Predmet
Fizika
Veličina slova
scenarij poučavanja

Litar kubni. Što?

Naziv predmeta
Fizika

Razred
7. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • kubni metar
  • litra
  • menzura
  • obujam tijela

Različito, a jednako

Zatražite od učenika neka od kuće donesu različite vrstu ambalaže (od mlijeka, sokova, omekšivača…) koje imaju obujam od jedne litre. Ambalažu složite na školsku klupu i grupirajte ih prema obliku i materijalu od kojeg su napravljene. Analizirajte s učenicima oblike ambalaže koje su donijeli i materijale od kojih su izrađeni. Pitajte učenike što je zajedničko cjelokupnoj ambalaži koju su donijeli. Raspravite s učenicima o ulozi ambalaže u svakodnevnom životu. Kako oblik i dimenzije ambalaže utječu na iskoristivost prostora pri pakiranju, transportu i skladištenju robe? Razgovarajte s učenicima o zbrinjavanju otpada i važnosti recikliranja otpada te o mogućnostima njihove ponovne uporabe.

Neka učenici izdvoje ambalažu pravilnog geometrijskog oblika. Učenike podijelite u skupine, ovisno o broju izdvojene ambalaže. Učenici neka ravnalom mjere dimenzije i uz pomoć formule za obujam pravilnih tijela izračunaju obujam. Analizirajte s učenicima izmjerene dimenzije te izvedite osnovnu mjernu jedinicu za obujam te manje i veće mjerne jedinice koje iz nje proizlaze. Učenici neka u skupinama, koristeći se alatom za izradu tehničkih crteža Gliffy, crtaju pravokutne projekcije svoje ambalaže, što mogu primijeniti u izradi radioničkog crteža. Učenici mogu mijenjati dimenzije svoje ambalaže, a da pri tome obujam ostane jednak.

Postupci potpore

Učenicima s teškoćama koji imaju poteškoća u samostalnom sastavljanju i iznošenju zaključka na temelju promatranja pružite podršku postavljajući točno usmjerena pitanja ili nudeći odgovore od kojih će učenik odabrati jedan.

Tijekom rada u skupini učenicima s teškoćama dajte jasnu ulogu kako bi aktivno mogli sudjelovati u radu u skupini. Prije aktivnosti u kojoj učenici trebaju izdvojiti ambalažu pravilnog geometrijskog lika s učenicima ponovite koje geometrijske likove i tijela poznaju.

Nekim učenicima s teškoćama (npr. intelektualnim teškoćama) sudjelovanje u aktivnosti možete olakšati tako da pored ambalaže posložite modele geometrijskih tijela te od učenika tražite da uspoređuju geometrijska tijela s ambalažom i pronađu one slične.

Prije uporabe alata Gliffy s učenicima je dobro proći upute za uporabu koje možete izraditi u obliku sažetka koji će sadržavati slike sučelja navedenog alata s objašnjenjima najvažnijih uputa za uporabu. Te upute učenici kasnije mogu zalijepiti u bilježnicu, a one će im služiti kao podsjetnik pri ponovnoj upotrebi toga alata. Većinu učenika s teškoćama dobro je prvi put postupno voditi kroz alat usmenim uputama i podrškom u uporabi alata.

Pri izračunu obujma pravilnih tijela učenicima omogućite uporabu formula, ali i jednog riješenog primjera koji će im biti model u rješavanju drugih zadataka (to će svakako biti korisno za učenike s intelektualnim teškoćama).

Nastavna aktivnost za predmet X

Različito, a jednako

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • mjeriti obujam pravilnih tijela
  • preračunavati mjerne jedinice obujma
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Litrena kocka

Pokažite učenicima fotografije ambalaže za mlijeko koja se upotrebljavala prije nekoliko desetljeća (tetrapak u obliku piramide i PVC vrećica). Razgovarajte s učenicima o tome zašto se oblik ambalaže s vremenom promijenio i koje su prednosti današnjeg oblika ambalaže. Raspravite s učenicima o tome koje mjerne jedinice za tekućinu najčešće upotrebljavaju u svakodnevnom životu. Može li se poznata mjerna jedinica za tekućinu izraziti i na nešto drukčiji način, tj. u nekoj drugoj mjernoj jedinici?

Na pojedinim bočicama medicinskih sirupa pri doziranju navedeni su mililitri i centimetri kubni. Razgovarajte s učenicima o važnosti pravilnog preračunavanja mjernih jedinica, posebice pri uporabi lijekova te o strogom pridržavanju uzimanja točno propisane količine lijeka u točno zadanom vremenskom razmaku.

Pitajte učenike: Koja SI mjerna jedinica za obujam odgovara vrijednosti jedne litre?

Podijelite učenike u skupine od troje i zadajte im projektni zadatak da kod kuće ili na satu Tehničke kulture naprave od čvrstog kartona kocku duljine brida 1 dm (zbog ograničenog vremena zatražite od učenika neka kocku izrade ranije i donesu na sat).

Svakoj skupini pripremite posudu s točno jednom litrom pijeska te zatražite da u svoju kocku lagano usipaju pijesak.

