Predmet
Hrvatski jezik 6
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Moj je kandidat bolji!

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 6

Razred
6. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • zamjenice
  • osobne zamjenice
  • posvojne zamjenice
  • povratno-posvojna zamjenica
  • povratna zamjenica
  • pokazne zamjenice
  • upitne zamjenice
  • pismo
  • podcast

Ja i moje kvalitete

U digitalnom alatu Word oblikujte zadatak u kojem će učenici pripremiti konferenciju za medije. Podijelite dokument s učenicima. Na konferenciji za medije trebaju se predstaviti kandidati za predstavnika učenika škole na međunarodnom susretu osnovnih škola. Učenici simuliraju konferenciju za medije tako da svaki učenik u razredu ima zadatak. Podijelite učenike u grupe prema interesima učenika.

Učenici u grupama preuzimaju ulogu:

  1. novinara koji osmišljavaju pitanja za kandidate
  2. kandidata za predstavnika učenika na međunarodnom susretu osnovnih škola
  3. koordinatora konferencije
  4. osobe zadužene za snimanje odgovora kandidata
  5. osobe zadužene za bilježenje (zapisivanje) odgovora kandidata
  6. stranih novinara koji osmišljavaju pitanja za kandidate na stranim jezicima.

Učenici rade u grupama i pripremaju se za održavanje konferencije za medije. Svi učenici preuzimaju svoju ulogu i održavaju konferenciju za medije i odabir kandidata za predstavnika škole. Učenici koji su bili zaduženi za snimanje snimaju predstavljanje u digitalnom alatu Audacity i poslije obrađuju snimku uklanjajući buku i pozadinske zvukove. Ako je više učenika snimalo, spajaju svoje audiozapise u jedan zajednički dokument. Učenici koji su bili zaduženi za bilježenje konferencije i predstavljanja kandidata usustavljuju svoje bilješke i objedinjuju ih u zajedničkom Word dokumentu.

Učenici zatim rade u paru. Dogovorite s učenicima da za provođenje ove aktivnosti donesu slušalice. Svakom su paru potrebne slušalice i mobitel ili tablet na kojem će slušati snimku konferencije i čitati zapis. Podijelite s učenicima poveznicu na mrežnu stranicu Hrvatske školske gramatike. Zadatak im je proučiti oblike i uporabu osobnih i posvojnih zamjenica. Neka zabilježe najvažnije podatke o zamjenicama u svoje bilježnice.

Jedan učenik proučava osobne zamjenice, a drugi posvojne, zatim iznose rezultate istraživanja i objašnjavaju uporabu osobnih i posvojnih zamjenica. U nastavku aktivnosti slušaju zvučni zapis održane konferencije za medije i izdvajaju sve osobne i posvojne zamjenice koje čuju. Objašnjavaju njihovu ulogu rečenicama. Zatim čitaju tekst koji su zapisali učenici zaduženi za bilježenje teksta. Obilježavaju i izdvajaju i u tom tekstu osobne i posvojne zamjenice. Objašnjavaju razliku između govorenoga i pisanoga teksta s obzirom na uporabu zamjenica.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i obilježjima same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...).

Prije početka rada provjerite znaju li se učenici koristiti navedenim digitalnim alatima. Pripremite pisane ili slikovne upute za korištenje alata ako je to potrebno.

Pri podjeli učenika u grupe u kojima simuliraju konferenciju povedite računa o tome da učenici s teškoćama budu u grupi koja će ih poticati i u kojoj će se moći pozitivno afirmirati bez obzira na teškoću.

Učenicima s intelektualnim teškoćama i onima s poremećajem iz spektra autizma omogućite pisane upute koje će ih voditi kroz njihovu ulogu u grupi tijekom izvođenja zadatka.

Kada učenici rješavaju zadatke u paru, osigurajte da učenika s teškoćama rasporedite u par s vršnjakom koji će imati strpljenja i vremena pružiti podršku učeniku ako mu je potrebna, npr. vršnjak može čitati zadatke učeniku oštećena vida ili dijelove zadataka učeniku sa specifičnim teškoćama čitanja. Učenicima s intelektualnim teškoćama smanjite broj zadataka i izdvojite samo ključne zadatke koje trebaju riješiti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele mogu detaljnije analizirati zvučni zapis i zapisani tekst i izdvojiti razlike između zvučnoga zapisa i teksta koji su učenici bilježili slušajući konferenciju za medije. U digitalnom alatu Canva mogu osmisliti i oblikovati savjete kako što uspješnije voditi bilješke tijekom slušanja.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ja i moje kvalitete

