Predmet
Geografija 7
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Put prema ledenom sjeveru

Naziv predmeta
Geografija 7

Razred
7. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • baltičke zemlje
  • nordijske zemlje
  • prirodna bogatstva Sjeverne Europe
  • klima Sjeverne Europe

Tamo gdje je ledeno doba ostavilo duboke tragove

Aktivnost započnite podjelom učenika u sedam grupa po troje ili četvero, ovisno o broju učenika u razredu. Svaka grupa dobiva nekoliko fotografija koje nastavnik može izabrati po vlastitom izboru. Fotografije podsjećaju na regiju Sjeverne Europe. Neka učenici opišu što vide na fotografijama i odgovore na koju regiju Europe ih te fotografije podsjećaju i zašto.

Svaka grupa ima različit zadatak. Prva grupa istražuje i opisuje specifičnost geografskog položaja i smještaja Sjeverne Europe, druga grupa kao zadatak ima istražiti mora, oceane i morske prolaze u Sjevernoj Europi, navesti što oni povezuju te objasniti njihovu važnost. Treća grupa istražuje reljefne oblike u Sjevernoj Europi i opisuje utjecaj glacijacije na oblikovanje reljefa. Četvrta grupa istražuje i opisuje posebnosti Islanda kao vulkanskog otoka, a peta grupa istražuje klimatske uvjete te njihov utjecaj na naseljenost i život stanovnika Sjeverne Europe. Šesta grupa analizira gustoću naseljenosti država Sjeverne Europe s obzirom na reljefna i klimatska obilježja. Njihov zadatak je zamisliti da rade u nekoj agenciji te, na školskim računalima ili laptopima, trebaju izraditi brošuru na zadani zadatak pomoću digitalnog alata Canva koristeći se pritom udžbenikom. Sedma grupa treba izraditi zadatak vrednovanja koji provodite na kraju nastavnog sata odnosno nakon što svih šest parova predstavi brošuru ostatku razreda. Sedma grupa svoj zadatak izvršava na školskim računalima ili laptopima pomoću digitalnog alata Wordwall. Kao i preostale grupe, učenici sedme grupe zadatke izvršavaju pomoću udžbenika.

Postupci potpore

Kod prilagodbe sadržaja važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Prilikom rada u grupi vodite računa o interesima i jakim stranama učenika s teškoćama kako bi bio aktivan sudionik u svim aktivnostima, a nikako pasivan promatrač. Nadalje, ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnoga spektra, omogućite mu da samostalno odabere grupu u kojoj želi biti te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Redovito provjeravajte kako funkcionira grupa u kojoj je učenik s teškoćama.

Postavljajući pitanja potaknite i ohrabrite učenike da iznesu vlastite odgovore. Pritom, posebno za učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, oštećenjem sluha, poremećajem iz autističnog spektra, intelektualnim teškoćama i poremećajem aktivnosti i pažnje, pitanja prilagodite tako tako da budu kratka i jasna te da zahtijevaju kratke odgovore. Prije postavljanja pitanja budite sigurni da ste zaokupili učenikovu pažnju. Za njih nije poželjno upotrebljavati iznenadna i otvorena pitanja poput „reci mi sve što znaš o“, dvosmislene poruke ili igre riječima. Za učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije (primjerice, mucanje) nemojte ustrajati na tome da govore pred razredom, osim ako to sami ne žele u nekoj, za njih, motivirajućoj situaciji. Svoje odgovore na postavljena pitanja mogu zapisati u bilježnicu i dati vam je na pregled.
Učeniku oštećena vida potrebno je omogućiti podršku kolege učenika koji će mu opisivati ključne vizualne informacije tijekom aktivnosti. Bit će nužno prilagoditi postavke koje se odnose na svjetlinu zaslona, veličinu prikaza i jačinu kontrasta, a po potrebi, uključite i čitač ekrana ili značajku koja pretvara govor u tekst.

