Predmet
Kemija
Veličina slova
scenarij poučavanja

Žlica soli – manje ili više

Naziv predmeta
Kemija

Razred
7. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • krivulja topljivosti
  • nezasićena otopina
  • otapalo
  • otopljena tvar
  • ovisnost topljivosti tvari o temperaturi
  • prezasićena otopina
  • topljivost plinova u vodi
  • topljivost tvari u različitim otapalima
  • zasićena otopina

Nije voda sve što je “vodeno”

Na početku nastavnog sata učenicima pokažite tri Erlenmeyerove tikvice u kojima se nalaze bezbojne, prozirne tekućine. Učenici neka razmisle i odgovore što se nalazi u tikvicama. Vjerojatno će najčešći odgovor biti voda. Podsjetite učenike na osnovno pravilo tijekom rukovanja kemikalijama – kemikalije se ne smiju kušati. Da bi doznali što se nalazi u tikvicama, neka učenici u skupinama izvedu pokus 1. Svakoj skupini priredite pribor i kemikalije te pripremite i podijelite radne listiće s uputama za izvođenje pokusa. Koristeći se alatom Chemix nacrtajte šest Erlenmeyorovih tikvica koje u obliku slika umetnite u radni listić.

Pokus 1: Tri otopine

Za izvođenje pokusa pripremite sljedeći kemijski pribor i kemikalije: tri Erlenmeyerove tikvice, otopinu kiseline (npr. otopinu limunske kiseline), otopinu lužine (npr. otopinu sode bikarbone), vodovodnu vodu, indikator koji mijenja boju u kiseloj i lužnatoj otopini, npr. sok crvenog kupusa ili otopina sljezova čaja, drvene bojice.

Opis postupka

U Erlenmeyerove tikvice ulijte redom: u prvu otopinu kiseline, u drugu vodovodnu vodu, u treću otopinu lužine. U svaku Erlenmeyerovu tikvicu učenici neka uliju dvije kapi indikatora te uoče promjenu boje indikatora. Rezultate pokusa neka prikažu bojenjem crteža Erlenmeyerovih tikvica u radnim listićima (otopina na početku / otopina nakon dodatka indikatora). Opažanja neka učenici usporede sa svojim razmišljanjima s početka sata. Učenici koji žele više neka pokušaju sami rezultate pokusa prikazati izradom skice pokusa u alatu Chemix.

Nakon što završe s praktičnim radom, podsjetite učenike na pravila zbrinjavanja iskorištenih kemikalija. Ostatci kemikalija ne smiju se vraćati u boce u kojima se čuvaju, već ih je potrebno prikupljati u posebnim posudama za otpatke te prikladno zbrinuti.

Postupci potpore

U izradi i primjeni scenarija nezaobilazne su Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama, usklađene s posebnostima poučavanja, uvjetovane određenim oštećenjima, razvojnim poremećajima ili utjecajem okoline. Opisani postupci mogu pomoći u uporabi IKT alata, praćenju pokusa putem alata i dr.

Podsjetite učenike s teškoćama (osobito učenike s ADHD-om, impulzivnog tipa i dr.) na mjere opreza i sigurnosti tijekom provedbe pokusa s otopinama (kiselina, vodovodna voda, lužina). Punu pažnju posvetite doziranju otapala, usmjeravanju pažnje učenika na promjene u Erlenmeyerovim tikvicama i izvođenju zaključaka. Možete unaprijed pripremiti list s opisom postupka, sa slikovnim predloškom te kratkim pitanjima s dopunjavanjem odgovora kao npr. Što se dogodilo sa sokom crvenog kupusa u otopini lužine? Sok crvenog kupusa u otopini lužine promijenio je boju u ________________ (crveno/zeleno). Tijekom izvedbe pokusa budite posebno pažljivi ako u razredu imate učenike s poremećajima iz spektra autizma. Potrebno ih je dodatno upozoriti na pravilo s kemikalijama jer učenici na spektru i u starijoj životnoj dobi imaju potrebe pomirisati, okusiti i sl. razne predmete (zbog teškoća senzorne integracije).

U svrhu praćenja rezultata pokusa možete pripremiti tablicu s rubrikama „otapalo“, „otopljena tvar“, „otopina“. Unaprijed ispunite pojedine podatke, a nakon pokusa učenici mogu popuniti tablicu podatcima koji nedostaju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Nije voda sve što je “vodeno”

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • primijeniti pravila sigurnog ponašanja tijekom izvođenja pokusa
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Otapam se!

