Predmet
Fizika
Veličina slova
scenarij poučavanja

Ide kao podmazano

Naziv predmeta
Fizika

Razred
7. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • faktor trenja
  • pritisna sila
  • sila trenja
  • trenje klizanja
  • trenje kotrljanja
  • trenje mirovanja
  • vučna sila

Sklizak teren

Pitajte učenike: Imate li iskustvo vožnje vodenim toboganom, odnosno sjećate li se vožnje plastičnim toboganom u parku? U kojem ste se slučaju vozili brže, u bazenu ili u parku i zašto? Jeste li kao mali trčkarali bosonogi po pločicama uz rub bazena? Jesu li vas upozoravali da to ne radite i zašto? Jeste li znali da se s obzirom na namjenu postavljaju različite vrste pločica za oblaganje rubova bazena i podova kupaonica te da su pločice kategorizirane s obzirom na protukliznost i sigurnost koračanja?

Uputite učenike na oprez na skliskim i mokrim podlogama te na pažljivo hodanje radi osobne sigurnosti na uređenim kupalištima.

Postoji li trenje dok sjedimo na toboganu ili samo dok se tijelo giba, a u dodiru je s drugim tijelom? Uputite učenike da izmjere silu trenja. U kojem je slučaju sila trenja najveća, kad tijelo pomičemo iz stanja mirovanja, odnosno kad klizi ili se kotrlja po podlozi?

 Pokus 1: Ide kao podmazano

Podijelite učenike u skupine. Neka na stol postave pet jednakih udžbenika, jedan na drugi. Neka zavežu udžbenike koncem i pri tome ostave konac duljine 10 cm tako da od njega mogu načiniti malu omču za koju će zakačiti dinamometar. Dinamometar neka učenici povlače tako da bude paralelan s podlogom. Neka povuku i očitaju vrijednost sile na dinamometru tik prije nego što su se udžbenici pomaknuli. Dobivene podatke neka zapišu u tablicu služeći se programom Excel Online.

Udžbenike neka učenici nastave vući jednoliko po vodoravnoj podlozi. Na dinamometru neka očitavaju silu, a dobivene podatke zapišu u tablicu.

Zatim neka postave udžbenike na dvadeset okruglih bojica ili nekoliko loptica za stolni tenis, povlače udžbenike, a na dinamometru očitaju silu. Dobivene podatke neka zapišu u tablicu.

Raspravite s učenicima o opažanjima i donesite zajedničke zaključke. U kojem je slučaju najveća izmjerena sila trenja?

Zaključke učenici mogu prezentirati uz pomoć online alata za izradu infografike, izvještaja, plakata i prezentacija Piktochart, koji im mogu poslužiti za ponavljanje gradiva.

Zajedno s učenicima za kraj pogledajte Phet interaktivnu simulaciju.

Razgovarajte s učenicima o tome što se događa sa česticama od kojih su građene knjige kad se gornja knjiga giba.

Postupci potpore

Uključite učenike s teškoćama u raspravu i potaknite ih na izražavanje vlastitih dojmova i iskustava o temi.

Pri radu u Phet interaktivnoj simulaciji usmjerite učenike na što trebaju obratiti pažnju. Provjerite njihovo razumijevanje prikazanog te im po potrebi dodatno objasnite. Učenicima se kao oblik sažetka aktivnosti može dati preslika sučelja simulacije, uz koju će biti napisani najvažniji zaključci aktivnosti. Prije gledanja Phet interaktivne simulacije objasnite učenicima s teškoćama što će gledati. Isto tako, potrebno je s učenicima zajedno zapisati nekoliko rezultata u Excel tablicu i provjeriti znaju li upisivati i koristiti se tim alatom.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći dodatne upute kako napraviti sažetak te kako učenike uključiti u aktivnost uporabe digitalnih alata.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sklizak teren

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • mjeriti silu trenja
  • navesti vrste trenja
Razina složenosti primjene IKT
  • napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Trenje uvijek i zauvijek

Potaknite učenike na raspravu tako da im pokažete fotografije obuće koju sportaši upotrebljavaju za sportove zimskih i ljetnih Olimpijskih igara, npr. snowboard, klizanje, skijanje, atletiku i druge sportove. Koju od navedene obuće upotrebljavamo na snijegu, koju na travi, koju na parketu, a koju na pijesku? Kako su oblikovane potplati navedene obuće i zašto? Kako sportaši povećavaju korisnost trenja u pojedinim sportovima i kako to utječe na njihove sportske rezultate?

