Predmet
Hrvatski jezik 6
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Najljepši dan uvijek je sutra

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 6

Razred
6. razred, osnovna škola

Razina učenja jezika
Hrvatski jezik

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • futur prvi
  • futur drugi
  • glagolsko lice, vrijeme i broj

Što je dalje bilo...

Pogledajte s učenicima film koji još nisu vidjeli ili pročitajte ulomak iz priče koju još nisu čuli. Na vrhuncu radnje zaustavite film/prestanite čitati priču i potaknite učenike na to da predvide što će biti dalje. Mogu se i uživjeti u ulogu lika iz filma/priče i u prvom licu govoriti što će lik dalje napraviti ili reći. Pitajte učenike kojim su se glagolskim vremenom služili u svojim predviđanjima. Potaknite ih neka u parovima na mreži ponove obilježja futura prvoga i istraže obilježja futura drugoga (uputite ih na Hrvatsku školsku gramatiku). Neka uz pomoć digitalnog alata Tricider prezentiraju što su saznali. Za ponavljanje futura prvog i futura drugog u digitalnom alatu Wizer pripremite interaktivne listiće. Možete se poslužiti pitanjima otvorenoga tipa i višestrukoga izbora, popunjavanjem praznina u tekstu, popunjavanjem slike, uparivanjem, razvrstavanjem, nepravilnim rečenicama koje treba preobličiti (npr. rečenice složene s predikatima u dva futura druga ili dva futura prva) i sličnim zadatcima. Potaknite učenike na to da riješe interaktivne listiće, a zatim ih izvijestite o uspjehu. Analizirajte pogreške i uputite ih na ponavljanje sadržaja koje nisu uspjeli u potpunosti usvojiti.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i obilježjima same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporučuje se da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Osigurajte da učenik oštećena sluha sjedi na preglednome mjestu u učionici kako bi vidio sve i dobio potrebne vizualne informacije.

Učenicima s teškoćama pripremite pisani predložak s obilježjima futura prvoga i futura drugoga.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Pripremite učenicima igru Cryptogram. To je vrsta zagonetke koja se sastoji od šifriranoga teksta. U igru unesite ključne riječi ili rečenice (npr. futur, glagol, vrijeme, lice, broj i sl.) Alat će ih automatski kodirati pridružujući svakom slovu abecede nasumično odabran broj. Kako bi se olakšalo rješenje kriptograma, mogu se prikazati pojedina slova: najčešće korištena slova, samoglasnici ili proizvoljno odabrana slova.

Nastavna aktivnost za predmet X

Što je dalje bilo...

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik gleda film / čita priču i osmišljava nastavak.
  • Učenik točno rabi glagolske oblike za izricanje budućnosti u govoru i pismu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Moj dan u budućnosti

Uputite učenike na to da samostalno uz pomoć Hrvatske školske gramatike u digitalnom alatu Popplet izrade umnu mapu u čijemu će središtu biti ključni pojam izricanje budućnosti. Zatim podijelite učenike u dvije grupe s jednakim brojem članova (ako je moguće). Svaka grupa treba zajedničkim radom sastaviti kviz u digitalnom alatu Kahoot! Svoj kviz trebaju podijeliti uz pomoć digitalnog alata MS Teams, a zatim uz pomoć svojih mobilnih telefona ili tableta riješiti kviz druge grupe. Neka nastave rad u spomenute dvije grupe. Potaknite učenike prve grupe na to da osmisle SF priču na temu Moj dan u budućnosti. Napomenite im da svaki učenik treba napisati svoju priču. Zadatak je da priče budu zasićene futurom prvim i futurom drugim (neka im pomognu umne mape koje su samostalno izradili). Potaknite učenike druge grupe na to da osmisle zasićenu priču na temu Škola budućnosti. Svaki učenik piše svoju priču. Neka učenici unutar grupe pomažu jedni drugima. Obje grupe trebaju podijeliti svoje priče uz pomoć digitalnog alata Spiral. Sve priče prve grupe i sve priče druge grupe imaju isti naslov, ali svaki učenik uz naslov svoje priče treba napisati i redni broj, primjerice Moj dan u budućnosti, prva priča, Škola budućnosti, druga priča. Ako je u grupi devet učenika, bit će devet priča. Zatim svaki učenik bira jednu priču iz druge grupe i u njoj podcrtava glagolske oblike u oba futura i uz svaki glagol u futuru u zagradu upisuje o kojemu se futuru radi te u kojemu je licu i broju taj glagolski oblik. Kada odabere priču, svaki učenik njezin naslov treba obojiti drugom bojom kako bi je "rezervirao", tj. kako je ne bi nitko drugi odabrao. Nakon završenoga posla potaknite učenike na to da u svojoj priči provjere jesu li glagolski oblici točno opisani. Netočne odgovore trebaju obojiti u drugu boju (npr. žutu). Vi napravite konačnu provjeru svih uradaka. Zajednički komentirajte sve radove. Neka učenici prebroje pogreške u svojemu radu, a zatim procijenite u kojoj su grupi radovi s manje pogrešaka. Članove te grupe možete nagraditi. Pripremite učenicima vremensku crtu uz pomoć digitalnog alata PowToon ili alata Tiki-Toki. Učenici na vremensku crtu trebaju upisati glagolske oblike (iz priče koju su odabrali) u futuru drugom i u futuru prvom kako bi na vizualan način osvijestili kako se futurom drugim kazuju radnje koje će se u budućnosti dogoditi prije neke druge buduće radnje koju izričemo futurom prvim.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i obilježjima same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporučuje se da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Tijekom izrade umne mape važno je da svakom učeniku s teškoćama dodijelite učenika mentora koji će mu pomoći u izvršavanju zadataka ako mu je to potrebno. Prilikom organiziranja grupa, smjestite učenika s teškoćama u poticaju grupu koja će ga uključivati u rad u skladu s njegovim mogućnostima. U aktivnosti upisivanja glagolskih oblika na vremensku crtu, unaprijed pripremite rečenice s glagolskim oblicima futur drugi i futur prvi. Učenicima s intelektualnim teškoćama podcrtajte glagole u rečenicama, a oni neka ih samo razvrstaju radi li se o futuru prvi ili futur drugi.

