Predmet
Hrvatski jezik 8
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Velike tajne u sitnim riječima

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 8

Razred
8. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • sastavne rečenice
  • rastavne rečenice
  • sastavni veznici
  • rastavni veznici
  • pisanje zareza u stastavnoj i rastavnoj rečenici
  • odnosi sadržaja u sastavnim i rastavnim rečenicama

Deklaracija zdravlje znači

Zamolite učenike da na sat donesu deklaraciju nekoga prehrambenog proizvoda. Učenici neka rade u paru i usporede deklaracije. Trebaju uočiti što deklaracija sadrži, odnosno koje informacije donosi čitatelju. Neka zaključe komu je namijenjen tekst i objasne svrhu teksta. Učenici mogu tijekom čitanja deklaracija bilježiti nepoznate ili manje poznate riječi. Značenje riječi neka istraže na mrežnim portalima Znanje.hr ili Enciklopedija.hr. Zamolite ih da u paru u uputama za uporabu ili pripremu prehrambenih proizvoda uoče veznike. Veznike mogu izdvojiti i zapisati u bilježnicu. Neka u paru razmjene mišljenja i zaključe koji se veznici najčešće ponavljaju i koja je njihova uloga u rečenici: povezivanje rečenica, povezivanje riječi ili rastavljanje sadržaja rečenice. Neka uče koliko predikata, odnosno surečenica imaju takve rečenice. U paru neka napišu bilješke u PowerPoint prezentaciji koja može sadržavati od tri do pet slajdova. Svaki par neka pročita svoju rečenicu, istakne veznik i objasni svojim riječima u kakvom su odnosu sadržaji surečenica, odnosno neka zaključe imaju li surečenice što zajedničko ili se sadržaji unutar te složene rečenice rastavljaju. Uz bilješke neka napišu i primjere rečenica koje su izdvojili. Uz rečenice neka postave i fotografiju koja prati tekst. Fotografije učenici mogu besplatno preuzeti na digitalnom servisu za preuzimanje fotografija, odnosno u digitalnom alatu Pixabay. Nakon rada u paru, slijedi rad u grupi. Parovi se formiraju u grupe od četvero učenika u kojima svaki par prezentira svoje sadržaje drugom paru učenika. Nakon toga ih pozovite na rad u digitalnom alatu Wizer u kojemu ste prethodno pripremili digitalni radni listić u tri dijela, odnosno radni listić koji sadrži tri skupine zadataka. Podijelite poveznicu na interaktivni radni listić u digitalnom alatu Wizer preko koje će se učenici jednostavno uključiti u rješavanje zadataka, a vi ćete istodobno imati uvid u rezultate njihova rada. U prvoj skupini zadataka ponudite tekst od najmanje šest rečenica. Primjeri rečenica neka budu slični uputama određene deklaracije, npr. Vodu brzo prokuhajte i dodajte sol. Poslužite toplo ili stavite na hlađenje u hladnjak. Među tim rečenicama trebaju biti jednostavne rečenice bez veznika i najmanje dvije sastavne i dvije rastavne rečenice. Zatim zadajte zadatke prema kojima učenici trebaju podcrtati ili ispisati predikate u svakoj rečenici. U sljedećem zadatku neka zaokruže ili označe veznike u rečenicama koje ih sadrže. Provjerite rezultate rješavanja zadataka, a nakon toga prikažite točna rješenja. Učenici neka usporede svoje rezultate s rješenjima. Razgovarajte s učenicima u kakvu su odnosu surečenice u složenoj rečenici, što je zajedničko surečenicama koje su povezane veznicima i, pa, te, ni, niti. Navedite učenike na zaključivanje o odnosu surečenica u rastavnoj rečenici, odnosno kako radnja jedne surečenice isključuje radnju druge surečenice na konkretnim primjerima koji se nalaze u digitalnom listiću. Zatim neka učenici nastave s drugom skupinom zadataka ili novim radnim listićem u digitalnom alatu Wizer. Pripremite tekst koji sadrži sastavne i rastavne rečenice kojima nedostaje pripadajući veznik. Na praznu crtu učenici neka napišu pripadajući veznik. Sastavni i rastavni veznici neka budu ponuđeni. Neka se parovi spoje u grupe. Svaki par treba odabrati jednu sastavnu i jednu rastavnu rečenicu i objasniti drugom paru u kakvu su odnosu sadržaji surečenica te zašto toj rečenici pripada sastavni, odnosno rastavni veznik. Tu uputu možete napisati i na digitalnom listiću u kojemu rade. Nakon toga svi trebaju usporediti svoje rezultate s rješenjima koja će im biti prikazana na platnu ili ploči. Pokažite im točno riješen zadatak. Nastavlja se rad u paru rješavanjem treće skupine podataka. Neka zadatak sadrži primjer sastavne rečenice bez zareza ispred veznika i primjer rečenice koja sadrži veznik sa zarezom ispred veznika. Isti primjer rečenica pripremite i za rastavne rečenice. Učenici u zadatku trebaju u te 4 rečenice rasporediti 2 zareza (računajući da se u dva primjera treba pisati zarez jer se radi o nizanju. Ovo su primjeri takvih rečenica: Svi su nas vidjeli: i susjedi, i prijatelji, i rodbina., Na rođendanu nije bilo ni Petra, ni Sanje, ni Martine., Možete birati: ili ćete raditi, ili ćete prepustiti posao boljima i otići, ili ćete se početi truditi. Primjeri rečenica mogu imati doticaj s tekstom neke deklaracije. U sljedećem zadatku učenicima ponudite rješenja na temelju kojih će oni zaokruživanjem točnog odgovora zaključiti kada se u sastavnim i rastavnim rečenicama piše zarez. Ponudite i primjer rečenice na temelju koje mogu izvesti zaključak o pisanju zareza u ovim vrstama rečenica. Nakon što učenici samostalno riješe zadatak, prikažite točno rješenje zadatka na platnu. Nakon toga, parovi opet postaju grupe. Unutar grupe trebaju napisati svoje pravilo o pisanju zareza u sastavnim i rastavnim rečenicama. Prikažite im u Word dokumentu primjere sastavnih i rastavnih rečenica. Navedite ih na to da zaključe da se ispred veznika sastavnih i rastavnih rečenica ne piše zarez osim u nizanju. Najtočnije i najbolje napisano pravilo zapišite na ploču ili prikažite na platnu ili ploči ispisujući ga u Word dokumentu.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. Kroz sve aktivnosti uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Učeniku sat prije objasnite zadatak, provjerite je li razumio upute. Učeniku omogućite da kod kuće pripremi nepoznate riječi na deklaraciji koju će donijeti na sat, kako bi na nastavi mogao biti aktivniji. Pripremite mu sažetak o sastavnim i rastavnim rečenicama kako bi mogao ponoviti prije sata.

