Predmet
Geografija 7
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Naš kontinent

Naziv predmeta
Geografija 7

Razred
7. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Europa
  • Azija
  • Euroazija

Jedinstvo Europe i Azije

U početnom dijelu aktivnosti upitajte učenike da vlastitim riječima objasne pojam Euroazija. Potom ih podijelite u šest podjednako brojnih grupa i svakoj grupi dajte tablete. Učenici će po grupama - metodom oluje ideja - zajednički navoditi asocijacije na prostore obaju kontinenata u digitalnom alatu Mentimeter. Učenici će ideje unositi preko tableta i sve što je potrebno za pristup je kod i poveznica koju dijeli nastavnik. Nakon ispunjenja zadatka, grupe proučavaju asocijacije svih grupa učenika. Potom ih kratko uputite u korištenje digitalnim alatom Purpose Games. Uputite ih da se besplatno registriraju na navedenoj internetskoj stranici (dovoljna je registracija jednog učenika preko kojeg će se sadržaj izrađivati). Učenici će, pomoću tog digitalnog alata, udžbenika i školskog atlasa, izraditi igricu dogovorenih granica Europe i Azije u kojoj će na karti označavati granice (morske prolaze, mora, gorja, planine i sl.). Svaki će učenik u grupi osmisliti nekoliko pitanja/pojmova, a jedan će ih učenik ubaciti na kartu. Po završetku grupe zajednički na tabletu rješavaju zadatke drugih grupa.

Postupci potpore

Kod prilagodbe važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da izbor prilagodbi treba temeljiti na potrebama i mogućnostima te osobinama pojedinog učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim timom škole ovisno o vrsti teškoće učenika (edukacijski rehabilitator, logoped, psiholog).

Prilikom rada u grupi vodite računa o jakim stranama i interesima učenika s teškoćama kako bi bio aktivan sudionik u svim aktivnostima, nikako pasivan promatrač. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu samostalan odabir grupe kojoj se želi pridružiti te mu na početku sata najavite da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Potrebno je češće provjeravati kako funkcionira grupa u kojoj je učenik s teškoćama. Učenika s teškoćama, primjerice, učenika s poremećajem iz autističnog spektra ili intelektualnim teškoćama, prilikom dodjele zadatka u grupi, zadužite za prikupljanje jasno definiranih informacija. Isto tako, prilikom pretraživanja izdvojite mu ključne riječi/pojmove po kojima će pretraživati i prikupljati informacije. Prethodno napisano o ključnim riječima/pojmovima vrijedi i za učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje kao i za učenika sa specifičnim teškoćama učenja.

Tijekom uvodnog dijela, u kojem učenici kroz oluju ideja razgovaraju o pojmu Euroazija, za učenika s teškoćama preporučuje se osigurati vizualnu podršku (slikovni prikazi, videozapisi...) kako biste potaknuli proizvodnju asocijacija. Nadalje, prilikom razgovora o osmišljenim asocijacijama, za učenike s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije, intelektualnim teškoćama i poremećajem iz autističnog spektra služite se usporenijim govorom, jednostavnijim rječnikom i rečeničnim konstrukcijama. Također, češće provjeravajte razumijevanje kratkim pitanjima, ponavljajte ključne riječi i pojmove te postavljajte dopunska pitanja u svrhu podrške u zaključivanju. Nužna je jednostavna i precizna formulacija.

Za učenika s oštećenjem vida, prije nastavnoga sata, unaprijed pripremite i prilagodite tekst koji će pretraživati prema preferencijama prilagodbe koje njemu odgovaraju (učenik najbolje zna koja mu veličina, font i zasićenost na papiru odgovaraju). Dogovorite vršnjačku podršku pri komentiranju vizualnih informacija tijekom grupnog rada.

Prije rada u digitalnim alatima Mentimeter i Purpose Games provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u njima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na teškoću.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da, pomoću alata Mindmeister, izrade umnu mapu u kojoj će vezati sve poznate asocijacije s prostorima Europe i Azije. Zatim će svoje uratke podijeliti s ostalim učenicima na zajedničkoj Padlet ploči.

Nastavna aktivnost za predmet X

Jedinstvo Europe i Azije

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje pojam Euroazija i na geografskoj karti pokazuje dogovorenu granicu Europe i Azije.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Gdje su granice Europe?