Učenici svoje poznavanje mjernih jedinica za obujam tekućine mogu usustaviti zanimljivim interaktivnim simulacijama Measure Capacity Complex i Measuring Jugs Make, u kojima izračunavaju obujam posude ili mililitre pretvaraju u litre.

Postupci potpore

Tijekom uvodne rasprave o vrstama ambalaže za mlijeko te mjernim jedinicama, osim konkretne ambalaže koju će učenici donijeti, učenicima s teškoćama pripremite i što više slika različite ambalaže na kojoj će biti vidljiva mjerna jedinica. To mogu biti npr. isječci slika lijekova, mlijeka, sokova ili nekih drugih napitaka te drugih proizvoda različitih mjernih jedinica. Neke od slika s različitim mjernim jedinicama učenici mogu zalijepiti u bilježnicu.

Učenike s teškoćama svakako uključite u zanimljivu praktičnu aktivnost izrade kocke duljine brida 1 dm. Pri tome, radi preciznije izrade i lakšeg mjerenja, nekim učenicima (npr. s intelektualnim teškoćama, poremećajima iz autističnog spektra) možete pripremiti model kocke na papiru koji učenici trebaju izrezati, presaviti i zalijepiti.

Simulacije Measure Capacity Complex i Measuring Jugs Make vrlo su zorne i mogu biti odlično sredstvo za razumijevanje odnosa mjernih jedinica (veća – manja). Pri prvoj uporabi simulacije učenicima je potrebno dati detaljne upute i pružiti podršku pri uporabi simulacija.

Nastavna aktivnost za predmet X

Litrena kocka

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • mjeriti obujam pravilnih tijela
  • izražavati obujam tijela različitim mjernim jedinicama
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Izroni mjeru

Zatražite od učenika neka nabroje geometrijska tijela pravilnog oblika. Pitajte ih: Može li se obujam takvih tijela izraziti matematičkim formulama? Jesu li sva tijela u prirodi pravilnog geometrijskog oblika? Neka učenici navedu nekoliko primjera iz svoje okoline za pravilna i nepravilna geometrijska tijela.

Razgovarajte s učenicima o urednosti njihove sobe. Spremaju li svoju obuću u ormarić za obuću? Zašto su ti ormarići u pravilu uski i visoki?

Raspravite s učenicima o tome kako bi oni odredili obujam nepravilnog tijela.

Podijelite učenike u skupine od četvero te za svaku skupinu pripremite menzuru, čašu s vodom i metalni vijak. Potaknite raspravu među učenicima kako bi odredili obujam vijka koristeći se danim priborom.

Učenici neka kroz raspravu dogovaraju način izvođenja pokusa. Nakon završene rasprave i izvedenog zaključka o načinu provođenja aktivnosti zatražite od učenika da u skupinama izvedu pokus. Neka jedan učenik iz svake skupine fotografira izvođenje pokusa. Neka učenici fotografije izvođenja pokusa i rezultate mjerenja prezentiraju koristeći se alatom za izradu interaktivne prezentacije ZohoShow

Analizirajte dobivene rezultate mjerenja i raspravite s učenicima može li se obujam svih nepravilnih tijela odrediti na taj način.

Postupci potpore

Osim usmenog ponavljanja geometrijskih likova koje poznaju, učenike s teškoćama potrebno je podsjetiti na to i putem različitih slika ili modela tih geometrijskih likova.

Pri navođenju primjera pravilnih i nepravilnih geometrijskih likova podsjetite učenike da imenuju i svrstaju u te dvije kategorije predmete iz svoje neposredne okoline koja ih okružuje.

Pružite učenicima s teškoćama priliku da samostalno izvedu taj jednostavan praktični rad te zapišu vrijednosti koje su dobili. Aktivno sudjelovanje u izvođenju pokusa pridonijet će lakšem razumijevanju gradiva koje uče.

Prije uporabe alata ZohoShow s učenicima je dobro proći upute za uporabu, koje možete izraditi u obliku sažetka koji će sadržavati slike sučelja navedenog alata s objašnjenjima najvažnijih uputa. Te upute kasnije učenici mogu zalijepiti u bilježnicu, a one će im služiti kao podsjetnik pri ponovnoj upotrebi toga alata. Većinu učenika s teškoćama dobro je prvi put postupno voditi kroz alat usmenim uputama i podrškom u uporabi alata.

Nastavna aktivnost za predmet X

Izroni mjeru

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • odrediti obujam nepravilnih tijela
  • izražavati obujam tijela različitim mjernim jedinicama
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Diši duboko

Pitajte učenike: Tko se aktivno bavi sportom i kojim? Razgovarajte s učenicima koji se aktivno bave sportom: Koja je uloga pravilnog disanja pri tjelesnim naporima kojima ste izloženi? Jeste li čuli za izraz veliki kapacitet plućaPotaknite učenike na raspravu o tome koja je razlika u disanju kad su potpuno zdravi i kad su bolesni, npr. kad kašlju. Mogu li jednako snažno udahnuti? Razgovarajte s učenicima o štetnosti pušenja, posebice u mlađoj životnoj dobi i posljedicama na zdravlje.