Učeniku s teškoćama omogućite da je u grupi s učenikom s kojom se druži i koji mu može pomoći. Kod podjele u grupe vodite računa o tome da je učeniku s teškoćama ugodno u toj grupi te ga potaknite da aktivno sudjeluje tako što ćete mu naprijed pripremiti dio koji će on raditi u grupi. Ako učenik s teškoćama ne želi izlagati rad, oslobodite ga toga dijela.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Usredotočite se na ključne aspekte zadatka koji se mogu lakše razumjeti, a ostaviti druge dijelove zadatka za kasnije vježbanje. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.

Provjerite razumije li učenik korištenje zadanih digitalnih alata. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite povećani font, Arial ili Calibri, veličine barem 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Neka učenik s teškoćama bude aktivni sudionik u skladu sa svojim mogućnostima, a ne pasivni promatrač.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Zamolite učenike da osmisle pozitivne i poticajne rečenice koje mogu poslužiti kao natpis na majici ili torbi. Rečenice trebaju biti sastavne ili rastavne. Neka svoje prijedloge objave u digitalnom alatu Padlet, a učenici nakon toga neka glasaju za najbolju poruku.

Nastavna aktivnost za predmet X

Deklaracija zdravlje znači

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uspoređuje podatke iz različitih tekstova deklaracija o prehrambenim proizvodima.
  • Učenik objašnjava svrhu teksta deklaracije.
  • Učenik objašnjava značenje nepoznatih riječi služeći se mrežnim izvorima.
  • Učenik zaključuje komu je namijenjen tekst.
  • Učenik izdvaja sastavne i rastavne rečenice označavajući sastavni i rastavni veznik.
  • Učenik objašnjava pravilo pisanja zareza ispred rastavnih i sastavnih veznika.
  • Učenik izabire prikladnu ilustraciju/slikovni materijal uz tekst.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Zdravlje

Ispeci pa reci!

U ovoj aktivnosti učenici rade u paru i pišu tekst u zajedničkom Word dokumentu. Trebate pripremiti zajednički Word dokument i poveznicu podijeliti s učenicima tako da svaki par može istodobno pisati, a vi možete pratiti njihov rad u istom vremenu. Word dokument, koji ste prethodno pripremili, treba sadržavati jasne upute za zadatak, ali i imena učenika koji rade u paru. Svakom paru dodijelite stranicu dokumenta na kojoj će pisati svoj sadržaj. Učenici na taj način mogu slobodno raditi uređujući vlastiti tekst i ne ometajući druge. Istovremeno mogu vidjeti upute za rad te što rade drugi učenici u razredu.