Podijelite učenike u šest podjednako brojnih grupa radi poticanja suradničkog učenja. Grupama učenika podijelite prijenosna računala. Kratko ih uputite u korištenje digitalnim alatom Wordwall. Uputite ih da se besplatno registriraju na navedenoj internetskoj stranici (dovoljna je registracija jednog učenika preko kojeg će se sadržaj izrađivati). Učenici će, pomoću navedenog digitalnog alata, udžbenika i školskog atlasa izraditi interaktivan kviz Europe u kojem će na karti označavati granice Europe (morske prolaze, gorja, planine i sl.). Svaki učenik u skupini osmišljava nekoliko pitanja/pojmova, a jedan ih učenik ubacuje na kartu. Potom uputite iste grupe učenika da, koristeći se udžbenikom i školskim atlasom, izrade križaljku za ponavljanje ishoda u digitalnom alatu Crossword Labs. Napomenite im kako križaljka treba imati desetak pojmova, a središnji pojam učenici biraju sami, ali mora biti povezan s obrađenom temom - uputite ih da se posluže udžbenikom. Nakon izrade križaljke grupe učenika će ostalim učenicima podijeliti poveznicu na nju na društvenoj mreži MS Teams kako bi je drugi učenici mogli digitalno riješiti.

Postupci potpore

Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole (psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporuka je učenika s teškoćom (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prednji dio učionice kako bi što učinkovitije dobio pojašnjenje ili pomoć.

Prije početka rada u grupi iznimno je važno objasniti aktivnost učenicima s teškoćama u razvoju na sažet i jednostavan način. Tijekom grupnog rada vodite računa o tome da učenik s teškoćama bude aktivan sudionik u svim aktivnostima s obzirom na interese i jake strane. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere grupu u kojoj želi biti te mu najavite na početku sata da je u planu nastave zajednički rad i suradnja. Grupa u kojoj je učenik s teškoćama zahtijeva povećanu pozornost učitelja koji time podržava i pospješuje vršnjačku potporu i usvajanje znanja. Rad u grupi pozitivno će djelovati na učenika s teškoćama jer će mu kolega učenik svojom prisutnošću pomoći da sudjeluje u cijeloj aktivnosti bez obzira na postojeća ograničenja.

Davajući upute za zadatak budite konkretni, precizni i kratki. Upute dajte u pisanom obliku gdje ćete ih razdijeliti na korake pazeći na jezično i grafičko oblikovanje teksta. Kombinirajte različite oblike uputa. Primjerice, ako učenik ne razumije pisanu uputu, dajte verbalnu uputu koja je sažeta i jasna. Na kraju upute uvijek provjerite je li ih učenik razumio. Također, važno je odrediti dio zadatka za koji će biti zadužen učenik s teškoćama s obzirom na razinu funkcioniranja i sposobnosti.

Učenicima s oštećenjima sluha dobro je dati nastavni uručak sa sažetim tekstom koji će obuhvaćati sve što se usmeno izlaže, kao i upute za zadatak. Za potrebe nastave uručke valja pripremiti unaprijed i dostaviti ih učeniku elektroničkim putem. Vodite računa o prilagodbi materijala (tekstovi iz udžbenika i geografske karte) za učenika s oštećenjima vida. Trebat će ih uvećati te jezično i grafički oblikovati.

Prije rada u digitalnim alatima Worldwall, Crosswords Labs i MS Teams provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u njima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na teškoću.



Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da, pomoću digitalnog izvora Google Earth, promotre granice Europe na interaktivnoj karti.

Nastavna aktivnost za predmet X

Gdje su granice Europe?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik određuje granice i geografski smještaj Europe pomoću geografske karte.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Ceste, pruge, koridori i luke

Na početku aktivnosti Upitajte ih ako su ikada putovali Europom te koji od navedenih oblika prometa u koristili na svojem putovanju. Potom će učenici na svojim tabletima uz pomoć poveznice istražiti načine prijevoza iz matičnog grada u Hrvatskoj do željenog grada u Europi, po izboru učenika. Neka odaberu jednu od ponuđenih ruta te navedu prednosti odabranog puta i sredstva prijevoza.