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik sudjeluje u dramskoj igri preuzimajući ulogu novinara, kandidata, koordinatora ili zapisničara.
  • Učenik prepoznaje osobne i posvojne zamjenice u govoru i pismu.
  • Učenik uspoređuje govoreni i pisani tekst.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Pišem Ti pismo

Podijelite s učenicima poveznice na vrste zamjenica opisane na mrežnoj stranici Hrvatske školske gramatike. Neka učenici izrade umne mape s obilježjima osobnih, posvojnih, povratno-posvojne, povratne, pokaznih i upitnih zamjenica. Nakon što svaki učenik individualno izradi umnu mapu, podijelite učenike u grupe od 6 učenika. Svaki učenik treba predstaviti jednu vrstu zamjenica ostalim učenicima u grupi i objasniti što je o toj vrsti zamjenica zabilježio u svojoj umnoj mapi. Ostali učenici komentiraju njegovo predstavljanje i dodaju informacije o predstavljenoj vrsti zamjenica ako je potrebno. Odabiru najbolje predstavljanje umne mape i najbolje nacrtanu umnu mapu prema kriterijima koje sami osmisle unutar grupe prije predstavljanja. Fotografirajte i objedinite odabrane umne u digitalnom alatu za suradnju koji i inače rabite u nastavi, primjerice MS Teamsu.

Zatim učenici rade u paru. Zadatak im je napisati pismo ravnatelju/ravnateljici u kojemu predstavljaju sebe kao novoizabranoga kandidata za Vijeće učenika. Učenici pišu pismo pazeći na pravopisnu i gramatičku normu hrvatskoga standardnoga jezika, no poseban je naglasak na primjeni pravila o pisanju osobnih i posvojnih zamjenica koja su izdvojili i naučili tijekom aktivnosti Ja i moje kvalitete. Zamjenjuju pisma i odgovaraju na pismo stavivši se u ulogu ravnatelja/ravnateljice.

Svoja pisma zatim zamjenjuju s parom do sebe. Čitaju pisma i provjeravaju jesu li pravilno napisani svi oblici osobnih i posvojnih zamjenica. Korigiraju pogreške i objašnjavaju međusobno pravilnu uporabu navedenih zamjenica, ali komentiraju i prepoznaju u tekstu i oblike ostalih vrsta zamjenica. Odabiru nabolje napisano pismo i najbolje predstavljenoga kandidata tako da odaberu jedno pismo od svaka dva para. Zatim svi zajedno analiziraju pisma koja su ušla u najuži izbor.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i obilježjima same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Ako je potrebno, učenicima s teškoćama unaprijed pošaljite poveznicu na vrste zamjenica kako bi se pripremili za nastavu. Pripremite im i pisani predložak s raspisanim obilježjima zamjenica, a oni ih mogu razvrstati prema vrstama zamjenica. Pri podjeli učenika u grupe u kojima će predstavljati umne mape povedite računa o tome da učenici s teškoćama u učenju budu u poticajnoj grupi koja će ih poticati na rad tijekom rješavanja zadatka. Provjerite znaju li se učenici koristiti navedenim digitalnim alatom. Pripremite pisane ili slikovne upute za korištenje alata.

Kada učenici rješavaju zadatak pisanja pisma ravnatelju/ravnateljici, osigurajte da zadatke rješavaju u paru te učenike s teškoćama rasporedite u par s vršnjakom koji će imati strpljenja i vremena pružiti podršku učeniku ako mu je potrebna. Za učenike s intelektualnim teškoćama ili učenike s PSA možete pripremiti predložak pisma u koji oni samo upisuju zamjenice (zamjenice mogu biti ponuđeni odgovori od kojih oni odabiru samo jedan).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele mogu osmisliti i izraditi plakat o vrstama zamjenica u digitalnom alatu Canva koji se može ispisati i postaviti na razredni pano kao podsjetnik za sve učenike.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pišem Ti pismo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje osobne, posvojne, povratno-posvojnu, povratnu, pokazne i upitne zamjenice.
  • Učenik objašnjava uporabu zamjenica u pismu ravnatelju/ravnateljici.
  • Učenik piše pismo pravilno rabeći oblike osobnih i posvojnih zamjenica.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Snimaj o njoj, za nj i uza se