Prije početka, potaknite učenike na razgovor o zdravoj prehrani te o tome što je za njih zdrava prehrana. U zajedničkom Word dokumentu ponudite nekoliko poveznica koje vode do tekstova na mrežnim stranicama o zdravoj prehrani prikladnoj učenicima 8. razreda. Možete ponuditi i vlastiti tekst o zdravoj prehrani koji ćete postaviti u zajednički Word dokument. Zamolite učenike da, pretražujući mrežne izvore i čitajući tekstove, sastave sažetak o zdravoj prehrani. U tekstu neka jednom bojom označe sastavne veznike, a drugom bojom rastavne veznike.

Nakon što završe zadatak, učenici čitaju tekstove drugih učenika i u paru provjeravaju jesu li veznici pravilno označeni te jesu li se parovi pridržavali pravopisnih pravila u pisanju zareza u sastavnim i rastavnim rečenicama. Možete ih usmjeriti i na mrežni pravopis na poveznici: http://pravopis.hr/ . Svaki par treba napisati svoj komentar ispod teksta drugog para u zajedničkom Word dokumentu za koji smatra da ima najbolji tekst s najviše sastavnih i rastavnih rečenica. Tekst s najviše komentara možete vrednovati tako da istaknete što je dobro u tekstu i slažete li se s drugim učenicima u tome koji je tekst najbolji. Kriterij je pisanje teksta sastavnim i rastavnim rečenicama poštujući pravopisna pravila o pisanju zareza u sastavnim i rastavnim rečenicama.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. Kroz sve aktivnosti uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Učeniku s teškoćama sat prije najavite temu zdrave prehrane i korištenje veznika te mu dajte smjernice kako bi se mogao pripremiti za ovaj sat i aktivnije sudjelovati u radu u paru ili grupi. Provjerite s učenikom s teškoćama razumije li zadatak te mu ponovite upute ako ih nije razumio.

Omogućite mu rad u paru s učenikom s kojim se druži i koji mu može pomoći. Prilikom sastavljanja grupa vodite računa o tome da se učenik s teškoćama ugodno osjeća. Omogućite mu aktivno sudjelovanje u grupi tako da ćete mu prije reći koji dio mora pripremiti ako želi izlagati. Omogućite mu poticajno i pozitivno ozračje tijekom izlaganja. Učenika s teškoćama koji ne želi izlagati zbog svojih teškoća oslobodite toga dijela aktivnosti.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Usredotočite se na ključne aspekte zadatka koji se mogu lakše razumjeti, a ostaviti druge dijelove zadatka za kasnije vježbanje. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.

Provjerite razumije li učenik korištenje zadanog alata Word. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite povećani font, Arial ili Calibri, veličine barem 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Neka učenik s teškoćama bude aktivni sudionik u skladu sa svojim mogućnostima, a ne pasivni promatrač.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici mogu istražiti mrežne stranice o pisanju zareza u sastavnim i rastavnim rečenicama. U digitalnom alatu Lino ploča mogu objaviti poveznice na različite mrežne portale koji se bave pravopisom i gramatikom u hrvatskom jeziku, odnosno pravilom pisanja i nepisanja zareza u sastavnim i rastavnim rečenicama. Uz poveznice neka objave i što više primjera u kojima se zarez piše ispred sastavnih i rastavnih veznika. Te objave mogu poslužiti učenicima i kao kartice za učenje.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ispeci pa reci!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje sastavne i rastavne veznike.
  • Učenik piše sažetak čitanoga teksta koristeći se sastavnim i rastavnim rečenicama.
  • Učenik piše sastavne i rastavne rečenice poštujući pravopisna pravila.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Zdravlje