Potom uputite učenike da koristeći udžbenik i tematsku kartu Paneuropskih koridora rasprave o povezanosti Europe te opišu važnost Hrvatske u prometnome povezivanju Europe s pomoću tematske prometne karte. Pitajte učenike da imenuju ogranke Paneuropskih koridora koji prolaze Hrvatskom. Potom ih uputite da pomoću udžbenika i školskog atlasa izdvoje i imenuju najveće i najvažnije zračne, morske i riječne luke u Europi. Zatim učenike podijelite u parove te svakom paru podijelite prijenosno računalo. Prije početka aktivnosti kratko ih uputite u rad digitalnim alatom Wizer te im napomenite da je registracija moguća korištenjem postojećeg Google ili Microsoft korisničkog računa, a dovoljno je da se jedan učenik u paru registrira. Usmjerite učenike da pomoću navedenog digitalnog alata u paru izrade interaktivni digitalni listić s temom prometa Europe. Aktivnosti koje učenici dodaju na listić su pitanja otvorenog tipa i višestrukog izbora, popunjavanje praznina u tekstu, uparivanje, tablice ili razvrstavanje. Napomenite učenicima kako su elementi koji se mogu dodati osim teksta i slike te geografska karta na kojoj će označiti prethodno imenovane zračne, morske i riječne luke u Europi te krajnje točke tj. hrvatske gradove koji su dio važnih ogranaka Paneuropskih koridora (prema uputama nastavnika - koridora V, Vb, Vc i X). Učenici će po završetku izrade interaktivnog listića drugim učenicima podijeliti poveznicu na listić te će riješiti nekoliko interaktivnih listića drugih parova, u svrhu provjere usvojenosti ishoda.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama, imajte na umu da je skupina heterogena te da se, uz navedene prilagodbe, mogu dodati još neke ovisno o zasebnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom).

Pri razgovoru i pojašnjavanju povezanosti Europe i sl. , za učenike s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije, intelektualnim teškoćama i poremećajem iz autističnog spektra, koristite usporeniji govor, jednostavniji rječnik i rečenične konstrukcije, češće provjeravajte razumijevanja kratkim pitanjima, češće ponavljajte ključne riječi i pojmove te postavljajte dopunska pitanja u svrhu podrške u zaključivanju. Nužna je jednostavna i precizna formulacija. Bit će nužno učeniku s oštećenjima vida osigurati uvećani prikaz tematske karte.

Prije početka rada u paru, za učenike s teškoćama, kao što su učenici sa specifičnim teškoćama učenja, učenici s poremećajem pažnje i aktivnosti, učenici s poremećajem iz autističnog spektra te oni s oštećenjima sluha preporučuje se dati upute za izradu u pisanom obliku koje će sadržavati objašnjenje zadatka i korake koji će ih voditi kroz postupak izrade interaktivnog digitalnog listića. Upute trebaju biti napisane jasno, jednostavno i sažeto. Pri davanju uputa za zadatak budite konkretni, precizni i kratki. Na kraju, uvijek provjerite razumije li učenik upute koje ste mu dali. Bitno je odrediti dio zadatka za koji će biti zadužen učenik s teškoćama s obzirom na razinu funkcioniranja i sposobnosti. Za vrijeme rada u paru bitan je segment zadatka koji je dužnost učenika s teškoćama, a koji uvažava njegovu razinu funkcioniranja i jake strane. Za učenike s teškoćama, osigurajte nastavni listić na kojem će biti napisani primjeri pitanja, svi elementi koje trebaju predstaviti na digitalnom listiću te ključne riječi/pojmovi koji će im služiti kao usmjerenje prilikom rada.

Za učenika s oštećenjem sluha unaprijed pripremite i pošaljite pismeni oblik elektorničkim putem onoga što će se usmeno izložiti, uključujući i sadržaj zadatak koji će se trebati izraditi kako bi se stigao pripremiti sve sa svrhom osiguravanja podržavajuće i kvalitetne nastave.

Poveznica je na engleskom jeziku stoga je prethodno potrebno provjeriti s učenikom s teškoćama mogućnost prikupljanja podataka preko nje. Ipak, radom u paru se olakšava moguće otežano pretraživanje poveznice jer će kolega učenik iz para pružati podršku u razumijevanju sadržaja poveznice.

Prije rada u digitalnom alatu Wizer provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u navedenim alatima i jesu li oni primjereni za učenike s teškoćama. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak zorni prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na potrebe.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da u parovima izrade prezentaciju u alatu MS PowerPoint iz alata Office 365 na temu jedne od mreža brzih vlakova Europe, na prijedlog nastavnika (npr. TGV, ICE, Eurostar, AVE, Euromed i sl.). Učenici će navesti gradove na trasi tih mreža vlakova, prosječnu brzinu vlakova te važnost u povezivanju za tu državu i Europu općenito. Također će priložiti i kartu koja prikazuje mrežu tih vlakova. Potom će ostalim učenicima u razredu prezentirati svoj uradak.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ceste, pruge, koridori i luke

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje prometno značenje Europe s posebnim osvrtom na uključenost Hrvatske u mrežu paneuropskih prometnih koridora.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.