Radom u skupinama učenici neka pripreme otopinu. Pri tome neka se koriste laboratorijskom čašom, laboratorijskom žlicom, staklenim štapićem, vagom, solju topljivoj u vodi (primjerice natrijev klorid, kalijev bikromat, kalijev karbonat, kalijev permanganat, natrijev dikromat, bakrov(II) sulfat) i destiliranom vodom. Tijekom pripreme otopina svaka skupina neka dobije različitu masu neke soli topljive u vodi. Masu topljive soli učenici neka izmjere vagom, a masa otapala (destilirana voda) neka bude 100 grama. Učenici unutar skupine neka fotografiraju svaki korak u pripremi otopine te definiraju pojmove: homogena smjesa, otapalo, otopljena tvar, otopina. Na bijeloj ploči, Whiteboard, uz objašnjenje pojmova (otapalo, otopljena tvar, otopina, homogena smjesa) neka prilože i odgovarajuću fotografiju. Svoje uratke učenici mogu spremiti te se njima služiti tijekom ponavljanja i usustavljivanja gradiva.

Priređenu otopinu učenici neka preliju u bocu za otopine s čepom te izračunaju maseni udio otopljene soli u otopini. Etiketu s podatcima o otopini (sastav otopine, datum pripreme, maseni udio soli u otopini) neka izrade u alatu Word te nalijepe na bocu. Potaknite s učenicima raspravu o važnosti čuvanja otopine točno određenog kvantitativnog sastava u dobro zatvorenoj boci. Kao primjer možete navesti fiziološku otopinu, koja se mora čuvati dobro zatvorena, a nakon otvaranja upotrebljavati prema uputama proizvođača i potrošiti u što kraćem roku.

Postupci potpore

U izradi i primjeni scenarija nezaobilazne su Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama, usklađene s posebnostima poučavanja, uvjetovane određenim oštećenjima, razvojnim poremećajima ili utjecajem okoline. Opisani postupci mogu pomoći u uporabi IKT alata, praćenju pokusa putem alata i dr.

Učenicima s teškoćama (intelektualnim, ADHD-om, poremećajem čitanja, poremećajem iz spektra autizma, oštećena sluha) potrebno je sažeti nastavno gradivo o otopinama, sve uz vidnu podršku. Najznačajnije činjenice izdvojite i usustavite u jasan tekst, ključne pojmove u tekstu istaknite uz pomoć različitih boja tiska te dodajte slike (formula za oblikovanje = slika + sažeti tekst + numerički izraz ili formula). Učenicima omogućite dovoljno vremena za procesuiranje novih nastavnih sadržaja te izvedbu planiranih zadataka (pokus, naljepnice i dr.). U razredu potičite rad u paru i malim skupinama. Kad razmišljate kako grupirati učenike, vodite računa o tome da se grupiranje po sposobnostima treba umjereno upotrebljavati. Učenike možete grupirati prema interesu, bojama kartica koje izvlače, abecednom redu ili izvlačeći imena iz šešira/zdjelice.

Najbolji način stvaranja nelingvističkih prikaza (npr. mapiranje, piktogrami i sl.) jest da se stvore slike znanja koje se uče predloženom aktivnosti scenarija. Tzv. grafički organizatori gradiva, kao i mentalne slike koje učenici sami izrađuju, mogu biti vrlo jednostavni. Učenike potičite na uporabu simbola, osnovnih boja i/ili simboličnih slika.

Nastavna aktivnost za predmet X

Otapam se!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • definirati pojmove "otopina", "otopljena tvar" i "otapalo"
  • pripremiti otopinu te izračunati maseni udio otopljene soli u otopini
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Koliko me možeš otopiti

Svakoj skupini, ovisno o upotrijebljenoj topljivoj soli, dajte tablično podatke za topljivost soli pri različitim temperaturama. Topljivost soli iskazuje se masenim udjelom otopljene tvari u zasićenoj otopini pri određenoj temperaturi. Zadajte im da sami naprave krivulju topljivosti soli u ovisnosti o temperaturi. Za izradu linijskog grafikona mogu se poslužiti besplatnim digitalnim alatom Meta-Chart. Učenici neka usporede maseni udio svoje otopine s podatcima na krivulji. Nakon objašnjenja i vođene rasprave učenici mogu zaključiti jesu li njihove priređene otopine nezasićene ili zasićene.