Obilježite kredom ili samoljepljivom papirnom vrpcom na parketu startnu poziciju. Postavite strunjače i neka dva učenika u tenisicama skoče u dalj.

Obilježite samoljepljivom papirnom vrpcom duljine skokova izvedenih s tenisicama. Neka učenici skinu tenisice i zatim u čarapama skoče u dalj. Obilježite samoljepljivom papirnom vrpcom duljine skokova izvedenih u čarapama. Potaknite učenike na raspravu o duljini njihovih skokova kad bi skakali u pijesak na školskom igralištu ili na pločicama u školskom hodniku. Koja bi podloga proizvela najmanje, a koja najveće trenje?

O čemu ovisi sila trenja istražite s učenicima izvodeći pokus.

 Pokus 2: Svakidašnje trenje

Uputite učenike na sigurno rukovanje opremom i pravilno očitavanje mjernog instrumenta pri izvođenju mjerenja.

Podijelite učenike u parove. Svakom paru dajte dinamometre različitog mjernog područja. Provjerite jesu li potplate tenisica čiste. Razgovarajte s učenicima kako bi blato na potplatima utjecalo na trenje. Učenici neka dinamometrom određuju težinu svoje tenisice koju koriste u školskoj dvorani. Dobivene podatke neka zapisuju u tablicu služeći se programom dinamične matematike Geogebra. Metarskom vrpcom neka mjere duljinu puta barem 1 m i ljepljivom papirnom vrpcom obilježe na drvenom parketu gdje će povlačiti tenisicu. Paralelno uz obilježenu duljinu puta neka postave komad linoleuma jednake duljine (aluminijske folije ili rabljenu, dugu i glatku maramu), a do njega komad staze tepiha. Dinamometar neka zakvače za tvornički ugrađenu traku na zadnjem dijelu tenisica. Po horizontalnim podlogama neka jednoliko povlače tenisice i očitavaju vrijednost izmjerene sile. Dobivene podatke neka zapisuju u tablicu, iznose opažanja i zaključke.

Učenici neka povlače jednoliko tenisicu najmanjom i najvećom površinom, a dobivene podatke neka zapisuju u tablicu.

Neka učenici ponove jednoliko povlačenje tenisice po drvenoj podlozi, a nakon toga u tenisicu postave prvo jedan uteg ili neko drugo tijelo poznate mase. Dinamometrom zatim neka određuju težinu tenisice i utega. Nakon toga jednoliko povlače tenisicu s dva, tri ili više puta većom masom utega te očitavaju vrijednost izmjerene sile. Dobivene podatke neka zapisuju u tablicu.

Zatim neka ostave tenisice jednu ispred druge povezane koncem. Neka izmjere silu, a zatim postavljaju jednu na drugu tenisicu i mjere silu. Dobivene podatke zapisuju u tablicu te iznose opažanja i zaključke.

Jedan od parova može silu trenja istražiti služeći se interaktivnim mjernim instrumentom za fiziku.

Neka računaju faktor trenja za pojedinu vrstu podloge služeći se matematičkim izrazom.

Neka grafički prikazuju ovisnost sile trenja o pritisnoj sili služeći se programom dinamične matematike Geogebra.

Ako vremenski uvjeti dopuštaju, aktivnost možete odraditi u školskoj dvorani i/ili na školskom igralištu.

Učenici mogu odigrati igru u kojoj na početku iznose svoju pretpostavku u predviđeni kvadrat po kojoj će se od navedenih podloga (trava, blato, led, brusni papir i snijeg) skateman (lik u igri) najbrže klizati niz kosinu. Birajući podloge učenici rangiraju hrapavost podloge.