Pitajte učenike: Kako možemo izmjeriti obujam pluća? Neka učenici u Hrvatskoj enciklopediji istraže što je spirometrija i čemu služi spirometar. Npr. spirometrija se radi kod provođenja medicinskih pregleda radnika kod kojih zbog uvjeta rada postoji veća mogućnost oštećenja zdravlja ili za dijagnostičke testove kod poremećaja rada pluća i dišnih putova.

Prikažite učenicima videozapis Kako odrediti obujam pluća  (engl. How To Measure Your Lung Capacity), u trajanju od 3:39 min., u kojem je prikazana izrada spirometra i postupak mjerenja obujma pluća.

 Pokus 1:  Izrada spirometra

Podijelite učenike u tri skupine te im podijelite potreban pribor za izvođenje pokusa: PVC bocu od 5 litara, dublju plastičnu posudu (obujma minimalno 7 l), gumeno crijevo, samoljepljivu vrpcu, vodootporni marker, lijevak i laboratorijsku čašu obujma većeg od 250 ml.

Dvoje učenika iz svake skupine mjeri obujam svojih pluća kako je prikazano u videozapisu. Dobivene podatke, tj. broj odjeljaka iz kojih su istisnuli vodu, zapisuju koristeći se programom Excel online i primjenjuju formulu za izračunavanje obujma pluća (broj odjeljaka 250 ml / 1000).

Neka jedan od učenika snimi izvođenje pokusa i videozapis podijeli na društvenoj mreži Yammer ili postavi na školsku mrežnu stranicu.

Postupci potpore

Tijekom rasprave učenicima koji teže odgovaraju na pitanja i donose zaključke postavite dopunska pitanja. Isto tako, obratite pozornost na to da će nekim učenicima s teškoćama biti potrebno dulje vrijeme za davanja odgovora te ih je stoga potrebno pričekati. Učenicima možete prije rasprave dati gotove, nezavršene pisane predloške s odgovorima na pitanja, koje mogu tijekom rasprave samo nadopuniti.

Učenici s teškoćama svakako mogu sudjelovati u pretraživanju pojmova spirometrija spirometar na mrežnim stranicama Hrvatske enciklopedije. No nekim učenicima s teškoćama potrebno je pripremiti objašnjenje pojma u pismenom obliku, uz kratke i jasne rečenice te vizualni predložak koji prikazuje taj pojam. Objašnjenje pojmova potrebno je učenicima dati prije pretraživanja pojma, a zatim ih usmjeriti na dodatne izvore na tu temu.

Tijekom gledanja videozapisa učenicima s teškoćama dobro je davati i usmena objašnjenja onoga što gledaju te nakon gledanja videomaterijala provjeriti njegovo razumijevanje.

Za učenike koji žele znati više

Za jesen kažu da je najbogatije godišnje doba jer tada sazrijeva većina voća i povrća. Razgovarajte s učenicima o tome u kojoj mjernoj jedinici kupuju omiljeno jesensko voće – pečeni kesten. Osim kestena na tržnicama se u litrama prodaje i grah.

Učenici koji žele znati više neka istraže kako bi odredili obujam jedne sjemenke graha koristeći se laboratorijskom čašom i vodom.

online alatu Padlet, namijenjenom suradnji, učenici neka prezentiraju svoje istraživanje i rezultate istraživanja.

Razgovarajte s učenicima o zdravoj prehrani svježim, sezonskim voćem i povrćem te kolika je važnost konzumiranja različitih namirnica, posebno bogatih vitaminima.

Napomena: Laboratorijsku čašu napunite s 200 ml graha. U čašu polako ulijte vodu da pokrije grah. Prebrojite koliko sjemenki graha stane u 200 ml te izmjerite količinu ulivene vode. Od ukupnog obujma oduzmite obujam ulivene vode te dobiveni rezultat podijelite s brojem sjemenki graha. Dobit ćete obujam jedne sjemenke graha.

Nastavna aktivnost za predmet X

Diši duboko

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • odrediti obujam nepravilnih tijela
  • izražavati obujam tijela različitim mjernim jedinicama
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalac, Struna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

  1. Ivančić, Đ., Stančić, Z. (2015): „Razlikovni pristup u inkluzivnoj školi“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 159–203.). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga
  2. Janez Strnad. (1990.): Metrom i aršinom, Zagreb, Školska knjiga
  3. Kadum-Bošnjak, S. (2012): Suradničko učenje. Metodički ogledi, 19(1) , 181.-199.
  4. M. Cindrić. (2006.): Projektna nastava i njezine primjene u nastavi fizike u osnovnoj školi, Magistra Iadertina, Sveučilište u Zadru, vol. 1, br. 1, str. 33.-47.
  5. R. Krsnik. (2008.): Suvremene ideje u metodici nastave fizike, Zagreb, Školska knjiga
  6. Sekušak-Galešev, A., Stančić, Z., Igrić, Lj. (2015): „Škola za sve, razvrstavanje učenika i čimbenici učenja“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 203–249). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga
  7. Zvonimir Jakobovi. (2009.): Leksikon mjernih veličina, Zagreb, Školska knjiga

 

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji put utvrđena 17.5.2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.