Kako biste učenicima objasnili pojam prezasićena otopina, možete im prikazati videozapis Prezasićena otopina natrijeva acetata, od 5:05 do 5:40 min., dostupan u online udžbeniku e-Kemija, autora M. Sikirice, M. Vrbnjak Grđan i K. Holenda.

Učenici mogu i sami prirediti kristale iz otopine boraksa, kuhinjske soli, konzumnog šećera ili modre galice. Pregledom videozapisa dobit ćete ideju kako da sami osmislite upute za izradu radnog listića namijenjenog učenicima za uzgoj kristala. Radni listić izradite u Wordu. Učenici neka pokus pripreme i provedu u školi pod vašim nadzorom. Predložite učenicima da od žice, na koju će se kristali prihvaćati, naprave različite oblike (poželjno je žicu omotati vunom). U otopine mogu dodati i malo jestive boje da bi im kristali bili atraktivniji. Izlučene kristale učenici neka osuše, izmjere im masu i dužinu. Organizirajte izložbu kristala na kojoj će učenici izabrati najljepši kristal i najveći kristal. Izvještaj s izložbe, uz fotografije najuspješnijih kristala, učenici neka predstave plakatom koji će napraviti u alatu Zoho Show. Plakat objavite uz pomoć školskog administratora na mrežnoj stranici škole.

Gazirani napitci i voćni sirupi koji se razrjeđuju vodom sadržavaju velike količine otopljenog šećera. Učenike uputite da prouče deklaracije na tim proizvodima te usporede koliko imaju šećera. Isto tako, na mrežnim stranicama mogu pronaći približne podatke koliko grama šećera sadržavaju neki popularni napitci. Da biste lakše predočili te količine, uputite ih neka iskažu koliko bi to bilo u kockama šećera (masa kocke šećera iznosi otprilike 5 grama). Raspravite s učenicima o tome koje posljedice na naše zdravlje može ostaviti pretjerana konzumacija takvih napitaka.

Postupci potpore

U izradi i primjeni scenarija nezaobilazne su Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama, usklađene s posebnostima poučavanja, uvjetovane određenim oštećenjima, razvojnim poremećajima ili utjecajem okoline. U Uputama možete pronaći kako aktivno uključiti učenike u aktivnosti uporabe IKT alata, aktivno gledanje videozapisa i vođenu raspravu.

Tijekom rješavanja složenijih zadataka uvrštavanjem poznatih elemenata u zadane matematičke izraze, a potom računanjem, s učenicima unaprijed riješite uvodni zadatak. Taj postupak pomaže svim učenicima u razredu.

Pri izradi linijskog grafikona potaknite rad u paru, a kod računanja uporabu kalkulatora i drugih pomagala.

Videozapis uz aktivnost Koliko me možeš otopiti? ima dosta teksta, pa taj dio možete unaprijed ukratko objasniti. Za učenike oštećena sluha stavite podnaslove ili tekst pripremite unaprijed i ponudite ga učenicima za vrijeme gledanja videopriloga.

Planirane pokuse izvodite uz usmjeravanje pažnje učenika tijekom izvedbe. Učenici mogu uvijek iznositi svoja zapažanja, a zaključak neka unesu u listiće u kojima se nalaze sažeti opisi pokusa, sve uz slikovne predloške.

Učenicima oštećena sluha, učenicima s intelektualnim teškoćama i učenicima na spektru autizma možete unaprijed dati kratka pitanja koja će im olakšati gledanje videozapisa. Odgovori na predviđena pitanja činit će sažetak nastavne jedinice koju su obrađivali, a može poslužiti u svrhu ponavljanja i pripreme za provjeru naučenoga.

