Predmet
Fizika
Veličina slova
scenarij poučavanja

Je li svaki otpor uzaludan?

Naziv predmeta
Fizika

Razred
2. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • električni otpor
  • otpornost

Geometrija otpora

Pokažite učenicima vodiče različitih duljina i presjeka. Za koju bi ih namjenu mogli upotrijebiti? Zašto?

Hoće li kroz sve te vodiče, uz isti napon, prolaziti struja jednake jakosti? Zašto? O čemu to ovisi?

Zatražite od učenika neka iznesu svoje pretpostavke i obrazlože ih. Potaknite učenike na raspravu.

Kako otpor vodiča ovisi o njegovim geometrijskim obilježjima: duljini i poprečnom presjeku?

Neka učenici zapišu pretpostavke te ukratko opišu pokus kojim bi provjerili pretpostavke kontrolirajući varijable.

 Pokus 1: Kako otpor vodiča ovisi o njegovim geometrijskim obilježjima: duljini i poprečnom presjeku?

Nakon rasprave provedite pokus tako da u strujni krug spojite vodiče od istog materijala, pri čemu ćete prvo mijenjati presjek vodiča iste duljine, a nakon toga mijenjati duljine vodiča istih presjeka.

Rezultate učenici prikazuju tablično i grafički u programu Excel Online.

Iz grafa ovisnosti otpora o duljini vodiča te grafa ovisnosti otpora o poprečnom presjeku vodiča učenici mogu izvesti potrebne zaključke o matematičkoj vezi tih veličina.

Koeficijent proporcionalnosti između otpora vodiča i omjera njegove duljine i poprečnog presjeka nazovite otpornost vodiča; to je svojstvo materijala od kojeg je vodič izrađen.

Neka učenici na kraju zapišu gotov matematički izraz koji su dobili.

Neka učenici rezultate pokusa i zaključke podijele na društvenoj mreži Yammer ili platformi za suradničko učenje Edmodo.

Ako nemate mogućnosti izvesti pokus, ovisnost otpora o duljini, poprečnom presjeku i otpornosti vodiča provjerite s pomoću simulacije.

Pritom potaknite učenike da prethodno iznesu svoje pretpostavke, kao i da tijekom rada kontroliraju varijable. Zadajte učenicima da opažanja prikažu tablično i grafički u programu Excel Online.

Postupci potpore

Učenike s teškoćama uključite u sve aktivnosti (odgovaranje na pitanja, provođenje pokusa) te im dopunskim pitanjima (po potrebi) pružite podršku u donošenju zaključaka na temelju izvedenih pokusa.

Učenicima s teškoćama možete dati zadatak da istraže koji materijali imaju velik, a koji malen otpor te u koju se svrhu upotrebljavaju. Rezultate učenici mogu kao uvodnu aktivnost ukratko prezentirati drugim učenicima u razredu uz pomoć prezentacije u PowerPointu ili Preziju. Učenicima kojima je to potrebno omogućite podršku pomoćnika u nastavi, stručnog komunikacijskog posrednika i/ili suučenika.

S učenicima sa specifičnim teškoćama poučavanja provjerite točnost napisanog matematičkog zapisa i njegovo razumijevanje kako bi imali primjeren i ispravan materijal za učenje i ponavljanje.

Slijepome učeniku detaljno objasnite sve što se u simulaciji spominje. Provjerite njegovo razumijevanje dodatnim pitanjima. Učenike s teškoćama uključite u raspravu te im omogućite da u skladu sa svojim sposobnostima pokažu znanje koje su stekli.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike s teškoćama u aktivnosti uporabe web-simulacija.

Nastavna aktivnost za predmet X

Geometrija otpora

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • protumačiti izraz za električni otpor vodiča
  • istražiti ovisnost otpora o vrsti materijala, površini poprečnog presjeka i duljini vodiča
  • objasniti otpornost kao svojstvo materijala
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Hladnije, molim!

Za otvaranje problema učenicima pokažite videozapis u kojem je prikazan utjecaj temperature na otpor, u trajanju od 1:10 min.