Postupci potpore

Tijekom provedbe pokusa koji uključuje skakanje u dalj važno je uzeti u obzir da takve motoričke aktivnosti učenike s poremećajem pažnje i hiperaktivnosti znaju dodatno uzbuditi pa im je potrebno dodatno vrijeme da se (nakon povratka u razred) usmjere na druge aktivnosti. Isto tako, postoji mogućnost da svi učenici možda neće moći skakati u dalj (npr. učenici s motoričkim teškoćama).

Nakon provedbe aktivnosti koje uključuju povlačenje tenisica po različitim podlogama učenicima dajte sažetak tih aktivnosti. Preporučuje se da u sažetak stavite i neke vizualne predloške (slike, crteže, fotografije), a to mogu biti i neke slike provedenih pokusa na nastavi uz nekoliko kratkih i najvažnijih zaključaka o aktivnosti.

Nastavna aktivnost za predmet X

Trenje uvijek i zauvijek

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • opisati ovisnost sile trenja o pritisnoj sili i vrsti dodirnih ploha
  • mjeriti silu trenja
  • prepoznati korisne i štetne učinke sile trenja
  • navesti načine na koje se trenje može povećati i smanjiti
  • analizirati grafički prikaz ovisnosti sile trenja o pritisnoj sili
Razina složenosti primjene IKT
  • napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Sigurni kotači

Zatražite od učenika da navedu što više primjera prometnih vozila iz svakodnevnog života u kojima primjećuju djelovanje sile trenja.

Potaknite učenike na raspravu pitanjima: Kakve gume upotrebljavamo na automobilima zimi, a kakve ljeti? Što se može dogoditi na mokroj ili skliskoj cesti ako imamo istrošene gume na automobilu? Uputite učenike na obveznu zakonsku odredbu uporabe opreme za sve vrste prometnih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, kako u Hrvatskoj, tako i u drugim zemljama Europe.

Kako smanjiti silu trenja s učenicima možete istražiti pokusom.

 Pokus 3: Samo me protresi

Podijelite učenike u skupine. Na prethodnom satu zamolite ih da donesu modele prometnih vozila izrađene od lego-kockica (vlak, traktor, automobil, bicikl, avion) ili igračke iz Kinder jaja.

U staklenku neka stave igračku prometnog sredstva, usipaju sol ili pijesak do tri četvrtine staklene posude i poklopcem zatvore staklenku.

Pitajte učenike: Kako biste igračku (prometno vozilo) podigli s dna na vrh posude? Neka usmeno iznesu svoje ideje. Ako ne uspiju doći do rješenja, pitajte ih: Što će se dogoditi ako staklenu posudu protresemo gore-dolje? Neka je protresu te objasne što se dogodilo.

Neka učenici u skupinama predlože kako povećati, a kako smanjiti silu trenja kod prometnih vozila (vlaka, traktora, automobila, bicikla itd.).

Služeći se online alatom za izradu infografike, izvještaja, plakata i prezentacija Piktochart neka učenici prezentiraju i obrazlože svoje ideje. Neka navedu i uporabu kugličnih ležaja nekada i danas te istaknu važnost redovitog podmazivanja osovina svojih bicikala, skateboardova, koturaljki te ostalih prometnih vozila.

Aktivnost možete izvesti u suradnji s drugim školama uz pomoć društvene mreže Edmodotako da članovi drugih skupina mogu komentirati i postavljati pitanja ili na platformi eTwinning, ako učenici rade projekt na temu sila trenja u drugim školama. Tijekom suradnje podsjetite učenike na uvažavanje mišljenja drugih učenika i pravila ponašanja na internetu (Netiquette).

Postupci potpore

Nakon provedbe aktivnosti učenicima dajte kratki pisani sažetak ili podsjetnik na najvažnije što u aktivnosti trebaju zapamtiti. U sažetke je dobro umetnuti vizualne primjere koji će pomoći učenicima da upamte važno.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći dodatne upute kako napraviti sažetak te kako učenike uključiti u aktivnost uporabe digitalnih alata.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sigurni kotači

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • navesti načine na koje se trenje može povećati i smanjiti
Razina složenosti primjene IKT
  • napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

T&T (Trenje uz Teslu)

Zamolite učenike na prethodnom nastavnom satu neka dan prije sata Fizike, tijekom cijeloga dana vode bilješke gdje su se sve susreli taj dan sa silom trenja. Svoje bilješke neka učenici predstave služeći se interaktivnim prikazom Team Up za poticanje suradnje u razredu služeći se alatom Spiral.