Nastavna aktivnost za predmet X

Koliko me možeš otopiti

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • na temelju krivulje topljvosti pojedine soli u vodi odrediti je li otopina nezasićena, zasićena ili prezasićena
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Mjehurići, mjehurići…

Aktivnost započnite prikazom fotografija koja će motivirati učenike na raspravu: Otapaju li se plinovi u vodi? Na portalu Pixabay možete pronaći prigodne fotografije objavljene pod licencom Creative Commons. Raspravite s učenicima na koje sve načine kisik dospijeva u vodu i koja je važnost otopljenog kisika za vodene organizme. Količina otopljenoga kisika u vodi ovisi o temperaturi vode i parcijalnom tlaku zraka. Smanjuje se pri padu tlaka i porastu temperature vode. Učenicima prikažite krivulju topljivosti kisika u vodi pri određenim temperaturama i normalnom atmosferskom tlaku. Učenicima zadajte da samostalno osmisle, opišu i izvedu pokus kojim će dokazati kako se mijenja topljivost plinova ovisno o temperaturi otopine pri normalnom atmosferskom tlaku. Pokus mogu izvesti kod kuće, a potreban im je neki gazirani napitak, lončić i štednjak. Svoj pokus učenici neka fotografiraju te sljedeći sat predstave ostalim učenicima kroz prezentaciju koju mogu izraditi digitalnim alatom Zoho Show.

Učenicima postavite pitanje: Koja je razlika u izgledu ribljeg mjehura kod šarana ulovljenog zimi i šarana ulovljenog ljeti u ribnjaku? Raspravu možete proširiti i na pojavu koja se može uočiti u ribnjacima ljeti kada se ribe nalaze u blizini površine vode ili kada u toplim, natrpanim bazenima u ribarnicama ribe usmjeravaju glave prema površini vode.

Kako bi ponovili pojmove, učenicima podijelite pripremljene osmosmjerke u kojima se nalaze skriveni pojmovi: otopina, vodena otopina, otopljena tvar, otapalo, topljivost, zasićena otopina, nezasićena otopina, prezasićena otopina, kristal. Da bi pronašli riječi u osmosmjerci, učenicima zadajte opis pojma prema kojem će otkriti o čemu se radi. Uputu za izradu osmosmjerke može te pronaći na mrežnom sjedištu LearningApps.

Postupci potpore

U izradi i primjeni scenarija nezaobilazne su Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama, usklađene s posebnostima poučavanja, uvjetovane određenim oštećenjima, razvojnim poremećajima ili utjecajem okoline. Opisani postupci mogu pomoći u uporabi IKT alata, praćenju pokusa putem alata i dr.

Kako bi učenici s teškoćama za domaću zadaću izveli zadani pokus, uvijek je važno pripremiti predložak s potrebnim priborom te kratkim opisom postupka. Provjerite jesu li učenici s teškoćama razumjeli uputu i tek kada ste sigurni u njihovo razumijevanje, pojedine pokuse mogu izvesti i kod kuće ili se jednostavno uključiti u rad u paru. Pri svemu nikada se ne smije izostati uputa (pisana, usmena) za mjere zaštite i opreza tijekom provedbe pokusa u kućnom okruženju. Mjere su posebno važne u radu s učenicima na spektru autizma i učenicima oštećena vida. U radu sa slijepim učenicima prezentirajte aktivnosti verbalno. Za učenike s ADHD-om poželjno je pisane upute osigurati ranije te s učenicima proći vježbe radom u laboratoriju odnosno kabinetu. U radu s učenicima s motoričkim oštećenjima osigurajte fiksiranje posuda, uporabu različitih držača i pomagala. Uvijek vodite računa o vremenskoj dimenziji zadatka.

Brojni učenici vole rješavati križaljke (slikovne, s kratkim pitanjima) pa se za rješavanje osmosmjerki preporučuje usmjeravanje i provjera uratka, brza dostupnost točnih odgovora te mogućnost rada u paru ili malim skupinama. Poželjno je osmisliti takve tipove zadataka u koje se može ugraditi tzv. kontrola pogreške, što znači osmisliti načine koji će smanjiti utjecaj pogrešaka tijekom rada. Stvaranje neligvističkih prikaza (križaljke, osmosmjerke te umne mape) najmanje su iskorištene nastavne strategije, a pomažu učenicima da razumiju sadržaj na nov način.

Nastavna aktivnost za predmet X

Mjehurići, mjehurići…

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • uvidjeti kako se mijenja topljivost plinova promjenom temperature vode
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Što kada se ne otapa u vodi?

