Predmet
Hrvatski jezik 2
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

A koja je tvoja figura?

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 2

Razred
2. razred srednje škole

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • stilske figure
  • medijski tekstovi

Što piše u naslovu?

Na početku aktivnosti možete potaknuti učenike na to da odaberu jednu imenicu kao polaznu riječ i pokušaju smisliti što neobičniju usporedbu kojom će opisati odabranu riječ. Učenici čitaju što su zamislili. U alatu GoSoapBox mogu glasati i odabrati neobičnu usporedbu koja im se najviše svidjela. Sljedeći je zadatak samostalno leksikografsko opisivanje odabrane riječi. Neka učenici jedni drugima naglas pročitaju svoje opise i neka ih komentiraju. Nakon toga je zadatak pronaći i pročitati opis te riječi na mrežnoj stranici Školski rječnik hrvatskoga jezika, analizirati strukturu teksta i usporediti svoj leksikografski opis s onim u mrežnom rječniku.

Tijekom tog dijela aktivnosti učenici se mogu prisjetiti strukturnih obilježja leksikografskog članka. U prezentaciji PowerPoint učenicima možete u nastavku prikazati naslove s raznih hrvatskih portala. Potaknite ih na razgovor o načinima na koje se naslovima pokušava privući pozornost čitatelja; neka učenici navedu neka svoja čitateljska iskustva s takvim naslovima i neka komentiraju jesu li im takve mamilice privukle pozornost toliko da otvore članak na nekom portalu ili društvenoj mreži, je li se sadržaj pročitanog teksta podudarao s naslovom. Potaknite učenike na to da komentiraju etičnost takvih postupaka - privlačenja pozornosti naslovima, neusklađenosti naslova i sadržaja teksta, je li to neka vrsta varanja čitatelja.

Neka učenici komentiraju o tome kako takvi tekstovi mogu djelovati na stavove čitatelja s obzirom na njihovu dob, spol i kulturni kontekst u kojem žive. Usmjerite ih i na uočavanje i objašnjavanje pravopisne i jezične točnosti u naslovima te uporabu anglizama i njihovu učestalost. Razgovarajte s njima o tome kako se još može privući pozornost čitatelja, a da se izbjegne clickbait i koja je uloga stilskih figura koje se pojavljuju u medijskim naslovima. Pronađite na nekom portalu rubriku s temama o kulturi i s učenicima komentirajte naslove tekstova koji se bave književnošću (književne kritike ili prikaze književnih djela).

U nastavku aktivnosti učenici trebaju odabrati jedno pročitano književno djelo o kojem će napisati prikaz. Osmislite smjernice za pisanje prikaza pročitanoga književnog djela i zadajte učenicima neka osmisle naslov svog prikaza, i to tako da se temelji na nekoj stilskoj figuri kojom će privući čitatelje. Oblikujte tablicu za vrednovanje i na kraju aktivnosti neka učenici u paru međusobno vrednuju napisane prikaze. Tekst se priprema za objavljivanje na školskoj mrežnoj stranici.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu nastavnika, kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Početnu aktivnost, pisanje usporedbe, potkrijepite primjerom.

Sve nove izraze i riječi više puta ponovite, kako bi ih učenici s teškoćama lakše zapamtili.

Čitanje književnog djela za pisanje prikaza možete prilagoditi tako da odaberete samo jedan dio djela koji će učenik čitati, pronađete djelo za koje postoji zvučni zapis ili je lako za čitanje.

Sve tekstove s pomoću alata Omoguru možete prilagoditi za čitanje osobama sa specifičnim teškoćama u učenju.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka.

Provjerite razumije li učenik uporabu zadanog alata GoSoapBox. Ako za učenika izrađujete pisane upute, povećajte font, Arial ili Calibri, barem na 14 pt i povećajte razmak između riječi i redova.

Prilikom uporabe alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.

Neka učenik s teškoćama bude aktivan sudionik u skladu sa svojim mogućnostima, a ne pasivan promatrač.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike neka istraže informacije o člancima koji se nazivaju clickbait i neka u alatu Adobe Spark oblikuju obrazovni digitalni letak o toj temi i pripreme ga za objavu na školskoj mrežnoj stranici ili na školskoj stranici društvene mreže.

Nastavna aktivnost za predmet X

Što piše u naslovu?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira strukturna obilježja teksta služeći se prethodno stečenim znanjima o svrsi i funkciji strukture teksta.
  • Učenik povezuje informacije i ideje iz teksta sa svojim znanjem, iskustvom i drugim tekstovima.
  • Učenik procjenjuje kako informacije, ideje, stavovi i mišljenja iz medijskih tekstova utječu na životni stil različitih primatelja s obzirom na dob, spol i kulturni kontekst.
  • Učenik oblikuje prema konceptu prikaz popularno-znanstvenog ili stručnog članka.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Etika
  • Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Učiti kako učiti

Kako nas mame reklame

Tijekom aktivnosti učenici rade u parovima. Svakom paru zadajte riječ koju će pronaći u tiskanom rječniku (Rječnik hrvatskoga jezika, glavni urednik: Jure Šonje) i na Hrvatskom jezičnom portalu. Neka zapišu riječ i podatak o broju značenja koja su zabilježena u rječniku i pritom uoče osnovno značenje riječi i istraže postoje li i druga značenja navedene riječi (izvedena). Tijekom tog rada učenici se trebaju prisjetiti monosemije i polisemije, proširivanja značenja riječi i nastajanja stilskih figura prenesenog značenja. Nakon toga svaki par dobiva zadatak pronaći jednu reklamu u kojoj se pojavljuje slogan koji sadrži stilsku figuru; zapisat će i navesti naziv figure.