Provjerite znaju li se učenici koristiti svim navedenim digitalnim alatima. Pripremite pisane ili slikovne upute za korištenje navedenih digitalnih alata.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike na gledanje ulomka iz filma Povratak u budućnosti Roberta Zemeckisa iz 1985. godine. Neka tijekom gledanja zapišu rečenice koje izgovaraju glumci i u kojima su uočili futur prvi ili futur drugi.

Nastavna aktivnost za predmet X

Moj dan u budućnosti

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik primjenjuje znanje o glagolskim vremenima za izricanje budućnosti izrađujući kviz.
  • Učenik piše znanstvenofantastičnu priču pravilno rabeći glagolske oblike za izricanje budućih vremena.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Učimo kako učiti

Potaknite učenike na to da u digitalnom alatu One Note zapišu što će sve raditi sutra služeći se futurom prvim i futurom drugim. Dijeljenjem svojih zapisa učenici mogu odmah vidjeti što su drugi napisali. Potaknite učenike na to da izrade plakat o raspoređivanju obaveza tijekom dana. Uputite ih na to neka u obliku grafikona, koje mogu izraditi u digitalnom alatu Meta-Chart, izračunaju koji postotak vremena provode uz videoigre ili društvene mreže, a koliko vremena posvećuju druženjima uživo, rješavanju zadaća i učenju te pomaganju roditeljima. Potaknite raspravu o važnosti radnih navika i o potrebi da se ravnopravno rasporedi vrijeme tijekom dana na obaveze i zabavu. Izradite upitnik u digitalnom alatu Google Forms u kojemu ćete provjeriti način na koji učenici uče. Potaknite raspravu o načinima učenja. Potaknite učenike na učenje kroz igru: u digitalnom alatu Crossword Labs mogu izraditi križaljku, a u digitalnom alatu Word Search Labs osmosmjerku. Križaljke i osmosmjerke trebaju sadržavati pojmove: futur, glagolsko lice, glagolski broj, glagolsko vrijeme i sl. Neka svoje uratke objave na mrežnoj stranici škole.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i slično), kao i obilježjima same teškoće. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). Preporučuje se da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata i ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika (poremećaj pažnje, oštećenja jezično-govorne glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju, oštećenje sluha, oštećenje vida itd.) te osigurajte dovoljno vremena.

Prije početka rada provjerite znaju li se učenici koristiti navedenim digitalnim alatima. Izradite pisane ili slikovne upute za upotrebu digitalnih alata.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka u alatu OneNote.Omogućite uporabu vizualnih pomagala kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Usredotočite se na ključne aspekte zadatka koji se mogu lakše razumjeti, a ostavite druge dijelove zadatka za kasnije vježbanje. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.

Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Učenika s teškoćama nemojte izlagati predstavljanju rada ako se svojevoljno ne javi.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici mogu govoriti o svojim planovima za budućnost. Neka u digitalnom alatu Adobe Spark naprave kolaž fotografija kojima će prikazati viziju svoje budućnosti. Fotografije za kolaž mogu fotografirati sami, a možete im ponuditi da na e-Laboratoriju istraže kako doći do besplatnih fotografija na mreži. Neka se u predstavljanju kolaža (govorna vježba u trajanju od jedne do tri minute) pravilno služe futurom prvim i futurom drugim. Potaknite učenike na igru u kojoj jedan učenik započinje priču prvom rečenicom. Ostali se učenici nadovezuju sljedećom rečenicom, ali prije toga ponavljaju što je do tada rečeno. Tako zajedničkim snagama oblikuju priču. Zadatak je da svaka rečenica (ili većina njih) sadrži future.

Nastavna aktivnost za predmet X

Učimo kako učiti

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik točno rabi glagolske oblike za izricanje budućnosti u govoru i pismu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Učiti kako učiti.

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.