Dogovorite s učenicima da se pripreme za provođenje aktivnosti tako da dobro prouče i napišu bilješke o uporabi zamjenica u govoru i pismu. Zatim podijelite učenike u šest grupa. Svaka grupa treba međusobno usporediti bilješke i usustaviti najvažnije. Usmjerite učenike, s obzirom na to u kojoj se grupi nalaze, da obrate pozornost na:

a) pisanje prijedloga uz osobne zamjenice, zamjenicu ona i on u akuzativu, pisanje zamjenice Vi u različitim situacijama

b) sklonidbu povratne zamjenice, pogrešnu uporabu nenaglašenog oblika povratne zamjenice u dativu uz neke glagole

c) sklonidbu posvojnih zamjenica, pisanje posvojne zamjenice Vaš velikim početnim slovom, uporabu posvojne zamjenice njezin i njen

d) uporabu povratno-posvojne zamjenice svoj i razliku u značenju između posvojne i povratno-posvojne zamjenice

e) uporabu pokaznih zamjenica s obzirom na njihovo značenje

f) sklonidbu upitnih zamjenica.

Podsjetnik i pravila rada možete objaviti na zajedničkoj ploči u digitalnom alatu ClassroomScreen. Objavite pravila rada i upute na oglasnoj ploči. Možete učenike putem poveznice uputiti na slušanje nekoliko različitih podcasta kako bi se što uspješnije pripremili za snimanje. Postavite štopericu za svaki dio zadatka. Nakon što učenici u grupama dogovore što bi izdvojili kao najvažnije i kako bi predstavili izdvojene informacije, objavite na oglasnoj ploči novi zadatak. Zadatak je svake grupe učenika da se pripreme za snimanje podcasta o zamjenicama. Jedan će član grupe preuzeti ulogu spikera/novinara i pripremiti pitanja ne temelju izdvojenih informacija u grupnom radu, a ostali će članovi odgovarati na ta pitanja i preuzeti ulogu jezikoslovaca koji savjetuju učenike strance kako pravilno rabiti zamjenice u govoru i pismu i na što treba posebno obratiti pozornost u svakodnevnoj komunikaciji. U slučaju da u razredu postoji učenik koji nije izvorni govornik hrvatskoga jezika, neka on pripremi i dodatna pitanja o svojim nedoumicama. Sva pitanja i odgovore učenici objavljuju na zajedničkoj oglasnoj ploči u digitalnom alatu ClassroomScreen.

Učenici se pripremaju za snimanje podcasta. Podcast možete snimiti u digitalnom alatu Audacity. Grupe učenika vode razgovor prema pripremljenim pitanjima i odgovorima na zajedničkoj ploči. Na zaslonu u digitalnom alatu ClassroomScreen možete postaviti i znak za tišinu za vrijeme snimanja, kao i semafor koji će označavati kada pojedine grupe započinju svoj dio razgovora. Možete snimiti i više audiozapisa koje kasnije u digitalnom alatu Audacity možete spojiti u objedinjeni audiozapis. U istom digitalnom alatu uredite podcast, uklonite pozadinske zvukove i buku, dodajte glazbu u uvodnom i završnom dijelu. Neka učenici osmisle zanimljiv i privlačan naslov te kreiraju naslovnicu podcasta. Učitajte i objavite podcast na mrežnim stranicama škole.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

U digitalnom alatu za suradnju u kojem provodite nastavu na daljinu, primjerice MS Teams, napišite objavu i zadatak učenicima da se pripreme za online sastanak tako da prouče i napišu bilješke o uporabi zamjenica u govoru i pismu. Podijelite s njima poveznicu na mrežne stranice Hrvatske školske gramatike.

Tijekom online sastanka podijelite učenike u šest grupa. Grupe se zatim sastaju putem videopoziva u njihovu čavrljanju. Svaka grupa treba međusobno usporediti bilješke i usustaviti najvažnije. Usmjerite učenike, s obzirom na to u kojoj se grupi nalaze, da obrate pozornost na:

a) pisanje prijedloga uz osobne zamjenice, zamjenicu ona i on u akuzativu, pisanje zamjenice Vi u različitim situacijama

b) sklonidbu povratne zamjenice, pogrešnu uporabu nenaglašenog oblika povratne zamjenice u dativu uz neke glagole

c) sklonidbu posvojnih zamjenica, pisanje posvojne zamjenice Vaš velikim početnim slovom, uporabu posvojne zamjenice njezin i njen

d) uporabu povratno-posvojne zamjenice svoj i razliku u značenju između posvojne i povratno-posvojne zamjenice

e) uporabu pokaznih zamjenica s obzirom na njihovo značenje

f) sklonidbu upitnih zamjenica.