Odaberite jednu reklamu i pogledajte je s učenicima. Analizirajte njezin sadržaj – tko je prikazan u reklami (ili što je prikazano), kojoj je ciljanoj skupini namijenjena (po dobi, spolu), jesu li u reklami upotrijebljeni elementi povezani s određenim kulturnim ili društvenim kontekstom: običajima, društvenim skupinama... Potaknite ih na razgovor o tome kako reklame nastoje privući potencijalne kupce nekog proizvoda ili korisnike neke usluge, kako se to postiže (kako na primatelje djeluju reklamne poruke, glazba). Razgovarajte s učenicima o prikrivenom reklamiranju i o etičnosti u reklamama, o tome obmanjuju li potrošače i jesu li reklame uvijek u skladu s općeprihvaćenim društvenim i kulturnim načelima. Neka učenici navedu i neka svoja iskustva s kupovanjem nekog proizvoda, je li ih na to potaknula reklama, jesu li bili zadovoljni kupljenim proizvodom, kako je on bio prikazan u reklami i je li bio jednak prikazu i nakon što su ga kupili.

Neka učenici komentiraju o tome čitaju li recenzije o pojedinim proizvodima, čitaju li na mrežnim stranicama iskustva drugih kupaca; njihovo mišljenje, dojmove nakon što su kupili neki proizvod i koliko se može vjerovati takvim recenzijama. U nastavku aktivnosti neka učenici sami odaberu jedan proizvod ili uslugu; zadatak je osmisliti reklamni slogan kojim žele privući potencijale kupce tog proizvoda ili korisnike usluge. Pritom neka obrate pozornost i na jezična obilježja svog slogana – s obzirom na ciljanu skupinu kojoj se obraćaju i neka u slogan uvrste i riječi kojima će se približiti toj populaciji (riječi različitih funkcionalnih stilova (poetizmi, žargonizmi…) ili leksičkih slojeva: lokalizmi, regionalizmi, dijalektizmi; pomodnice…). Tako će se učenici prisjetiti i sadržaja o funkcionalnim stilovima i o leksičkoj raslojenosti.

U nastavku aktivnosti neka svaki par s pomoću alata IDroo na virtualnoj bijeloj ploči napiše svoj slogan, a ostali učenici mogu pokušati pogoditi o kojem je proizvodu riječ i kome je namijenjen. U alatu GoSoapBox učenici mogu glasati za najdomišljatiji slogan. Nakon te aktivnosti svaki učenik treba u ulozi korisnika osmisliti i napisati kratku recenziju o proizvodu za koji su osmislili slogan. Oblikujte tablicu za vrednovanje, procijenite učeničke radove i dajte im povratnu informaciju.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu nastavnika, kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Razumijevanje prenesenih značenja posebno je izazovno za neke učenike s teškoćama. Pomozite im dodatnim objašnjenjima, opisima, slikovnim prikazima.

Ako učenik s oštećenjem vida nema pomoćnika u nastavi, osigurajte mu vršnjačku podršku ili vi opišite viđeno u reklami. Za neke učenike bit će potrebno pripremite tekst koji se u reklami izgovara.

Smanjite broj recenzija koje će učenici čitati, odaberite samo jednu i prilagodite je potrebama učenika s teškoćama.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka.

Provjerite razumije li učenik uporabu zadanih alata: Droo, GoSoapBox.

Ako za učenika izrađujete pisane upute, povećajte font, Arial ili Calibri, barem na 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova.

Prilikom uporabe alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Tijekom izlaganja rada uvjerite se u to da je učeniku ugodno. Prema potrebi dogovorite da rad izlaže vršnjak ili prilagodite način izlaganja učeniku s teškoćama.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike neka istraže temu o stereotipima u reklamama, a zatim prema zadanim smjernicama oblikuju prezentaciju u alatu PowerPoint i predstave temu drugim učenicima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kako nas mame reklame

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira strukturna obilježja teksta služeći se prethodno stečenim znanjima o svrsi i funkciji strukture teksta.
  • Učenik odabire valjane informacije s obzirom na svrhu teksta.
  • Učenik analizira jezično-strukturna obilježja izlagačkih tekstova te ih oblikuje prema modelu.
  • Učenik procjenjuje kako informacije, ideje, stavovi i mišljenja iz medijskih tekstova utječu na životni stil različitih primatelja s obzirom na dob, spol i kulturni kontekst.
  • Učenik povezuje informacije i ideje iz teksta sa svojim znanjem, iskustvom i drugim tekstovima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Etika
  • Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Učiti kako učiti