Grupni zadatak je opsežan i izazovan stoga je važno da svi znaju koji je dio zadatka njihov kako bi došli do konačnog rezultata. Za učenika s poremećajem iz autističnog spektra, učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje i učenika s intelektualnim teškoćama oblikujte redoslijed zadataka kako bi imao jasnu strukturu i smjer izvedbe. Materijal iz kojeg će pretraživati i prikupljati podatke na nastavnu temu prilagodite učeniku s teškoćama. Primjerice, učeniku s oštećenjima vida pripremite tekst na brajici ili u obliku audiozapisa, a za učenika sa specifičnim teškoćama učenja tekst jezično i grafički oblikujte. Isto tako, za učenike s teškoćama, prilikom pretraživanja podataka osigurajte popis s ključnim pojmovima/riječima koji će olakšati prikupljanje podataka.

Izrada brošure, kao što je već navedeno, timski je rad i svatko doprinosi s obzirom na razinu funkcioniranja. Primjerice, u dijelu prikupljanja podataka za izradu brošure doprinos može dati učenik sa specifičnim teškoćama učenja (disgrafijom); učenik s intelektualnim teškoćama može osmisliti naslov i pronaći fotografije za brošuru; učenik s motoričkim teškoćama može sažimati prikupljene informacije kako bi odgovarale jezičnom stilu brošure i sl.

Nemojte ustrajati na javnom izlaganju učenika s teškoćama ako oni to ne žele.

Prije rada u digitalnim alatima Canva i Worldwall provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u navedenim alatima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na teškoću.

Za učenike koji žele znati više

Učenici, koji žele znati više, neka istraže nastanak najdubljeg jezera u Europi - Homindalsvatnet u Norveškoj - te, pomoću digitalnog alata Canva, neka izrade plakat u obliku članka u novinama po izboru.

Nastavna aktivnost za predmet X

Tamo gdje je ledeno doba ostavilo duboke tragove

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje utjecaj glacijacije na oblikovanje reljefa.
  • Učenik opisuje specifičnosti geografskoga položaja Sjeverne Europe.
  • Učenik objašnjava utjecaj prirodno-geografskih obilježja na život stanovnika Sjevera Europe.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Ledeni sjever

Započnite aktivnost podjelom učenika u devet parova. Unaprijed izradite anagrame pomoću digitalnog alata Wordwall. Svaki par ima zadatak u što kraćem roku složiti zadane pojmove koji se odnose na gospodarstvo, geografski položaj i prirodne uvjete država Sjeverne Europe, a rješenja trebaju zapisati na zaseban papir. Nakon što učenici ispune zadatak, motivirajte ih da vam opišu koje su pojmove dobili slaganjem anagrama. Pitajte ih mogu li pretpostaviti o kojoj je regiji Europe riječ i o čemu će danas učiti. Neka učenici zatim osmisle kreativan naslov na zadanu temu. Nakon što vam usmeno odgovore na pitanja, uputite ih na novi zadatak.

Svaki par ima različit zadatak. Osam je država Sjeverne Europe stoga osam parova, kao zadatak, dobiva po jednu državu Sjeverne Europe po vašem odabiru (Norveška, Švedska, Finska, Danska, Island, Estonija, Litva i Latvija). Za tu državu par treba istražiti i navesti specifičnosti geografskog položaja, prirodnih uvjeta te navesti obilježja gospodarstva i istražiti stupanj gospodarske razvijenosti. Za istraživanje se učenici koriste udžbenikom, a zadatak izvršavaju na školskim računalima ili laptopima. Rezultate svog istraživanja prikazuju i predstavljaju na ploči Padlet. Sedmom je paru zadatak izraditi vrednovanje pomoću digitalnog alata Wordwall koji provode na kraju nastavnog sata. Kao i preostale grupe, svoj zadatak ispunjavaju na školskom računalu ili laptopu pomoću udžbenika.

Nakon što učenici izvrše zadani zadatak i predstave rezultate svog istraživanja za pojedinu državu Sjeverne Europe na Padlet ploči, potaknite ih da usporede baltičke i nordijske države prema obilježjima gospodarstva i prema stupnju gospodarske razvijenosti. Neka istaknu po čemu se nordijske i baltičke države Sjeverne Europe razlikuju, a što im je zajedničko.

