja, podatke o odredištu poput lokacije s koje putuju te kamo putuju, datume polaska i odlaska, ime putovanja i kratak opis toka putovanja. Također, neka napišu kratak opis članova grupe u profilu pod Write your bio. Na platformi Trello možete otvoriti novu ploču te učenicima podijeliti pristup. Neka učenici unesu poveznice na svoje gogaffl profile kako bi oni svima bili dostupni. Svoj profil i osmišljeno putovanje neka predstave u razredu, a potom možete pripremiti kratko tajno glasanje u alatu Mentimeter. Unesite imena svih osmišljenih putovanja te će učenici glasati kojem bi se od predstavljenih planova putovanja najradije pridružili.

Postupci potpore

Učeniku s oštećenjem sluha osigurajte mirno i tiho okruženje (koliko je to moguće) kako bi mogao čuti vršnjake tijekom rasprave. Osigurajte dobru vidljivost lica i usana govornika. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako biste i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori (stanka osigurava vrijeme za obradu informacija).

Vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u skupini s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom.

Vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s disgrafijom u zadatku ne piše (osim ako ne izrazi želju za time).

Učenike s poremećajem aktivnosti i pažnje valja poticati na sudjelovanje, usmjeravati njihovu pažnju na zadatak.

Za učenike koji žele znati više

Neka istraže pojam digital nomads te pripreme prezentaciju i odgovarajući kviz za ostale učenike iz razreda.

Nastavna aktivnost za predmet X

Naše putovanje

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše kratak plan vlastitog putovanja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Go where you feel most alive

12 best travel blogs in 2022

GAFFL

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.