Potaknite učenike na raspravu kakav bi im život bio dan ranije da nema sile trenja.

Uputite učenike na konstruktivnu suradnju te uvažavanje tuđeg mišljenja i zaključivanja.

Ako nemate mogućnosti izvesti pokus kao u aktivnosti A, silu trenja možete istražiti uz pomoć Nacionalnog portala za učenje na daljinu „Nikola Tesla“. Obrazovne sadržaje povezane s vrstama trenja možete pronaći na: Digitalni obrazovni sadržaji, Fizika nastavnici, Trenje, str.1., 9., 11. i 14. Za pristup Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ potreban je elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Postupci potpore

Učenicima s teškoćama koji neće uspjeti samostalno dati primjere sile trenja iz svakodnevnog života pružite podršku navodeći im neke svakodnevne aktivnosti uz dodatno postavljanje pitanja, koja će im pomoći da dođu do traženog zaključka.

Za uporabu alata Spiral vrlo je važno provjeriti rad učenika i ono što su zapisali te im po potrebi pružiti pomoć da aktivno sudjeluju u  aktivnosti zajedno sa svojim vršnjacima.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći dodatne upute kako učenike uključiti u aktivnost uporabe digitalnih alata.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu u aktivnosti B radeći više od tri mjerenja, odrediti srednju vrijednost i maksimalnu apsolutnu pogrešku faktora trenja.

Učenici koji žele više mogu u aktivnosti C istražiti o smanjenju trenja u modernom prijevoznom sredstvu koje lebdi na zračnom jastuku (hovercraft), koji se kreće na vodi, snijegu i tlu.

Upute za izradu hovercrafta mogu se pronaći na poveznici. Neka učenici istraže kakvo je trenje kad se izrađena „letjelica“ giba po pločicama, travi, tepihu, pijesku, suhoj i vlažnoj zemlji.

Učenici koji žele znati više mogu istražiti o trenju u Zemljinoj atmosferi i u atmosferi planeta Sunčeva sustava, ako je imaju.

Učenici mogu predstaviti svoje uratke plakatom služeći se online alatom za izradu infografika, izvješća, plakata i prezentacija Piktochart.

Nastavna aktivnost za predmet X

T&T (Trenje uz Teslu)

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
Razina složenosti primjene IKT
  • napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalac, Struna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

Mnogo zanimljivih materijala za provedbu aktivnosti možete pronaći na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ – Digitalni obrazovni sadržaji, Fizika nastavnici, Trenje. Za pristup Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ potreban je elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Opširnije upute za uporabe interaktivnog mjernog uređaja možete pronaći u priručniku Interaktivni mjerni uređaji.

  1. Bennett, N. (2001): Učenje kroz grupni rad. U: Uspješno učenje i poučavanje (Ur. C. Desforges). Zagreb: Educa
  2. Haliday, D.; Resnick, R.; Walker, J. (2001.): Fundamentals of Physics, J. Wiley & Sons, New York
  3. Ivančić, Đ., Stančić, Z. (2015): „Razlikovni pristup u inkluzivnoj školi“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 159–203.). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga
  4. Kadum-Bošnjak, S. (2012): Suradničko učenje. Metodički ogledi, 19(1) , 181.-199.
  5. M. Cindrić. (2006.): Projektna nastava i njezine primjene u nastavi fizike u osnovnoj školi, Magistra Iadertina, Sveučilište u Zadru, vol. 1, br. 1, str. 33.-47.
  6. R. Krsnik. (2008.): Suvremene ideje u metodici nastave fizike, Zagreb, Školska knjiga
  7. Sekušak-Galešev, A., Stančić, Z., Igrić, Lj. (2015): „Škola za sve, razvrstavanje učenika i čimbenici učenja“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 203–249). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga

 

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji put utvrđena 17.5.2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.