Nakon što Vam učenici usmeno odgovore na pitanja, sedmi par provodi vrednovanje pomoću digitalnog alata Wordwall.

Postupci potpore

Kod prilagodbe sadržaja važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.
Prilikom rada u paru vodite računa o jakim stranama i interesima učenika s teškoćama kako bi bio aktivan sudionik u svim aktivnostima, a nikako pasivan promatrač. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnoga spektra, omogućite mu samostalan odabir osobe s kojom želi biti u paru te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Redovito provjeravajte rad para u kojem je učenik s teškoćama. Upute prije početka rada u paru trebaju biti izrečene jasno i sažeto kako bi učenici točno znali na što usmjeriti pažnju. Pripremite ih u pisanom obliku tako da ih vode korak po korak time što trebaju raditi. Tako ćete ih podržati u vremenskoj i tehničkoj organizaciji te usmjeriti pažnju na nastavni sadržaj.

Prije nego što parovi počnu rješavati anagrame, nije naodmet riješiti ogledni primjer jednog anagrama za podsjetnik.

Raspravljajući o nastavnoj temi potaknite i ohrabrite učenike da iznesu vlastite odgovore. Pritom, posebno za učenike s poremećajima jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenike s oštećenjem sluha, poremećajem iz autističnoga spektra, intelektualnim teškoćama i poremećajem aktivnosti i pažnje, pitanja prilagodite tako da budu kratka i jasna te zahtijevaju kratke odgovore. Prije postavljanja pitanja budite sigurni da ste zaokupili učenikovu pažnju. Za navedene učenike nije poželjno upotrebljavati iznenadna i otvorena pitanja poput, primjerice „reci mi sve što znaš o“, dvosmislene poruke ili igre riječima. Kod učenika s poremećajima jezično-govorno-glasovne komunikacije (primjerice, mucanje), nemojte ustrajati na tome da govore pred razredom, osim ako to sami ne žele u nekoj, za njih, motivirajućoj situaciji. Svoje odgovore na postavljena pitanja mogu zapisati u bilježnicu i dati vam na pregled. U uputama odredite dio zadatka koji će biti zaduženje učenika s teškoćama (npr. da istraži i prikupi podatke o geografskom položaju i prirodnim uvjetima dodijeljene države). Također, potrebno je unaprijed dogovoriti vrstu podataka koja će se prikupljati te pripremiti listu s ključnim riječima koje će pomoći pri pretrazi podataka.

Na kraju aktivnosti učeniku s teškoćama potrebno je dati sažetak sadržaja u kojem je važno izdvojiti ključne pojmove i njihovo značenje. Pritom pazite na oblikovanje teksta i sadržaja s obzirom na individualnu teškoću i potrebe učenika povezane s ishodima učenja.

Prije rada u digitalnim alatima Worldwall i Padlet te njihovog korištenja, provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u njima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak zorni prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na teškoću.

Za učenike koji žele znati više

Učenici, koji žele znati više, neka istraže tajgu kao mjesto na kojem obitavaju mnoge životinje. Svoje istraživanje mogu predstaviti u obliku umne mape izrađene pomoću digitalnog alata Wisemapping. Istraživanje predstavljaju ostatku razreda u kratkom izlaganju i prikazu umne mape.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ledeni sjever

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uspoređuje nordijske i baltičke države prema obilježjima gospodarstva.
  • Učenik navodi specifičnosti geografskog položaja, prirodnih uvjeta i održivog gospodarstva država Sjeverne Europe.
  • Učenik uspoređuje stupanj gospodarske razvijenosti baltičkih i nordijskih država.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Čarobni sjever

Aktivnost započnite podjelom učenika u grupe po troje. Svaka grupa ima zadatak, u što kraćem roku, povezati glasovni zapis (koji je na jeziku pojedine države Sjeverne Europe) i ime države Sjeverne Europe iz koje taj glasovni zapis dolazi. Glasovne zapise i imena država možete spojiti pomoću digitalnog alata Wordwall.

