U Hrvatskoj postoji trodioba vlasti: zakonodavna – koja donosi zakone, izvršna – koja vlada u skladu sa zakonima i sudbena – koja nadgleda provođenje zakona.
Klikom na slovo i doznajte više o zakonodavnoj, izvršnoj i sudbenoj vlasti u Republici Hrvatskoj.
Sabor
Hrvatski sabor predstavničko je tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti. Ima najmanje 100, a najviše 160 zastupnika. Zastupnici nemaju obvezujući mandat te imaju imunitet. Hrvatski sabor ima predsjednika i jednoga ili više potpredsjednika.
Hrvatski sabor odlučuje o donošenju i promjeni Ustava, donosi zakone, donosi državni proračun; odlučuje o ratu i miru, donosi akte kojima izražava politiku Hrvatskoga sabora, donosi strategiju nacionalne sigurnosti i strategiju obrane, ostvaruje građanski nadzor nad oružanim snagama i službama sigurnosti, odlučuje o promjeni granica, raspisuje referendum, obavlja izbore, imenovanja i razrješenja, nadzire rad Vlade i drugih nositelja javnih dužnosti odgovornih Hrvatskomu saboru, daje amnestiju za kaznena djela te obavlja i druge poslove utvrđene Ustavom. Sabor može osnivati istražna povjerenstva za svako pitanje od javnog interesa.
Više pročitajte ovdje:
http://croatia.eu/index.php?view=article&lang=1&id=27
https://www.sabor.hr/hr/pocetna
Vlada i predsjednik
Vlada Republike Hrvatske obavlja izvršnu vlast. Čine je predsjednik, jedan ili više potpredsjednika i ministri. Odgovorna je Hrvatskomu saboru. Predsjednik Vlade predstavlja Vladu Hrvatskomu saboru i traži glasovanje o povjerenju, a kad joj povjerenje iskaže većina saborskih zastupnika, Vlada stupa na dužnost.
Predsjednik/predsjednica Republike predstavlja i zastupa Republiku Hrvatsku u zemlji i inozemstvu. Bira se na temelju općega i jednakoga biračkog prava neposrednim izborom na pet godina.
Predsjednik/predsjednica Republike skrbi se za redovito i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti; odgovara za obranu neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti; vrhovni je zapovjednik oružanih snaga; raspisuje izbore za Hrvatski sabor i saziva ga na prvo zasjedanje; raspisuje referendum; povjerava mandat za sastavljanje Vlade; daje pomilovanja, dodjeljuje odlikovanja i priznanja te surađuje s Vladom u oblikovanju i provedbi vanjske politike.
Više pročitajte ovdje:
https://vlada.gov.hr/vijesti/zakon-o-trgovini-je-dobar-i-balansiran-donesen-uz-veliku-potporu-hrvatskih-gradjana/38830
https://www.predsjednik.hr/ured-predsjednika/
Sud
Sudbenu vlast obavljaju sudovi, koji su neovisni i samostalni. Prema zakonu tijela su državne vlasti i dužni su štititi Ustavom i zakonima te pravnom stečevinom Europske unije utvrđen pravni poredak Republike Hrvatske, osigurati jedinstvenu primjenu zakona te ravnopravnost i jednakost sviju pred zakonom. Odlučuju u sporovima o temeljnim pravima i obvezama čovjeka i građanina, o pravima i obvezama države, jedinica lokalne samouprave te izriču kazne i druge mjere počiniteljima kaznenih djela utvrđenih zakonom.
Sudbeni sustav čine Vrhovni sud, županijski, općinski, prekršajni, trgovački i upravni sudovi, Visoki prekršajni sud, Visoki kazneni sud, Visoki trgovački sud i Visoki upravni sud.
Više pročitajte ovdje:
https://www.vsrh.hr/