Tekst uz videozapis: Žarulja je serijski spojena sa zavojnicom od bakrene žice i s izvorom istosmjerne struje. Napon je podešen tek toliko da žarulja slabo svijetli. Kad zavojnicu uronimo u tekući dušik, otpor žice se smanji, što poveća jakost struje i žarulja svijetli jače.

Postavite učenicima pitanja: Što ste vidjeli u videozapisu? Kako to objašnjavate? Što uzrokuje promjenu sjaja žarulje? Na koji se način otpor vodiča mijenja promjenom temperature?

Neka odgovore potkrijepe primjerima iz života. Je li promjena otpora jednaka s obzirom na vrstu tvari od koje je napravljen vodič? Jesu li već nešto o tome čuli i, ako jesu, gdje? Imaju li neke pretpostavke kako se mijenja otpor vodiča s obzirom na vrstu tvari od koje je napravljen?

Kako provjeriti pretpostavke pokusom?

 Pokus 2: Ovisnost otpora vodiča o temperaturi

Ovisno o materijalu kojim raspolažete, podijelite učenike u skupine koje će izvesti pokuse.

Mijenjajući temperature vodiča izrađenih od različitih tvari, a održavajući ostale veličine u pokusu stalnima, odredite ovisnost otpora vodiča o temperaturi.

Ako imate mogućnost, zadajte nekim skupinama da ispituju vodiče od bakra ili aluminija, drugima od manganina ili konstantana, kod kojih se otpor gotovo ne mijenja s temperaturom u mjernom području pokusa, a trećima od ugljena, kod kojeg vrijednost otpora zagrijavanjem opada.

Neka učenici izrade graf ovisnosti otpora o temperaturi i prezentiraju zaključke u programu Excel Online.

Usporedite zaključke skupina koje su radile s vodičima izrađenim od različitih materijala. Raspravite zajedno o njima.

Postupci potpore

Neki učenici s teškoćama poučavanja mogu imati poteškoća u organizaciji podataka u obliku tablice ili grafa, stoga učenicima omogućite podršku u definiranju izgleda tablice ili grafa te odabiru podataka za unos.

Pri izvođenju svake nove aktivnosti provjerite je li učenik s teškoćama razumio uputu.

Nakon izvedenog pokusa učenicima ponudite kratak sažetak pokusa u obliku pitanja za ponavljanje sa slikovnim predlošcima.

Učenicima s diskalkulijom omogućite rješavanje zadataka s malim brojevima i prema kratkim, po redu napisanim uputama koje učenika vode kroz zadatak.

Učenicima po potrebi pripremite slikovni pojmovni rječnik kao podsjetnik na ključne pojmove.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike s teškoćama u aktivnosti prikupljanja i obrade podataka uz pomoć digitalnih alata te praktičan rad.

Nastavna aktivnost za predmet X

Hladnije, molim!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • protumačiti izraz za električni otpor vodiča
  • istražiti ovisnost otpora o vrsti materijala, površini poprečnog presjeka i duljini vodiča
  • objasniti otpornost kao svojstvo materijala
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Veliko pospremanje

Kao samostalni učenički rad zadajte učenicima da istraže kod kuće neke od primjena električnog otpora (aparati, uređaji, strojevi). Rezultate istraživanja neka prezentiraju u digitalnom alatu za izradu interaktivnih prezentacija Prezi.

Postupci potpore

U svrhu lakšeg pretraživanja interneta u potrazi za potrebnim podacima, učenicima s teškoćama (s teškoćama poučavanja i/ili poremećajem pažnje i hiperaktivnosti), ako je potrebno, možete pripremiti sažetak s popisom mrežnih stranica na kojima mogu pronaći potrebne informacije. Učenicima možete pripremiti i tablice u koje će upisivati pronađene podatke. Navedenim učenicima dobro je dati i upute za izradu prezentacije te provjeriti razumijevanje zadanog zadatka.