Podsjetnik i pravila rada možete objaviti na zajedničkoj ploči u digitalnom alatu ClassroomScreen. Objavite pravila rada i upute na oglasnoj ploči. Možete učenike putem poveznice uputiti na slušanje nekoliko različitih podcasta kako bi se što uspješnije pripremili za snimanje. Dogovorite vrijeme za uspoređivanje bilježaka i slušanje podcasta. Nakon što učenici u grupama dogovore što bi izdvojili kao najvažnije i kako bi predstavili izdvojene informacije, objavite na oglasnoj ploči novi zadatak. Zadatak je svake grupe učenika da se pripreme za snimanje podcasta o zamjenicama.

Članovi grupa ponovno dogovaraju zaseban videosastanak. Jedan član grupe treba preuzeti ulogu spikera/novinara i pripremiti pitanja ne temelju izdvojenih informacija u grupnom radu, a ostali će članovi odgovarati na ta pitanja i preuzeti ulogu jezikoslovaca koji savjetuju učenike strance kako pravilno rabiti zamjenice u govoru i pismu i na što treba posebno obratiti pozornost u svakodnevnoj komunikaciji. Sva pitanja i odgovore učenici izmjenjuju u čavrljanju, a zatim objedinjuju i objavljuju na zajedničkoj oglasnoj ploči u digitalnom alatu ClassroomScreen kako bi i članovi ostalih grupa mogli vidjeti o čemu će govoriti tijekom snimanja podcasta.

Objedinite sva pitanja i odgovore u zajednički dokument i izradite scenarij za podcast. Podijelite ga s učenicima na oglasnoj ploči u alatu ClassroomScreen.

Učenici se pripremaju za snimanje podcasta. Podcast učenici snimaju tako da svaka grupa održi videosastanak uz uključenu opciju snimanja. Kasnije te videozapise pretvorite u zvučne zapise i u digitalnom alatu Audacity spojite u objedinjeni audiozapis. U istom digitalnom alatu uredite podcast, uklonite pozadinske zvukove i buku, dodajte glazbu u uvodnom i završnom dijelu. Neka učenici osmisle zanimljiv i privlačan naslov te kreiraju naslovnicu podcasta. Učitajte i objavite podcast na mrežnim stranicama škole.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i obilježjima same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Prije početka rada provjerite znaju li se učenici koristiti navedenim digitalnim alatima. Ako je potrebno, izradite pisane ili slikovne upute za korištenje digitalnih alata.

Tijekom izvršenja zadatka u grupama važno je da svakom učeniku s teškoćama dodijelite učenika mentora koji će mu pomoći u izvršavanju zadataka ako mu je to potrebno. Prilikom organiziranja grupa, smjestite učenika s teškoćama u poticaju grupu koja će ga uključivati u rad u skladu s njegovim mogućnostima. Učenicima s intelektualnim teškoćama i onima s poremećajem iz spektra autizma omogućite pisane upute koje će ih voditi kroz njihovu ulogu u grupi tijekom pisanja odgovora.

Ako procijenite da su svi navedeni zadatci prilično teški za vašeg učenika s teškoćama u učenju, možete mu zadati zadatak za samostalan rad da odabere koji mu se podcast nastao radom u grupama najviše sviđa te da ukratko obrazloži svoj izbor.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike na snimanje serije podcasta kojima će pomoći strancima u Hrvatskoj savladati gramatička i pravopisna pravila hrvatskoga standardnoga jezika. Neka istraže koje su najčešće pogreške i u razgovoru s tom osobom razjasne sve nedoumice. Upozorite ih da za snimanje svakog podcasta trebaju osmisliti scenarij, privlačan/zvučan naslov i naslovnicu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Snimaj o njoj, za nj i uza se

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik sudjeluje u snimanju podcasta u ulozi novinara ili jezikoslovca.
  • Učenik primjenjuje znanje o uporabi zamjenica govoreći u podcastu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Jelaska, Z. i suradnici (2005). Hrvatski kao drugi i strani jezik. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.

Kolar Billege, M. (2020). Sadržaj, ishodi i vrednovanje u Hrvatskome jeziku – metodički pristup. Zagreb: Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.