Predmet
Geografija 8
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Idemo u Afriku

Naziv predmeta
Geografija 8

Razred
8. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • geografski položaj
  • geografski smještaj
  • reljef
  • visoka i niska Afrika

Geografski smještaj i položaj

Kako biste učenike motivirali, zajedno ponovite što su geografski smještaj i položaj. Razgovorom ih potaknite da se prisjete istraživača Afrike koje su učili u prethodnim razredima iz povijesti (Vasco da Gama, Bartolomeo Diaz, David Livingstone, Mirko i Stevo Seljan).

Učenici će, koristeći se računalima, opisati geografski položaj Afrike te imenovati toplinske pojaseve služeći se alatom Google Earth. U izborniku Slojevi valja omogućiti crte, tj. uključiti geografsku mrežu.

Učenici izrađuju PowerPoint prezentaciju u paru kojom će usvojiti geografski položaj Afrike i toplinske pojaseve. Pomoću alata Google Earth potrebno je imenovati oceane i mora koji okružuju Afriku te prolaze i kanal koji odvajaju Afriku od Europe i Azije. Nakon toga, neka imenuju toplinske pojaseve kroz koje se Afrika prostire. Neka stave fotografije Sueskog kanala, Crvenog mora, Gibraltarskih vrata i krajnjih točaka. Svakako trebaju unijeti izvor fotografije. Uputite ih kako se ispravno koristiti fotografijama. Slike i karte učenici će umetnuti u prezentaciju (objasnite im kako napraviti snimku zaslona ili dijela zaslona). Izaberite dva ili tri para koji će predstaviti svoj rad.

Izradite kviz u digitalnom alatu Socrative kako biste provjerili usvojenost ishoda.

Postupci potpore

Kod prilagodbe sadržaja važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom.

Kao uvodnu aktivnost, da bi se učenici prisjetili istraživača i ponovili geografski smještaj i položaj na razini cijelog razreda, možete izraditi PowerPoint prezentaciju s najvažnijim pojmovima i njihovim objašnjenjima koja će biti praćena slikovnim prikazima pojmova i istraživača. Za učenike s oštećenjem vida na PowerPoint prezentaciju možete dosnimiti sadržaj s detaljnijim opisima slika na slajdu kako bi učenik mogao cjelovito doživjeti sam slajd. Za učenika s oštećenjima vida potrebno je prilagoditi postavke na tabletu kao što su svjetlina, kontrasti i veličina slova, a pri prilagodbi prezentacije pazite na to da slajdovi ne budu previše zasićeni (dozirajte riječi i slike).

Prije opisa toplinskih pojaseva Afrike, za učenika sa specifičnim teškoćama učenja i učenika s poremećajem iz autističnog spektra bit će potrebno - na primjeru nekog drugog kontinenta - opisati toplinske pojaseve, tj. vrstu riječi i konstrukciju rečenica koje su primjerene za uporabu. Isto tako, kako biste im pomogli razumjeti apstraktne pojmove, dopušteno je pri opisu geografskih položaja Afrike i imenovanju toplinskih pojaseva učeniku s intelektualnim teškoćama i učeniku s poremećajem iz autističnog spektra dati nastavni listić. On treba sadržavati listu riječi koja se odnosi na geografski položaj Afrike i toplinske pojaseve. Ona će im pomoći u rješavanju zadatka.

Prije početka rada u paru iznimno je važno sažeto i jednostavno objasniti aktivnost učenicima s teškoćama u razvoju. Vodite brigu o tome da učenici s teškoćama sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s poremećajem iz autističnog spektra ne treba govoriti u ime para ili grupe (osim ako ne izrazi želju za time). Nadalje, ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, dopustite mu da samostalno odabere osobu s kojom želi biti u paru te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Senzibiliziraniji učenici, koji pružaju podršku učenicima s teškoćama u razredu, trebali bi se izmjenjivati kao vršnjačka podrška kako ih se ne bi preopteretilo. Par, u kojem je učenik s teškoćama, zahtijeva povećanu pozornost učitelja koji time podržava i pospješuje vršnjačku potporu i usvajanje znanja.

Tijekom rada u paru, zbog količine zadataka koje trebaju izvršiti, za učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje, učenika s poremećajem iz autističnog spektra i učenika sa specifičnim teškoćama učenja, preporučuje se izraditi pisani uručak (listić) na kojem će biti napisani zadatci prema redoslijedu rješavanja koji će ih usmjeravati na zadatak i suradnju.