Nastavna aktivnost za predmet X

Veliko pospremanje

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • objasniti otpornost kao svojstvo materijala
  • objasniti utjecaj temperature na otpornost vodiča
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

A je to!

Zadajte učenicima da izrade prezentaciju o temi Djelovanje i vrste djelovanja električne struje (toplinsko, kemijsko, biološko, mehaničko djelovanje) u digitalnom alatu za izradu interaktivnih prezentacija Prezi. U prezentaciji neka navedu situacije u kojima čovjekovo tijelo postaje dio zatvorenoga strujnog kruga, tj. kad dolazi do prolaska električne struje kroz čovjekovo tijelo. Neka u prezentaciji navedu i posljedice djelovanja električne struje na čovjekovo tijelo.

Možete zadati učenicima da izrade plakate u online grafičkom editoru za izradu prezentacija, infografika i plakata Canva ili online alatu za izradu infografika, izvješća, plakata i prezentacija Piktochart o temama: Postupak pružanja prve pomoći unesrećenoj osobi u slučaju strujnog udara, Mjere zaštite od strujnog udara pri postavljanju instalacija i Kako spriječiti udar munje?.

Svoje prezentacije/plakate učenici neka prikažu u razredu ili ih podijele slanjem poveznice na društvenoj mreži Yammer ili platformi za suradničko učenje Edmodo

Ako postoji mogućnost tiskanja plakata, neka ga izvjese u učionici ili ispred učionice fizike.

Tijekom demonstracije učenika i ostale učenike potaknite da slobodnim razgovorom sudjeluju u radu.

Kao pomoć u izradi prezentacije/plakata uputite ih na videozapis Opasnosti i zaštita od strujnog udara, u trajanju od 1:11 min.

Postupci potpore

Učenicima s teškoćama (s teškoćama poučavanja, sa specifičnim teškoćama poučavanja, poremećajem pažnje i hiperaktivnosti) ponudite upute za izradu prezentacije po koracima. Na jednome predlošku napišite kratke upute, označite ih brojevima i savjetujte učenike da označe svaki korak nakon što ga odrade. To nekim učenicima s teškoćama može pomoći u organiziranju prezentacije i kao pomoć da obuhvate sve što je zadatkom zadano.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći prijedloge prilagodbi teksta, uputa ili sažetaka.

U aktivnost izrade prezentacije o mjerama zaštite od strujnog udara uključite sve učenike s teškoćama. Važno je da se svi učenici upoznaju s mjerama zaštite od strujnog udara te da se one po potrebi ponove kad god je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu u digitalnom alatu za izradu interaktivnih prezentacija Prezi napraviti prezentaciju o tome u kojim se granicama kreću vrijednosti otpora za čovjekovo tijelo, čimbenike o kojima ovisi te kako otpor utječe na iznos struje kroz tijelo, kao i granične vrijednosti opasnih napona (za istosmjernu i izmjeničnu struju). Neka definiraju prag osjeta i prag otpuštanja te navedu parametre o kojima ovise.

Zadajte učenicima da zajednički osmisle projekt internet stvari (Internet Of Things, IOT)), u kojem se mogu koristiti platformom Arduino i otpornim temperaturnim senzorom, čiji će rezultat biti prikaz temperature sobe na mobilnome uređaju.

Uputite učenike na alat Trello, za jednostavniju organizaciju i podjelu poslova tijekom skupnog rada i međusobnu suradnju.

Tijek projekta i rezultate učenici neka prikažu u alatu za izradu videomaterijala/animacija Moovly te ih podijele i prezentiraju na društvenoj mreži Yammer ili na platformi za suradničko učenje Edmodo.

Kao ideje za projekt učenici mogu pogledati sljedeće poveznice:

Room temperature sensor with display on Mobile i Upoznajmo modul: temperaturni senzor.

Nastavna aktivnost za predmet X

A je to!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • opisati mjere zaštite od strujnog udara
  • opisati primjene električnog otpora
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalacStruna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

 

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji put utvrđena 17.5.2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.