I riječi imaju svoj stil

Na početku aktivnosti organizirajte rad u grupama (četiri ili pet učenika u grupi). Pronađite primjer recenzije i u aplikaciji Teams podijelite s učenicima poveznicu ili pronađeni tekst koji učenici trebaju pročitati. Oblikujte nastavni listić u alatu Word, možete ga u digitalnom obliku podijeliti s učenicima ili ispisati i dati im primjerak. Neka listić sadrži dva zadatka. Jedan neka se odnosi na smjernice za analiziranje pronađene recenzije, a drugi neka sadrži smjernice za pisanje recenzije. Učenici nakon čitanja teksta trebaju analizirati jezična, stilska i strukturna obilježja recenzije. Kad završe zadatak, neka pročitaju i komentiraju što su napisali. Tijekom razgovora o stilskim obilježjima neka se prisjete naziva i obilježja funkcionalnih stilova.

Potaknite učenike na razgovor o različitim svakodnevnim komunikacijskim situacijama (u usmenoj ili pisanoj komunikaciji) u kojima se koristi pojedini funkcionalni stil. Neka učenici zaključe kako se, ovisno o situaciji, komunikacijskim potrebama i okolnostima odabire funkcionalni stil. Podsjetite učenike na sinonime i sinonimski niz, neka navedu primjer funkcionalnog stila i komunikacijske situacije u kojoj se iz sinonimskog niza odabire pojedina riječ koja odgovara stilu i komunikacijskim okolnostima.

Pronađite jedan medijski članak namijenjen mlađoj populaciji; podijelite poveznicu u aplikaciji Teams. Neka učenici pročitaju članak i nakon toga razgovarajte s njima o temi i informacijama koje se nalaze u tekstu, kojoj je populaciji namijenjen tekst i po čemu to zaključuju. Neka se učenici osvrnu i na stilska i jezična obilježja teksta te na uporabu engleskih riječi. Pitajte učenike kojim se hrvatskim riječima mogu zamijeniti anglizmi koje su uočili, razgovarajte o nastajanju novotvorenica kojima se zamjenjuju anglizmi (tko ih stvara i predlaže) i o prihvaćanju novotvorenica.

Nakon toga slijedi drugi zadatak. Svaka grupa treba, prema zadanim smjernicama, napisati recenziju (neka grupe dobiju različite zadatke: pisanje recenzije pročitanog književnog djela, stripa, kazališne predstave, glazbenog albuma, računalne igrice, nekog uređaja…). Za tekst je potrebno osmisliti naslov koji će sadržavati neku stilsku figuru. Zatim u aplikaciji Teams podijelite s učenicima jedan predložak dokumenta iz alata Word, odaberite dokument koji izgleda kao predložak novinske stranice. Nakon što svaka grupa ostvari svoj zadatak pisanja recenzije, tekst će u digitalnom obliku dodati na zadani Wordov predložak i tako će učenici zajednički oblikovati novinsku stranicu. U grupama će jedni drugima dati povratnu informaciju na temelju pripremljene tablice za vrednovanje.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu nastavnika, kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Neka učenik s teškoćama bude u poticajnoj i podržavajućoj grupi. Učeniku jasno definirajte zadatke. Prema potrebi perceptivno prilagodite sve tekstove na kojima će učenici raditi.

Provjerite jesu li učenici razumjeli upute koje su dobili na početku aktivnosti.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova.

Provjerite razumije li učenik uporabu zadanih alata: Teams, Word.

Ako za učenika izrađujete pisane upute, povećajte font, Arial ili Calibri, barem na 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova.

Prilikom uporabe alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Ako je u razredu učenik s poremećajem pažnje, omogućite da njegova grupa bude prva koja izlaže. Tijekom izlaganja rada uvjerite se u to da je učeniku ugodno.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike neka osmisle izgled stranice bloga, naziv bloga s rubrikama, različitim vrstama tekstova i temama koje bi bile namijenjene njihovim vršnjacima. Za oblikovanje se mogu koristiti alatom Padlet.

Nastavna aktivnost za predmet X

I riječi imaju svoj stil

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira strukturna obilježja teksta služeći se prethodno stečenim znanjima o svrsi i funkciji strukture teksta.
  • Učenik razlikuje izlagačke tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika i iz različitih izvora u skladu s određenom svrhom čitanja i namjenom.
  • Učenik primjenjuje pravopisna i jezična pravila hrvatskoga standardnog jezika i obilježja funkcionalnoga stila teksta koji oblikuje.
  • Učenik prosuđuje kako su informacije, ideje, stavovi i mišljenja prikazani u medijskom tekstu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Engleski jezik
  • Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Učiti kako učiti

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Bagić, Krešimir (2012). Rječnik stilskih figura. Zagreb: Školska knjiga.

Hrvatski jezični portal. Zagreb: Znanje i Srce

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Medijska pismenost.

Samardžija, Marko (1995). Leksikologija s poviješću hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Silić, Josip (2006). Funkcionalni stilovi hrvatskoga jezika. Zagreb: Disput.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga.

Rječnik hrvatskoga jezika (2000). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, Karol (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika – Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.