Sastavljamo i rastavljamo

Aktivnost se provodi u paru i u grupi. Učenike usmjerite na mrežni izvor na kojemu mogu istražiti nezavisnosložene rečenice, sastavne i rastavne, ali i uočavanje razlike između jednostavnih i složenih rečenica. Podijelite učenicima poveznicu na mrežne portale: http://gramatika.hr/ i http://pravopis.hr/. Koristeći se prikupljenim podatcima na mrežnim izvorima, učenici mogu zajednički u digitalnom alatu Mindomo oblikovati umnu mapu o sastavnim i rastavnim rečenicama. Neka umna mapa uključuje i primjere takvih rečenica. Svaki par neka oblikuje jedan dio umne mape. Svakom paru zadajte ključni pojam unutar umne mape na koji trebaju granati svoje bilješke, ključne riječi, primjere, natuknice i sl. Npr. jedan ključni pojam može biti Zarez u rastavnim rečenicama, Uloga rastavnih veznika i sl. Par se treba držati svojega ključnog pojma na kojemu nastavlja nizati nove pojmove tako da ne smeta drugim parovima u radu. Svi mogu raditi istodobno i vidjeti kako se razvija umna mapa o sastavnim i rastavnim rečenicama. Ovaj alat učenicima daje mogućnost za učenje u grupama kako bi jednostavnije savladali određeni nastavni sadržaj, a istodobno učitelju/učiteljici daje mogućnost uvida u rad učenika u realnom vremenu te intervenciju u rad ako je potrebno.

U nastavku aktivnosti učenike podijelite u četiri grupe i organizirajte malo natjecanje. Zadatak neka bude što prije osmisliti/napisati duhoviti tekst naslova "Sastavljamo i rastavljamo" koji sadrži pet sastavnih rečenica koje sadrže pet različitih sastavnih veznika te dvije rastavne rečenice. Tekst može sadržavati i više od sedam rečenica. Tekst mogu napisati u digitalnom alatu Mindomo. Grupa koja prva sastavi takav tekst, pobjeđuje.

U nastavku aktivnosti učenici ponavljaju što su naučili koristeći se digitalnim alatom Genially. Oblikujte pitanja za razumijevanje pročitanoga teksta u obliku escape room igre u digitalnom alatu Genially. Odaberite predložak za escape room igru prema kriteriju različitih razina rješavanja zadataka. To znači da trebate uzeti u obzir kako učenici, rješavajući razinu, prolaze različite razine sve dok ne ponove sve što su naučili u prethodnim aktivnostima. Možete postaviti igru tako da igra učenike uvijek vraća na početak kada odaberu netočan odgovor ili da moraju ponovno odgovoriti samo na pitanje u kojem su pogriješili.

Pitanja za razumijevanje pročitanoga teksta neka budu prva razina igre. U drugoj razini postavite pitanja o vrsti teksta, komu je tekst namijenjen, koja je svrha teksta, kakve informacije donosi tekst. U trećoj razini pitanja neka budu o sastavnim i rastavnim rečenicama, njihovim veznicima, odnosu surečenica u sastavnim i rastavnim rečenicama. Pitanje o pisanju zareza ispred sastavnih i rastavnih veznika može biti završetak igre u zadnjoj razini.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. Kroz sve aktivnosti uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Učeniku s teškoćama sat prije najavite da ponovi nastavne sadržaje vezane uz nezavisnosložene rečenice. Uputite ga da istraži stranicu www.gramatika.hr kako bi bio aktivniji na satu. Omogućite mu da radi u paru s učenikom s kojim se druži i koji mu može pomoći. Tijekom podjele u grupe vodite računa i da se u toj grupi ugodno osjeća te da ga grupa prihvaća. Omogućite mu da prije pripremi dio koji bi mogao izlagati kako bi bio spremniji i motiviraniji za izlaganje. Ako učenik zbog svojih teškoća ne želi izlagati, oslobodite ga toga dijela aktivnosti.

Tijekom ponavljanja nastavnih sadržaja u obliku escape room igre provjerite je li učenik s teškoćama dobro razumio zadatak te mu ga dodatno objasnite. Ako smatrate da mu je to preteško, omogućite mu rad u paru tijekom ponavljanja i omogućite vršnjačku podršku.

Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Usredotočite se na ključne aspekte zadatka koji se mogu lakše razumjeti, a ostavite druge dijelove zadatka za kasnije vježbanje. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.

Provjerite razumije li učenik korištenje zadanih digitalnih. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite povećani font, Arial ili Calibri, veličine barem 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Neka učenik s teškoćama bude aktivni sudionik u skladu sa svojim mogućnostima, a ne pasivni promatrač.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici mogu izraditi vlastitu interaktivnu igru o sastavnim i rastavnim rečenicama u digitalnom alatu Wordwall i podijeliti poveznicu na svoju interaktivnu igru s ostalim učenicima u razredu i školi. Igra može poslužiti za ponavljanje nastavnih sadržaja.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sastavljamo i rastavljamo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik sažima tekst o sastavnim i rastavnim rečenicama u grafičkom organizatoru.
  • Učenik objašnjava odnos između surečenica u sastavnim i rastavnim rečenicama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.