Najčešće je korišteno otapalo voda, no znamo iz svakodnevnog iskustva da se neke tvari ne otapaju u vodi. Učenicima priredite tri predmetna stakalca: na prvo stakalce nanesite sloj laka za nokte, na drugo boju za zidove koja se razrjeđuje s vodom, na treće sintetičku boju za metal. Za čišćenje stakalca priredite im tri krpice i tri otopine: vodovodnu vodu, razrjeđivač i aceton. Učenici neka rasprave i provjere koja otapala otapaju tvari na stakalcima. To iskustvo učenici mogu primijeniti i na primjeru iz svojeg okruženja. Često u učionicama ili zajedničkim školskim prostorijama učenici šaraju po zidovima, namještaju ili vratima. Takvi „učenički ukrasi“ dugo ostaju jer upotrebljavaju flomastere, markere i korektore za papir koji se ne mogu očistiti vodom, već alkoholom, benzinom itd. Predložite učenicima da se kod domara škole ili tehničkog osoblja informiraju kako se mogu takvi „učenički ukrasi“ očistiti i ukloniti. Učenici neka provjere kojih se mjera opreza treba pridržavati tijekom rada s različitim hlapljivim otapalima – obavezna je uporaba zaštitnih rukavica i zaštitne maske. Predložite učenicima da fotografiraju različite etape čišćenja školskih zidova i klupa koje provode domari i tehničko osoblje škole. Kontrolirajte učenike te ih ne ostavljajte bez nadzora. Od fotografija neka naprave plakat kojim će ostale učenike izvijestiti o tim aktivnostima. Za izradu plakata mogu se poslužiti digitalnim alatom Zoho Show. Plakat objavite uz pomoć administratora na mrežnoj stranici škole. Taj će projekt odgojno utjecati i na ostale učenike te tako smanjiti problem uništavanja školske imovine, koji je danas prisutan u mnogim osnovnim i srednjim školama.

Postupci potpore

U izradi i primjeni scenarija nezaobilazne su Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama, usklađene s posebnostima poučavanja, uvjetovane određenim oštećenjima, razvojnim poremećajima ili utjecajem okoline. Opisani postupci mogu pomoći u izvedbi pokusa i uporabi IKT alata.

Opisani postupak sa stakalcima i uzorcima je prikladan za sve učenike, slijepim učenicima opisujte postupke, vodite njihovu ruku tijekom izvedbe, osigurajte i rad u paru s videćim učenikom. Uključite učenike u otkrivanje “ukrasa” nastalih neprimjerenim šaranjem, ponudite im povećala za njihovo uočavanje. Radom u paru ili malim skupinama organizirajte timove za istjerivanje “učeničkih ukrasa”. Učenici mogu aktivno sudjelovati i u fotografiranju etapa čišćenja, prilikom izrade plakata uporabom alata Zoho Show potaknite rad u paru.

Za učenike koji žele znati više

Fotografije difuzija čestica u vodi mogu biti vrlo atraktivne. Predložite učenicima da fotografiraju difuzije različitih soli topljivih u vodi. U suradnji s učenicima koji pohađaju fotografsku skupinu, ako je aktivna u školi, svoje fotografije mogu urediti. Za uređivanje fotografija mogu se poslužiti aplikacijama koje dolaze s mobilnim uređajima ili računalima. Tijekom obrade fotografija učenici neka primijene tehnike koje su usvojili na satovima Likovne kulture. Fotografije mogu rotirati, izrezati, dodati filtere, pojačati i smanjiti kontrast, pojačati ili smanjiti rezoluciju te ih tako pretvoriti u prava mala umjetnička djela. Najuspješnije uratke učenici neka izvjese na prigodno mjesto u školi ili ukrase zidove učionice.

Nastavna aktivnost za predmet X

Što kada se ne otapa u vodi?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • usporediti topljivost različitih tvari u različitim otapalima
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalac,Struna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

  1. Ivančić, Đ., Stančić, Z. (2015): Razlikovni pristup u inkluzivnoj školi. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 159–203). Zagreb, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga.
  2. Sekušak-Galešev, A., Stančić, Z., Igrić, Lj. (2015): Škola za sve, razvrstavanje učenika i čimbenici poučavanja. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 203–249). Zagreb, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga.
  3. CRC Handbook of Chemistry and Physics  (str. 1352–1360, Topljivost različitih soli pri određenoj temperaturi)
  4. Svojstva soli – online vježbaonica
  5. Atkins, P (2009): Atkinsonove molekule. Zagreb: Profil.
  6. Sikirica, M (2011): Zbirka kemijskih pokusa za osnovnu i srednju školu, Zagreb, Školska knjiga

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji je put utvrđena 22. 5. 2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.