Prije rada u digitalnom alatu PowerPoint provjerite učenikovo razumijevanje ili predznanje za rad u njemu. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak zorni prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na njegove potrebe.

Za učenike koji žele znati više

Učenicima zainteresiranima za ovu temu možete zadati da istraže prokopavanje Sueskog kanala i naprave prezentaciju u alatu Sway. Neka svoje radove postave u zajedničku razrednu grupu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Geografski smještaj i položaj

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenici opisuju geografski položaj Afrike i imenuju afričke toplinske pojaseve.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Do krajnjih dijelova Afrike

Započnite sat razgovorom o krajnjim točkama Afrike kako biste pobudili motivaciju kod učenika. Recite im neka otvore atlas na političku kartu Afrike te u paru imenuju države u kojima se nalaze krajnje točke Afrike. Neka zajednički odrede geografsku širinu i dužinu krajnjih točaka.

Izradite kviz za obradu sadržaja, odnosno pripremite vođeni materijal u alatu Google Forms od dvadesetak pitanja. U kvizu će učenici odrediti geografski smještaj i položaj Afrike odgovorima na pitanja. Pitajte ih, primjerice, koje more odvaja Afriku od Europe, koje more odvaja Afriku od Azije te koji prolaz odvaja Afriku od Europe. Stavite fotografije Gibraltarskih vrata i Sueskog kanala kako bi ih učenici imenovali. Postavite kartu Afrike s toplinskim pojasevima koje će učenici imenovati. Postavite i tematsku kartu s meridijanima i paralelama neka imenuju polutke na kojima se Afrika nalazi. Uključite i fotografije krajnjih točaka u kviz. Na početku podijelite učenicima poveznicu za alat Google Forms i dopustite im da se tijekom rješavanja kviza služe geografskim atlasom.

Kviz o geografskom smještaju i položaju Afrike učenici će rješavati tijekom sata na svojim tabletima ili računalima. Kviz možete formativno vrednovati.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu stoga odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom.

Prije početka rada u paru iznimno je važno sažeto i jednostavno objasniti aktivnost učenicima s teškoćama u razvoju. Vodite brigu o tome da učenici s teškoćama sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s poremećajem iz autističnog spektra ne treba govoriti uime para ili grupe (osim ako ne izrazi želju za time). Nadalje, ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere osobu s kojom želi biti u paru te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Senzibiliziraniji učenici, koji pružaju podršku učenicima s teškoćama u razredu, trebali bi se izmjenjivati kao vršnjačka podrška kako ne bi došlo do preopterećenja. Par, u kojem je učenik s teškoćama, zahtijeva povećanu pozornost učitelja koji time podržava i pospješuje vršnjačku potporu i usvajanje znanja.

Prije određivanja geografske širine i dužine krajnjih točaka u paru za cijeli bi razred, a ne samo za učenike s teškoćama, bilo korisno na primjeru neke druge zemlje odrediti geografsku širinu i duljinu. Smisao je podsjetiti se postupka određivanja.

Pri izradi kviza za učenike s teškoćama vodite računa o tome da svako pitanje, osobito ono koje traži određivanje geografskog položaja, bude podržano slikovnim prikazom tih područja kako biste im olakšali prostornu orijentaciju i konkretizirali sadržaj. Za učenika s oštećenjima vida bit će potrebno prilagoditi značajke tableta koje se odnose na svjetlinu, veličinu prikaza i jakost kontrasta.
Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje možete staviti u par s razrednim kolegom senzibiliziranim za rad i suradnju koji će mu pomoći sudjelovati i održavati pažnju usmjerenu na aktivnost. Isto tako, par mogu činiti učenik s intelektualnim teškoćama te senzibilizirani i pozitivno nastrojen kolega učenik koji će ga podržavati u ispunjenju cilja zadatka. Svaki par nužno je pojačano nadzirati u slučaju potrebe za dodatnom pomoći.