Nakon što povežu glasovni zapis s imenom države, neka vam kažu što misle o čemu će učiti tijekom ove aktivnosti i neka osmisle kreativan naslov.

Učenike motivirajte za rad i uputite ih na materijale u alatu OneDrive koji se odnose na važnost i obilježja nordijskog kulturno-civilizacijskog kruga. Možete im kao materijal dati i udžbenik iz kojeg će izdvojiti bitno od nebitnog. Njihov zadatak je izrada interaktivne infografike koristeći se digitalnim alatom Genially. Svoje interaktivne infografike, koje se odnose na važnost i obilježja nordijskog kulturnog civilizacijskog kruga, predstavljaju ostatku razreda i objašnjavaju zašto su baš te informacije izdvojili kao temeljne te što nam one govore o važnosti i obilježjima nordijskog kulturno-civilizacijskog kruga.

Postupci potpore

Kod prilagodbe je važno imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da izbor prilagodbi treba temeljiti na potrebama i mogućnostima te osobinama pojedinog učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru s učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim timom škole ovisno o vrsti teškoće učenika (edukacijski rehabilitator, logoped, psiholog).

Kako bi učenik s oštećenjem sluha mogao sudjelovati u uvodnoj aktivnosti, trebalo bi ga približiti auditivnom izvoru, prilagoditi okolinu (isključiti šumove i glasne zvukove, omogućiti tišinu), iskoristiti mogućnosti pomagala kojima se učenik koristi ili auditivni zapis popratiti snimkom osobe koja izgovara pozdrave kako bi učenik mogao čitati s usana.

Tijekom postavljanja pitanja potaknite učenike da sudjeluju u odgovaranju i razgovoru o temi. Ipak, nemojte ustrajati ako učenik s teškoćama pokazuje nelagodu.

Za učenika s teškoćama korisno je izraditi i dati plan rješavanja zadataka (korak po korak, što treba činiti). Važno je učeniku jasno prenijeti njegov zadatak unutar grupe u kojoj se nalazi. Pritom, u uputama i koracima zadatka ključni pojmovi trebaju biti naglašeni, razumljivo definirani i objašnjeni, podržani vizualnim prikazom, ako je to moguće, te jezično i grafički podržani. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim rečeničnim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja. Važno je dati dovoljno vremena za izradu kako biste smanjili stres i frustraciju u slučaju neuspjeha.

Pretražujući materijal za izradu infografike učeniku s oštećenjem vida možete snimiti određen dio sadržaja iz kojeg će trebati izvući važne podatke. Učeniku sa specifičnim teškoćama učenja i intelektualnim teškoćama možete smanjiti količinu materijala i oblikovati tekst jezično i grafički s obzirom na teškoću. Primjer zajedničkog rada u izradi infografike jest da učenik s poremećajem aktivnosti i pažnje unosi podatke i brine se o izgledu infografike, a kolega učenik sažima podatke kako bi odgovarale stilu rada.
Prilikom rada u grupi vodite računa o tome da učenik s teškoćama bude aktivan sudionik u svim aktivnostima, a nikako pasivan promatrač. Usmjeravajte se na učenikove jake strane i interese. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra omogućite da samostalno odabere u kojoj grupi želi biti te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja.

Napomena, prije početka rada na zadatku učenike je potrebno upoznati ili provjeriti znanje korištenja digitalnim alatima Worldwall, Genially i OneDrive. Sažeto im prikažite korištenje alatom ili omogućite sažete i strukturirane upute o korištenju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici, koji žele znati više, mogu proučiti turističke atrakcije država Sjeverne Europe te, na temelju istraživanja pomoću mrežnih pretraživača, osmisliti priču i strip uz digitalni alat Pixton. Svoj rad predstavljaju ostatku razreda.

Nastavna aktivnost za predmet X

Čarobni sjever

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira i navodi posebnosti nordijskoga kulturno-civilizacijskog kruga.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.