Kliknite na slovo "i" unutar slike i naučite više.
Kaspijsko jezero površinom je najveće u svijetu. Površina mu je 376 400 km², a volumen vode 79 319 m³. Količina vode u Kaspijskom jezeru iznosi 40% volumena vode svih ostalih jezera u svijetu. Zanimljivo je da je voda u ovom jezeru slana pa ga neki nazivaju i morem. Površina mu se nalazi ispod razine mora (-26,5 m), što znači da je ovo jezero depresija.
Najdublja depresija na Zemlji također se nalazi u Aziji, a to je Mrtvo more. Iako u imenu stoji riječ more, ono je zapravo slano jezero. Zanimljivo je da je zbog velike količine soli voda toliko gusta da je gotovo nemoguće potonuti. Velika slanost uzrok je nepostojanju biljnog i životinjskog svijeta pa otuda i ime ovog jezera. Površina mu se nalazi na 429 m ispod morske razine.
Bajkalsko jezero najdublje je jezero na svijetu. Nastalo je prije 15 do 25 milijuna godina. Gotovo 20% ukupne slatke vode na Zemlji nalazi se upravo u ovome jezeru što ga čini izrazito važnim. Površina mu je 31 500 km², a dubina 1 637 m. U jezeru i oko njega živi mnogo endemskih biljnih i životinjskih vrsta. Ono je primjer kriptodepresije jer mu je površina iznad, a dno ispod razine mora.
U središnjem dijelu Azije nalazi se Aralsko jezero koje je do 1960. godine bilo četvrto po veličini u svijetu. Zbog povećanja broja stanovnika, ali i proširivanja natapanih površina, povećala se i potrošnja vode iz jezera. Površina Aralskog jezera počela se smanjivati te je u posljednjih 50 godina presušilo više od polovice jezera što predstavlja jednu od najvećih ekoloških katastrofa u svijetu.