Tijekom rješavanja kviza u digitalnom alatu Google Forms osigurajte dovoljno vremena za ispunjavanje zadanog.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima, zainteresiranima za ovu temu, da istraže Gibraltarska vrata, rt Horn ili prolaz Bab al-Mandab te neka izrade plakat na temu u alatu Canva. Neka svoje radove postave u zajedničku razrednu grupu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Do krajnjih dijelova Afrike

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenici određuju geografski položaj i smještaj Afrike.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Visoka i niska Afrika

Uputite učenike na stranicu enciklopedija.hr na kojoj će istražiti što su Pangea i Gondvana. Neka to učine u parovima tako da jedan učenik istraži Pangeu, a drugi Gondvanu i potom dopišu što kome iz para nedostaje. Povedite razgovor s učenicima i na zidnoj karti pokažite koja su područja Afrike pripadala Gondvani. Uputite ih u to da u Africi razlikujemo dva visinska područja - visoku i nisku Afriku te imenujte i pokažite granicu na zidnoj karti.

Slijedi aktivnost kojom ćete razvijati kartografsku pismenost učenika radom u digitalnom alatu NatGeo MapMaker.

Unaprijed izradite kartu u digitalnom alatu NatGeo MapMaker i izaberite osnovni prikaz karte koji obuhvaća obilježja reljefa (Base Maps). Uz vašu pomoć, neka ucrtaju granicu visoke i niske Afrike (opcija Draw). Unaprijed pripremite učenicima gorja, visočja, pustinje i zavale za koje želite da ih označe na karti. Možete ih objaviti u razrednoj grupi ili prikazati na pametnoj ploči. Svaki par učenika unosi brojeve i slova na kartu i dodaje imena. Učenici će, pomoću atlasa i pojmova koje je učitelj pripremio, imenovati visočja, zavale i pustinje Afrike u alatu NatGeo MapMaker. Za sve što označe na karti, dodaju simbol i oznaku (draw a marker) i dodaju fotografiju (opcija Edit Layer). Možete im unaprijed pripremiti i fotografije koje ćete im postaviti na razrednu grupu Teams/Yammer. Odaberite jedan rad i analizirajte kako je napravljen na pametnoj ploči/platnu/projektoru. Učeničke radove možete formativno vrednovati.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu stoga odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom.

Prije početka rada u paru iznimno je važno sažeto i jednostavno objasniti aktivnost učenicima s teškoćama u razvoju. Nadalje, ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere osobu s kojom želi biti u paru te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Senzibiliziraniji učenici, koji pružaju podršku učenicima s teškoćama u razredu, trebali bi se izmjenjivati kao vršnjačka podrška kako ne bi došlo do preopterećenja određenog učenika. Par, u kojem je učenik s teškoćama, zahtijeva povećanu pozornost učitelja koji time podržava i pospješuje vršnjačku potporu i usvajanje znanja.

Preporučuje se učeniku sa specifičnim teškoćama učenja, učeniku s poremećajem iz autističnog spektra, učeniku s intelektualnim teškoćama, kao i učeniku s poremećajem aktivnosti i pažnje, pružiti pisani uručak (jezično i grafički oblikovan s obzirom na teškoće) na kojem će biti napisana pitanja "vodilje". Cilj je usmjeriti učenike na bitne informacije koje trebaju prikupiti o Pangei ili Gondvani.

Za učenika sa specifičnim teškoćama učenja, učenika s poremećajem iz autističnog spektra i učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje, pripremite sažete i jasne upute s numeriranim koracima slijeda aktivnosti. Pisane upute trebaju biti jezično i grafički prilagođene. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi s jasno izrečenim svim rečeničnim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja. Bitno je omogućiti dovoljno vremena za izradu kako biste smanjili stres i frustraciju zbog mogućeg neuspjeha.

Učenicima s oštećenjima sluha dobro je dati nastavni uručak sa sažetim tekstom koji će obuhvaćati sve što se usmeno izlaže, kao i upute za zadatak. Za potrebe nastave uručke je potrebno pripremiti unaprijed i dostaviti ih učeniku elektroničkim putem.

Prije rada u digitalnom alatu NatGeo MapMaker provjerite učenikovo razumijevanje ili predznanje za rad u navedenom alatu, kao i njegovu pristupačnost za korištenje. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na krattak zorni prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na potrebe.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike - zainteresirane za ovu temu - da naprave istraživanje o Afričkoj rasjednoj dolini te izrade plakat u alatu Canva. Svoje istraživanje mogu predstaviti na nekom od idućih sati Geografije.

Nastavna aktivnost za predmet X

Visoka i niska Afrika

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenici određuju granicu visoke i niske Afrike.
  • Učenici izdvajaju dijelove visoke i niske Afrike na karti.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.